به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
تماس با فالنیک : 8363-021
سرور و شبکه

رک چیست؛ معرفی رک و انواع آن

رک شبکه چیست؛ معرفی رک و انواع آن

آنچه مسلم است این است که سرور و تجهیزات شبکه را هر جایی بگذاریم کار می‌کنند اما مزایای نگهداری آنها در رک شبکه چیست؟ در این مقاله می‌پردازیم به اینکه رک چیست و چه مزایایی دارد، rack شبکه چه تفاوتی با Rack سرور دارد، اجزا و تجهیزات شبکه که در رک وجود دارد و یا به آن اضافه می‌شوند چه تجهیزاتی هستند. با ما همراه باشید.

با خرید رک شبکه ای مرتب و سلامت داشته باشید
خرید رک شبکه نقش مهمی در حفظ سلامت دستگاه‌ها ایفا می‌کند. رک‌های شبکه اجازه می‌دهند سرور و سایر تجهیزات شبکه در فضایی به دور از گرد و خاک و با تهویه مناسب فعالیت کنند. برای خرید رک شبکه یا دریافت مشاوره تخصصی رایگان، روی لینک کلیک کنید.
رک شبکهمشاوره تلفنی رایگان

رک چیست؟

رک در IT و به طور کلی در شبکه، سخت افزاری است که ماژول های سخت افزاری مانند سرور، استوریج، سوییچ و روتر و یو پی اس و دیگر تجهیزات شبکه را در خود جای می‌دهد. بدین ترتیب در فضایی مناسب و امن، طبقات منسجمی برای نگهداری تجهیزات شبکه را برایتان فراهم می‌کند.

رک ها یا باز هستند یعنی دیواره و در ندارند و یا بسته هستند که در و دیوار دارند. چون سخت افزارهای شبکه از استاندارد خاصی پیروی می‌کنند، رک هم با رعایت این استانداردها در اندازه می‌توانند به راحتی انواع سخت افزار شبکه را در خود جای دهند.

رک معمولا از جنس استیل است گاهی اوقات هم از آلومینیوم با روکش رنگی ارایه می‌شوند.

چرا به رک نیاز داریم؟

Rack سرور و شبکه باعث افزایش کارایی می‌شود. نگهداری از سرور و تجهیزات شبکه راحت تر است، و از همه مهمتر اینکه امنیت افزایش می‌یابد.

شاید در نگاه اول، صرف هزینه برای تهیه Rack سرور و شبکه کمی سخت باشد اما با توجه به مزایایی که رک برایتان فراهم می‌کند، خرید رک مناسب حتما ارزش دارد.

در ادامه به بررسی مزایای Rack شبکه و سرور می‌پردازیم:

 1. افزایش کارایی

گردش هوا باعث بهبود عملکرد سیستم ها می‌شود. سیستم های پردازشی تولید گرما می‌کنند و اگر تهویه مناسب در محیط نگهداری آنها انجام نشود، افزایش دما اتفاق می‌افتد که تاثیر مستقیم بر سلامت و کارایی سیستم می‌گذارد. کنترل دما و رطوبت و گردوغبار، در داخل رک بسیار راحت تر است.

رک شبکه محفظه فلزی است که به راحتی گرم می‌شود اما داشتن تجهیزات خنک کننده و فن مناسب روی آن در زمینه مدیریت دما بسیار مفید و کمک کننده است.

اگر سرور و تجهیزات شبکه در جای خود محکم نشوند ممکن است بر اساس جابجایی مثلا چسبیدن به دیوار، گردش هوای مناسبی اتفاق نیفتد. پس رک ها هم سرور و تجهیزات را در جای خود ثابت نگه می‌دارند و هم گردش هوای مناسبی برای تهویه مناسب فراهم می‌کنند. با تهیه رک سرورهایی که سیستم کولینگ و خنک کننده دارند، می‌توانید تهویه بهتری فراهم کنید اما در حالت عادی نیازی به سیستم خنک کننده خارجی نیست.

