به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز پنج شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

استوریج نرم‌ افزار محور یا SDS چیست؟ قسمت اول

استوریج نرم‌ افزار محور یا SDS

بهره‌وری و کارایی، نکته مهمی است که دسترسی به آن از اهمیت بالایی برخوردار است. ظرفیت لازم برای ذخیره سازی به طور متوسط سالی ۴۰ درصد رشد می‌کند. اما بدون نیاز به بودجه‌ی خیلی زیاد چگونه می‌توان با این رشد، کنار آمد؟ در ادامه نکاتی ارایه می‌دهم که امیدوارم مفید باشد.

استوریج نرم‌ افزار محور یا Software Defined Storage

امروزه این اصطلاح را زیاد شنیده‌اید مخصوصا در مطالبی که درباره مجازی سازی سرور مانند VMware و Microsoft Hyper-v می‌خوانید. بر اساس تحقیقاتی که اچ پی اخیرا انجام داده، ادامه می‌دهم.

SDS در واقع یک لایه انتزاعی از سرویس‌های داده است که روی سخت‌افزار قرار می‌گیرد و کیفیت و کارایی جدیدی را در استوریج به وجود می‌آورد. پیچیده بود! توضیح می‌دهم:

 1. لایه انتزاعی: نرم‌افزاری است که نصب می‌کنید.
 2. سرویس‌های داده: اساسا کارهایی است که استوریج انجام می‌دهد مانند Local Replication ،Remote Replication و حتی بکاپ گیری و ریکاوری.
 3. روی سخت‌افزار قرار می‌گیرد: شرکت‌ها سرورهایی دارند که دارای استوریج داخلی یا اینترنال هستند و همیشه کاملا استفاده نمی‌شود. اچ پی، امکان قدرتمند کردن سخت‌افزار شما را دارد چه این سخت‌افزار پرولیانت اچ پی باشد و یا Dell ،Lenovo یا دیگر سرور ها. استوریج هم می‌تواند استوریج بلااستفاده داخلی باشد و یا DAS.

با این توضیحات، می‌خواهم یک مثال عینی و واقعی ارایه دهم: چگونه می‌توان از ظرفیت بلااستفاده، بهره مطلوب برد؟

استوریج نرم‌ افزار محور یا SDS

تعریف سازمان SNIA از SDS

تعریفی که سازمان SNIA از SDS ارایه می‌دهد به صورت زیر است:

استوریج مجازی شده به همراه اینترفیس مدیریت سرویس. SDS شامل Pool های ذخیره‌سازی با ویژگی‌های سرویس داده است که ممکن است به نیازهای تعیین شده‌ی اینترفیس مدیریت سرویس پاسخ ‌دهد.

SDS چیزی فراتر از مجازی سازی استوریج و به صورت زیر است:

۱٫ مجازی سازی استوریج، Capacity Pool ی را فراهم می‌کند که می‌تواند ساختار لایه‌ای یا Tier داشته باشد و تحت پروتکل و رسانه مناسبی ارایه شود.

۲٫ SDS باید موارد زیر را داشته باشد:

 • اتوماسیون: مدیریت آسانی که هزینه‌های نگهداری زیرساخت ذخیره‌سازی را کاهش می‌دهد.
 • اینترفیس‌های استاندارد: API هایی برای مدیریت، ایجاد و نگهداری دستگاه‌ها و سرویس‌های ذخیره‌سازی
 • Virtualized Data Path: اینترفیس‌های بلاک، فایل‌ و یا آبجکت که از اپلیکیشن‌های نوشته شده در این اینترفیس‌ها پشتیبانی می‌کنند.
 • مقیاس پذیری: توانایی بسیار بالا در توسعه زیرساخت استوریج، بدون آسیب به دسترس پذیری و کارایی
 • Transparency: مشتریانِ ذخیره‌سازی، توانایی مانیتورینگ و مدیریت مصرف استوریج خود را در برابر هزینه و منابعِ در دسترس، دارند.

۳٫ SDS به اینترفیس مدیریت ذخیره‌سازی استانداردی نیاز دارد. مانند SMI-S، تا اتوماسیون مدیریت منابع ذخیره سازی را فراهم کرده و قابلیت‌های آن‌ها برای استفاده در Pool‌های مختلف مشخص شود.

۴٫ SDS مولفه‌ی کاملی از SDDC است. SDS مغز نرم افزاری برای زیرساخت ذخیره‌سازی و سخت‌افزاری در کلود است؛ بخشی که قابلیت‌هایی فرای دیتاسنتر سنتی دارد.

۵٫ SDS برای استفاده از ابزارهای متنوع مدیریت داده، باید DecOps را فعال کند تا از طریق اینترفیس‌هایی مانند (CDMI (Cloud Data Management Interface نیازهای ذخیره‌سازی شان را تبادل کنند.

۶٫ Data Service ها را می‌توان یا در سرورها و دستگاه‌های ذخیره‌سازی یا هر دو اجرا کرد، که نتیجه آن حذف محدودیت‌های قبل در مورد مکان اجرای آنهاست.

SDS در چارچوب SDDC، تکاملی جدید در صنعت استوریج است که چگونگی مدیریت و پیاده‌سازی استوریج‌ها در آینده را تغییر می‌دهد.

استوریج نرم‌ افزار محور با StoreVirtual VSA

با HPE StoreVirtual VSA، می‌توانید ظرفیت بلااستفاده را به یک استوریج اشتراک گذاشته شده با تمام ویژگی‌ها تبدیل کرد آن هم بدون هزینه و پیچیدگی اتصال به استوریجی خاص. نکته زیبا درباره این نرم‌افزار شباهت آن با iSCSI در شبکه است یعنی هر سرور فیزیکی یا مجازی می‌تواند داده‌های خود را در Volume های HPE StoreVirtual VSA ذخیره کند. همچنین هم روی VMware و هم روی Microsoft Hyper-v قابل اجراست.

در ادامه می‌پردازیم به این که HPE StoreVirtual VSA چگونه می‌تواند ظرفیت بلا استفاده را قابل استفاده کند و هزینه‌ها را کاهش دهد.

 1. استفاده از Resilient Shared Storage نسبت به استوریج‌های قدیمی می‌تواند حداکثر تا ۸۰ درصد هزینه را کاهش دهد.
 2. حذف نیاز به Physical Array و کاهش میزان ۵۰ درصدی فضای مصرفی در دیتاسنتر
 3. با استفاده از راهکارهای همگرایی یا Converged می‌تواند میزان مصرف انرژی را تا ۶۰ دهد کاهش دهد.

می‌توانید برای آشنایی بیشتر با این نرم افزار، خودتان آن را تجربه کنید. می‌توانید از نسخه Trial آن استفاده کنید.

 

استوریج نرم‌ افزار محور یا SDS چیست؟ قسمت دوم

منبع: HPE

 


نویسنده :

دیدگاه تان را بنویسید

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی
استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.