به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
تماس با فالنیک : 8363-021
سرور و شبکه

انواع کابل شبکه و کاربردهای آن ها

انواع کابل شبکه و کاربردهای آن ها

همانطور که می‌دانید کابل کشی شبکه زیر مجموعه خدمات اجرای پسیو شبکه است. اگر مایلید درباره تاریخچه کابل شبکه بدانید یا اینکه بدانید اصلا کابل شبکه چیست و چه انواعی دارد، کابل زوج به هم تابیده Twisted Pair چیست و انواع کابل Cat کدام است، رنگهای اصلی کابل شبکه و استاندارد T568A و T568B در کابل شبکه UTP چیست، کابل شبکه کراس و کابل شبکه استریت چیست، با ما همراه باشید.

چرا خدمات پسیو شبکه مهم است؟
خدمات پسیو شبکه مانند کابل‌کشی، لیبلینگ، ترانکینگ و... باعث برچسب‌گذاری درست تجهیزات شده و به تهویه بهتر، آسیب‌های کمتر و سهولت عیب‌یابی شبکه کمک می‌کنند. با دریافت خدمات پسیو از متخصصین فالنیک، شبکه‌ای مرتب و تجهیزاتی با قابلیت عیب‌یابی فوری خواهید داشت.
درخواست خدمات پسیو شبکهتماس با کارشناس

تاریخچه کابل شبکه

ایده ارتباطات دیجیتالی در سال 1844 توسط ساموئل مورس و اختراع تلگراف ارایه شد. شاید در نگاه اول با آنچه که ما امروز داریم بسیار متفاوت باشد اما اساسا یکی است. تفاوت مهم آنها سرعت آنهاست. در اواسط قرن 19 در هر ثانیه حداکثر دو یا سه خط و نقطه در تلگراف ارسال می‌شد اما اکنون سرعت به بیش از یک گیگابیت رسیده است.

پس از تلگراف، مخترع فرانسوی به نام امیل بودات، ماشین چاپ تلگراف Teletypewriter را ارایه داد که در آن از کیبورد و کد پنج بیتی استفاده می‌شد و پیام های تلگرافی به صورت مجازی، ارسال و دریافت می‌شد. هنوز هم در ارتباطات سریال، از Baud Rate برگرفته از نام Baudot، استفاده می‌شود.

در سال 1966 کدهای 7 بیتی که 128 کاراکتر را پوشش می‌داد توسط شرکت‌های امریکایی ارایه شد و بعد آن IBM کد ASCII را که 8 بیتی است ارایه داد که آن هم 256 کاراکتر را پوشش می‌داد و و به Extended ASCII معروف شد.

در چهل سال اخیر است که سرعت ارتباطات بیشتر شده و نیاز به برقراری ارتباط سریع بین کامپیوترها بیشتر شده است. استانداردهای مختلفی در این زمینه ارایه شده اما آنچه مسلم است این است که افزایش سرعت به تجهیزات بهتر و سریعتر شبکه و کابل ها و سخت افزارهای ارتباطی بهتر نیاز دارد. هر آنچه در زمینه تمام تجهیزات شبکه لازم دارید را از فالنیک بخواهید.

پیشنهاد مطالعه

کابل شبکه چیست

کابل شبکه به مجموعه سیم هایی از جنس مس یا شیشه گفته می‌شود که برای اتصال و انتقال داده و اطلاعات بین کامپیوترها و روترها و سوییچ ها و شبکه های استورج SAN (به طور کلی بین اجزا و مولفه های شبکه) استفاده می‌شود. پس کابل ها رسانه‌ای هستند که داده‌ها در آن جریان دارند و اطلاعات از دستگاهی در شبکه به دستگاه دیگری منتقل می‌شود. حالا که درباره کاربرد کابل های شبکه صحبت کردیم بپردازیم به اینکه کابل شبکه کامپیوتری چه انواعی دارد.

انواع کابل شبکه و کاربرد آنها

کابل های ارتباطی شبکه انواع مختلفی دارند و انتخاب نوع مناسب کابل شبکه کاملا بستگی به ساختار و توپولوژی و معماری سیستم دارد مثل اینکه بزرگی شبکه چقدر است، چه پروتکلی استفاده می‌شود و چه توپولوژی دارد.

شناخت انواع کابل شبکه و دانستن درباره چگونگی ارتباط آنها با دیگر ویژگی های شبکه، به شما کمک می‌کند تا شبکه موفقی راه اندازی کنید. توجه داشته باشید که پیاده سازی دقیق و درست اولیه شبکه، شما را از ساعت ها عیب یابی سیستم معاف خواهد کرد. اگر درباره انواع کابل شبکه اطلاعات کمی دارید، این مطلب به شما کمک می‌کند تا دانش خوب و به روزی در این زمینه کسب کنید.