رک قابل شخصی سازی است. این یعنی چه؟ یعنی با خارج کردن طبقات خالی می‌توانید جریان هوای بهتری داشته باشید. در شخصی سازی رک می‌توانید این موارد را بنا بر نیازتان تغییر دهید:

ثابت کردن یا قابل بیرون کشیدن طبقات رک، قرار دادن کیبل منیجمنت یا نگهدارنده کابل شبکه، سینی کیبورد، کیت های لازم برای نصب تجهیزات، کم و زیاد کردن ریل ها و …

پیشنهاد مطالعه

2. نگهداری راحت تر از سرور و تجهیزات شبکه

برخی رک ها چرخدار هستند. برخی هم طبقاتشان کشویی است یعنی راحت تر می‌توانید به سرورتان دسترسی یابید. اینجوری لازم نیست روی سرور خم شوید و سرتان به بالای میز و طبقات بخورد. همچنین انجام سرویس های دوره ای و تعمیرات هم ساده تر قابل انجام است. برای انجام تعمیرات و سرویس سخت افزاری، زمان کمتری لازم است و حتی ممکن است بر میزان هزینه ساعتی که به سرویس کار پرداخت می‌کنید تاثیرگذار باشد.

خدمات جنرال سرویس در فالنیک
نشستن گردوغبار روی سخت‌افزارها نقش عایق حرارتی را ایفا می‌کند و دما را افزایش می‌دهد. پس باید به صورت دوره‌ای نسبت به جنرال سرویس تجهیزات شبکه اقدام کنید. متخصصین فالنیک با داشتن مهارت کافی برای جنرال سرویس و تعمیرات تخصصی تجهیزات شبکه، آماده خدمت‌رسانی هستند
درخواست جنرال سرویس

نظم و ترتیبی که Rack شبکه برای سرور و تجهیزات شبکه و کابل کشی آنها فراهم می‌کند باعث سرعت دسترسی فیزیکی، سرعت عیب یابی، سرعت تست و سرعت تعمیر آنها می‌شود. کابل های شبکه و کابل های برق و دیگر کابل ها را مرتب کابل کشی می‌کنید به طوری کهمشخص است هر کدام مربوط به کدام سخت افزار شبکه است حتی از لیبل کابل شبکه هم می‌توانید در این زمینه استفاده کنید. این کار باعث صرفه جویی در مصرف کابل هم می‌شود.

3. افزایش امنیت

دسترسی به شبکه از طریق تجهیزات شبکه، نکته مهمی است که باید برای حفظ امنیت شبکه تان به آن توجه لازم و کافی را داشته باشید. پس برای حفظ امنیت، در را قفل نکنید و پنجره را باز بگذارید.

با استفاده از رک مناسب برای سرور و سخت افزارهای شبکه، لایه امنیتی جدیدی برای آنها و البته اطلاعاتتان فراهم می‌کنید. جلوگیری از دسترسی افراد غیرمجاز به سرور و تجهیزات شبکه، از جمله مهمترین کاربردهای Rack سرور و شبکه است. حتی کارمندان نظافت هم برای نظافت اتاق سرور به سرورها دسترسی نخواهند داشت.

نگهداری سرور و تجهیزات شبکه در رک باعث می‌شود صدمات ناشی از ضربه و افتادن، زلزله و بلاهای طبیعی بسیار کاهش یابد و مکان امن تری برای تجهیزاتمان فراهم می‌کند.

انتخاب رک مناسب

رک با تمام مزایایی دارد تنوع زیادی هم دارد و انتخاب از بین تمام آنها، انتخاب سختی است. اما دانستن سه نکته زیر به شما کمک می‌کند تا رک مناسبی انتخاب کنید و بخرید:

 1. رک خوب رکی است که تجهیزاتی از تمامی برندها را بتواند در خود جای دهد.
 2. بر اساس بودجه و نیازهایتان رک مناسب خود را انتخاب کنید و بخرید.
 3. رک برای کسب‌وکارهای رو به رشد واجب است چرا که روز به روز به تجهیزاتشان اضافه می‌شود و داشتن رک از بسیاری مشکلات جلوگیری می‌کند.

