به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

مجازی سازی دسکتاپ یا VDI چیست؟

VDI چیست

مفهوم زیرساخت‌های دسکتاپ مجازی (VDI) سال‌ها است که در دنیای فناوری اطلاعات به وجود آمده است. اما درصد پذیرش و راه اندازی آن در سازمان‌ها کمی کند و با احتیاط بوده است. همان طور که کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند از سال ۲۰۱۵ رشد انفجاری VDI در سازمان‌ها و شرکت‌ها آغاز شد و در حال حاضر به‌عنوان گزینه اصلی برای جایگزینی کامپیوترهای قدیمی کاربران به کار برده می‌شود.

VDI چیست؟

در ابتدا بداینم که vdi مخفف چیست، VDI یا Virtual Desktop Infrastructure در فارسی با مجازی سازی دسکتاپ شناخته می‌شود. این فناوری که برای ایجاد محیط مجازی از دسکتاپ‌ها طراحی شده و با استفاده از بستر مجازی، دسکتاپ های کاربران را بر روی سرورها قرار می‌دهد. در این تکنولوژی سرور به دسکتاپ‌های مختلف مجازی تقسیم می‌شود که بر اساس آن کاربران می‌توانند از طریق دستگاه های خود به دسکتاپ مجازی دسترسی داشته باشند. جایی که چندین و چند دسکتاپ مجازی بر روی یک قطعه سخت افزاری قرار گرفته و سپس توسط کاربر نهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بهره‌گیری از همان اصول و روش های مشابه در مجازی سازی سرور ولی این‌بار برای سیستم عامل هایی که بر پایه کلاینت هستند.

مجازی سازی دسکتاپ، برنامه‌ها و سیستم عامل شما را از کیس جدا کرده و آنها را در یک سرور قرار می‌دهد و سرور فیزیکی در دیتاسنتر مستقر می‌شود. این دسکتاپ های مجازی می‌توانند از هر سیستمی و در هر مکان و زمانی مورد استفاده قرار گیرند مشروط بر اینکه امنیت، مجوزها، سیاست‌های سازمانی و … تنظیم شده باشد.

به صورت خلاصه می‌توان گفت تکنولوژی مجازی سازی دسکتاپ سیستم فیزیکی شما را به حالت مجازی  تبدیل کرده که در آن یک سیستم عامل دسکتاپی (ویندوز۷ یا ویندوز۱۰) در یک محیط ابری و یا در بستر داخلی شبکه موجود، مدیریت و پیاده‌سازی شده و تمام اطلاعات کاربر روی سرور قرار می‌گیرد.

VDI چیست

تاریخچه VDI

ایده مجازی سازی دسکتاپ‌های ویندوزی به اوایل سال ۲۰۰۲ باز می‌گردد زمانی که مشتریان VMware سیستم عامل‌های دسکتاپی خود را بر روی سرور قرار می‌دادند و مفهوم مجازی سازی دسکتاپ به صورت معمول امروزی کاربرد نداشت. کاربران از طریق پروتکل RDP به طور مستقیم به دسکتاپ اختصاصی خود که ویندوز ایکس‌پی بود و بر روی سرور قرار داشت متصل می‌شدند. در سال ۲۰۰۵ شرکت VMware مفهوم Connection Broker را تعریف کرد و در سال ۲۰۰۶ عملا VDI متولد شد و در طول زمان به فناوری کامل و رایج کنونی رسید.

بازیگران اصلی دنیای VDI

بازیگران اصلی دنیای VDI عبارت‌اند از:

 1. Microsoft
 2. Citrix
 3. VMware

بر اساس آمار منتشر شده بیشترین سهم بازار در اختیار سیتریکس بوده و بعد از آن VMware و در انتها Microsoft قرار دارد. در ابتدای کار سیتریکس و مایکروسافت با برنامه های مجازی و دسکتاپ های اشتراکی  بر اساس محاسبات سروری به بازار ورود کردند و بعد از آن VDI بر اساس سیستم عامل های PC ارائه شد. در حالی که VMware در ابتدای راه VDI را راه‌اندازی کرده و بعدا سراغ برنامه های مجازی رفت.

پیشنهاد مطالعه
VDI چیست

 

در سال ۲۰۰۶، VDI تحت عنوان VDI Alliances ساخته شد و Citrix، VMware و Microsoft محصولات خود را برای فروش تولید کردند. VMware محصول VDI خود را با نام Virtual Desktop Manager منتشر کرد که بعدا به View و سپس Horizon تغییر نام داد. مایکروسافت در ابتدا ترمینال سرویس را منتشر کرد و با ورود ویندوز سرور ۲۰۰۸ نام آن را به Remote Desktop Services تغییر داد. دسکتاپ‌های مجازی تا حدودی وجود داشتند اما قابلیتی اختیاری برای Citrix Presentation Server 4.0  بود که دسکتاپ سرور نامگذاری شد که بعدا XenDesktop به عنوان یک محصول مستقل منتشر شد.

