به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - تماس با فالنیک : 8363-021

آموزش CCNA Enterprise؛ نکات مهمی که باید در مورد Subnetting بدانید.

نکات مهم subnetting

در شماره گذشته، مبحث مهمی به‌نام زیرشبکه‌سازی در کلاس‌های مختلف را آغاز کردیم که نه تنها در آزمون CCNA بلکه در دنیای واقعی نیز کاربردهای گسترده‌ای دارد. در این قسمت به نکات مهمی می‌پردازیم که در Subnetting باید مدنظر قرار دهید. اگر قصد ورود حرفه‌ای به دنیای مشاغل شبکه را دارید، حتما باید با این مفهوم آشنا باشید، زیرا در بیشتر سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ شبکه‌ها را به زیرشبکه‌هایی تبدیل می‌کنید تا فرآیند نظارت و مدیریت بر ترافیک به شکل بهتری انجام شود. با فالنیک همراه باشید.

مشاوره و طراحی شبکه در فالنیک (ایران اچ پی)
مشاوره و طراحی شبکه در فالنیک (ایران اچ پی) فالنیک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند. با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۹۲۴ تماس بگیرید تا از خدمات فالنیک در زمینه مشاوره، طراحی، پیاده‌سازی، نظارت و پشتیبانی شبکه‌های کامپیوتری استفاده کنید.
دریافت مشاوره طراحی شبکه

زیرشبکه کردن شبکه‌های کلاس C

هنگام زیرشبکه کردن یک شبکه کلاس C، باید مراحلی که در شماره گذشته به آن‌ها اشاره کردیم را دنبال کنید، اما از آن‌جایی که تمامی دستکاری بیت‌ها در آخرین اکتت انجام می‌شود، اعداد مختلفی را برای مواردی مثل شناسه‌های شبکه و آدرس پخشی مشاهده خواهید کرد. در کلاس A و کلاس B، آن آدرس‌ها معمولا به ۰ یا ۲۵۵ ختم می‌شوند. در این سناریو، شما یک آدرس شبکه کلاس ۲۰۲.۷۸.۳۴.۰ دارید و باید شبکه را به ۱۲ زیر شبکه تقسیم کنید.

اولین قدم این است که روی کاغذی اطلاعاتی که دارید را مکتوب کنید.

زیرشبکه شبکه‌ کلاس C
زیرشبکه کردن شبکه‌های کلاس C

چند بیت برای ایجاد زیرشبکه نیاز داریم؟

قدم بعدی این است که مشخص کنیم چند بیت از قسمت شناسه میزبان ماسک زیر شبکه را می‌خواهید به بیت‌های زیر شبکه تبدیل کنید. فرمول انجام این‌کار به شرح زیر است:

۲masked bits = number of subnets

همان‌گونه که مشاهده می‌کنید، ۲۲=۴ زیر شبکه کافی نیست، زیرا به ۱۲ زیر شبکه نیاز داریم. اگر ۲۳ را آزمایش کنیم، ۸ زیر شبکه دریافت می‌کنیم که بازهم کافی نیست. ۲۴ به ما ۱۶ زیرشبکه می‌دهد که نه تنها پاسخ‌گوی نیاز فعلی است، بلکه ۴ زیرشبکه اضافی در اختیار خواهیم داشت که می‌توانیم در آینده از آن‌ها استفاده کنیم. اکنون که مشخص کردیم در ماسک‌های زیر شبکه باید چهار بیت را از بیت‌های میزبان به بیت‌های زیر شبکه تبدیل کنید، محدوده آی‌پی و ماسک زیرشبکه‌ای که داریم به شرح زیر است:

محدوده IP و Subnet Mask
محدوده IP و Subnet Mask

اکنون ماسک زیر شبکه جدید را برای هر یک از ۱۲ زیرشبکه (۱۶ زیرشبکه در اختیار داریم که در این‌جا تنها به ۱۲ مورد از آن‌ها نیاز داریم) می‌شناسیم. پس از ایجاد تغییر در ماسک زیر شبکه به صورت باینری، باید آن‌را به معادل اعشار تبدیل کنیم تا ماسک زیر شبکه جدید خود را برای هر یک از زیرشبکه‌ها به دست آوریم. ماسک زیر شبکه جدید برای همه زیرشبکه‌ها ۲۵۵.۲۵۵.۲۴۰.۰ است.

پیشنهاد مطالعه

ترکیباتی که در اختیار داریم به شرح زیر است:

گام بعدی فهرست کردن تمام حالت‌های روشن/خاموش ممکن است که چهار بیت زیرشبکه می‌توانند ایجاد کنند. تعداد زیرشبکه‌هایی که چهار بیت به ما می‌دهند به شرح زیر است:

تعداد زیرشبکه‌ها در 4 بیت
تعداد زیرشبکه‌ها در ۴ بیت

در مرحله بعد باید هر یک از شناسه‌های شبکه را ایجاد کنیم. از آن‌جایی که این چهار بیت در اکتت چهارم ما هستند، سه اکتت اول را با آدرس‌های IP اصلی پر می‌کنیم. ما در این‌جا برای آن‌که بدانید کدامیک از بیت‌ها را باید دستکاری کنید تا شناسه‌های شبکه را ایجاد کنیم، آن‌ها را در تصویر زیر برجسته کرده‌ایم. در تصویر زیر بیت‌های زیرشبکه پررنگ هستند تا آن بیت‌ها را با چهار بیت میزبانی که به دنبال آن‌ها هستید اشتباه نگیرید:

بیت‌ زیر شبکه
بیت‌های زیر شبکه

محاسبه شناسه شبکه

برای محاسبه شناسه شبکه برای هر زیرشبکه، باید به خاطر داشته باشید که همه بیت‌های میزبان باید روی ۰ تنظیم شوند (که در زیرشبکه‌هایی هستند که به تازگی نشان داده شده است). اگر تمام مقادیر باینری را به معادل اعشار تبدیل کنید، شناسه شبکه برای هر یک از زیرشبکه‌ها به شرح زیر است:

محاسبه شناسه شبکه
محاسبه شناسه شبکه

محاسبه اولین آدرس معتبر

اکنون باید اولین آدرس معتبر را برای هر یک از زیرشبکه‌ها محاسبه کنید. قانون اولین آدرس معتبر یک زیرشبکه این است: بیت میزبان کم اهمیت (که بیت سمت راست است) را روشن کنید و سپس تمام مقادیر باینری را به معادل اعشار تبدیل کنید.