از مشاوران ما در فالنیک هم می‌توانید راهنمایی و مشاوره بگیرید تا بهترین انتخاب رک را داشته باشید و بخرید.

خرید سرور فیزیکی با گارانتی طلایی دو ساله و بیمه حوادث
با خرید سرور فیزیکی از فالنیک ایران اچ پی می‌توانید از گارانتی طلایی دو ساله (شامل حمل و نصب رایگان در تهران، سرویس دوره‌ای رایگان و...) بهره‌مند شوید. علاوه بر این بیمه حوادث سرور در فالنیک نیز به مدت یک سال (با قابلیت تمدید) به شما تعلق می‌گیرد. ضمناً فالنیک ابزاری برای انتخاب قطعات و کانفیگ آنلاین سرور را برای متخصصان فراهم کرده و می‌توانید پیش فاکتور سروری با کانفیگ پیش‌فرض یا کانفیگ دلخواه خودتان را دریافت کنید. برای دریافت قیمت یا مشاوره تخصصی رایگان کلیک کنید.
قیمت سرور فیزیکیمشاوره تلفنی رایگان

مشخصات رک استاندارد

باید توجه داشته باشید که هم رک شبکه و هم تجهیزاتی که قرار است در داخل رک قرار گیرد، از یک استاندارد پیروی کنند مثلا همه طبق استاندارد EIA-310-E باشند.

ابعاد و سایز رک

عرض رک و تجهیزات شبکه می‌تواند 19 اینچ معادل 48.26 سانتی متر باشد و یا 24 اینچ (60 سانتیمتر) و یا 30 اینچ (75 سانتیمتر).

ارتفاع رک یکی از مهمترین مولفه هایی است که هنگام انتخاب کردن رک وجود دارد چرا که ارتفاع رک است که مشخص می‌کند چه تعداد تجهیزات و دستگاه در رک قابل نصب است. ارتفاع رک در حقیقت بیانگر تعداد فضای رک قابل استفاده است.

ارتفاع رک را با واحد یونیت Rack Unit بیان می‌کنند. هر یونیتِ رک برابر است با 1.7 اینچ که معادل 4.4 سانتی متر است. مثلا سرور 2 یونیته ارتفاعی برابر با 3.4 اینچ معادل تقریبا 9 سانتی متر ارتفاع دارد. رک های 42 و 45 و 48 و حتی 58 یونیت هم داریم.

برای قرارگیری نگهدارنده کابل افقی و دیگر مولفه ها و همچنین برای ارتقای سیستم ها در آینده باید فضای کافی در داخل رک در نظر بگیرید. پس هنگام خرید رک باید به این نکته توجه داشته باشید.

زیرو یونیت 0U یا Zero Unit چیست

برخی تجهیزات شبکه هستند که کار دیگر تجهیزات را مدیریت می‌کنند مثلا سیستم های UPS و PDU و نگهدارنده کابل و سوییچ های KVM و پچ پنل و سینی. برخی از این تجهیزات مثل PDU و نگهدارنده کابل، می‌توانند به صورت عمودی در رک نصب شوند در نتیجه فضایی داخل رک اشغال نمی‌کنند (از نظر تعداد یونیت). به چنین تجهیزاتی که بدین گونه داخل رک قرار می‌گیرند زیرو یونیت 0U یا Zero Unit گفته می‌شود.

عمق رک 32 یا 36 یا 42 یا 48 اینچ است به ترتیب معادل 81 یا 91 یا 106 یا 121 سانتیمتر.

در رک های دیواری این عمق 12 یا 16 یا 20 یا 32 اینچ است به ترتیب معادل 30 یا 40 یا 50 یا 81 سانیمتر.

وزن قابل تحمل توسط رک

ویزن قابل تجمل در رک که با عنوان Load Rating یا Weight Capacity شناخته می‌شود، میزان وزنی است که رک پشتیبانی می‌کند. باید دقت کنید که زمینی که رک روی آن قرار می‌گیرد هم تحمل وزن رک و تجهیزات داخل آن را دارد یا نه. در رک ثابت و رک متحرک و چرخدار ممکن است این وزن یکسان و یا متفاوت باشد.