نوع کابل چه در شبکه های محلی و LAN و چه در شبکه های WAN نقش مهمی ایفا می‌کند اما شما فقط در کابل کشی شبکه خودتان تصمیم گیرنده هستید و کابل کشی WAN بر عهده اپراتورها است.

انواع کابل مورد نیاز شبکه یا به عبارتی کابل شبکه LAN، عبارتند از کابل زوج به هم تابیده Twisted Pair، کابل Unshielded Twisted یا UTP، کابل کواکسیال Coaxial، کابل چند جفتی Multi Pair. رسانه دیگری به نام بی سیم و وایرلس هم داریم که به عنوان وای فای شناخته می‌شود.

انواع کابل شبکه از نظر جنس

دو نوع اصلی کابل ها در شبکه های LAN است. این تقسیم بندی از نظر جنس کابل انجام می‌شود:

کابل شبکه مسی

سیم های مسی سیگنال‌ها را با استفاده از جریان الکتریکی و ولتاژ منتقل می‌کنند. کاربرد کابل مسی در سیم کشی های کوتاه مثل داخل داکت و بین کامپیوترها و وال پلیت ها، و یا کابل های Patch پچ، و یا اتصالات اینترکانکت است.

هر چه میزان مس به کار رفته در کابل بیشتر باشد، توانایی کابل در پهنای باند بیشتر خواهد بود.

انواع کابل مسی عبارتند از:

 1. کابل کواکسیال که شامل Thinnet و Thicknet است و در صنایع بیشتر استفاده می‌شود. برای آشنایی با کابل کواکسیال مقاله “کابل کواکسیال Coaxial چیست؟” را مطالعه نمایید.
 2. کابل زوج سیم به هم تابیده Twistet Pair که شامل دو نوع است که مفصل آن را بررسی می‌کنیم.

در کابل شبکه های مسی و سیم های داخل آن، هستند که در این باره پس از معرفی انواع کابل شبکه زوج به هم تابیده صحبت خواهیم کرد.

کابل شبکه فیبر نوری

کابل فیبر نوری از شیشه ساخته شده و سیگنال ها را با پالس ها و امواج نوری منتقل می‌کند. کابل فیبر نوری در اتصالات بین ساختمانی و یا ارتباطاتی که نیازمند سرعت بسیار بالا هستند کاربرد دارد. در جاهایی که پهنای باند بالا لازم داریم مثل مراکز داده، و یا ظرفیت بالا نیاز داریم مثل بیمارستان ها و فرودگاه ها و بانک ها، کابل فیبر نوری مناسب است چون سرعت بسیار بالایی دارد و حجم بالایی داده را انتقال می‌دهد.

انواع کابل فیبر نوری عبارتند از:

 • Single Mode که در فواصل خیلی دور استفاده می‌شود.
 • MultiMode ظرفیت بالاتری دارد.
پیشنهاد مطالعه

کابل زوج به هم تابیده Twisted Pair

رایج ترین انواع کابل های شبکه کابل های Twisted Pair است: کابل زوج به هم تابیده. شبکه های محلی یا LAN، دفاتر، مغازه ها، فروشگاه ها، مثال هایی از کاربردهای کابل زوج به هم تابیده است. کابل زوج به هم تابیده در بسیاری از شبکه های اترنت استفاده می‌شود.

این کابل ها از چهار جفت سیم نازک تشکیل شده‌اند که با هم زیر روکش بیرونی قرار می‌گیرند. حالا چرا جفت به هم تابیده؟

نویز پذیری در کابل های زوج به هم تابیده

هر جفت سیم با تعداد پیچش خاص در هر اینچ، به دور هم پیچیده می‌شوند تا هم روی جفت های دیگر تداخل سیگنالی یا Crosstalk ایجاد نکنند و هم از دیگر دستگاه های الکتریکی تاثیری نگیرند. هر چه میزان تابیده شدن جفت سیم ها بیشتر باشد، نرخ انتقال و البته قیمت کابل، بیشتر خواهد بود. میزان پیچش باعث به وجود آمدن انواع کابل شبکه زوج سیم به هم تابیده می‌شود که در ادامه این متن، تحت عنوان “Cat یا Category در انواع کابل شبکه” به آن می‌پردازیم.

در زمینه نویز پذیری این نکته را به یاد داشته باشید که هرچه میزان پیچش و تابیدن جفت سیم ها به دور هم بیشتر باشد، نویزپذیری کابل شبکه کمتر خواهد بود زیرا تداخل الکترومغناطیسی کمتر می‌شود. از طرفی هم افت سیگنال یا همان Attenuation در طول مسیر کاهش خواهد یافت. همچنین این مساله بر بهبود میزان پهنای باند هم تاثیرگذار است.

