به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

تجهیزات و مولفه‌های شبکه SAN

 

در این مقاله قصد داریم نکاتی درباره تجهیزات و مولفه‌های شبکه SAN، تکنولوژی فیبر نوری و انواع سوییچ های فیبر نوری ارایه دهیم.

شبکه‌های SAN

موارد استفاده از SAN را می‌توان به صورت زیر خلاصه کرد:

 • بهبود دسترس پذیری اپلیکیشن (مثلا مسیرهای چندگانه داده)
 • بهبود کارایی اپلیکیشن (مثلا ذخیره‌سازی Off-Load، شبکه‌های مجزا و غیره)
 • بهبود بهره‌وری و مصرف
 • بهبود حفاظت از داده و امنیت

SAN، شبکه تخصصی، پرسرعت و با دسترس پذیری بالا یا High Availability است که از تکنولوژی فیبرنوری برای اتصال سرورها به دیسک‌های ذخیره سازی استفاده می‌کند و شبکه از طریق آن می‌تواند دسترسی Block Level به استوریج داشته باشد. SAN می‌تواند هاست‌ها، سوئیچ‌ها، عناصر و دستگاه‌های ذخیره سازی که از تکنولوژی‌ها، توپولوژی‌ها و پروتکل‌های متفاوتی استفاده می‌کنند را ترکیب کند. SAN می‌تواند چندین سایت را پوشش دهد.

شبکه‌های همه منظوره مانند LAN، ارتباط بین سرورها را ممکن می‌کند. SAN از راه‌های مختلف به سرورها و سیستم‌های ذخیره سازی وصل می‌شود. برای بهره‌مندی از تمامی مزایای قابلیت‌های SAN، باید SAN را به صورت جدا از شبکه‌های همه منظوره موازی، نگهداری کرد.

توپولوژی شبکه، آرایش فیزیکی مولفه‌های سخت افزاری متصل به هم است. در توپولوژی پایه، سوییچ فیبرنوری، چندین سرور و سیستم استوریج را به هم وصل می‌کند. در توپولوژی‌های High Performance، برای حفاظت از خرابی سخت افزار، سیستم‌های افزونه وصل می‌شود.

می‌توانید با انتخاب توپولوژی لازم و مولفه‌های مناسب، و سپس اتصال دستگاه‌ها با کابل فیبرنوری، به شبکه‌ی پیچیده و وسیعی حتی در فاصله‌های دور متصل شوید.

SANها نقش مهمی در مدیریت استمرار کسب و کار (Business Continuity Management یا BCM) دارند. دستگاه‌های ذخیره سازی در SAN به گونه‌ای به هاست‌ها ارایه می‌شوند گویی به صورت لوکال متصلند و آسانی این کار به دلیل استفاده از انواع مختلف مجازی سازی است.

 

تکنولوژی فیبر نوری

فیبر نوری، مجموعه‌ای کامل از استانداردهای ارتباطی بین سرورها، سیستم‌های استوریج و دستگاه‌های جانبی است. شبکه فیبر نوری اتصال بین دستگاه‌های متفاوت را فراهم کرده و چندین تکنولوژی اینترکانکت را پشتیبانی می‌کند. ارتباطات فیبر نوری درون SAN را با Fiber Channel SAN Storage می‌شناسند.

SAN مبنی بر تکنولوژی فیبرنوری است که از پروتکل فیبرنوری (Fiber Channel Protocol یا FCP) استفاده می‌کند. استفاده از فیبرنوری بر روی اترنت (Fiber Channel over Ethernet یا FCoE) باعث می‌شود بتوان ترافیک فیبرنوری را از طریق زیرساخت‌های پرسرعت اترنت موجود، عبور داد و پروتکل‌های ذخیره سازی و IP را در یک کابل جمع کرد

تکنولوژی‌های دیگر مانند iSCSI یا Internet Small computing System Interface معمولا در سازمان‌های کوچک و متوسط استفاده می‌شود که در مقایسه با فیبر نوری هزینه کمتری در بر دارد و InfiniBand که در محیط‌های High Performance Computing یا HPC کاربرد دارد نیز قابل استفاده است. همچنین می‌توان از Gateway استفاده کرد تا داده را بین تکنولوژی‌های SAN انتقال داد.