مقایسه Rack شبکه و Rack سرور

تفاوت Rack شبکه و Rack سرور از پنج جنبه قابل بررسی است:

 1. نوع تجهیزات

هدف از استفاده از Rack سرور قرار دادن سرور و متعلقات آن است. سرور به همراه UPS و PSU و استوریج ها و مانیتور در داخل Rack سرور قرار می‌گیرند. این رک سرورها در انواع و اندازه ها و شکل های مختلف موجود هستند. مثلا رکی روی دیوار نصب می‌شود و رکی چرخدار است و روی زمین قرار می‌گیرد. اما ویژگی مشترک بین همه آنها تامین تهویه هوا و مکان امن برای تجهیزات است. برخی رک ها درهای مشبک و دیواره در قسمت جلو و عقب دارند.

در رک می‌توان تجهیزات شبکه شامل روتر، سوییچ، پچ پنل، کابل شبکه و غیره قرار می‌گیرند. در و دیواره هم ممکن است داشته باشند اما در مشبک ندارند. رک طوری طراحی شده که مدیریت کابل های شبکه به راحتی انجام شود.

2. عمق

ارتفاع Rack سرور و Rack شبکه یکسان است اما عمق آنها متفاوت است. این تفاوت از اینجا ناشی می‌شود که Rack سرور باید تجهیزات بزرگتر و بلندتری را در خود جای دهد پس نسبت به Rack شبکه عمق بیشتری نیاز دارد. در نتیجه Rack سرور فضای بیشتری نسبت Rack شبکه دارد. رایج ترین ابعاد رک سرور، 36 اینچ عمق دارد و 24 اینچ ارتفاع. رک های شبکه باریک ترند و معمولا عمق آنها بیشتر از 31 اینچ نیست. به طور کلی Rack شبکه جمع‌وجور تر و باریکتر از Rack سرور است.

3. طراحی

Rack سرورها معمولا در، دیواره پشت و دیواره جلو دارند حتی برخی از آنها از بیرون هم قابلیت قفل کردن دارند تا امنیت بیشتری تامین کنند. پنل پشتی و در ممکن است مشبک باشد تا تهویه، بهتر انجام شود. اما Rack شبکه درِ مشبک ندارد و دیواره پشتی یک سری سوراخ برای تهویه دارد. اغلب رک های شبکه دیواره پهلویی ندارند.

4. نگهدارنده کابل شبکه

5. سیستم گردش هوا

تجهیزات شبکه برعکسِ سرورها گرمای خیلی زیادی تولید نمی‌کنند. پس سرورها حتما نیاز به سیستم خنک کننده دارند در نتیجه رک های سرور، انواع سیستم تهویه مانند درِ مشبک، دیواره های متحرک پهلویی و سینی فن و … دارند.

پیشنهاد مطالعه

انواع رک

همان طور که گفتیم رک ها انواع مختلفی دارند. در ادامه به معرفی و بررسی انواع آن‌ها می‌پردازیم:

رک دیواری

رک های دیواری در اندازه های 2 و 4 و 6 و 9 و 12 و 15 یونیت وجود دارد. عمق رک های دیواری 30 و 40 و 45 و 60 سانتیمتر است.

کاربرد رک دیواری کجاست؟ رک دیواری باعث صرفه جویی در فضا می‌شود و جاهایی که کمبود جا داریم و یا رک ایستاده قابل استفاده نیست، کاربرد دارد. همچنین جاهایی که تعداد تجهیزات شبکه کم است مانند شبکه های خانگی و کوچک، و یا تجهیزات Edge را در رک دیواری قرار می‌دهیم (مانند جایی که قسمتی از شبکه است). تجهیزات Edge  تجهیزاتی هستند که ارتباط دو شبکه را برقرار می‌کنند مثلا ارتباط دو بخش از شرکت و سازمان؛ و کار روتینگ و فیلترینگ و … انجام می‌‌دهند.

