به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه چیست؟

اکتیو و پسیو شبکه

شبکه های کامپیوتری دارای اجزاء و تجهیزاتی هستند که هر کدام از آن تجهیزات وظیفه ی مشخصی دارند. به طور کلی تجهیزات شبکه به دو دسته ی اکتیو(Active) و پسیو(Passive) تقسیم می شوند.

 

آشنایی با تجهیزات پسیو و اکتیو شبکه

شبکه های کامپیوتری دارای اجزاء و تجهیزاتی هستند که هر کدام از آن تجهیزات وظیفه ی مشخصی دارند. به طور کلی تجهیزات شبکه به دو دسته ی اکتیو(Active) و پسیو(Passive) تقسیم می شوند.

در ادامه به بررسی برخی از پرکاربرد ترین تجهیزات اکتیو و پسیو خواهیم پرداخت.

اکتیو و پسیو شبکه
برخی از تجهیزات اکتیو و پسیو در شبکه

تجهیزات اکتیو شبکه چیست

به تجهیزاتی گفته می شود سیگنال ها الکترونیکی را تولید، بازتولید، هدایت و مسیریابی می کنند. تجهیزات اکتیو یا فعال، در شبکه سیگنال ها را تولید می کند و از طریق تجهیزات پسیو سیگنال ها را در شبکه جابه جا می کنند.

چند نمونه از تجهزات اکتیو در شبکه عبارتند از :

سوئیچ شبکه:

سوییچ در شبکه وظیفه دارد تا ارتباط بین سیستم ها و اجزاء مختلف را در یک شبکه برقرار کند. برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی شبکه چیست مراجعه نمایید.

اکتیو و پسیو شبکه
سوییچ ها در شبکه نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند و آن ارتباط دستگاه ها به هم است

هاب:

هاب هم عملکردی مشابه با سویچ را دارد با این تفاوت که هاب از تکنولوژی قدیمی تری استفاده می کند همچنین نسبت به سوییچ، سرعت و عملکرد پایین تری دارند و تقریباً منسوخ شده اند.

روتر:

روتر در شبکه وظیفه دارد تا شبکه های مختلف را به یکدیگر متصل کند تا اعضاء شبکه ها بتوانند با یکدیگر تبادل داده داشته باشند. برای آشنایی کامل با انواع روتر و کارایی آن می توانید مقاله “روتر چیست و چه کاربردی در شبکه دارد” را مطالعه کنید.

اکتیو و پسیو شبکه
روتر ها معمولاً در جاهایی استفاده می شوند که بیش از یک شبکه وجود دارد

مودم:

مودم می تواند یک شبکه را با استفاده از یک روتر به اینترنت متصل نماید. به زبان ساده مودم، ارتباط شما را با مراکز ارائه دهنده اینترنت برقرار می کند.

اکتیو و پسیو شبکه
مودم های جدید هم نقش روتر را بازی می کنند و هم مودم
پیشنهاد مطالعه

انواع سرور:

سرور ها نقش بسیار مهمی در شبکه دارند و وظیفه دارند تا خدمات و سرویس هایی را به کاربران شبکه ارائه دهند.

از جمله ی این خدمات : اشتراک گذاری فایل ها، تخصیص IP، استفاده از منابع سخت افزاری سرور و غیره

اکتیو و پسیو شبکه
از معتبر ترین برند های تولید کننده سرور شرکت HP  است

کارت شبکه:

با استفاده از کارت شبکه، دستگاه می تواند به شبکه متصل شود و داده هایی را ارسال و دریافت کند.

پیشنهاد مطالعه

فایروال :

یکی از تجهیزات مهم در تامین امنیت شبکه فایروال است. فایروال ها می توانند از عبور داده های غیر مجاز به شبکه جلوگیری کنند.

اکتیو و پسیو شبکه
فایروال ها هم به صورت نرم افزاری وجود دارند و هم به صورت سخت افزاری

تجهیزات IDS  و  IPS:

از دیگر تجهیزات امنیتی در شبکه هستند. IDS برای یافتن تهدید ها مورد استفاده قرار می گیرد و IPS  هم برای از بین بردن و قطع دسترسی تهدید ها در شبکه به کار می رود.

اکتیو و پسیو شبکه
مدیریت و تنظیم تجهیزات اکتیو شبکه، نیازمند دانش و تخصص زیادی است

تجهیزات پسیو شبکه چیست

به تجهیزاتی گفته می شود که توانایی تولید و یا بازتولید سیگنال های الکترونیکی را ندارند و فقط سیگنال هایی را که از سمت تجهیزات اکتیو به آن ها می رسد را انتقال می دهند و جابه جا می کنند که به آن ها پسیو یا غیر فعال گفته می شود.

تجهیزات پسیو عبارتند از:

انواع کابل و سوکت شبکه:

کابل و سوکت های شبکه نقشی اساسی و مهم در شبکه دارند و به سیستم ها کمک می کنند تا بتوانند به شبکه متصل شوند.

اکتیو و پسیو شبکه
کابل ها در سرعت ها و کیفیت های گوناگون وجود دارند

پچ پنل:

توسط پچ پنل می توان نظم را در بین کابل ها برقرار کرد و شبکه را بهتر و بسیار بهینه تر مدیریت کرد.

اکتیو و پسیو شبکه
استفاده پچ پنل باعث می شود تا مدیریت و عیب یابی شبکه سریع تر صورت پذیرد

سوکت های دیواری:

سوکت های دیواری دسترسی سیستم کاربران را به شبکه برقرار می کنند و به کاربر این امکان را می دهند تا با استفاده از کابل شبکه، به شبکه اصلی متصل شود

رک:

با استفاده از رک می توان تمام دستگاه ها را به صورت منظم و با ترتیبی خاص در یک جا جمع کرد که هم از آن ها محافظت شود و هم استفاده از آن دستگاه ها آسان تر شود.

اکتیو و پسیو شبکه
رک ها سازماندهی تجهیزات شبکه را بر عهده دارند

تجهیزات و ابزار ها:

دستگاه ها و ابزار هایی وجود دارند که با استفاده آن ها می توان امور مربوط به کابل کشی و نصب تجهیزات را انجام داد. مانند ابزار سوکت زن

اکتیو و پسیو شبکه
هر چه کیفیت تجهیزات پسیو بالاتر باشد، شبکه پایدار تر و پرسرعت تر خواهد بود. استفاده از ابزار های مناسب نیز در صرفه جویی زمان و هزینه موثر خواهد بود.

پسیو کار شبکه کیست؟

افرادی که در حوزه شبکه مشغول به کار هستند معمولا در دودسته پسیو کار و اکتیو کار تقسیم می شوند. همانطور که در اشاره به تجهیزات اکتیو و پسیو گفته شد، مشخص است به کسی که دانش نصب و راه اندازی شبکه و کار با تجهیزات آن را دارد پسیوکار شبکه گفته می شود و در مقابل کسی که به بخش نرم افزاری شبکه آشنایی و در آن مهارت دارد اکتیوکار شبکه گفته می شود. البته ذکر این نکته لازم است که هر دو دسته باسد به نوع کار یکدیگر آشنایی داشته باشند تا از نحوه اتصالات و کارکرد صحیح تجهیزات شبکه مطمئن باشند.

مشاوره و طراحی شبکه در فالنیک (ایران اچ پی)
فالنیک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند و خدمات خود را در زمینه مشاوره، طراحی، پیاده‌سازی، نظارت و پشتیبانی شبکه‌های کامپیوتری ارایه می‌دهد.
دریافت مشاوره طراحی شبکه


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
>
.swin-sc-title.style-2 .title span:after