به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ - تماس با فالنیک : 8363-021

مجازی سازی دسکتاپ با VMware Horizon View

مجازی سازی دسکتاپ با VMware Horizon View

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در اردیبهشت ۹۹ نوشته شده بود و در خرداد ۰۰ دوباره بررسی و به‌روز شده است.

مجازی سازی سرورها در مراکز داده چند سالی است که طرفداران زیادی پیدا کرده اما طرفداران دسکتاپ های مجازی هنوز به پای آن نمی‌رسند. VMware View محصول شرکت VMware در زمینه دسکتاپ مجازی است که در کنار رقبایش یعنی Citrix XenDesktop و Microsoft Remote Desktop خودنمایی می‌کند. در این مقاله می‌پردازیم به این که VMware View چیست و چطور کار می‌کند همچنین اجزای VMware Horizon View را معرفی و تشریح می‌کنیم. برای آشنایی با مجازی سازی و انواع آن روی لینک بزنید.

ممکن است بگویید VMware Horizon View چیست. پیشنهاد می‌کنم مقاله “مجازی سازی دسکتاپ یا VDI چیست؟” را بخوانید که به VDI چیست و مزایا، اجزا و نرم افزار های راه اندازی VDI پرداخته است. همچنین در آن می‌خوانیم که بهترین نرم افزار برای راه انداری VDI، برنامه VMware است که تحت عنوان VMware Horizon View می‌شناسیم. با فالنیک همراه باشید.

vmware horizon View چیست؟

VMware View زیرساخت دسکتاپ مجازی VMware است. این برنامه، دسکتاپ را از سروری که در دیتاسنتر قرار دارد، روی تین کلاینت یا پی سی کاربر اجرا می‌کند.

دسکتاپ مجازی به زبان ساده عبارت است از: ذخیره دسکتاپ کاربر روی سرور مرکزی، این دسکتاپ به صورت ماشین مجازی روی سرور قرار می‌گیرد. کاربر می‌تواند از هر مکانی با استفاده از برنامه ریموت کلاینت به سرور وصل شود. در واقع کاربر از تین کلاینت برای برقراری این ارتباط استفاده می‌کند. تین کلاینت ها هم می‌توانند سخت افزار ارزان قیمتی باشند که فقط یک مانیتور و موس و کیبورد دارند، هم می‌توانند برنامه‌ای باشند که روی PC نصب می‌شود.

چون دسکتاپ روی سرور قدرتمندی قرار گرفته یا به اصطلاح هاست شده، تمام پردازش‌های دسکتاپ کاربر روی سرور انجام می‌شود. پس منابعی که تین کلاینت لازم دارد بسیار کم است و نیازی به قوی بودن Thin Client نیست. اطلاعات بین تین کلاینت و سرور هاست جابجا می‌شود. این اطلاعات شامل ویدئو، ورودی های موس و کیبورد و اتصالات جانبی مانند USB و پرینتر است.

VMware View باعث تقویت vSphere که پلتفرم هاست ماشین مجازی است می‌شود. به عبارت دیگر دسکتاپ های کاربران همان ماشین های مجازی هستند که روی هاست های ESXi یا ESX اجرا می‌شود. کاربران می‌توانند از تمام مزایای vSphere استفاده کنند مثل VMotion و snapshots و Distributed Resource Scheduler یا DRS و …

با خواندن پیشنهاد مطالعه با VMware و vSphere بیشتر آشنا شوید.

پیشنهاد مطالعه

ویدوئ فارسی: Horizon View چیست

ویدئوی زیر با موضوع “Horizon View چیست؟” با زیرنویس فارسی ارایه شده تا با این نرم افزار مجازی سازی و اجزای آن بیشتر آشنا شوید.