شبکه می‌تواند به سیستم‌های استوریجی متنوعی متصل شود:

تکنولوژی فیبر نوری، استفاده همزمان از پروتکل‌های انتقالی IP، SCSI و iSCSI را پشتیبانی می‌کند.

 

برخی از اصطلاحاتی که در SAN بکار می‌رود

 1. Node: هر دستگاهی که به SAN وصل می‌شود.
 2. WWN یا World Wide Name: نامی یکتا است که برای هر دستگاه ذخیره‌سازی تعیین می‌شود و برای عیب‌یابی کاربرد دارد. شامل ۱۶ رقم هگزادسیمال به صورت ۸ جفت است که با کولون از هم جدا می شوند.
 3. Fabric: شامل تمام سخت‌افزارهایی است که سرورها و ورک‌استیشن‌ها را با استفاده از تکنولوژی سوئیچینگ فیبرنوری به دستگاه‌های ذخیره‌سازی متصل می‌کند.
 4. Fibre Channel: تکنولوژی پرسرعت شبکه که اساسا برای ذخیره‌سازی استفاده می‌شود. شبیه به پروتکل TCP/IP است.

تجهیزات و مولفه‌های شبکه SAN

 1. سوییچ ها

سوییچ فیبرنوری، فابریک SAN را ایجاد می‌کند. با سوییچ های اینترکانکت می‌توان SANهایی ارتقاپذیر با هزاران اتصال پورت،  ایجاد کرد.

به سخت افزاری که در SAN، ورک استیشن ها و سرورها را به دستگاه‌های ذخیره سازی وصل می‌کند، فابریک (Fabric) گفته می‌شود. SAN Fabric می‌تواند با استفاده از تکنولوژی سوییچینگ فیبرنوری، هر سروری را به هر استوریجی وصل کند.

سوئیچ‌های فیبرنوری همانند روترها عمل کرده و سرور را برای دسترسی به ذخیره‌سازها هدایت می‌کنند. شما می‌توانید SAN را تنها با یک سوئیچ فیبرنوری راه‌اندازی کنید اما برای داشتن افزونگی باید دو سوئیچ و در نتیجه دو مسیر داشته باشید که در صورت Down شدن یک مسیر، مسیر دوم جایگزین شود و خرابی Single Point Failure رخ ندهد.

 1. روتر، Bridge و Gateway

روتر می‌تواند سطوح بالای ارتقاپذیری، اشتراک گذاری دستگاه‌ها به صورت دینامیکی و تشخیص خطا در شبکه فیبرنوری را فراهم کند. روتر، Bridge و Gateway، کار توسعه SAN در فاصله زیاد و فعال کردن یکپارچگی در تکنولوژی‌های چند پروتکلی، را به عهده دارند.

 1. دستگاه‌های ذخیره سازی

می‌توان در SAN از محصولاتی با برندهای متفاوت استفاده کرد. این ذخیره‌سازها قلب راهکار SAN هستند.

SAN می‌تواند انواع سیستم‌های چند استوریجی مانند Disk Arrays و Tape Library را یکپارچه کند تا کار تخصیص استوریج به شکلی مناسب و کارآمد، قابل انجام باشد.

از مزایای SAN این است که می‌تواند LAN Free Backup داشته باشید تا Bottleneckها حذف شوند ولی از آنجاییکه LAN سرعت پایینی دارد،. با راهکار بکاپ گیری با Tape از طریق فیبرنوری، سرعت و کارایی بالاتری فراهم می‌آید و مسلما انجام این کار نسبت به سرعت بسیار پایین بکاپ گیری تحت اتصالات شبکه، بهتر است.

 1. سرورها و HBAها

سرور می‌تواند ویندوزی باشد یا لینوکسی، در واقع اهمیتی ندارد زیرا در SAN انواع مختلفی از هاست‌ها می‌تواند وجود داشته باشد.

هر سرور باید دارای آداپتور یا کارت HBA یا Host Bus Adapter باشد که در دنیای شبکه از نوع کارت اترنت است. عموما این کارت‌ها دارای دو پورت هستند حال شما می‌توانید یا یک کارت با دو پورت داشته باشید و یا دو کارت مجزا. در ادامه، علت الزام وجود این ویژگی را در پیاده‌سازی افزونگی در SAN خواهید دید.