در قسمت جلو، درب رک وجود دارد که ممکن است فلزی باشد یا شیشه‌ای. در شیشه‌ای باعث می‌شود دید کافی به داخل رک داشته باشید و بهتر است از جنس شیشه نشکن باشد. این در برای تامین امنیت فیزیکی، قفل هم دارد.

می‌توانید پاور یونیت های 3 پورت و چهار پورت و فن روی رک دیواری نصب کنید.

انواع رک دیواری

دو نوع رک دیواری داریم:

 1. Single Section Rack

که در شیشه‌ای در قسمت جلو دارد که کامل باز می‌شود و سوراخ هایی در بالا یا پایین آن برای ورود و خروج کابل وجود دارد.

 1. Double Section Rack

مشابه Single Section Rack است اما در اضافی در قسمت پشت دارد. پنلی روی دیوار نصب می‌شود و کل رک روی آن، محکم قرار می‌گیرد که امکان باز شدن و چرخش 100 درجه و دسترسی به پشت رک را فراهم می‌کند. این نوع رک به خصوص برای سوییچ هایی که ماژول پشتی دارند مناسب است.

تهویه در Rack شبکه معمولا از قسمت بالا و پایین و پهلوی رک و از طریق سوراخ ها و منفذها انجام می‌شود.

رک ایستاده

رک ایستاده هم برای نصب سرور و هم تجهیزات شبکه استفاده می‌شود. کاربرد رک ایستاده در دیتاسنترها و جاهایی است که تعداد تجهیزات سرور و شبکه، زیاد است. بیشتر مواردی که رک های دیواری دارند، رک های ایستاده  هم دارند با این تفاوت که رک های شبکه ایستاده بزرگترند و رو ی زمین قرار می‌گیرند و ممکن است چرخ و پایه ضد زلزله هم داشته باشند. با وجود چرخ ها می‌توانید نت رک و سرور رک را جابجا کنید و یا 360 درجه بچرخانید.

رک های دیواری در اندازه های 12 و 14 و 18 و 22 و 24 و 30 و 36 و42 و 44 و47 یونیت وجود دارد. عمق رک های دیواری 60 و 80 و 100 سانتیمتر است. پس تحمل وزن زیاد تجهیزات را دارد مثلا 500 کیلوگرم.

امکان نصب یک تا چهار فن و نصب پاور ماژول با تعداد پورت زیاد مثلا 8 پورت و 9 پورت دارد.

رک ایستاده یا به صورت کامل و آماده است و یا به صورت ماژول است و در محل مشتری اسمبل می‌شود.

در تصویر زیر نمونه‌ای از رک ایستاده را مشاهده می‌کنید.

رک شبکه چیست؛ معرفی رک و انواع آن
رک ایستاده و اجزای رک ایستاده

ركمونت چيست؟

ركمونت به دستگاهي كه قابليت نصب در داخل رك را دارد گفته مي‌شود. اين دستگاه مي‌تواند سرور، روتر، سوييچ و ديگر دستگاه هاي شبكه باشد.

اجزای رک ؛ تجهیزات جانبی رک چیست؟

رک در سرور و شبکه از قسمت های مختلفی ساخته شده است و نام هر قسمت بسته به تولیدکننده آن ممکن است متفاوت باشد اما از لحاظ ساختار، شبیه هستند و استفاده یکسانی دارند.

در ادامه اجزای رک را به طور کلی شرح می‌دهیم.

 1. فریم اصلی Main Frame

قاب اصلی رک است که از جوش دادن و پیچ کردن ستون و صفحات تولید می‌شود. این فرآیند، قدرت و توان رک را در برابر شوک ها و زلزله، تعیین می‌کند.

2. ریل نصب Mounting Rail

ریل نصب برای قرار دادن سرور رکمونت در داخل رک استفاده می‌شود و ممکن است به نام Mount Frame هم ببینید. روی ریل نصب، سوراخ‌هایی وجود دارد که برای نصب تجهیزات استفاده می‌شود.

3. درب رک

از نظر امنیت، نصب درب جلو لازم است. درب رک با نام Closed Door قسمت شیشه‌ای دارد که می‌توان داخل رک را دید تا لازم نباشد کل درب رک را باز کنیم. در این نوع رک باید از فن استفاده کرد تا تهویه هوا انجام شود.