اولین آدرس معتبر
محاسبه اولین آدرس معتبر

محاسبه آدرس پخشی

آدرس پخشی برای ارسال پیام به تمام سیستم‌های موجود در شبکه استفاده می‌شود. دقت کنید آدرس پخشی نباید به سیستمی در شبکه اختصاص داده شود. برای محاسبه آدرس پخشی، تمام بیت‌های میزبان (بیت‌های سمت راست بیت‌های زیرشبکه پررنگ) را روی ۱ قرار می‌دهید و سپس کل آدرس را به اعشار تبدیل می‌کنید.

محاسبه آدرس پخشی
محاسبه آدرس پخشی
پیشنهاد مطالعه

تمرین اول: زیرشبکه کردن یک آدرس کلاس A

شناسه شبکه آدرس کلاس A  ما ۱۲۰.۰.۰.۰ است. اکنون روی برگه کاغذی، زیر شبکه جدید، شناسه شبکه، اولین آدرس معتبر، آخرین آدرس معتبر و آدرس پخشی چهار زیرشبکه را محاسبه کنید. پس از محاسبه پاسخ‌های خود را در جدول زیر قرار دهید.

زیرشبکه یک آدرس کلاس A
زیرشبکه کردن یک آدرس کلاس A

تمرین دوم: زیرشبکه کردن یک آدرس کلاس B

فرض کنید یک شناسه شبکه با مقدار ۱۹۰.۳۴.۰.۰ دارید که قرار است آن‌را به چهار زیرشبکه تقسیم کنید. با اطلاعاتی که به دست می‌آورید، فرآیند انجام محاسبات دودویی برای زیرشبکه کردن این کلاس B به چهار زیرشبکه را انجام دهید. نتایج حاصل از محاسبات را در جدول زیر وارد کنید:

زیرشبکه کردن یک آدرس کلاس B
زیرشبکه کردن یک آدرس کلاس B

تمرین سوم: زیرشبکه کردن یک آدرس کلاس C

مدیر شما یک محدوده شبکه کلاس C خریداری کرده و از شما خواسته است که این شبکه کلاس C را به دو زیرشبکه برای دو سگمنت شبکه تبدیل کنید. یک بخش شبکه میزبان ماشین‌های کلاینت است که توسط کلاینت‌ها برای سفارش آنلاین استفاده می‌شود و بخش دیگر میزبان ماشین‌های شرکت است که توسط کارمندان استفاده می‌شود.

شناسه شبکه کلاس C که خریداری شده ۲۱۶.۸۳.۱۱.۰ است. دومرتبه کاغذی بردارید و کار را با نوشتن ماسک زیر شبکه پیش‌فرض آدرس کلاس C شروع کنید. سپس بیت‌های میزبان را دستکاری کنید تا شناسه شبکه، شناسه اول میزبان معتبر، آخرین شناسه میزبان معتبر، آدرس پخشی و ماسک زیر شبکه جدید را به‌دست آورید. پس از محاسبه تمام اطلاعات به دست آمده را در جدول زیر قرار دهید:

زیرشبکه کردن یک آدرس کلاس C
زیرشبکه کردن یک آدرس کلاس C

در این شماره و شماره قبل با مفهوم زیرشبکه‌سازی آشنا شدیم که در آزمون CCNA حتما سوالاتی در ارتباط با آن‌را مشاهده می‌کنید. اطمینان حاصل کنید که مشکلی از بابت شناسایی آدرس‌های کلاس، نحوه تقسیم آن‌ها به چندین زیرشبکه و غیره ندارید، زیرا این مفاهیم در دنیای واقعی نیز به شکل گسترده‌ای استفاده می‌شوند.

نکته امتحانی: هنگام آماده شدن برای آزمون CCNA تا جایی که امکان دارد روی مبحث زیر‌شبکه کار کنید. شما باید به اندازه‌ای در این حوزه مهارت پیدا کنید که در کوتاه‌ترین زمان این محاسبات را انجام دهید، زیرا زمان کمی برای پاسخ‌گویی به این پرسش‌ها در جلسه آزمون دارید.

خرید سرور با بهترین قیمت و گارانتی طلایی فالنیک
فالنیک با دارا بودن سبد کاملی از سرورهای اچ پی و تنها دارنده گارانتی رسمی و معتبر سرور اچ پی در ایران، خرید سرور را با گارانتی طلایی، سرویس دوره ای و مشاوره خرید رایگان ارائه می‌کند. شماره تماس مشاوره و اطلاع از قیمت سرور: ۰۲۱۵۴۵۹۱۹۱۴
خرید سرور


نویسنده :

ارسال دیدگاهخرید سرور hp
شارژ کارتریج
نصب و راه اندازی شبکه
خرید استوریج
پادکست
ایبوک فالنیک
تک تاک
نویسنده مهمان فالنیک
سوئیچ شبکه
استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.