HBA ها سرور را به SAN وصل می‌کنند. درایورهای HBA، رابط کاربری هوشمندی به سوییچ‌ها هستند که بار کاری پردازنده را به حداقل می‌رساند.

هر سرور باید دارای نرم‌افزار Multipathing باشد مانند EMC Power Path که نرم‌افزار خوبی برای هاست‌های ویندوزی است. آنچه حائز اهمیت است، سازگاری نرم‌افزار با سیستم‌عاملِ هاستِ متصل به SAN است. اگر یکی از مسیرها Down شود و این نرم‌افزار درست کار نکند نمی‌توان به مسیر مناسبی سوئیچ کرد. پس در صورت Down شدن یک مسیر، نرم‌افزار Multipathing مسیر مناسب را بدون دخالت ادمین شبکه جایگزین می‌کند.

 1. کابل‌کشی و کانکتورهای کابل

کابل‌های فیبرنوری برای اتصال سرور به شبکه زیرا از آنجایی که در SAN از تکنولوژی فیبرنوری استفاده می‌شود، کابل‌های فیبرنوری برای اتصال سرور به شبکه و کلا اتصالات فیزیکی بین مولفه‌های SAN را فراهم می‌کنند.

 1. اپلیکیشن‌های مدیریت SAN

اپلیکیشن‌های انترپرایزی اچ پی، مولفه‌ها را مدیریت و مانیتور کرده و از بهینگی عملکرد SAN اطمینان حاصل می‌کند.

تجیهزات شبکه SAN در تصویر زیر ارایه شده است. این تجهیزات همگی با پروتکل FC کار می‌کنند و با تجهیزات شبکه LAN فرق دارند به عنوان مثال، هاب در شبکه SAN با هاب در شبکه LAN متفاوت است.

تجیهزات شبکه SAN

سوییچ‌های فیبر نوری

سوییچ‌ها با کاری که در SAN انجام می‌دهند شناخته می‌شوند:

 • سوییچ Core یا Director: فراهم کردن ISLها برای اتصال Any-to-Any
 • سوییچ Edge در Fabric SAN: فراهم کردن پورت‌های کاربری برای اتصال سرورها و سیستم‌های ذخیره سازی

از منظری دیگر، می‌توان سوییچ‌های فیبرنوری را به دو دسته سوئیچ فیبرنوری کنیم:

 • سوییچ‌های فیبرنوری Entry Level: بسیاری از سازمان‌های کوچک از این نوع استفاده می‌کنند و معمولا دارای ۳۲ پورت هستند.
 • سوییچ‌های فیبرنوری Enterprise Level یا کلاس Director: که تعداد پورت‌های آن بسیار زیاد است و کارایی سریعتری ارایه می‌دهند.

در برخی سوییچ‌ها نام مدل نشانگر استفاده آن در SAN است مثلا HPE StorageWorks Core Switch 2/64

نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که در این مقاله، سوییچ خاص و قوانین فابریک برای پیکربندی SAN مورد بحث قرار می‌گیرد. برای محیط‌های مختلف، تناسب مولفه‌های مبتنی بر قوانینشان باید مورد توجه قرار گیرد تا سیستم‌های Consolidated ایجاد شود. همچنین باید محدودیت‌ها و نیازهای سرورها، HBAها، سیستم‌عامل‌ها، کابل‌ها و دیگر مولفه‌ها را در نظر گرفت.

انواع پهنای باند در شبکه SAN مبتنی بر پروتکل FC

 1. ۱ Gb/s (200 MB/s)
 2. ۲ Gb/s (400 MB/s)
 3. ۴ Gb/s (800 MB/s)
 4. ۸ Gb/s (1600 MB/s)
 5. ۱۶ Gb/s (3200 MB/s)
 6. ۳۲ and 128 Gb/s

 

مشاوره و خرید استوریج های اچ پی در فالنیک
فالنیک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین و مشاورین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند و بهترین و مناسب‌ترین استوریج را به شما پیشنهاد می‌دهد.
مشاوره و خرید استوریج

 

 


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
>
عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.

.swin-sc-title.style-2 .title span:after