به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

بررسی Snapshot ها در استوریج QNAP NAS

Snapshot ها در استوریج QNAP NAS

در استوریج های کیونپ چگونه Snapshot های Block Level انجام می‌شود؟ مزایای این روش نسبت به اسنپ شات های File Level چیست؟ و بالاخره اینکه اندازه Snapshot ها چقدر است؟ اینها سوالاتی است که ممکن است در ذهن شما باشند. در این مقاله جواب همه آنها را خواهید یافت.

Snapshot های Block Level در کیونپ

وقتی Snapshot می‌گیرید، متادیتای هر جا که هر بلاک دیتا ذخیره شده، در Snapshot کپی می‌شود. Snapshot بسیار سریع ایجاد می‌شود و فضای کمی لازم دارد. از حالا به بعد، هر وقت بلاک داده‌ای را Overwrite می‌کنید، آن بلاک در Snapshot کپی می‌شود. این پروسه را “Copy On Write” می‌گویند.

Snapshot ها در استوریج QNAP NAS

 

از آن جایی که Snapshot دارای متادیتا است پس می‌تواند تشخیص دهد که کدام بلاک داده بعد از زمان ایجاد Snapshot اضافه شده و نیز می‌تواند تشخیص دهد که کدام بلاک، Overwrite شده است. اگر Snapshot خود را برگردانید (Revert کنید)، هر بلاک داده که پس از ایجاد Snapshot شما، Overwrite شده باشد، به صورتی که در Snapshot ذخیره شده، Rewrite می‌شود و هر بلاک داده که پس از ایجاد Snapshot اضافه شده باشد، حذف می‌شود. در نتیجه، هر بلاک داده دقیقا به همان صورتی در می‌آید که در زمان گرفتن Snapshot بوده است. پس از آن جایی که فایل‌های شما از بلاک‌های داده تشکیل شده، هر فایل دقیقا به همان وضعیتی است که در زمان گرفتن Snapshot داشته است.

خوب دیدیم که شما با وجود Snapshot قادرید تغییرات فایل‌ها و فولدرها و Volume هایتان را Undo کنید یا حتی فایل‌هایی که پاک کرده‌اید را برگردانید.

مزایای روش Snapshot گیری کیونپ

۱- Easy to navigate interface

کافیست روی Snapshot ای که می‌خواهید لود شود، کلیک کنید تا بتوانید تمام Volume را Revert کنید یا فایل و فولدر خاصی را انتخاب کنید تا ری‌استور شود.

Snapshot ها در استوریج QNAP NAS

Snapshot ها به راحتی زمان‌بندی و Schedule می‌شوند و حتی هر زمان که خواستید می‌توانید به صورت دستی، Snapshot بگیرید.

۲- Block level بودن

Snapshot های کیونپ به صورت Block Level گرفته می‌شود و در مقایسه با Snapshot های File Level، فضای بسیار کمتری اشغال می‌کنند.

در صورتی که Snapshot های File Level تهیه کنید، اگر حتی تغییر کوچکی در فایلی ایجاد کنید، باید تمام فایل را در Snapshot ذخیره کنید اما در صورتی که Snapshot های Block Level بگیرید، تنها کافیست بلاک‌هایی که حاوی فایل تغییر یافته هستند را ذخیره کنید.

۳- بسیار مناسب iSCSI LUN ها است

Snapshot های Block Level امکان گرفتن Snapshot از هر Volume یا Lun موجود در NAS را فراهم می‌کند که شامل Block Level iSCSI LUN هم می‌شود. باقی Snapshot ها که متکی بر BTRFS هستند، نمی‌توانند چنین کاری انجام دهند چون آنها فقط می‌توانند یک Snapshot از Volume ای بگیرند که با فایل سیستم BTRFS مدیریت می‌شود.

۴- کنترل تخصیص فضا برای عملکرد بهتر NAS

کیونپ، Snapshot هایش را می‌گیرد و به شما کنترل بیشتری بر چگونگی تخصیص فضا به آنها را می‌دهد. یعنی شما کنترل می‌کنید که چقدر استوریج برای Snapshot ها در نظر گرفته شود و فایل‌ها و اپلیکیشن‌های دیگر در فضایی که به Snapshot ها اختصاص نداده‌اید قرار می‌گیرند.

در دیگر محصولات NAS که متکی بر BTRFS هستند، کنترل کمتری خواهید داشت و گاهی Snapshot ها فضای بسیار بیشتری اشغال می‌کنند چرا که NAS، دیگر به عنوان فایل سرور کار نمی‌کند.

Snapshot ها در استوریج QNAP NAS

اندازه Snapshot ها چقدر است؟

اندازه Snapshot ها بسته به تغییراتی که در فایل‌ها انجام می‌دهیم فرق دارند که در ادامه توضیح می‌دهم.

Snapshot های کوچک

وقتی فقط فایل‌هایی را به NAS اضافه می‌کنید، لازم نیست بلاک‌های داده را در Snapshot ذخیره کنید و فقط کافیست در متادیتا ثبت کنید (Metadata Recording) که از زمان ایجاد Snapshot، کدام بلاک‌ها به NAS اضافه شده است.

Snapshot های بزرگ

وقتی فقط فایل‌هایی را از NAS حذف می‌کنید، Snapshot باید بتواند فایلی که پاک کرده‌اید را ری‌استور کند پس باید هر بلاک داده‌ای که حذف کرده‌اید و Overwrite شده را در Snapshot ذخیره کنید. ذخیره بلاک‌های داده در Snapshot نسبت به حالت قبل که فقط متادیتا ذخیره می‌شد، فضای بسیار بیشتری را اشغال می‌کند.

پس اندازه Snapshot هنگام پاک کردن فایل در مقایسه با افزودن فایل، بسیار بزرگتر است.

جمع‌بندی

ما همیشه فایل‌هایمان را تغییر می‌دهیم و یا پاک می‌کنیم اما فضای کافی در نظر نمی‌گیریم تا Snapshot هایمان به اندازه لازم، بزرگ شوند. QNAP به طور پیش‌فرض، ۲۰ درصد فضای ذخیره سازی را برای Snapshot ها در نظر می‌گیرد که این مقدار معمولا بیشتر از فضای لازم برای ۲۵۶ تا Snapshot است.

از آنجایی که هیچ وقت فضای کافی برای این تعداد بکاپ کامل نخواهیم داشت، راهکار تهیه Snapshot برای Versioning، بسیار بهتر از بکاپگیری است. اما نکته‌ای که باید توجه کنیم این است که Snapshot ها نمی‌توانند هنگام وقوع اتفاقاتی مانند خرابی درایو از اطلاعات شما محافظت کنند در نتیجه شما باید حداقل یک بکاپ از اطلاعاتتان را روی دیوایس دیگری داشته باشید و از RAID Redundancy استفاده کنید.

 

مشاوره و خرید استوریج و ذخیره سازهای QNAP
سبد کامل استوریج‌های کیونپ را از فانیک بخواهید. نماینده رسمی محصولات کیونپ در ایران. با انواع تنوع کاربری مناسب برای رده سازمانی، رده کسب و کارهای کوچک و متوسط و رده خانگی. جهت مشاوره و خرید محصولات کیونپ، کلیک کنید:
مشاوره و خرید استوریج QNAP

 

منبع: QNAP

 


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
>
عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.

.swin-sc-title.style-2 .title span:after