تداخل الکترومغناطیسی معادل عبارت ElectroMagnetic Interference است که به صورت مخفف EMI گفته می‌شود.

خدمات شبکه حرفه‌ای توسط متخصص شبکه
با دریافت خدمات شبکه استاندارد و حرفه‌ای، هیچ دیتایی را از دست نمی‌دهید و خیال‌تان از عملکرد شبکه راحت است. با کلیک روی لینک، دیگر نگران از کار افتادن شبکه نخواهید بود.
درخواست خدمات شبکهتماس با کارشناس

انواع کابل زوج به هم تابیده Twisted Pair

شناخت انواع کابل های شبکه از مهمترین نکاتی است که برای راه اندازی شبکه باید درباره آن بدانیم. در بازار، نام انواع کابل شبکه را می‌بینید و ممکن است در ابتدا کمی گیج شوید. در این قسمت انواع کابل شبکه زوج به هم تابیده را مفصل شرح می‌دهیم تا نام انواع کابل شبکه برای تان واضح و روشن شود:

 1. کابل Unshielded Twisted یا UTP

کابل Unshielded Twisted یا UTP که زوج به هم تابیده بدون شیلد است و در اترنت و Fast Ethernet کاربرد دارد. نام استاندارد این نوع کابل شبکه U/UTP است.

ارزان ترین کابل از بین تمام انواع کابل شبکه، کابل شبکه U/UTP است چون هیچ شیلد و محافظی به دور سیم هایش ندارد بنابراین در شبکه هایی که اهمیت داده خیلی مطرح نیست استفاده می‌شود.

انواع کابل زوج به هم تابیده Twisted Pair

کابل Unshielded Twisted یا UTP که زوج به هم تابیده بدون شیلد است.

 1. کابل Shielded Twisted Pair یا STP

کابل Shielded Twisted Pair یا STP که زوج به هم تابیده شیلد دار است و در شبکه های توکن رینگ و Gigabit Ethernet کاربرد دارد.

کابل شبکه STP بیشتر در محیط هایی که نویز بیشتری وجود دارد استفاده می‌شود برای مثال در کابل کشی فواصل طولانی و یا وقتی کابل شبکه قرار است نزدیک میدان های مغناطیسی مثل کابل برق قرار گیرد.

در کابل های STP شیلدها به روش های مختلفی به دور سیم ها اعمال می‌شود. F در نام کابل های STP بیانگر وجود فویل است و S بیانگر وجود شیلد یا محافظ بافته شده.

فویل برای جلوگیری از نویز و شیلد برای تخلیه اثرات القایی و الکتریسیته ساکن به سیستم ارت، در ساختار کابل شبکه STP قرار می‌گیرد.

انواع کابل زوج به هم تابیده Twisted Pair
انواع کابل Shielded Twisted Pair یا STP و کابل Unshielded Twisted یا UTP

در ادامه انواع مختلف کابل شبکه شیلددار STP را از نظر ساختار بیشتر بررسی می‌کنیم تا به راحتی تفاوت بین انواع مختلف کابل شبکه STP را یاد بگیرید.

انواع کابل شبکه شیلد دار یا STP

7 نوع کابل شبکه شیلد دار یا STP داریم که در شبکه بندی کامپیوترها می‌توانیم از آنها استفاده کنیم. این 7 نوع به شرح زیر است:

 1. در کابل شبکه U/FTP یک فویل دور هر جفت سیم وجود دارد.
انواع کابل شبکه شیلد دار یا STP
کابل شبکه شیلددار U/FTP

2. در کابل شبکه F/UTP یک فویل دور چهار جفت سیم یعنی کل سیم ها وجود دارد.

انواع کابل شبکه شیلد دار یا STP
کابل شبکه شیلددار F/UTP

3. در کابل شبکه S/UTP یک شیلد دور چهار جفت سیم یعنی کل سیم ها وجود دارد.

انواع کابل شبکه شیلد دار یا STP
کابل شبکه شیلددار S/UTP

4. در کابل شبکه SF/UTP یک شیلد و یک فویل، دور چهار جفت سیم یعنی کل سیم ها وجود دارد. به آن STP هم گفته می‌شود.

انواع کابل شبکه شیلد دار یا STP
کابل شبکه شیلددار SF/UTP

5. در کابل شبکه S/FTP یک فویل دور هر جفت سیم و یک شیلد دور چهار جفت سیم یعنی کل سیم ها وجود دارد.

انواع کابل شبکه شیلد دار یا STP
کابل شبکه شیلددار S/FTP

6. در کابل شبکه F/FTP یک فویل دور هر جفت سیم و یک فویل دور کل سیم ها وجود دارد.

