به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - تماس با فالنیک : 8363

تین كلاینت ها در مجازی سازی

وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)

تین کلاینت ها در مجازی سازی

با توسعه بیشتر فناوری اطلاعات، شبکه ها نیز به عنوان یکی از پیامدهای این توسعه اهمیت بیشتری می یابند. شبکه تنها منحصر به انواع متداول شبکه های محلی (LAN) و یا شبکه های گسترده (WAN) نیست و روش های دیگری نیز در شبکه سازی وجود دارد یکی از آنها، تین کلاینت ها (Thin Client) است. در این مقاله قصد داریم به معرفی این فناوری بپردازیم.

شبکه مبتنی بر تین کلاینت (Thin Client)، شبکه ای مبتنی بر سرور است که تقریباً تمامی پردازش ها در آن توسط این سرور صورت می گیرد. برنامه های کاربردی روی سرور اجرا و توسط کلاینت ها استفاده می شود. فرامین کاربر (مانند کلیک کردن موس یا فشردن یک کلید صفحه کلید) از طریق شبکه به سرور فرستاده و نتیجه پردازش از سرور دریافت شده و بر روی مانیتور به کاربر نشان داده می شود. پس تمام درخواست های کاربر را سرور انجام می دهد و برنامه ها روی سرور کار می کند و فقط نتیجه به کاربر نشان داده می شود.

مزایای استفاده از تین کلاینت ها

  1. مدیریت، کنترل و نظارت: برای رفع نقایص احتمالی فقط کافی است سرور، مدیریت و نظارت شود.
  2. امنیت: به علت عدم وجود هارد دیسک بر روی تین کلاینت ها احتمال ویروسی شدن سیستم ها وجود ندارد و با استفاده از امکانات سیستم مدیریتی و کنترلی موجود بر روی سرورها می توان دسترسی کاربران را نیز به نحو مطلوب محدود و کنترل کرد.

موارد استفاده از تین کلاینت ها

1- به اشتراک گذاری سرویس‌ها (UI Processing)

مربوط به مجازی سازی برنامه ها است و بدون اینکه پردازشی بر روی کامپیوترمان صورت گیرد به سرور ریموت شده و برنامه را اجرا می کنیم. این روش محدودیت هایی نیز برای کاربر به همراه دارد. این قابلیت را می توان با برنامه هایی چون Citrix XenApp و یا Windows Remote Desktop Services ایجاد کرد.
شکل زیر ارتباط بین کلاینت ها و سرور را نشان می دهد.

تین کلاینت ها در مجازی سازی

2- مجازی سازی دسکتاپ (UI Processing)

با استفاده از ابزارهایی چون VMware Desktop Manager (VDM) ،VDI Component in Remote Desktop Services و Citrix XenDesktop امکان مجازی سازی دسکتاپ وجود دارد. در واقع دسکتاپ کاربرها (یعنی سیستم عامل به همراه تمامی برنامه ها) به صورت مجزا بر روی پارتیشن های سرور موجود است.

به هر کدام از آنها یک ماشین مجازی (Virtual Machine) گفته می شود. هر کاربر، کامپیوتر شخصی خودش را دارد ولی در واقع همه چیز به صورت فیزیکی بر روی سرور قرار دارد و کاربر می تواند محتویات دسکتاپش را تغییر دهد (می توانند هر برنامه ای را که بخواهند نصب کنند مثل حالتی که کامپیوتر شخصی خودشان است).

تین کلاینت ها در مجازی سازی

3- مبتنی بر مرورگر (Data Processing)

زمانی که به اینترنت متصل می شوید، برنامه ها به جای کامپیوتر شما روی وب سرور اجرا می شود ولی پردازش دیتا بر روی کامپیوتر کلاینت صورت می گیرد. به این روش Thin Client Computing گفته می شود زیرا داده ها و برنامه ها از روی اینترنت بازیابی می شود.

منبع: PCMAG.com


تین کلاینت ها در مجازی سازی
به این مطلب امتیاز دهید.

نویسنده مطلب :

تیم تحریریه فالنیک

ارسال دیدگاهپربازدید ترین مطالب
  • ماه
  • فصل
  • کل
پر بحث ترین ها
کلیه حقوق سایت متعلق به وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی) می باشد.
عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.