 

مجازی سازی دسکتاپ با Horizon Veiw 7
زیرساخت‌های مجازی سازی دسکتاپ راهکاری برای مدیریت دسکتاپ‌ها و اپلیکیشن‌های کاربران است. این راهکار سبب میشود منابع کمتری مصرف شده، مدیریت بیشتری فراهم گردد و عملکرد و امنیت بالاتر رود...
بیشتر بخوانید

چرا باید از تکنولوژی مجازی سازی دسکتاپ استفاده کنیم؟

در شکل سنتی دسکتاپ‌ها، تمام پروسس‌ها و اغلب فایل‌ها بر روی هاردهای لوکال سیستم قرار می‌گیرند. برای هر کاربر سیستم عامل و برنامه ها جدا نصب می‌شود. به روز رسانی سیستم عامل‌ها و برنامه‌ها به صورت جدا بر روی هر سیستم اعمال می‌شود. حالا تصور کنید تعداد زیادی PC داریم، زمان بسیار زیادی را برای مدیریت تک به تک این کامپیوترها صرف می‌کنیم، تعداد زیادی اپلیکیشن، کاربرهایی که فاقد تخصص لازم جهت کار با کامپیوتر هستند و ادمین هایی که از تکرار طاقت‌فرسای کارهای روزانه خسته شده‌اند و صدها مشکل دیگر …

   مثالی میزنم تا موضوع قابل لمس شود: فرض کنید یک شرکت بازرگانی را در اختیار گرفته‌اید. نصب و پیکربندی سخت افزاری تمام کامپیوترها در مرحله اول بر عهده شما است سپس وظیفه دارید برنامه های درخواستی کاربران را نصب کرده و در انتها تعمیر و نگهداری و بروز رسانی سالیانه را انجام دهید. همان طور که آگاه هستید هزینه‌ها و زمان بسیاری زیادی برای انجام این امور باید صرف کنید. با استفاده از زیرساخت‌های دسکتاپ مجازی می‌توانید با یک تین کلاینت و یا حتی موبایل به همه موارد دسترسی داشته باشید. VDI امکان دسترسی به کامپیوتر را از هر کجا و در هر زمان و از طریق نرم افزار فراهـم می‌آورد.

چرا باید از VMware Horizon View برای VDI استفاده کنیم؟

مدیران IT سازمان‌ها ترجیح می‌دهند وارد پیچیدگی‌های زیاد نشده و مدیریت و وقت خود را صرف چند برنامه مختلف نکنند. همان طور که می‌دانیم در اغلب سازمان‌ها زیرساخت مجازی با محصولات VMware پیاده‌سازی شده است که همین امر هزینه‌های سرمایه گذاری را کاهش داده و قابلیت اطمینان، کارایی و ضریب امنیت افزایش پیدا می‌کند. با راه اندازی زیرساخت دسکتاپ مجازی در بستر VMware این امکان ایجاد می‌شود تا از قابلیت‌هایی مانند vSAN و NSX که از دیگر محصولات VMware هستند استفاده کنید. VMware در مقایسه با سایر رقبا امکانات بیشتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

اجزا اصلی تشکیل دهنده VDI چیست؟

اجزای تشکیل دهنده VDI به شرح زیر است:

 1. Virtualization
 2. Hypervisor
 3. Connection Broker
 4. Desktop Pool
 5. Application Virtualization

 

VDI چیست

مزایای مجازی سازی دسکتاپ

مزایای استفاده از VDI را در ادامه بررسی می‌کنیم:

 1. دسترسی

ویژگی برتر VDI دسترسی از راه دور آن است. دسکتاپ‌های قدیمی بسیار محدود هستند و تا زمانی که شما کنار سیستم حضور دارید می‌توانید از آن استفاده کنید و به محض جدا شدن از سیستم این امکان از بین می‌رود. با استفاده از VDI از هر نقطه و در هر ساعت از شبانه روز می‌توانید به دسکتاپ خود دسترسی داشته باشید. دسترسی بدون محدودیت مکانی و زمانی برای کاربران ایجاد می‌شود.

 1. امنیت

یکی دیگر از جنبه های مهم VDI امنیت آن است. به طور معمول، کاربران سیستم عامل و برنامه ها و اطلاعات خود را در سخت افزار سیستم نگهداری می‌کنند که این سخت افزار می‌تواند لپ تاپ یا PC باشد. در صورت سرقت یا خراب شدن کامپیوتر تمام داده از بین می‌رود. با استفاده از VDI افزونگی بالایی فراهم شده و تمام اطلاعات در سرور ذخیره میشود و نیازی به نگرانی در مورد از دست دادن دیتا وجود نخواهد داشت. در صورتی که لپ تاپ شما دزدیده یا گم شود از هر دستگاه دیگری می‌توانید به دسکتاپ خود متصل شده و بدون نگرانی کارها را انجام دهید. همچنین با این ساز و کار احتمال خروج اطلاعات از سازمان به کمترین میزان خود می‌رسد. همچنین ریسک آلوده شدن سیستم‌ها توسط بدافزارها یا ویروس‌ها بسیار کم می‌شود.