انواع کابل شبکه شیلد دار یا STP
کابل شبکه شیلددار F/FTP

7. در کابل شبکه SF/FTP هم محافظ بافته شده و هم فویل دور سیم ها وجود دارد و هر جفت سیم هم فویل دارد. برای استفاده در شبکه هایی که امنیت و اهمیت بالا دارند استفاده می‌شود و البته گران ترین نوع کابل شبکه است.

حال که با انواع کابل شبکه زوج به هم تابیده آشنا شدید به مقایسه انواع کابل شبکه می‌پردازیم که با نام Category یا Cat مطرح می‌شود. با ما همراه باشید تا رده بندی یا Category های مختلف را درکابل های UTP بررسی کنیم.

پیشنهاد مطالعه

Cat یا Category در انواع کابل شبکه

کابل های UTP انواع مختلف و در نتیجه کاربردهای مختلفی دارند. کار با این کابل‌ها  آسان است و نصب و توسعه و عیب یابی آنها هم به راحتی انجام می‌شود. بیایید نگاهی بیندازیم به انواع کابل شبکه Cat. در این جدول، انواع کابل شبکه، کاربرد و سرعت انواع کابل شبکه را می‌بینید. همان طور که مشاهده می‌کنید، پرسرعت ترین کابل شبکه کابل Cat6 و Cat7 است.

Cat یا Category در انواع کابل شبکه
مقایسه ویژگی های انواع Cat یا Category کابل شبکه

آنچه در جدول بالا مشخص است این است که هر چه عدد cat بیشتر باشد، تکنولوژی جدیدتری را داریم که از نظر پهنای باند و نرخ انتقال سرعت و میزان نویزپذیری بهبود پیدا کرده است. مثلا در cat 5e نرخ انتقال داده نسبت به cat 5 بهبود یافته و یا پهنای باند cat 6a نسبت به cat6 دو برابر شده است. از طرفی هم میزان تابیده شدن جفت سیم ها به دور هم در Cat ها متفاوت است که همان طور که گفتیم بر میزان نویزپذیری کابل شبکه کامپیوتری تاثیرگذار است.

کابل شبکه Cat1 UTP

کابل Cat1 UTP در سال 1985 ارایه شد معمولا در انتقال صدا و سیستم تلفن استفاده می‌شود، تابیده و توییست نیست، و از ترافیک شبکه کامپیوتری پشتیبانی نمی‌کند. شرکت های مخابراتی که ISDN و PSDN ارایه می‌کنند از کابل Cat1 UTP استفاده می‌کنند مثلا سیم کشی بین محل مشتری تا شبکه مخابراتی با کابل cat 1 انجام می‌شود. در برخی خانه های قدیمی ممکن است هنوز کابل Cat1 UTP وجود داشته باشد اما در خانه های جدید تر کابل Cat1 UTP با کابل Cat3 UTP یا کابل Cat5 UTP جایگزین شده است.

بقیه cat ها مخصوص شبکه هستند و می‌توانند ترافیک تلفن و شبکه کامپیوتری را پشتیبانی کنند.

کابل شبکه Cat2 UTP

کابل Cat2 UTP دارای 4 سیم است که دو به دو به هم تابیده شده‌اند و اغلب در شبکه های توکن رینگ استفاده می‌شوند. سرعت کابل شبکه Cat2 UTP حداکثر 4 Mbps است. استفاده از این نوع کابل چندان رایج نیست و ممکن است در سیستم‌های تلفنی قدیمی دیده شود به خصوص که از استانداردهای TIA/EIA-568 پشتیبانی نمی‌شود.

کابل شبکه Cat2 UTP
کابل Cat2 UTP 4 سیم دو به دو به هم تابیده دارد.

کابل شبکه Cat3 UTP

کابل Cat3 UTP دارای 4 جفت سیم مسی به هم تابیده است و اغلب در شبکه های توکن رینگ و 10BaseT استفاده می‌شوند (T نشان دهنده Twisted است) و تا سرعت 10 Mbps را پشتیبانی می‌کنند. از کت 3 به بعد فواصل زیاد تا 100 متر را می‌توان کابل کشی کرد. هنوز هم ممکن است در برخی سیستم های تلفنی قدیمی از کابل Cat3 UTP استفاده شود. حداکثر پهنای باند در کابل Cat3 UTP برابر با 16 مگاهرتز است.

کابل شبکه Cat4 UTP

کابل Cat4 UTP دارای 4 جفت سیم مسی به هم تابیده است و اغلب در شبکه های توکن رینگ استفاده می‌شوند و تا سرعت 10 Mbps را پشتیبانی می‌کنند. امروزه به ندرت این نوع کابل استفاده می‌شود.

کابل شبکه Cat5 UTP

کابل Cat5 UTP دارای 4 جفت سیم مسی به هم تابیده است که با جک RJ45 همراه است. تفاوت cat 3 و cat 4 با cat 5 این است که در cat5 اغلب در شبکه های توکن رینگ، اترنت و فست اترنت Fast Ethernet استفاده می‌شوند و تا سرعت 100 Mbps را پشتیبانی می‌کنند. حداکثر پهنای باند در کابلCat5  UTP برابر با 100 مگاهرتز است.

