به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

روتر چیست و چه کاربردی در شبکه دارد

روتر چیست

پیش از این در مقاله شبکه چیست گفتیم، شبکه های کامپیوتری از اجزاء و دستگاه‌های گوناگونی تشکیل شده‌اند که هر کدام وظیفه مشخصی دارند. همانطور که می­دانید شبکه های کامپیوتری از دو بخش نرم افزاری (اکتیو) و بخش سخت افزاری (پسیو) تشکیل شده‌اند. یکی از مهم­ترین دستگاه‌های اکتیو شبکه، روتر است.

روتر چیست

روترها وظیفه دارند تا داده‌ها را بین شبکه‌های مختلف مسیریابی و منتقل کنند. اگر ما فقط یک شبکه داشته باشیم که در یک محدوده و رنج IP فعالیت می­کند، نیازی به استفاده از روتر نیست. البته اگر فعالیت کاربران در درون شبکه باشد و با خارج از شبکه ارتباطی صورت نگیرد.

روتر چیست
روترها موظف به برقراری ارتباط بین دو یا چند شبکه هستند و بسته های دیتا را مسیردهی می کنند.

تفاوت سوییچ با روتر

دو دستگاه پرکاربرد در بخش اکتیو شبکه، سوییچ و روتر است. همانطور که در سوییچ شبکه چیست اشاره شده، سوییچ‌ها در شبکه وظیفه دارند تا بسته‌ها را درون یک شبکه جا­به­جا کنند که به این فرآیند سوییچینگ نیز گفته می­شود. اما سوییچ‌ها توانایی این را ندارند که بسته‌ها را بین شبکه‌های دیگر تبادل کنند. آنها می‌توانند درون یک Broadcast Domain داده‌ها را انتقال دهند .

هر شبکه بر اساس نوع ساختار و طراحی که دارد شامل محدوده ای از IP‌ها است، به هر رنج IP در شبکه Broadcast Domain گفته می‌شود.

تفاوت روتر با مودم چیست؟ آیا روتر همان مودم است؟

معمولا روتر و مودم به اشتباه با یکدیگر یکسان فرض می شوند، در صورتی که این دو کارکرد کاملاً متفاوتی دارند. مودم در شبکه وظیفه دارد تا داده‌ها را به سمت ISP (سرویس دهنده اینترنت) بفرستد و همچنین داده‌هایی را از سوی ISP دریافت کند. مودم(Modem) مخفف کلمه های Modulator/Demodulator است. در اصل مودم برای اینکه بتواند، سیگنال های دیجیتالی را که از کامپیوتر دریافت می‌کند بر روی خط تلفن ارسال کند، آنها را به سیگنال های آنالوگ تبدیل می­کند و دقیقاً برعکس همین فرآیند در مراکز ارائه دهنده اینترنت صورت می­گیرد.

اما روتر دستگاهی است که داده ها را بین شبکه های مختلف مسیریابی می کند یا اصطلاحاً Route می­کند، به ایم فعالیت روتینگ می‌گویند. برای مثال شما یک شبکه  Lan دارید و همکار شما نیز یک شبکه  Lan در طبقه ای دیگر دارد که هر دو شبکه رنج IP یا Broadcast Domain کاملاً متفاوتی با هم دارند. اگر شما بخواهید داده‌ای را برای همکارتان در شبکه  دیگر ارسال کنید، باید حتماً از یک روتر استفاده نمایید تا بتوانید داده ها را بین شبکه‌ها مسیریابی کنید در غیر این صورت هیچ بسته‌ای نمی تواند خارج از محدوده ی شبکه رد و بدل شود.

آیا روتر همان مودم است
آیا روتر همان مودم است؟

روتر چگونه کار می کند؟

نحوه کارکردروتر بر اساس مدل osi در لایه سوم (Network) قرار دارد. روترها در داخل خود یک جدول مسیر یابی یا Routing Table دارند که بر اساس این جدول می‌توانند بسته‌ها را بین شبکه‌ها رد و بدل کنند. تصویری که مشاهده می­کنید یک جدول مسیریابی است که در آن اطلاعاتی مانند، آدرس شبکه‌های موجود، اولویت مسیر ها(Metric) و روتر بعدی(Next hop) بیان شده است.