 1. امکانات موجود در دیتاسنتر

هنگامی که از خدمات VDI بهره می‌برید، دسکتاپ‌های شما بر روی سرورهای دیتاسنتر با کارایی بسیار بالا قرار می‌گیرند. حالا تمام امکانات و ویژگی های مربوط به دیتاسنتر در اختیارتان قرار دارد. امکاناتی مانند امنیت پیشرفته و زیرساخت های سطح بالا و … دسکتاپ مجازی هیچگاه خاموش نمی‌شود و سرعت و توانایی کامپیوتر بسیار مناسب و قابل توجه خواهد بود.

 1. کاهش هزینه‌ها

با فراهم سازی ویژگی VDI هزینه‌های خرید سخت افزار به ازای هر کاربر را از بین می‌برید. از هر دستگاهی به دسکتاپ خود دسترسی دارید و برای انجام این کار می‌توانید از قدیمی‌ترین سخت افزارها استفاده کنید. همچنین میزان مصرف برق به شدت کاهش پیدا میکند و از بروز رسانی‌های مداوم سخت افزاری رها خواهید شد. در ابتدای راه اندازی یک پروژه VDI هزینه سرمایه‌گذاری CAPEX بالا است ولی هزینه ‌های عملیاتی OPEX به شدت کاهش پیدا میکند.

 1. متمرکزسازی

تمام دسکتاپ‌ها از یک نقطه مدیریت می‌شوند و انجام اموری مانند بروز رسانی، اعمال وصله‌های امنیتی (Patch) و نصب برنامه‌ها بسیار ساده و سریع انجام می‌پذیرد. همچنین می‌توانید در ابعاد وسیع و در کوتاه‌ترین زمان ممکن سیستم عامل دسکتاپ‌ها را به روز اول نصب بازگردانید. تمام رویدادها در یک پنل مدیریتی قابل مشاهده بوده و ادمین‌ها می‌توانند چندین پنل مدیریتی را در سایت‌های مختلف به یکدیگر متصل کنند.

 1. مقیاس‌پذیری و انعطاف

بستر VDI به شما اجازه میدهد به راحتی توسعه پذیری لازم را انجام دهید بدون اینکه نیاز به خرید دسکتاپ‌های فیزیکی داشته باشید. تا زمانی که سخت افزارهای سرور منابع لازم را در اختیار داشته باشند شما این امکان را دارید تا دسکتاپ جدید برای کاربران فراهم کنید. با بزرگتر شدن سازمان و افزایش تعداد پرسنل در کمترین زمان ممکن و با چند کلیک می‌توانید دسکتاپ‌های بیشتری به کاربران تحویل دهید. همچنین کاربران می‌توانند با استفاده از تبلت، تلفن همراه و یا مرورگر خود به دسکتاپ‌ها متصل شده و کارهای روزانه‌ی خود را انجام دهند.

معایب مجازی سازی دسکتاپ

مهمترین عیب و نقطه ضعف VDI، هزینه بسیار بالا برای پیاده سازی آن است. هزینه ابتدایی برای پیاده‌سازی VDI بسیار گزاف است. ممکن است در مراحل اولیه اجرا به سرورهای جدیدی نیاز داشته باشید. هزینه ابتدایی VDI شامل خرید سرورها و استورج‌های مناسب است. همچنین اگر بخواهید از Horizon View برای راه اندازی دسکتاپ‌های مجازی استفاده کنید باید بستر مجازی سازی شما VMware باشد.

برای استفاده از تمام امکانات VDI باید لایسنس Enterprise را بخرید که قیمت بالایی به همراه خواهد داشت که توسط اغلب شرکت‌ها نادیده گرفته می‌شود. (ایران را مستثنی کنید)

همان طور که می‌دانیم تخصص هزینه‌بر است و از آنجایی که VDI پیچیدگی‌های خاصی را به IT اضافه میکند نیاز به نیروی متخصص حرفه‌ای داریم. پس معقول است که در ابتدای راه اندازی از مشاور استفاده کنید تا بتوانید زیرساخت های مناسب را پیاده سازی کنید. برای استفاده از VDI نیاز به آموزش اولیه برای پرسنل و تیم متخصص IT وجود دارد که بار مالی و زمانی به همراه خواهد داشت.

VDI تکنولوژی گران قیمتی است، برای راه اندازی درست آن نیاز به متخصص ماهر دارید و زمان پیاده سازی آن طولانی است. حال تصمیم با شماست: بودن یا نبودن VDI.

 

سرور اچ پی با گارانتی معتبر ایران اچ پی
فالنیک (ایران اچ پی)، دارنده سبد کامل سرور اچ پی و تنها گارانتی رسمی و معتبر سرور اچ پی در ایران. همراه با ثبت پیش فاکتور و پیکربندی آنلاین. جهت کسب اطلاعات بیشتر، کلیک کنید:
مشاوره و خرید

نویسنده :

دیدگاه تان را بنویسید

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی
استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.