مراحل نصب و راه اندازی VMware Horizon View

در این قسمت به بررسی اجزا و مولفه های VMware Horizon View و مراحل نصب و راه اندازی vmware horizon view می‌پردازیم. اجزا مورد نیاز در مجازی‌سازی Desktop با VMware Horizon عبارتند از:

۱. VMware Horizon View Connection Server

کانکشن سرور، بروکری است که تمام اتصالات View Client به View Desktop فراهم می‌کند. قبل از اینکه کلاینت بتواند به دسکتاپ وصل شود، باید احراز هویت از طریق پروتکل دسترسی اکتیو دایرکتوری و یا Lightweight انجام شود و سپس با امنیت کامل، اتصال به دسکتاپ برقرار می‌شود. کانکشن سرور، چک کردن پالیسی ها و Entitlement ها و مدیریت Session های دسکتاپ را هم بر عهده دارد. Connection Server به عنوان VMware View Manager هم شناخته می‌شود.

مولفه فوق سرور مدیریت مرکزی است که ارتباطات کاربران دسکتاپ مجازی را برقرار می‌کند و یک کپی از بانک اطلاعاتی LDAP سازمانی را ذخیره می‌کند.

کانشکن سرور، اولین و مهم‌ترین مولفه برای راه اندازی VDI است که به عنوان سروری داخلی راه‌اندازی شده و وظیفه مدیریت و آماده‌سازی دسکتاپ‌ها را برعهده دارد. در مقاله “نصب VMware Horizon Connection Server” درباره آن بیشتر بخوانید.مراحل و اجزا مورد نیاز در راه اندازی VMware Horizon View

VMware Horizon View Connection Server

۲. VMware Horizon View Security Server

سرور Horizon View Security کارکردی شبیه به کانکشن سرور دارد با این تفاوت که در سمت DMZ شبکه قرار می‌گیرد. در مقاله “Security سرور و Replica سرور در راه اندازی VMware Horizon View” به این سرور پرداخته شده است.

۳. VMware Horizon View Replica Server

Replica Server، کپی از کانکشن سرور است. در مقاله “Security سرور و Replica سرور در راه اندازی VMware Horizon View” به آن پرداخته شده است.

پیشنهاد مطالعه

۴. VMware Horizon View Composer Server

View composer چیست؟ View Composer برنامه آپشنالی است که برای کاهش مقدار فضای دیسک که View Desktop از سرور هاست استفاده می‌کند، به کار می‌رود. View Composer بسیار شبیه به مفهوم Snapshot در VMware است.

مولفه مذکور که روی سرور vCenter نصب شده و فضای ذخیره‌سازی دسکتاپ مجازی vCenter Server را مدیریت می‌کند از طریق شبیه‌سازی پیوندها به بهبود فرآیند ذخیره سازی کمک می‌کند. مولفه فوق یک کپی از هارددیسک مجازی پایه متعلق به کاربر (VMDK) ایجاد می‌کند، داده‌های کاربر را با نمونه دیسک اصلی مقایسه می‌کند و تنها داده‌های غیر تکراری کاربر را به شکل محلی ذخیره‌سازی می‌کند تا مشکل افزونگی داده‌ها  به وجود نیاید. این روش می‌تواند چیزی در حدود پنجاه تا نود درصد در فضای دیسک صرفه‌جویی می‌کند. این مولفه از رویکرد شبیه سازی پیوندها برای متصل کردن دسکتاپ‌های مجازی به دیسک‌های والد (Parent) استفاده می‌کند.

۵. VMware Horizon View Licenses

برای استفاده بهینه از هر برنامه‌ای باید با تفاوت‌های موجود بین انواع لایسنس های آن آشنایی داشته باشیم تا بر اساس نیازها بهترین انتخاب را انجام دهیم. در مقاله “انواع نسخه‌های VMware Horizon View 7” به این موضوع پرداخته شده است.

اجزا مورد نیاز در راه اندازی VMware Horizon View
اجزا و مولفه های مورد نیاز در راه اندازی VMware Horizon View

۶. Connection Protocols یا Display Protocol

پروتکل‌های ارتباطی و Display، برای برقراری ارتباط بین View Client و View Desktop استفاده می‌شود که عبارتند از Microsoft RDP و VMware PCoIP و Blast Extrem و Hewlett-Packard’s (HP’s) RDS. در مقاله “پروتکل های ارتباطی در VDI و VMware Horizon View” به این پروتکل ها پرداخته شده است.