جدول مسیریابی روتر
جدول مسیریابی نوعی نقشه است که به بسته اطلاعات بهترین مسیر را برای رسیدن به مقصد خود نمایش میدهد.

به زبان ساده روتر بر اساس این جدول مسیریابی از مسیر های موجود برای رسیدن به شبکه  مورد نظر استفاده می­کند. انواع روترها برای شبکه‌های بی سیم یا وایرلس و هم برای شبکه های کابلی مورد استفاده قرار می­گیرند. روتر های بی سیم و روتر های کابلی، کارکرد یکسانی دارند تفاوت آن ها فقط در این است که از شبکه‌های با تکنولوژی های گوناگون پشتیبانی می­کنند.

پیشنهاد مطالعه

روتر در کدام لایه شبکه کار می کند

مسیریاب یا روتر همانطور که از نامش پیداست وظیفه مسیر دهی به بسته های دیتا را از مبدا به مقصد به عهده دارد. روترها در مدل osi در لایه سوم شبکه یا همان network کار می کنند. لایه نتورک قلب یک شبکه است. روترهای گاهی دو شبکه محلی را به هم وصل می کنند (LAN 2 LAN) و گاهی بین یک شبکه گسترده و شبکه محلی(LAN 2 WAN) قرار داده می شوند.

خواندن محتوای “مدل OSI چیست؟” را برای آشنایی با لایه های مدل مرجع OSI پیشنهاد می‌کنیم.

روش های مسیریابی یا  Routing در روتر

Static Route یا استاتیک روتینگ

در این روش مسیریابی، مدیر شبکه بصورت دستی مسیر هایی را برای روتر تعریف می کند. یعنی مدیر شبکه به صورت دستی روترها را پیکر بندی و مسیرها را برای ارسال بسته‌های دیتا تنظیم می‌کند. جدول مسیریابی در این روش به صورت دستی ایجاد می‌شود و واضح است که این روش تنظیمات روتر در مورد شبکه‌های با روترهای کم و پیچیدگی کم مناسب است. به این دلیل که اگر بخواهید تغییراتی در روتری که Static Route دارد بدهید، باید تنظیمات تمام روترها را بر این اساس دوباره انجام بدهید و جدول مسیریابی آنها را آپدیت کنید. بر اساس روش استاتیک روتینگ روتر فقط بسته ها را در این مسیر ها انتقال می­دهد و اطلاعات در مورد شبکه‌هایی که به اینترفیس روتر متصل شده است به صورت دستی در روتر ایجاد می‌شود، ما آنها را به عنوان connected route می‌شناسیم.

پیشنهاد مطالعه

Dynamic Route یا داینامیک روتینگ

در روش مسیر یابی داینامیک، روتر بر اساس پروتکل های مسیریابی که توسط مدیر شبکه تنظیم شده است، بهترین مسیر را انتخاب می­کند. داینامیک روتینگ به روترها اجازه می‌دهد به وسیله پروتکل های روتینگ یا protocol Routing  همدیگر را شناسایی کنند و مسیرهای شبکه را ایجاد و تنظیم کنند. پروتکل های مسیریابی به روتر کمک می­کنند تا بهترین مسیر را برای انتقال بسته ها انتخاب کنند. برخی از پروتکل های مسیریابی عبارتند از: OSPF – EIGRP- RIP-IS IS و غیره.

روتینگ داینامیک و استاتیک
مسیریابی استاتیک برای همه انواع شبکه مناسب نیست و چه بسا برای شبکه های بزرگ و با روترهای متنوع انتخاب روش استاتیک برای مسیردهی به روترها فقط تولید یک مشکل بزرگ است.

تفاوت روترهای سخت افزار و نرم افزاری

روتر دستگاهی سخت افزاری بوده و یکی از مهم ترین اجزاء شبکه محسوب می‌شود. اما می‌توان با بعضی از نرم افزارها، کارکرد روتر فیزیکی را شبیه سازی کرد. البته روترهای نرم افزاری، توان و پایداری روتر های سخت افزاری را ندارند.