اجزای رک شبکه؛ تجهیزات جانبی رک چیست؟
انواع درب رک

درب رک با نام Open Door سوراخ‌هایی روی درب دارد تا باعث جابجایی هوای گرم شود تا هوای گرم در داخل رک نماند. این نوع رک، بیشتر در دیتاسنترها استفاده می‌شود.

اجزای رک شبکه؛ تجهیزات جانبی رک چیست؟
انواع درب رک

درب پشتی رک Rear Door همانند درب جلویی آن است اما لزوما نوع یکسانی ندارند مثلا ممکن است درب جلویی، تکی Single Door باشد و درب پشتی، دوتایی Double Door.

اجزای رک شبکه؛ تجهیزات جانبی رک چیست؟
انواع درب رک

4. دیواره رک Side Panel

دیواره سمت راست و چپ رک را Side Panel می‌نامند و انواع مختلفی دارد. ممکن است سوراخ هایی برای کابل کشی داشته باشد. بر اساس نیاز خود نوع دیواره رک را انتخاب کنید.

5. سقف رک یا Top Panel

سقف رک همانند دیواره رک انواع مختلفی دارد مانند نوع باز و یا سوراخدار برای کابلکشی. در مدل درب بسته، باید جای نصب فن وجود داشته باشد تا جریان هوا از پایین به بالا برقرار شود.

6. کف رک Base

بیشترین مورد استفاده بیس رک برای افزایش مقاومت در برابر زلزله است. در حالت عادی Rack شبکه و Rack سرور نیاز به بیس ندارد.

7. پایه و چرخ

رک های ایستاده ممکن است دارای چرخ باشند. اما معمولا پایه هایی دارند که برای ثابت نگهداشتن رک و یا تنظیم کردن آن روی سطوح ناصاف استفاده می‌شود.

اگر در رک از چرخ های بزرگ و محکمتر استفاده شود، وزن بیشتری را می‌تواند تحمل کند و فاصله بیشتری می‌تواند حرکت کند.

اگر به رک های دیواری چرخ نصب شود، می‌توان آن را به صورت ایستاده روی زمین و مثلا زیر میز قرار داد.

8. امنیت و قفل رک

امنیت رک تنها به قفل آن منتهی نمی‌شود. ابزارها و اکسسوری هایی برای تامین امنیت بیشتر رک و مانیتورینگ آن وجود دارد. سه نوع قفل رک داریم:

 1. قفل اثر انگشت
 2. قفل سوییچی مثلا سوییچ های مگنتی تشخیص دست زدن به رک. تامین کنندگان سرویس ها و همچنین وقتی سرور را کولو Colocation server می‌کنیم نیاز به ابزارهای قفل داریم که به کلاینت به صورت داخلی و خارجی اجازه دسترسی به تجهیزاتش را بدهد حتی اگر کل رک را اجاره نکرده باشد.
 3. قفل ریتال: قفل ریتال Rittal انواع مختلفی دارد مثلا با کلید قفل شود و یا با کد که تصویر انواعی از آن را در زیر می‌بینید.
اجزای رک شبکه؛ تجهیزات جانبی رک چیست؟
امنیت و قفل رک
پیشنهاد مطالعه

تا به اینجا اجزای تشکیل دهنده خودِ رک را بررسی کردیم در ادامه به اجزایی که روی آن نصب می‌شود می‌پردازیم.

بلنک پنل رک Blank Panel

قسمت هایی که از رک خالی مانده و دستگاهی نصب نشده با بلنک پنل می‌پوشانیم که ظاهر حرفه‌ای‌تر و تمیزتری به رک بدهیم. بلنک پنل را با نام بلانک پنل، پنل پرکننده و یونیت پوشاننده هم می‌شناسیم. بلانک پنل به صورت یک، دو، سه و چهار یونیت وجود دارد.

