به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - تماس با فالنیک : 8363-021

تعریف و مقایسه استوریج های SAN و NAS و DAS

وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چرا سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ از SAN برای ذخیره سازی اطلاعات استفاده می‌کنند و این نوع ساختار ذخیره سازی اطلاعات را به استفاده از DAS ترجیح می‌دهند. در این مقاله قصد داریم به مفهوم استوریج، توضیح و مقایسه استوریج‌های SAN و DAS و NAS بپردازیم. در انتها نیز ویدئویی در این زمینه ارایه شده است. آن را از دست ندهید!

هر سیستم پردازشی به منظور ثبت و ذخیره سازی اطلاعات پردازش شده، نیاز به تجهیزات ذخیره سازی دارد. به هر فضایی که اطلاعات را درون آن ذخیره می‌کنیم Storage می‌گوییم. لذا هنگام انتخاب سرور باید فضای Storage متناسب با آن نیز در نظر گرفته شود. تجهیزات ذخیره سازی مخصوص سرور و شبکه به دو دسته تقسیم می‌شوند:

1- تجهیزات ذخیره سازی داخلی: این تجهیزات شامل انواع هارد دیسک و کنترلر هارد است که داخل کیس سرور تعبیه شده‌اند.

2- تجهیزات ذخیرسازی خارجی: این تجهیزات شامل انواع دستگاه‌های ذخیره سازی مبتنی بر هارد دیسک و نوار مغناطیسی یا Tape است که به عنوان تجهیزات مکمل به سرور یا به شبکه متصل می‌شوند.

معرفی ابزار ذخیره سازی Tape

انواعی از ابزارهای ذخیره سازی که در دنیای IT استفاده می‌شود، Tapeها هستند که در زمینه ذخیره سازی پیش کسوت بوده و برای تهیه پشتیبان و بکاپ از داده و اطلاعات کاربرد دارند. این درایوها گاهی به طور مستقیم روی سرورها نصب می‌شوند. در صورتی که نیاز باشد پس از پر شدن یک Tape ،Tape بعدی به صورت خودکار جایگزین شود، باید بر روی دستگاه ها Autoloader نصب شود. در صورتی که بخواهیم همزمان از چند درایو برای تهیه پشتیبان از چند دستگاه استفاده کنیم، باید Tape Library استفاده شود. در لینک زیر می‌توانید به طور کامل درباره Tapeها بخوانید:

ذخیره سازی مبتنی بر نوار یا TAPE

بازدید از سبد محصولات Tape اچ پی محصولات اچ پی برای HPE Tape Solution

انواع دستگاه‌های ذخیره سازی مبتنی بر هارد دیسک

تجهیزات ذخیره سازی مبتنی بر هارد دیسک بر اساس ساختار شبکه، زیرساخت سخت‌افزاری، سیستم‌عامل و نرم‌افزارهای مورد نیاز و کاربری، به 4 دسته تقسیم می‌شود:

1. Direct Attach Storage (DAS)
2. Network Attach Storage (NAS)
3. Storage Area Network (SAN)
4. Cloud Storage

معرفی انواع روش‌های ذخیره‌سازی: DAS، SAN و NAS

 

لینک پیشنهادی برای مطالعه: گفتگوی TechTalk: راهکارهای بکاپ گیری – BACKUP SOLUTIONS

ذخیره سازی DAS یا DAS Storage

در اوایل ظهور کامپیوترها، DAS تنها نوع استوریج بود و تا آن زمان این نام را نداشت تا اینکه نیاز به نام‌گذاری استوریج‌ها پیدا شد تا تفاوت بین نوع سنتی و جدید یعنی NAS و SAN مشخص شود.

DAS یا Direct Attached Storage، یک استوریج دیجیتالی است که مستقیم به Storage Controller کامپیوتر یا سرور متصل می‌شود یعنی کنترل سخت‌افزاری آن استوریج با سرور است و بخشی از شبکه ذخیره سازی نیست.

این تکنولوژی زمانی مورد نیاز است که حجم دیتای مورد نیاز شما بیشتر از شیارهای هارد روی سرور باشد لذا با افزودن DAS، تعداد هاردهای تحت مدیریت سرور خود را افزایش می‌دهید. بدیهی است که ارتباط استوریج شما با سایر تجهیزات موجود در شبکه از طریق سرور خواهد بود. کارهایی مانند فرمت و خواندن و نوشتن اطلاعات را خود سرور انجام می‌دهد و در واقع سطح دسترسی آن Block Level است.

معروف‌ترین نمونه DAS، هارددرایوهای لپ تاپ و PC است. DAS می‌تواند شامل یک هارد یا گروهی از هاردهای متصل به هم باشد. دستگاه‌های DAS می‌تواند هم درون سرور یا PC (مانند هاردهای داخلی) و هم بیرون آن (مانند هاردهای خارجی یا دیگر دستگاه‌های ذخیره سازی) قرار گیرد. سیستم‌های چندگانه می‌توانند از یک دستگاه DAS استفاده کنند ولی باید هر کدام از سرورها یا PCها اتصال جداگانه‌ای به آن داشته باشد.

دیاگرامی از DAS Storage

 

از اولین مزیت‌های آن سادگی و کم هزینه بودنش است. نصب سیستم‌های ذخیره سازی تحت شبکه مانند NAS و SAN، نیازمند برنامه‌ریزی بیشتری است درست مانند خرید و نصب سخت‌افزار شبکه مانند سوییچ و روتر به همراه کابل‌کشی و اتصالات مربوطه. این دستگاه‌ها نیازمند نرم‌افزار مدیریتی و مانیتورینگ نیز هستند. در مقابل، DAS در اکثر PCها و برخی سرورها نصب هستند و اگر بخواهید DAS بیشتری اضافه کنید تنها کافیست دستگاه و یک کابل بخرید. این تکنولوژی ارزان‌ترین نوع استوریج و مناسب برای شرکت‌های کوچک، متوسط و شعبات شرکت‌های بزرگ است.

برای اضافه کردن DAS اضافی‌تر به سرورها پیچیدگی بیشتری نسبت به اضافه کردن به یک PC وجود دارد ولی با این حال ساده‌تر از اتصال دستگاه SAN و NAS است زیرا نیازی به طراحی شبکه و یا خرید سخت‌افزارهایی مانند سوییچ و روتر نیست. بسته به نوع سرور می‌توانید DAS را به صورت درایوهایی داخل کیس سرور قرار دهید. گاهی اوقات نیز می تواند در یک کیس جداگانه قرار گیرد. توسعه DAS نیازمند برخی پیکربندی‌هاست اما اغلب کارمندان شبکه می‌توانند بدون نیاز به مشاور و متخصص، این کار را انجام دهند. استفاده از DAS بسیار آسان است. فایل‌ها به صورت معمول ذخیره می‌شود و سیستم‌عامل نیز به شما امکان دیدن، تغییر نام، حذف و دیگر کارها را روی فایل می‌دهد.

بازدید از سبد محصولات DAS اچ پی محصولات اچ پی برای HPE DAS Storage

تکنولوژی DAS

هاردهای DAS شامل HDD و SDD است که اولی ارزان‌تر از دومی است اما سرعتش کمتر است. اکثر دستگاه‌های DAS که امروزه به فروش می‌رسند، از هارد درایو استفاده می‌کنند هرچند که دستگاه‌های SSD و هیبریدی نیز محبوب هستند مخصوصا در اپلیکیشن‌هایی که کارایی در آنها مهم است مانند تحلیل بیگ دیتاها. SSDها کارایی بالایی دارند اما گران هستند ولی در سال‌های اخیر ارزان‌تر شده‌اند. از آنجایی که SSDها دیسکِ گردان ندارند، قابل اعتمادترند و عمر طولانی‌تری دارند. اغلب فروشندگان، SSD را برای سرورهایی با تعداد کاربران متوسط و بزرگ پیشنهاد می‌دهند تا به عنوان بخش یا همه فضای ذخیره سازی استفاده شوند.

DAS با چه پروتکل‌هایی به PC و سرور متصل می‌شود؟

 1. SCSI
 2. SAS
 3. SATA
 4. ATA
 5. eSATA
 6. Fibber Channel

استوریج های SAN و DAS و NAS

معرفی پروتکل مورد استفاده در DAS

ذخیره سازی NAS یا NAS Storage

در روش ذخیره سازی NAS یا Network Attached Storage هارددیسک‌ها بر روی یک سرور قرار دارد که به آن NAS Storage گفته می‌شود و سپس این هاردها را در شبکه برای دستگاه‌های دیگر به اشتراک می‌گذاریم. در واقع از طریق پروتکل TCP/IP به استوریج متصل می‌شویم و از آن سرویس می‌گیریم. این استوریج‌ها به سادگی، فضایی مرکزی، محلی و بسیار در دسترس را برای ذخیره سازی فایل‌ها و فولدرهای حیاتی برای هر سازمانی را با قیمتی مناسب (نسبت به SAN) فراهم می‌کنند.

استوریج های SAN و DAS و NAS

تعریف NAS Storage

در این روش، مدل دسترسی به اطلاعات File level Access است یعنی باید بر روی استوریج‌های NAS، ویندوز بهینه شده مخصوص استوریج نصب کنیم. تفاوت عمده SAN با NAS در Block Level بودن SAN است. ویژگی File level Access باعث می‌شود اطلاعات با سرعت پایینی خوانده شود و ترافیک شبکه LAN را افزایش می‌دهد. مزیت آن این است که مدیریت فضاها به صورت متمرکز انجام می‌شود.

این دستگاه ها دارای سیستم‌عامل هستند و از ویندوز نسخه Storage Server استفاده می‌شود مانند نسخه مایکروسافتی آن به نام Windows 2012 Storage Server، در این ویندوز سرویس‌هایی مانند DHCP و Active Directory قابلیت فعال‌سازی ندارد و در عوض قابلیت‌های به اشتراک‌گذاری فایل‌ها (File Sharing) بهینه‌تر شده است. از NAS معمولا برای File Sharing و Home Directory استفاده می‌شود.

مزیت آن نسبت به DAS، سادگی به اشتراک‌گذاری فایل‌ها بین چند کاربر است که سرعت سیستم نسبت به فایل سرور سنتی بیشتر است در واقع دارای ویژگی Multiple Access است و همزمان چند نفر می‌توانند از آن سرویس بگیرند.

انواع دستگاه‌های ذخیره ساز HP که مختص استفاده در NAS است با نام StoreEasy شناخته می‌شوند. شرکت HP این ذخیره سازها را در دو مدل X1000 و X3000 ارایه می‌دهد مانند مدل 1550 و یا مدل 3850. برای افزایش فضای ذخیره سازی می‌توان این دستگاه‌ها را به D3000 و یا D6000 متصل کرد به عنوان مثال مدل 1650 می‌تواند 280 ترابایت فضا در اختیار کاربر قرار دهد.

بازدید از سبد محصولات NAS اچ پی محصولات اچ پی HPE StoreEasy Storage

به هر کدام از مدل‌ها تعداد کاربر مشخصی می‌تواند وصل شود به عنوان مثال بر روی دستگاه سری 3000 همزمان 30000 کاربر می‌تواند متصل شود. این دستگاه‌ها برای استفاده به عنوان فایل سرور، Home Folder و Roaming Profile و در شرکت‌های کوچک و متوسط مناسب هستند.

در واقع این دستگاه‌ها به نوعی سرور هستند که سیستم عامل آنها Windows 2012 Storage Server را دارد و می‌توان هارد دیسک‌هایی با حجم بالا و تعداد زیاد روی آن قرار داد و سپس در شبکه به اشتراک گذاشت. انواع مدل‌های StoreEasy و تفاوت آن‌ها را در ادامه می‌بینید.

استوریج های SAN و DAS و NAS

استوریج های SAN و DAS و NAS

استوریج های SAN و DAS و NAS

استوریج های SAN و DAS و NAS

انواع مدل‌های HPE StoreEasy و تفاوت آنها

ذخیره سازی SAN  یا SAN Storage

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چرا سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ از SAN برای ذخیره سازی اطلاعات استفاده می‌کنند و این نوع ساختار ذخیره سازی اطلاعات را به استفاده از DAS ترجیح می‌دهند، پاسخ این سوال بسیار ساده است دستگاه‌های SAN دارای انعطاف پذیری، دسترس پذیری و کارایی بسیار بالاتری نسبت به دستگاه‌های ذخیره سازی DAS هستند.

