به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

وب سرور چیست؟

رول وب سرور

رول وب سرور وظیفه نگهداری و تحویل انواع محتوا را از وب سایت به کلاینت درخواست کننده برعهده دارد. این محتوا شامل متن، عکس، ویدئو و انواع اپلیکیشن داده است. رایج‌ترین کلاینت‌ها برنامه‌های مرورگر وب هستند و در صورت کلیک روی لینکی خاص و یا دانلود فایل از صفحه‌ای از وب، درخواست برای وب سرور ارسال می‌شود.

وب سرور معمولا شامل یک کپی از سایت World Wide Web است و قادر به میزبانی برنامه‌های مبتنی بر وب است. بعد از نصب وب سرور، کاربران می‌توانند برنامه‌های کاربردی مبتنی بر وب را استفاده کرده و فایل‌ها را دانلود کنند.

مولفه‌های وب سرور

رول اپلیکیشن سرور، وب اپلیکیشن‌ها و اپلیکیشن‌های توزیع شده را برای کاربران قابل استفاده می‌کند. وقتی وب سرور از طریق رول Application Server اضافه می‌شود، مولفه‌های زیر نصب خواهند شد:

 1. Internet Information Services 6.0 (IIS 6.0)
 2. The Application Server console
 3. The Distributed Transaction Coordinator (DTC)
 4. COM+, the extension of the Component Object Model (COM)

IIS 6.0 وب سرور یکپارچه مایکروسافتی است که کاربران را قادر به ایجاد و مدیریت وب سایت‌های سازمان می‌سازد. کاربران با  IIS قادر به ایجاد و مدیریت وب سایت‌ها، و اشتراک گذاری و توزیع اطلاعات در فضای اینترنت و اینترانت هستند.

با معرفی ویندوز سرور ۲۰۰۳، IIS 6.0 نیز معرفی شد، که شامل نسخه‌های ۳۲ و ۶۴ بیتی از ویندوز سرور است. IIS 6.0 شامل پشتیبانی از برخی پروتکل‌ها و ابزارهای مدیریتی است که کاربران را قادر می‌سازد تا سرور را به عنوان وب سرور، سرور (FTP (File Transfer Protocol یا سرور (SMTP (Simple Mail Transport Protocol پیکربندی کنند. ابزارهای مدیریتی ویندوز سرور به کاربران امکان مدیریت IIS را در پلت‌فرم‌های ویندوز سرور می‌دهد.

قبل از اینکه امکان پیاده سازی IIS 6 Web server ها در سطح انترپرایز برای کاربر وجود داشته باشد، کاربر ابتدا باید ویندوز سرور را نصب و یا ویندوز قبلی را به ویندوز سرور ۲۰۰۳ به بالا آپدیت کند. بعد از نصب ویندوز سرور ، امکان نصب IIS 6.0 برای تمام نسخه‌های ویندوز سرور به غیر از نسخه‌ی Web Edition از طریق Configure Your Server Wizard وجود دارد.

زمانی که کاربر برای اولین بار بعد از نصب ویندوز سرور به سیستم لاگین کند، Manage Your Server Wizard فعال می‌شود. برای شروع Configure Your Server Wizard، لینک Add Or Remove A Role  را انتخاب کنید و سپس مراحل ویزارد را برای نصب اپلیکیشن سرور (IIS و ASP.NET) دنبال کنید.

پروتکل‌های وب سرور یکپارچه مایکروسافتی IIS 6.0

پروتکل‌هایی که وب سرور یکپارچه مایکروسافتی IIS 6.0 پشتیبانی می‌کند را در ادامه می‌خوانیم:

 • (HTTP (Hypertext Transfer Protocol که پروتکل لایه اپلیکیشن TCP/IP است، برای اتصال وب سایت‌ها و ایجاد محتوای تحت وب استفاده می‌شود. HTTP مدیریت انتشار محتوای تحت وب استاتیک و داینامیک را بر عهده دارد. HTTP Session شامل اتصال، در خواست HTTP و پاسخ HTTP است.
 1. پورت ۸۰ که برای اتصالات HTTP استفاده می‌شود. کلاینت، از طریق TCP three way handshake، اتصال TCP با سرور برقرار می‌کند.
 2. بعد از برقراری اتصال، کلاینت به سرور، پیام درخواست HTTP GET  را ارسال می‌کند.
 3. سرور، صفحه وب درخواستی را به کلاینت می‌فرستد.
 4. HTTP Keep-Alives اتصال TCP را بین کلاینت و سرور برقرار نگه می‌دارد و در صورتی که فعال باشد، کلاینت می‌تواند صفحات دیگری را درخواست دهد.
 5. در صورتی که HTTP Keep-Alives فعال نباشد، بعد از اینکه صفحه درخواست شده، دانلود شد، اتصال TCP خاتمه می‌یابد.