اجزای رک شبکه؛ تجهیزات جانبی رک چیست؟
بلنک پنل، بلانک پنل، پنل پرکننده و یونیت پوشاننده

کاربرد بلنک پنل رک به صورت زیر است:

 1. کاربرد بلنک پنل در زیبایی است.
 2. کاربرد دیگر بلنک پنل در مدیریت دمای داخل رک است زیرا جریان هوا کنترل می‌شود. در نتیجه با هزینه کمتری، سرور و رک را خنک نگه می‌دارید.
 3. کاربرد دیگر بلنک پنل رک در کنترل دسترسی به تجهیزات داخل رک است.

سینی و طبقه رک

سینی Tray و طبقه Shelf رک برای افزودن طبقه به رک استفاده می‌شود و در دو نوع سینی ثابت و سینی متحرک وجود دارد. تعداد طبقه و سینی رک بستگی به نیاز شما دارد. عمق و وزن تجهیزاتی که داخل رک نصب می‌شوند تعیین کننده نوع طبقه و سینی رک است. مثلا Heavy Duty Shelf مناسب برای سرورها و تجهیزات سنگین است. در تصویر زیر انواع طبقه و سینی رک را می‌بینید.

اجزای رک شبکه؛ تجهیزات جانبی رک چیست؟
انواع طبقه و سینی رک

در تصویر زیر سینی متحرک یا Sliding Shelf را می‌بینید که برای دستگاه هایی که رجوع زیادی به آنها داریم استفاده می‌شود.

اجزای رک شبکه؛ تجهیزات جانبی رک چیست؟
سینی متحرک یا Sliding Shelf در رک

نگهدارنده کابل Cable Management

نگهدارنده کابل به صورت افقی و عمودی وجود دارد تا کابل ها و سیم های برق را سازماندهی کند تا مدیریت آنها آسان باشد. با مرتب بودن سیم ها و کابل ها تهویه هوا هم به خوبی انجام می‌شود.

پچ پنل Patch Panel

پچ پنل باعث صرفه جویی در فضا می‌شود و حجم زیادی کابل را مدیریت می‌کند. در کابل کشی استفاده از پچ پنل باعث می‌شود هزینه های نگهداری، خطا های نصب و پیکربندی کاهش یابد.

اجزای رک شبکه؛ تجهیزات جانبی رک چیست؟
پچ پنل Patch Panel،  هزینه های نگهداری، خطا های نصب و پیکربندی را کاهش می‌دهد.

پاور ماژول یا PDU

در رک به دو نکته مهم در زمینه برق توجه داشته باشید یکی این که اغلب تجهیزات شبکه بیش از یک سیم و کابل برق دارند و از طرفی هم باید به پریز برق ثابت و پایداری وصل شوند. دستگاهی که هر دوی این دو را در بر دارد، پاور ماژول یا PDU است که مخفف سیستم توزیع برق Power Distributed Unit است.

اجزای رک شبکه؛ تجهیزات جانبی رک چیست؟
پاور ماژول یا PDU در رک

PDU چگونه کار می‌کند؟ همانند چندراهی برق عمل می‌کند. در داخل رک نصب می‌شود و چندین کابل از تجهیزات داخل رک به آن وصل می‌شوند و در نهایت فقط یک کابل از رک خارج می‌شود تا به پریز برق وصل شود.

پیشنهاد مطالعه

PDU ها قابلیت مدیریت از راه دور و مانیتورینگ، کنترل خروجی مجزا و سیستم هشدار خودکار دارند. مدل های عمودی پاور ماژول به راحتی در رک هایی که از آن پشتیبانی می‌کنند قابل نصب است.

باتری بکاپ و UPS

یو پی اس های قابل نصب در رک یا همان رکمونت، برق بدون نوسان را تامین می‌کنند و همچنین به عنوان باتری بکاپ عمل می‌کنند یعنی در صورت قطع برق تا مدت زمان مشخصی مثلا یک ساعت، سیستم های متصل به آن را روشن نگه می‌دارند.

اجزای رک شبکه؛ تجهیزات جانبی رک چیست؟
یو پی اس های قابل نصب در رک

UPS قابل اتصال به PDU است پس هم از طریق UPS و هم از طریق PDU و یا هر دو می‌توانید از راه دور مدیریت برق را انجام دهید.