چون میزان پیچش جفت سیم ها در هر اینچ، در کابل Cat5 UTP بیشتر از Cat3 UTP است، سرعت بیشتر و طول بیشتری برایمان فراهم می‌کند.

کاربرد کابل Cat5 UTP در شبکه های خانگی و کاری است. برای استفاده در فواصل بیش از صد متر باید از پل یا دیگر تجهیزات شبکه استفاده کرد وگرنه شبکه دچار اختلال می‌شود مثلا ممکن است باعث گم شدن بسته و کاهش سرعت انتقال شود.

کابل شبکه Cat5e UTP

کابل Cat5e UTP اغلب در شبکه های اترنت و فست اترنت Fast Ethernet و گیگابیت اترنت Gigabit Ethernet استفاده می‌شوند. سرعت کابل شبکه Cat5e UTP حداکثر 1 Gbps و حداکثر پهنای باند در کابل آن برابر با 100 مگاهرتز است.

کابل شبکه Cat6 UTP

کابل Cat6 UTP اغلب در شبکه های گیگابیت اترنت Gigabit Ethernet و 10 G Ethernet استفاده می‌شوند و در فاصله 55 متری، تا سرعت 10 Gbps را پشتیبانی می‌کنند. در صورت استفاده در فواصل صد متری سرعت 1 Gbps را خواهند داشت. حداکثر پهنای باند در کابلCat6  UTP برابر با 250 مگاهرتز است.

کابل Cat6 UTP مشابه کابل Cat5e UTP است با این تفاوت که یک جداکننده فیزیکی بین چهار جفت سیم قرار گرفته تا تداخلات الکترومغناطیسی را کاهش دهد.

اگر از کابل های Cat6 UTP در کابل کشی ها استفاده می‌کنید باید توجه داشته باشید که دیگر اجزا مانند جک ها، پچ پنل و پچ کورد و … هم از از همین استاندارد پیروی کنند و دو انتهای کابل هم به درستی جک زده شود.

کابل شبکه Cat6a UTP

کابل Cat6a UTP در سال 2009 به بازار آمد و همانند Cat6 UTP اغلب در شبکه های گیگابیت اترنت Gigabit Ethernet و 10 G Ethernet استفاده می‌شوند و تا سرعت 10 Gbps را پشتیبانی می‌کنند. حداکثر پهنای باند در کابلCat6a  UTP برابر با 500 مگاهرتز است.

کابل شبکه Cat7 UTP

کابل Cat7 UTP اغلب در شبکه های گیگابیت اترنت Gigabit Ethernet و 10 G Ethernet استفاده می‌شوند و تا سرعت 10 Gbps را پشتیبانی می‌کنند. حداکثر پهنای باند در کابلCat7  UTP برابر با 600 مگاهرتز است.

این کابل شبکه در دیتاسنترها و برقراری ارتباطات Backbone بین سرورها و سوییچ های شبکه و دستگاه های استوریج استفاده می‌شود.

پیشنهاد مطالعه

اگر از کابل های Cat7 UTP در کابل کشی ها استفاده می‌کنید باید توجه داشته باشید که دیگر اجزا مانند جک ها، پچ پنل و پچ کورد و … هم از از همین استاندارد پیروی کنند و دو انتهای کابل هم به درستی جک زده شود.

در ساختار کابل Cat7 UTP هر جفت سیم یه شیلد دارد و شیلد دیگری سیم ها در بر می‌گیرد.

جک RJ45

کابل های UTP با کانکتورها و جک های استانداردی کار می‌کنند. نام جک و کانکتور به کار رفته در آنها جک RJ45 است که کانکنتوری 8 پینه و طراحی شده توسط شرکت تلفن است. RJ45 شبیه کانکتور تلفن RJ11 است اما کمی پهن است تا پین های بیشتری در خود جای دهد.

جک RJ45
مقایسه جک RJ45 و RJ11

4 رنگ اصلی کابل شبکه

کابل های UTP از 4 جفت سیم تشکیل شده‌اند که رنگ های مختلفی دارند: آبی، نارنجی، سبز و قهوه‌ای.

4 رنگ اصلی کابل شبکه
کابل های UTP از 4 جفت سیم تشکیل شده‌اند که رنگ های مختلفی دارند: آبی، نارنجی، سبز و قهوه‌ای.

در شبکه های گیگابیت اترنت، از هر چهار جفت سیم استفاده می‌شود اما در شبکه های معمولی با سرعت 10 و 100 مگابیت در ثانیه، فقط جفت 2 و 3 استفاده می‌شود. این سیم ها برای انتقال دیتا یعنی ارسال و دریافت دیتا بین دو دستگاه استفاده می‌شوند.