با توجه به اینکه دستگاه‌های SAN وابستگی دستگاه‌های ذخیره سازی اطلاعات به سرورها را حذف می‌کنند و بصورت مجزا می‌توانند در شبکه ایفای نقش کنند. طبیعی است که هر نرم‌افزاری بر روی هر سروری در شبکه می‌تواند به این منابع ذخیره سازی دسترسی پیدا کند و همین موضوع باعث بالا بردن کارایی هر چه بیشتر تجهیزات SAN در شبکه می‌شود.

ذخیره سازی SAN یا Storage Area Network به شبکه‌ای از استوریج‌ها گفته می‌شود و استوریجی با دسترسی Block level برای سرور در دیتاسنتر است یعنی می‌تواند بدون واسطه و مستقیم به بلاک‌های هارد دیسک دسترسی پیدا کرد که این روش سرعت بالایی دارد. هنگامی که صحبت از انعطاف پذیری و تطبیق پذیری به میان می‌آید، هیچ فناوری‌ای بر استوریج‌های سطح بلاک (Block level Storage) برتری ندارد.

این استوریج‌ها برای تقریباً هر نوع کاربرد از جمله ذخیره سازی فایل، ذخیره سازی پایگاه داده، فضای مربوط به فایل سیستمِ ماشین مجازی (VMFS) و … با سرعت بسیار بالا قابل استفاده هستند. با این تجهیزات، شما می‌توانید انواع فایل سیستم‌ها را در فضای ذخیره سازی قرار دهید بنابراین اگر شما از ویندوز استفاده می‌کنید، فضای شما با NTFS و اگر از VMware Server استفاده می‌نمایید با VMFS فرمت می‌شود.

هدف در این روش، ارسال اطلاعات بین سرورها و دستگاه‌های ذخیره ساز است یعنی فقط خواندن و نوشتن اطلاعات انجام می‌شود سرویس‌هایی مانند وب و یا ایمیل در آن ارایه نمی‌شود. در سازمان‌های بزرگ با تعداد زیادی سرور، کارایی و انعطاف پذیری بیشتری نسبت به DAS را ارایه می‌دهد و در عین حال که هزینه سخت افزار آن بیشتر است اما باعث صرفه‌جویی در هزینه می‌شود.

لزوم استفاده از راهکار‌های ذخیره سازی و استوریج

 


اگر قرار باشد به فضای ذخیره سازی فعلی خود هارد دیسکی اضافه کنید می‌توانید به راحتی منابع ذخیره سازی اطلاعات خود را افزایش دهید، این امر می‌تواند در کاهش فضای مصرفی در اتاق سرور یا دیتاسنتر تاثیرگذار باشد.

هزینه‌های سازمان نیز کاهش پیدا می‌کند زیرا برای اضافه کردن هارد دیسک‌های بیشتر، دیگر نیازی به اضافه کردن سرور جدید در شبکه نیست. بسیاری از دستگاه‌های SAN و NAS، می‌تواند به عنوان دستگاه‌های DAS نیز استفاده شود. تعاریف و استانداردهای شبکه SAN را سازمانی به نام SNIA به وجود آورد و امروزه بسیاری از شرکت‌ها از این تکنولوژی استفاده می‌کنند.

این نوع استوریج‌ها برای انجام فرآیندهای بکاپ گیری و پیاده‌سازی Disaster Recovery بسیار کارآمد هستند. در یک SAN می‌توان به راحتی اطلاعاتی را از هارد دیسک‌های یک SAN به SAN دیگر منتقل کرد و حتی کوچک‌ترین ارتباطی با سرور اصلی مالک اطلاعات برقرار نمی‌شود و این عدم وابستگی اطلاعات به سرورها، بکاپ گیری را بسیار کارا می‌کند.

تصور کنید که می‌خواهید یک بکاپ از اطلاعات موجود در هارد دیسک موجود بر روی SAN تهیه کنید، در حالت معمول و بر روی سرورهای فیزیکی این عملیات می‌تواند پردازنده‌های سرور را درگیر کند اما در SAN پردازنده‌های سرور، پردازشی انجام نخواهند داد. با توجه به اینکه بر روی یک SAN Storage ارتباطات شبکه‌ای زیادی می‌توان برقرار کرد و سرورهای مختلف را حتی در فضاهای کاری دور به هم ارتباط داد، کارایی و دسترسی پذیری سرورها بالا می‌رود، معمولاً ساختارهای کلاسترینگ در شبکه‌های بزرگ را با استفاده از تجهیزات SAN انجام می‌دهند.