با خرید UPS از کابوس قطعی برق فرار کنید!
نوسانات برق، هزینه‌های هنگفتی را به کسب و کار شما وارد می‌کنند. هزینه‌هایی که ممکن است دائمی بوده و بسیاری از کسب و کارها را برای هیمشه منحل کنند. با صرف هزینه‌ای اندک و خرید UPS، از ضررهای ناشی از قطعی برق و آسیب به تجهیزات الکترونیک جلوگیری می‌کنید. برای خرید UPS یا دریافت مشاوره تخصصی رایگان کلیک کنید.
خرید UPSمشاوره تلفنی رایگان

لایت پنل رک Light Panel

لایت پنل رک، در واقع لامپ فلورسنت یا LED است که داخل رک نصب می‌شود و کاربرد آن در جاهایی است که نور کم است و برای دیدن تجهیزات داخل رک به نور بیشتری نیاز است.

لایت پنل، یک یونیت دارد و طبق استاندارد 19 اینچ است و کابلی دارد که به PDU داخل رک وصل می‌شود.

اجزای رک شبکه؛ تجهیزات جانبی رک چیست؟
لایت پنل رک Light Panel

فن رک

فن رک شامل دو نوع است یونیت فن و سینی فن.

یونت فن رک

یونیت های دارای فن Fan Housing Units، یا روی سقف یا روی دیواره ها قابل نصب هستند. هر یونیت برای خنک کردن تجهیزات داخل رک می‌تواند 2 یا 4 یا 6 فن داشته باشد.

اجزای رک شبکه؛ تجهیزات جانبی رک چیست؟
یونیت های دارای فن Fan Housing Units در رک

سینی فن رک

در سینی های فن، فن ها روی سینی هایی تعبیه شده‌اند تا داخل رک قرار گیرند و قسمت های خاصی از رک را بیشتر خنک کنند.

اجزای رک شبکه؛ تجهیزات جانبی رک چیست؟
سینی های فن رک، داخل رک قرار گیرند و قسمت های خاصی از رک را بیشتر خنک کنند.

دما سنج رک – سنسور حرارت سنج

برای اینکه دمای داخل Rack سرور و شبکه را اندازه گیری و کنترل کنیم از سنسور حرارت سنج و یا دماسنج رک استفاده می‌کنیم. امکان اتصال این تجهیزات به فن ها وجود دارد تا در صورت لزوم فن ها را روشن و خاموش کنند. کنترل دما در رک و اتاق سرور از جمله نکات کلیدی در کارایی کل سیستم ها دمای مناسب است و در طراحی شبکه و راه اندازی تجهیزات در رک باید حتما مورد توجه قرار گیرد.

بهتر است دما سنج رک و سنسور حرارت سنج را در بالاترین یونیت رک قرار دهید. در برخی مدلها سنسور داخلی وجود ندارد و باید سنسور خارجی نصب شود.

برای کنترل دمای داخل رک از سنسور حرارت سنج و یا دماسنج رک استفاده می‌کنیم.

جمع بندی Rack شبکه

هنگام تهیه سرور و تجهیزات شبکه، تهیه Rack سرور و شبکه، باید جزو اولویت ها قرار گیرد چرا که امنیت فیزیکی، مدیریت کابل، کولینگ و حفاظت از برق به بهترین شکل با رک انجام می‌شود. با تهیه رک مناسب، کارایی را به حداکثر و Downtime و خرابی سیستم را به حداقل می‌رسانید.

نصب و راه اندازی شبکه را به متخصصان بسپارید!
طبق آمارهای جهانی، نصب و راه‌ اندازی شبکه به صورت استاندارد، هزینه‌های آتی شرکت را 10 تا 50 درصد کاهش می‌دهد. متخصصان فالنیک آماده‌ی ارائه مشاوره و اجرای پروژه‌های نصب و راه‌اندازی شبکه‌ به صورت حرفه‌ای و استاندارد هستند. همین حالا تماس بگیرید.
خدمات نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتریمشاوره تلفنی
post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا