به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - تماس با فالنیک : 8363-021

آموزش رایگان ccna؛ خلاصه‌سازی مسیر چیست و چرا استفاده می‌شود؟

خلاصه‌سازی مسیر چیست و چرا استفاده می‌شود؟

یکی از نکات مهمی که باید هنگام‌ پیاده‌سازی زیرشبکه‌ها به آن‌ها دقت کنید، مبحث خلاصه‌سازی، VLSM و… است. عدم تسلط بر مفاهیم فوق باعث می‌شود تا مدیریت شبکه‌ها پیچیده شده و در عمل زیرشبکه‌سازی بار محاسباتی زیادی وارد کرده و حافظه اصلی به میزان قابل توجهی مصرف شود. از این‌رو، پیشنهاد می‌کنیم در کنار مطالبی که به آن‌ها اشاره می‌کنیم از منابع دیگری برای آشنایی بهتر با مبحث خلاصه‌سازی استفاده کنید. در این قسمت از سلسله مقالات آموزش رایگان ccna به خلاصه‌سازی، vlsm، cidr و… می‌پردازیم. با فالنیک همراه باشید.

مشاوره و طراحی شبکه در فالنیک (ایران اچ پی)
مشاوره و طراحی شبکه در فالنیک (ایران اچ پی) فالنیک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند. با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۹۲۴ تماس بگیرید تا از خدمات فالنیک در زمینه مشاوره، طراحی، پیاده‌سازی، نظارت و پشتیبانی شبکه‌های کامپیوتری استفاده کنید.
دریافت مشاوره طراحی شبکه

خلاصه‌سازی/کوتاه‌سازی مسیر (Route Summarization)

در خلاصه‌سازی مسیر سعی می‌شود تا حجم جدول مسیریابی و حجم به‌روزرسانی‌های مسیرهایی که بین روترها مبادله می‌شود به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند. خلاصه‌سازی که به عنوان تجمیع مسیر نیز شناخته می‌شود، روشی برای به حداقل رساندن تعداد جداول مسیریابی در یک شبکه IP است. به‌طوری که چند مسیر انتخاب شده در یک مسیر واحد ادغام می‌شوند. رویکرد فوق در نقطه مقابل مسیریابی مسطح (Flat Routing) قرار دارد که در آن هر جدول مسیریابی یک ورودی منحصر به فرد برای هر مسیر دارد. نکته‌ای که باید در ارتباط با خلاصه‌سازی مسیر به آن دقت کنید این است که دو یا چند مسیر باید به‌هم پیوسته باشند، یعنی مجاور.

در دنیای شبکه‌های سازمانی، زیرشبکه به معنای طولانی‌تر کردن ماسک برای ساخت چند زیرشبکه کوچک‌تر یا زیرشبکه است. خلاصه‌سازی به معنای کوتاه کردن ماسک برای گنجاندن چندین شبکه کوچک‌تر در یک آدرس شبکه بزرگ‌تر است. به همین دلیل است که به آن سوپرشبکه گفته می‌شود.

با افزایش اندازه شبکه، تعداد شبکه‌های منفرد فهرست شده در جدول مسیر IP افزایش می‌یابد، همان‌طور که اندازه بسته افزایش می‌یابد. در چنین شرایطی، روترها نمی‌توانند به‌طور موثر تعداد زیادی از زیرشبکه‌ها را مدیریت کنند که منجر به کاهش سرعت، از دست دادن بسته‌ها و حتی خرابی می‌شود. به‌همین دلیل مهم است که تعداد ورودی‌ها را در جدول مسیر کاهش دهیم، این درست همان کاری است که خلاصه‌سازی مسیر انجام می‌دهد.

با خلاصه‌سازی مسیر، بسیاری از مسیرها از یک کانال ارتباطی استفاده می‌کنند که نه تنها اندازه بسته‌ها کاهش پیدا می‌کند، بلکه پهنای باند بیشتری برای انتقال داده‌ها در  دسترس قرار می‌گیرد.

پیشنهاد مطالعه

در مکانیزم فوق مجموعه‌ آدرس‌های شبکه موجود در جدول مسیریابی گردآوری و تجمیع می‌شوند. خلاصه‌سازی مسیر شما را قادر می‌سازد تا مسیرهای زیر شبکه‌ها را به کرانه یک کلاس خلاصه کنید. برای روشن شدن بحث اجازه دهید به مثالی اشاره کنیم. به‌طور مثال، اگر شناسه شبکه ۱۹۲.۱۶۸.۱.۰/۲۴ را به چهار زیرشبکه  192.168.1.0/26 تقسیم کنیم، در ادامه می‌توانیم این زیرشبکه‌ها را در جدول مسیریابی خود خلاصه کرده و آن‌ها را در قالب یک شماره شبکه کلاس C منفرد و با آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۱.۰/۲۴ منتشر کنیم. درست به همان صورتی که در شکل زیر مشاهده می‌کنید.

خلاصه‌سازی/کوتاه‌سازی مسیر
خلاصه‌سازی/کوتاه‌سازی مسیر روشی برای به حداقل رساندن تعداد جداول مسیریابی در یک شبکه IP است.

در مثال مذکور، ورودی‌های مسیریابی در به‌روزرسانی مسیریابی شما از چهار مورد به یک مورد کاهش پیدا می‌کنند. در مثال فوق‌الذکر دقت کنید که شبکه کلاس، ۱۹۲.۱۶۸.۱.۰، دو ماسک مرتبط با مقادیر ۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵.۱۹۲ (شناسایی شده با /۲۶) و ۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵.۰ (شناسایی با /۲۴) دارد.

نکته‌ای که باید در این‌جا به آن اشاره کنیم این است که ما مبحث خلاصه‌سازی مسیر را به‌طول کامل بررسی نکردیم، زیرا هنوز با مفهوم مسیریابی آشنا نیستیم، در این‌جا هدف این بود که اطلاعات اولیه‌ای در ارتباط با خلاصه مسیر و CIDR که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم، به دست آورید تا آمادگی لازم برای آشنایی با مسیریابی در مقالات آتی را داشته باشیم.

مزایای خلاصه‌سازی

خلاصه‌سازی با ارائه مزایای زیر اجازه می‌دهد محیط مسیریابی کارآمدتری ایجاد کنید:

•   اندازه جدول‌های مسیریابی را کاهش می‌دهد و در نتیجه میزان مصرف حافظه و انجام محاسبات و پردازش‌ها را کمتر می‌کند.

•   میزان به‌روزرسانی‌های مسیریابی را کاهش می‌دهد و در نتیجه پهنای باند کمتری مصرف می‌شود.

•   ‌مانع بروز مشکل ناپایداری جدول مسیریابی می‌شود.

•   هر زمان یک جریان داده جدید وارد روتری می‌شود، مسیریاب باید مشخص کند که ترافیک باید به کدام رابط ارسال شود. برای این‌کار باید یک جستجو در جدول مسیریابی خود انجام دهد. این فرآیند در یک جداول مسیریابی بزرگ بیش از اندازه زمان‌بر است و به سیکل‌های کاری زیاد پردازنده مرکزی روتر نیاز دارد که نه تنها زمان پردازش را بیشتر می‌کند، بلکه نرخ از دست رفتن داده‌ها را نیز بیشتر می‌کند. کاری که خلاصه‌سازی مسیر انجام می‌دهد کم کردن تعداد مسیرها است.

•   خلاصه‌سازی مسیر می‌تواند با به حداقل رساندن زمان مورد نیاز برای انجام جستجو و کاهش تعداد چرخه‌های CPU، مشکل مصرف بیش از اندازه پهنای باند را برطرف کند.

پیشنهاد مطالعه

معایب خلاصه‌سازی مسیر

در شرایطی که مسیریابی مزایای خوبی دارد، اما خالی از اشکال نیست. از مهم‌ترین معایب خلاصه‌سازی مسیر به موارد زیر باید اشاره کرد:

•   مسیر خلاصه ممکن است حاوی زیرشبکه‌هایی باشد که استفاده نمی‌شوند.

•   ممکن است روتر مسیر متفاوتی را برای ارسال بسته‌ها انتخاب کند، زیرا مسیر انتخابی بهتر از مسیر خلاصه است.

برای محاسبه مسیر خلاصه، ابتدا هر یک از شناسه‌های شبکه فهرست می‌شوند و سپس به قالب‌های دودویی تبدیل می‌شوند. سپس، از چپ به راست، مشخص می‌کنیم که چند بیت با آن چهار شناسه شبکه یکسان هستند. اکنون خلاصه‌سازی مسیر به صورت زیر است:

معایب خلاصه‌سازی مسیر
یکی از معایب خلاصه سازی مسیر انتخاب مسیر متفاوت توسط روتر است، زیرا ممکن است مسیر انتخابی بهتر از مسیر خلاصه باشد.

دقت کنید که در دو بیت اول اکتت چهارم، بیت‌ها برای هر زیرشبکه تغییر کرده‌اند. هنگامی که بیت‌های رایج را به معادل اعشار تبدیل می‌کنید، یک مسیر خلاصه به صورت ۱۹۲.۱۶۸.۱.۰/۲۴ دریافت می‌کنید.

الگوهای زیرشبکه با طول‌ متغیر (VLSM)

زیر شبکه‌سازی سنتی نرخ از دست رفتن آدرس‌های آی‌پی را کم می‌کند و باعث می‌شود زیر شبکه‌هایی با اندازه یکسان داشته باشیم. با این حال، یکنواختی در اندازه زیر شبکه‌ها در شبکه‌های پیچیده ناکارآمدی زیادی به همراه دارد. الگوی زیرشبکه با طول متغیر (VLSM) سرنامVariable Length Subnet Mask  اجازه می‌دهد تا زیرشبکه‌ها به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم شوند تا وقتی‌که هر زیر شبکه در اندازه یکسان با فضای آدرس آی‌پی قرار بگیرد. این رویکرد اغلب تحت عنوان زیرشبکه‌سازی زیر‌شبکه‌ای “subnetting subnet” توصیف می‌شود. تکنیک VLSM اجازه می‌دهد برخی از زیر‌ شبکه‌ها به برش‌های (Slices) کوچکی تقسیم شوند، در حالی که سایر زیر شبکه‌ها (مانند اتصال دو نقطه بین دو روتر) می‌توانند تنها به چند آدرس میزبان محدود شوند.

به‌طور کلی، برای ساخت زیر شبکه‌‌هایی با الگوی زیر شبکه طول‌ متغیر، ابتدا باید بزرگ‌ترین زیر ‌شبکه را ایجاد کنیم. در ادامه بزرگ‌ترین زیر شبکه بعدی را ایجاد می‌کنیم و این فرآیند را ادامه می‌دهیم تا وقتی‌که تمام فضای باقیمانده تقسیم شود. در این حالت، اطمینان حاصل می‌کنیم که به بهترین شکل از فضای شبکه استفاده کرده‌ایم. در حالت کلی، روش فوق راه‌کاری موثر برای تعریف فضاهای آدرس IP در شبکه است. اما مشکل بزرگی در این زمینه وجود دارد. فشرده‌سازی بیش از اندازه زیرشبکه‌ها باعث می‌شود تا در آینده جای رشد کمی برای شبکه‌ها وجود داشته باشد. به همین دلیل است که مسیریابی بین دامنه‌ای بدون کلاس پدید آمد.

خدمات تعمیرات سرور، مشاوره و اجرای شبکه در فالنیک
فالنیک با دارا بودن بزرگ‌ترین لابراتوار تعمیر سرور و تجهیزات شبکه و کارشناسان متخصص، آماده خدمت‌رسانی برای تعمیر انواع سرورهای ایستاده و رک مونت است. تمامی ابزار موردنیاز برای تعمیر و تست تجهیزات شبکه در مرکز سرور فالنیک در اختیار مهندسین فالنیک قرار دارد.
درخواست تعمیر سرور


نویسنده :

ارسال دیدگاهخرید سرور hp
شارژ کارتریج
نصب و راه اندازی شبکه
خرید استوریج
پادکست
ایبوک فالنیک
تک تاک
نویسنده مهمان فالنیک
سوئیچ شبکه
استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.