در نهایت جدا کردن فضای ذخیره سازی اطلاعات از روی سرورها و قرار دادن آن بر روی یک SAN Storage باعث بالا رفتن و بهینه‌تر شدن قدرت پردازشی پردازنده‌های موجود بر روی سرور خواهد شد. DAS ها خواه ناخواه بخشی از قدرت پردازشی را به خودشان اختصاص می‌دهند.

بازدید از سبد محصولات SAN اچ پی شامل HPE MSA محصولات اچ پی HPE MSA Storage

مزایای SAN

 1. بکاپ گیری و Restore کردن سریع‌تر
 2. پیوستگی کسب‌وکار
 3. دسترس پذیری بالا
 4. یکپارچگی سرور و استوریج
 5. صرفه جویی در هزینه
 6. مدیریت متمرکز
 7. امنیت

موارد موثر بر کارایی شبکه SAN

 1. نرخ دیتا
 2. اندازه درخواست
 3. نرخ خواندن و نوشتن
 4. نرخ درخواست
 5. زمان پاسخ
 6. زمان سرویس‌دهی
 7. تراکم
 8. توان عملیاتی
 9. پهنای باند

بازدید از سبد محصولات SAN اچ پی شامل HPE 3PAR محصولات اچ پی HPE 3PAR Storage

تفاوت اصلی NAS و SAN در چیست؟

دستگاه‌هایی که با استفاده از ساختار Block Level به SAN دسترسی پیدا می‌کنند خودشان فایل‌ها و File Systemهای خودشان را مدیریت می‌کنند. مدیریت فایل‌ها و کنترل‌های دسترسی در NAS بر عهده سیستم عامل خود دستگاه NAS است. بر خلاف NAS در دستگاه‌های ذخیره ساز SAN، پروتکل‌های دسترسی بر اساس فایل نیستند و بر اساس بلوک‌های اطلاعاتی یا Block Level Access ایجاد می‌شوند، نمونه‌ای از این پروتکل‌های دسترسی که در SAN استفاده می‌شود iSCSI و Fiber Channel است که دسترسی به اطلاعات در شبکه در قالب Block Level را فراهم می‌کنند.

با وجود تمامی تفاوت‌هایی که بین SAN و NAS وجود دارد آنها کاملا هم از یکدیگر متمایز نیستند و برخی اوقات می‌توانید با ترکیب چندین پروتکل و یکپارچه کردن دیسک‌ها در یک سیستم، هم از مزایای SAN یا Block Level Access و هم از مزایای NAS یا File Level Access استفاده کنید. با این کار در واقع بهینه‌ترین حالت ممکن استفاده از NAS و SAN را خواهید داشت.

تفاوت شیوه‌های ذخیره سازی SAN و NAS و DAS

تفاوت شیوه‌های ذخیره سازی NAS ،SAN و DAS در یک جدول آورده شده که در ادامه می‌بینید.

استوریج های SAN و DAS و NAS

ویدئوی مقایسه ویژگی های DAS، NAS و SAN


نویسنده :

تعریف و مقایسه استوریج های SAN و NAS و DAS
13 رای، میانگین 4.4 از 5

5
دیدگاه بگذارید

avatar
3 نظرات
2 تعداد پاسخها
0 دنبال کنندگان
 
پربازدیدترین کامنت
پرامتیاز ترین کامنت
4 نویسندگان نظرات
مریم فقیهیسیما عطارسهیلا رحیمیtahereh نظرات اخیر
  اشتراک  
اطلاع رسانی
tahereh
مهمان
tahereh

عالی بود…. ممنون

سهیلا رحیمی
مهمان
سهیلا رحیمی

خیلی خوب بود.ممنونم
فقط یه زحمتی بکشید اطلاعات رو یکبار بخونید.
یه جاهایی به جای NAS نوشتید SAN و این آدم رو به اشتباه میندازه.

سیما عطار
مهمان
سیما عطار

ممنون. واقعا عالی بود.
در مورد نحوه انجام RAID روی SAN هم میشه توضیح بدید؟؟؟

پادکست 10
تعمیر پرینتر تخصصی
ایبوک فالنیک
تک تاک
پادکست
نویسنده مهمان فالنیک
پربازدید ترین مطالب
 • ماه
 • فصل
 • کل
پر بحث ترین ها
استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.