هر جفت سیم شامل دو سیم است یکی رنگی و یکی راه راه سفید است مثلا آبی و آبی راه راه در جفت یک، نارنجی و نارنجی راه راه در جفت دو دیده می‌شود. این جفت رنگ های مشابه به هم تابیده شده‌اند و برای اینکه اترنت خود را قابل اطمینان نگه دارید نباید این پیچش ها را باز کنید. البته باز کردن پیچش ها در حدود یک سانتیمتر برای زدن جک لازم است.

سبز و نارنجی برای شبکه های اترنت با سرعت 10 و 100 مگابیت در ثانیه است. اگر گیگابیت اترنت هم ساپورت شود رنگ قهوه‌ای و آبی هم استفاده می‌شود. آبی و قهوه‌ای را برای اترنت ثانوی و یا اتصال تلفن می‌توان استفاده کرد. البته چنین کاربردی توصیه نمی‌شود چرا که UTP ها اساسا برای چنین کاربردهایی طراحی نشده‌اند.

کاربرد رنگ های کابل شبکه

رنگ خود کابل های شبکه زوج به هم تابیده، متفاوت است. هر رنگ کابل، نشان دهنده برند تولید کننده کابل و Cat آن کابل است. مثلا برندرکس Brand Rex، کابل‌های Cat6 را با رنگ بنفش و Cat5 را با رنگ طوسی تولید می‌کند. یا مثلا Legrand، کابل‌هایCAT6  را با رنگ آبی و Cat7 را با رنگ زرد تولید می‌کند.

کاربرد رنگ های کابل شبکه
هر رنگ کابل، نشان دهنده برند تولید کننده کابل و Cat آن کابل است.

تمامی شرکت‌های تولیدکننده کابل شبکه، کابل های Outdoor که در فضای باز استفاده می‌شوند را به رنگ مشکی تولید می‌کنند. کابل Outdoor باید در برابر تابش آفتاب و گرد و غبار و جویده شدن توسط حیوانات مقاوم باشد.

رنگبندی و استاندارد T568A و T568B در کابل شبکه UTP

حالا بیایید ببینیم که کابل های زوج به هم تابیده، چگونه استفاده می‌شوند و کاربرد رنگهای کابل شبکه را بررسی کنیم. ترتیب قرارگیری سیم ها در کابل UTP مهم است و اگر به ترتیب استاندارد چیده نشوند، کابل کار نمی‌کند. دو استانداردT568A  و T568B  در زمینه ترتیب سیم‌ها وجود دارد به طور کلی دو استاندارد رایج در سیم کشی وجود دارد که استانداردT568A  و  T568B نام دارد. استاندارد T568A را EIA هم می‌نامند. همچنین استاندارد T568B را AT&T هم می‌نامند.

نکته قابل توجه این است که در شبکه هایی که قبلا راه اندازی شده‌اند ابتدا باید چک کنید که کدام یک از این دو استاندارد استفاده شده است و با همان استاندارد باید ادامه دهید.

در استاندارد T568A و T568B، همواره شماره پین فرد، یعنی 1 و 3 و 5 و 7، برای سیم های راه راه استفاده می‌شوند.

استفاده از استاندارد T568B در کابل شبکه

در بررسی انواع رنگ بندی کابل شبکه، در این قسمت رنگ بندی کابل شبکه در استاندارد T568B را بررسی می‌کنیم. نحوه قرارگیری سیم های رنگی کابل شبکه در استاندارد T568B را در تصویر زیر می‌بینید.

استفاده از استاندارد T568B در کابل شبکه
ترتیب جایگیری سیمهای رنگی در استاندارد T568B

در جدول زیر شماره پین، رنگ سیم، شماره جفت و کارکرد هر سیم (ارسال یا دریافت) در استاندارد T568B مشخص شده است.

استفاده از استاندارد T568B در کابل شبکه
شماره پین، رنگ سیم، شماره جفت و کارکرد هر سیم (ارسال یا دریافت) در استاندارد T568B

استفاده از استاندارد T568A در کابل شبکه

در ادامه بررسی انواع رنگ بندی کابل شبکه، در این قسمت رنگ بندی کابل شبکه در استاندارد T568A را بررسی می‌کنیم. در این استاندارد، جای سیم های سبز و نارنجی که در استاندارد T568B دیدیم، عوض می‌شود بدین ترتیب جفت های 1 و 2 در 4 پین وسط قرار می‌گیرند. این استاندارد با اتصالات صوتی شرکت تلفن سازگارتر است. چون در RJ11 هم، جفت 1 و 2 در 4 پین وسط قرار دارد. نحوه قرارگیری سیم های رنگی کابل شبکه در استاندارد T568A را در تصویر زیر می‌بینید.