۷. VMware Horizon View Client

View Client می‌تواند تین کلاینتی خاص باشد و یا دسکتاپ و لپ تاپی که برنامه کلاینت – Horizon View Client را اجرا می‌کند. در مقاله “آموزش نصب برنامه Horizon View Client” به این مولفه VWmare Horizon View پرداخته‌ایم.

این مولفه به دسکتاپ‌های مجازی کاربران اجازه می‌دهد با View Connection Server ارتباط برقرار کرده و از طریق سرور اکتیو دایرکتوری که روی Connection Server نصب شده فرآیند احراز هویت را انجام دهند. مولفه فوق را می‌توان روی ویندوز، مک‌او‌اس یا لینوکس نصب کرد.

۸. View Desktop

View Desktop معمولا ماشین مجازی ای است که روی هاست ESX/ESXi ذخیره می‌شود اما می‌تواند یک ترمینال سرور و یا دسکتاپ فیزیکی هم باشد. View Agent روی هر یک از این دستگاه‌ها نصب می‌شود و برای نظارت و مانیتورینگ اتصال، با View Client ارتباط برقرار می‌کند. همچنین امکان پرینت و USB را فراهم می‌کند.

مقاله “انواع کلون – Clone در پیاده سازی VDI” و “انواع دسکتاپ کاربران در VDI” را حتما مطالعه کنید.

۹. View Agent

مولفه‌ای است که باید بخش ثابت تمام ماشین‌های مجازی باشد که قرار است توسط Horizon View Connection Server مدیریت شوند. در این‌جا بهتر است عاملی (Agent) روی هر ماشین مجازی نصب شود تا در قالب یک میز کار مجازی در دسترس کاربران قرار گیرد. عامل مذکور ویژگی‌های مهمی را برای دسکتاپ‌های مجازی ارائه می‌کند که از آن جمله باید به پشتیبانی از یو‌اس‌بی، تجهیزات جانبی، چاپ کردن و نظارت بر اتصالات اشاره کرد. 

۱۰. Horizon Administrator

Horizon Administrator یک رابط وب‌محور برای مدیریت زیرساخت دسکتاپ مجازی Horizon VDI است. وی‌ام‌ویر پیشنهاد می‌کند برای هر سرور اتصال Horizon از یک نمونه مولفه Horizon Administrator استفاده کنید. با استفاده از رابط مذکور، مدیران می‌توانند سرورهای vCenter و View Composers را به پیکربندی View اضافه کنند.

۱۱. Workspace ONE UEM

VMware Workspace ONE بستری است که به شما امکان می‌دهد با کنترل دسترسی یکپارچه، مدیریت برنامه مرکزی و مدیریت نقطه پایانی، برنامه‌های موردنیاز کاربران را در اختیار آن‌ها قرار دهید. مولفه فوق مبتنی بر فناوری مدیریت یکپارچه (VMware unified endpoint management) است و قابلیت ادغام با VMware Horizon را دارد.

۱۲. Application Delivery

وی‌ام‌ویر از دو مولفه برای ارائه برنامه‌ها به کاربران در محیط مبتنی بر VMware Horizon استفاده می‌کند:

  1. Volume App: یک برنامه حساس به زمان است که برنامه‌ها را به صورت پویا به دستگاه‌های کاربر تحویل داده و آن‌ها را مدیریت می‌کند.
  2. ThinApp: مجازی سازی برنامه بدون عامل (agentless) را ارائه می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد بدون نیاز به نصب نرم‌افزار روی دستگاه‌های شخصی خود به برنامه‌های راه دور دسترسی پیدا کنند.

۱۳. تامین امنیت و آنتی ویروس در  VMware Horizon View

 

خدمات تعمیرات سرور، مشاوره و اجرای شبکه در فالنیک
فالنیک با دارا بودن بزرگ‌ترین لابراتوار تعمیر سرور و تجهیزات شبکه و کارشناسان متخصص، آماده خدمت‌رسانی برای تعمیر انواع سرورهای ایستاده و رک مونت است. تمامی ابزار موردنیاز برای تعمیر و تست تجهیزات شبکه در مرکز سرور فالنیک در اختیار مهندسین فالنیک قرار دارد.
درخواست تعمیر سرور

 


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
>
عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.

.swin-sc-title.style-2 .title span:after