مودم بخریم یا روتر

سوالی که معمولا برای کاربران پیش می‌آید این است که مودم بخریم یا روتر؟ در ابتدای مقاله تفاوت این دو دستگاه را بیان کردیم. مودم های ADSL خانگی هم سوییچ و روتر هستند و هم مودم. نام اصلی این دستگاه مودم روتر است. این دستگاه ها چند پورت Rj45 دارند که به کامپیوتر ها متصل می شود و یک پورت Rj11 یا همان سوکت تلفن دارد که کابل تلفن به آن وصل می شود. این دستگاه یک روتر داخلی نیز دارد که ارتباط بین شبکه محلی شما و شبکه اینترنت را برقرار و مسیریابی می کند و همانگونه که بیان شد، مودم داخلی این دستگاه ها سیگنال های دیجیتال کامپیوتر را به سیگنال های آنالوگ تبدیل می­کند.

مودم بخرم یا روتر
مودم و روتر علاوه بر مشابهت تفاوت‌های مهم ساختاری دارند.

اگر شما یک، شبکه دارید و نیازی به برقراری ارتباط با شبکه های دیگر ندارید، استفاده از روتر لازم نیست. اما اگر می­خواهید که شبکه محلی خود را به اینترنت متصل کنید باید هم مودم و هم روتر تهیه نمایید.

نحوه استفاده از روتر

همانگونه که بیان شد، روتر ارتباط بین دو شبکه را برقرار می کند. برای مثال شبکه Lan  محل کار شما و شبکه اینترنت، دو شبکه کاملاً مجزا هستند و برای اینکه بتوانید به شبکه اینترنت متصل شوید نیاز به یک روتر دارید. تجهیزاتی که نیاز دارید عبارتند از یک مودم تا فرآیند تبدیل سیگنال ها را انجام دهد و یک روتر. بدین صورت که یک کابل از مودم به روتر متصل می گردد و حالا شما می­توانید کابل  شبکه کامپیوتر خود را مستقیم به روتر متصل نمایید یا اینکه یک کابل از روتر به سوییچ شبکه متصل نمایید تا سیستم های بیشتری بتوانند از اینترنت استفاده کنند.

نحوه استفاده از روتر
پیکربندی و انجام تنظیمات روتر کاملا به نوع دستگاه و برند آن و همچنین ساختار شبکه شما مربوط است

یکی از مطرح ترین برند های تولید کننده روتر، برند Cisco است. شرکت سیسکو از معتبر ترین تولید کننده های سخت افزار شبکه و تجهیزات مخابراتی محسوب می شود. شرکت فالنیک ارئه دهنده انواع تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه یکی از ارائه دهندگان روترهای سیکو در ایران است.

مشاوره و خرید سرور در فالنیک
فالنیک با دارا بودن سبد کاملی از سرورهای اچ پی و تنها دارنده گارانتی رسمی و معتبر سرور اچ پی در ایران، آماده خدمت‌رسانی جهت مشاوره، فروش و پشتیبانی به مشتریان است. شما می‌توانید قبل از خرید، از کارشناسان فالنیک، مشاوره بگیرید.
مشاوره و خرید سرور

نویسنده :

 • Avatar علی شمسی گفت:

  سلام . وقتتون بخیر
  اخیرا برند شیائومی هم روتر بیسیم زده و موبوتل هم با قیمت افسانه ای ۶۰۰ تومن برای فروش گذاشته:
  https://mobotel.ir/product/mi-4c-wireless-router/

  توصیه میکنید چنین روتری رو ؟ از خود فروشگاه که نمیشه سوال کرد. حتما میگن خوبه دیگه
  آیا به نظرتون با این پول از همون برند های مطرحی مثل تی پی لینک تهیه کنیم بهتره؟ آخه اختلاف قیمت هم داره.
  با این قیمت دلار بیچاره شدیم. ممنون میشم زود جواب بدید.

  • مریم فقیهی مریم فقیهی گفت:

   سلام و درود
   پیشنهاد میکنم با کارشناسان فروش فالنیک تماس بگیرید تا شما را کامل راهنمایی کنند: ۰۲۱۸۳۶۳ داخلی ۵۵۴۰٫

 • Avatar نگین گفت:

  سلام چرا کامپیوتر ها ۴ لایه شبکه دارند وفقط روتر ها و سوییچ ها ۲ یا ۳ لایه ؟

 • استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
  >
  عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

  عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

  با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

  تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.

  .swin-sc-title.style-2 .title span:after