 

 • FTP پروتکل TCP/IP در لایه اپلیکیشن است که از پروتکل TCP برای کپی فایل‌ها از / به سیستم‌های راه دور استفاده می‌کند. FTP به کلاینت‌ها امکان آپلود و دانلود فایل‌ها را از سرور FTP موجود در شبکه داخلی می‌دهد. کاربران می‌توانند از طریق IIS سرورهای FTP را ایجاد و مدیریت کنند. سرور FTP و سرویس گیرنده FTP باید از این پروتکل استفاده کنند. FTP Session دارای اتصال، درخواست و پاسخ است.
  1. سرویس گیرنده با استفاده از پورت ۲۱، اتصال TCP به سرور FTP را ایجاد می‌کند.
  2. شماره پورتی روی ۱۰۲۳ به کلاینت اختصاص داده می‌شود.
  3. کلاینت دستور FTP را به پورت ۲۱ ارسال می‌کند.
  4. اگر کلاینت نیاز به دریافت اطلاعات دارد، برای انتقال اطلاعات، اتصال دیگری با او برقرار می‌شود و این اتصال از پورت ۲۰ استفاده می‌کند.
  5. بعد از انتقال اطلاعات به کلاینت، اتصال دوم در حالت TIME_WAIT باقی می‌ماند تا امکان انتقال اطلاعات بیشتر فراهم باشد و زمانی قطع می‌شود که حالت TIME_WAIT خاتمه می‌یابد (Time Out شود).

 

 • پروتکل NNTP، پروتکل TCP/IP در لایه اپلیکیشن است که برای ارسال پیام‌های خبری به سرورها و کلاینت‌های NNTP در اینترنت استفاده می‌شود. NNTP، پروتکل کلاینت/سرور و سرور/سرور است. پروتکل NNTP، هاست NNTP را قادر می‌سازد تا لیستی از گروه‌های خبری و پیام‌ها را از طریق newsfeed ها و با استفاده از روش Push و Pull، روی هاست دیگر Replicate کند. سرویس گیرنده NNTP اتصالی با هاست NNTP برای دانلود لیستی از گروه‌های خبری و پیام‌های آنها ایجاد می‌کند.

کاربران با NNTP می‌توانند اخبار خصوصی سرورها را به گروه‌های درگیر، هاست کنند و یا اخبار عمومی سرورها را به مشتریانی که منابع را برای کاربران اینترنت، پشتیبانی می‌کنند ارایه دهند. می‌توان مشخص کرد که چه کاربرانی، امکان خواندن و ارسال مطالب به Newsgroup ها را داشته باشند و یا دسترسی آنها به همه کاربران، باز باشد.

سرویس NNTP می‌تواند با سرویس Windows Indexing Service یکپارچه باشد تا با استفاده از WIS، محتوای newsproup ایندکس شود. این کار با مانیتورینگ کارایی و رویدادهای ویندوز سرور کاملا یکپارچه است.

 

 • پروتکل SMTP از پروتکل‌های TCP/IP لایه اپلیکیشن است که وظیفه‌ی مسیریابی و انتقال ایمیل‌ها بین هاست‌های SMTP در اینترنت را بر عهده دارد. SMTP ماشین‌های IIS را به عنوان هاست‌های SMTP برای ارسال ایمیل در بستر اینترنت فعال می‌کند.

از IIS می‌توان به جای Sendmail استفاده کرد. SMTP ماشین‌های IIS را قادر به حفاظت از Mail serverهایی مانند سرور Microsoft Exchange در برابر حملات مخرب می‌سازد که این کار را در ISP سازمان و بین این سرورها و Sendmail host انجام می‌دهد. از SMTP می‌توان برای ارسال ایمیل بین SMTP هاست‌ها استفاده کرد. اما SNTP نمی‌تواند به طور مستقیم، ایمیلی به کلاینت ارسال کند.

Mail Client ها برای دریافت ایمیل از پروتکل POP3 و IMAP استفاده می‌کنند. ویندوز سرور ۲۰۰۳ شامل سرویس POP3 است تا بتواند به سرویس گیرندگان، Mailbox ارائه دهد و ایمیل‌های دریافتی را مدیریت کند. اگر نسخه‌ی ویندوز سرور شما به غیر از نسخه‌ی Web Edition است، برای اینکه بتوان از SMTP به عنوان مولفه IIS استفاده کرد، ابتدا باید سرویس SMTP را نصب کنید. سرویس SMTP به صورت پیش فرض روی نسخه‌‎ی Web Edition ویندوز سرور ۲۰۰۳ به بعد نصب است.

منبع: tech-faq.com

مشاوره و خرید سرور در فالنیک
فالنیک با دارا بودن سبد کاملی از سرورهای اچ پی و تنها دارنده گارانتی رسمی و معتبر سرور اچ پی در ایران، آماده خدمت‌رسانی جهت مشاوره، فروش و پشتیبانی به مشتریان است. شما می‌توانید قبل از خرید، از کارشناسان فالنیک، مشاوره بگیرید.
مشاوره و خرید سرور


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
>
عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.

.swin-sc-title.style-2 .title span:after