استفاده از استاندارد T568A در کابل شبکه
ترتیب جایگیری سیمهای رنگی در استاندارد T568A

مقایسه پین ها در استاندارد T568A و T568B

در تصویر زیر می‌توانید نحوه قرارگیری رنگها در سوکت کابل شبکه در دو استاندارد T568A و T568B را با هم مقایسه کنید.

مقایسه پین ها در استاندارد T568A و T568B
مقایسه ترتیب جایگیری سیمهای رنگی در استاندارد T568A و T568B

کابل شبکه کراس و کابل شبکه استریت چیست

هر دو استانداردT568A  و T568B مانند هم کار می‌کنند اما تفاوت آنها در ترتیب قرارگیری سیم ها است (جفت 2 و 3 با هم جابه جا می‌شوند). اگر در یک کابل این دو استاندارد ترکیب شوند کابل کراس Crossed یا Crossover که در فارسی ضربدری هم گفته می‌شود، خواهیم داشت و اگر در یک کابل با هم ترکیب نشوند و فقط یک استاندارد در هر دو سر کابل استفاده شود، کابل استریت Straight Through که در فارسی مستقیم هم گفته می‌شود، داریم.

اتصال PC به هاب و سوییچ، مهم ترین کاربرد کابل استریت است. اتصال مستقیم دو PC به هم بدون استفاده از هاب و سوییچ، مهم ترین کاربرد کابل کراس است البته برای اتصال دو هاب هم می‌توان از کابل ضربدری استفاده کرد.

در داخل هاب مداری وجود دارد که کراس را انجام می‌دهد پس فقط لازم است کابل استریت را از پی سی به هاب وصل کنید اما اگر از هاب استفاده نکنیم، باید کراس کردن را به صورت دستی انجام دهیم یعنی از کابل کراس استفاده کنیم.

در کابل کراس، ارسال یا ترنزمیت (TX) یک پی سی به دریافت یا ریسیو (RX) پی سی دیگر وصل می‌شود و برعکس.

کابل شبکه کراس
در کابل کراس، ارسال یا ترنزمیت (TX) یک پی سی به دریافت یا ریسیو (RX) پی سی دیگر وصل می‌شود و برعکس.

توجه داشته باشید که در اترنت های گیگابیتی نیازی به کابل شبکه کراس نیست و از کابل شبکه استریت استفاده می‌شود که دو انتهای آن به صورت اتوماتیک توسط کارت شبکه کراس می‌شود. این کار MDIX نام دارد. امروزه اکثر سوییچ ها از ویژگیAuto-MDIX  پشتیبانی می‌کنند.

وظیفه رشته های کابل شبکه

کابل شبکه 8 رشته سیم دارد و وظیفه هر رشته کابل شبکه متفاوت است. این تفاوت بستگی به این دارد که از چه نوع کابلی استفاده می‌کنید: کابل شبکه کراس یا کابل شبکه استریت. در اینجاست که کاربرد رنگهای کابل شبکه بیشتر از پیش مشخص می‌شود.

همان طور که در شکل زیر می‌بینید، در کابل شبکه کراس، از جفت سیم سبز برای دریافت یا Receive و از جفت سیم نارنجی برای ارسال یا Transmite در یک سمت کابل استفاده می‌شود. در سمت دیگر کابل از جفت سیم سبز برای ارسال یا Transmite و از جفت سیم نارنجی برای دریافت یا Receive استفاده می‌شود. همان طور که گفتیم در کابل شبکه کراس، ارسال یا ترنزمیت (TX) یک پی سی به دریافت یا ریسیو (RX) پی سی دیگر وصل می‌شود و برعکس.

وظیفه رشته های کابل شبکه زوج سیم به تابیده
در کابل کراس، ارسال یا ترنزمیت (TX) یک پی سی به دریافت یا ریسیو (RX) پی سی دیگر وصل می‌شود و برعکس. در کابل شبکه استریت، جفت سیم ارسال در یک سمت کابل، دریافت کننده در سمت دیگر کابل است.

در کابل شبکه استریت، جفت سیم سبز برای ارسال در یک سمت کابل و دریافت در سمت دیگر کابل استفاده می‌شود. جفت سیم نارنجی برای ارسال در یک سمت کابل و دریافت در سمت دیگر کابل استفاده می‌شود.

پیشنهاد مطالعه

جمع بندی استاندارد T568B در کابل شبکه UTP

در تصویر زیر جمع بندی هر آنچه درباره رنگبندی و استاندارد T568B در کابل شبکه UTP گفتیم را می‌بینید.

جمع بندی استاندارد T568B در کابل شبکه UTP
همه چیز درباره رنگبندی و استاندارد T568B در کابل شبکه UTP

چند نکته درباره ساختار کابل شبکه را در ادامه با هم بررسی می‌کنیم.

نخ داخل کابل شبکه چیست

این نخ برای راحتی در شکافتن روکش کابل است.

نگهدارنده کابل شبکه چیست

نگهدارنده کابل شبکه که معادل کیبل منیجر Cable Manager است برای آرایش و مرتب کردن سیم ها و کابل های داخل رک (پچ کورد، کابل برق و کابل شبکه) استفاده می‌شود.

انواع نگهدارنده کابل شبکه عبارتند از نگهدارنده افقی، عمودی، قلاب دار و درپوش دار.

انواع لیبل و شماره کابل شبکه

انواع لیبل کابل شبکه برای تفکیک و مشخص کردن کابل های شبکه استفاده می‌شود تا به راحتی به کابل موردنظرمان دست یابیم. در این صورت، سرعت عیب یابی شبکه بالا خواهد رفت.

لیبل دورِ کابل شبکه و لیبل پشت چسب دار، از جمله انواع لیبل کابل شبکه برای لیبل گذاری است.

دانلود فایل pdf انواع کابل شبکه

نصب و راه اندازی شبکه را به متخصصان بسپارید!
طبق آمارهای جهانی، نصب و راه‌ اندازی شبکه به صورت استاندارد، هزینه‌های آتی شرکت را 10 تا 50 درصد کاهش می‌دهد. متخصصان فالنیک آماده‌ی ارائه مشاوره و اجرای پروژه‌های نصب و راه‌اندازی شبکه‌ به صورت حرفه‌ای و استاندارد هستند. همین حالا تماس بگیرید.
خدمات نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتریمشاوره تلفنی
4.7/5 - (3 امتیاز)
وبینار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‫42 دیدگاه ها

 1. رنگ بندی کابل شبکه چه کمکی به راه اندازی شبکه میکنه و اینکه ممکنه این رنگ بندی ها در برندهای مختلف با هم فرق کنن؟

  1. رمضانی عزیز،
   رنگ‌بندی کابل شبکه به دو دلیل بالا بردن سرعت و دقت نصب و عیب یابی آسان شبکه از اهمیت بالایی برخوردار هستند. این رنگ‌بندی کابل شبکه در استاندارد EIA/TIA-568B تعریف شده است و تمامی برندها از یک رنگ‌بندی مشخص پیروی می‌کنند.

 2. سلام و وقت بخیر.لازم دونستم به خاطر مطالب فوق العاده عای و صریح و کاربردی که کمک شایانی به خیلی افراد شاغل در صنعت بکنه ازتون تشکر قلبی بکنم.سپاس به خاطر زحماتتون

 3. دستتون درد نکنه خیلی مطالب خوب و کاربردی بود توضیحات واضح و عالی از زحمات شما بسیار متشکرم موفق و پیروز باشید.

  1. فاطمه عزیز
   لینک دانلود PDF در انتهای مقاله گذاشته شده و می تونید از اونجا دانلودش کنید.

  1. سلام و درود
   حسین عزیز
   لینک دانلود در انتهای مقاله قرار داده شد.

 4. بسیار عالی، اگر امکانش هست فایل pdf این مطلب رو برای من بفرستید.
  تشکر

  1. سلام و درود
   به آدرس ایمیل مندرج در همین کامنت ارسال شد.
   موفق باشید

 5. بسیار عالی . عالی . ممنون میشم فایل را برایم ایمیل کنید

 6. با سلام و احترام
  مطالب عالی بود و کاربردی
  لطفا pdf آن را برای من هم ارسال کنید
  تشکر

 7. واقعا عالی بود ممنون از اطلاعات مفیدتون.ممنون میشم pdfبرام ایمیل کنید.

  1. سلام و وقت بخیر
   سهراب عزیز
   به ایمیل مندرج در این کامنت ارسال شد.

 8. لطف میکنید پی دی اف مطالب ارائه شده رو به اشتراک بزارید ، ممنون

 9. سلام
  لطفا فایل pdf مطالب بالا رو برای بنده ام ارسال کنید
  باتشکر فراوان

  1. سلام و درود
   سعید عزیز
   فایل به آدرس ایمیل مندرج در این کامنت ایمیل شد.

 10. تشکر از توضیحات خوبتون به دلیل مهم و رنگی بودن تصاویر اگر امکانش فایل مورد نظر را به ایمیل ارسال کنید

  1. سلام و وقت بخیر
   ممنون از بازخورد شما
   به ایمیل این کامنت ارسال شد.

 11. باسلام و عرض ادب
  میخواستم بدونم pdf این فایل رو میشه برای منم بفرستید

  1. سلام و درود
   به آدرس ایمیل مندرج در کامنت ارسال شد.
   ممنون از بازخوردتان

دکمه بازگشت به بالا