به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
تماس با فالنیک : 8363-021
سرور و شبکه

سرور چیست؟

سرور چیست؟

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در تیر 93 نوشته شده بود و در تیر 99 دوباره بررسی و به‌روز شده است.

سرورها یکی از اجزای سخت افزاری شبکه هستند و برای ایجاد شبکه های کلاینت سروری باید برای خرید سرور اقدام کنید. ( پیشنهاد می‌شود درمورد شبکه های کلاینت سروری و انواع شبکه در مقاله “شبکه چیست” توضیحات بیشتری بخوانید). سرور تركيبی از سخت افزار كامپيوتری و سيستم عامل است كه منابع مختلفی مانند رم، فضای ذخیره سازی، پردازنده و … را برای کاربران داخل شبكه آماده می‌كند.

می‌توان گفت سرور كامپيوتری است با هاردها و رم ها و پاورهای زياد و قدرتمند. سرورها از پيدايش شان تاكنون تغيیرات زيادی داشته‌اند. تفاوت سرورها در طراحی ظاهری آنها و ترکیب سخت‌افزارهای داخل آن است (مطلب “آشنایی با قطعات و اجزای تشکیل دهنده یک سرور” را مطالعه کنید). ظاهر سرورها در نحوه قرارگیری آنها در فضای داخل رک تاثیرگذار است و این رک در اتاق سرور قرار می‌گیرند.

خرید سرور
فالنیک با دارا بودن سبد کاملی از سرورهای اچ پی و تنها دارنده گارانتی رسمی و معتبر سرور اچ پی در ایران، آماده خدمت‌رسانی جهت مشاوره، فروش و پشتیبانی به مشتریان است. شما می‌توانید قبل از خرید، از کارشناسان فالنیک، مشاوره بگیرید.
خرید سرورتماس تلفنی

سرور چیست؟

سرور، دستگاه یا برنامه کامپیوتری است که برای برنامه‌های دیگر کامپیوتری و کاربرانش که کلاینت نام دارد، سرویس و دیتا فراهم می‌کند. سرور یعنی دستگاهی که روی شبکه، درخواست‌ها – Request‌ها را قبول کرده و پاسخ می‌‎دهد. دستگاهی که درخواست می‌دهد (کلاینت)، پاسخش را از سرور می‌گیرد. سرور از کلمه server به معنی ارائه دادن و خدمت کردن و سرو کردن گرفته شده پس سرور به کلاینت سرویس می‌دهد.

به هر آنچه که منابع را با کلاینت ها به اشتراک می‌گذارد، سرور می‌گویند.

در شبکه محلی، سرور به سوییچ یا روتر وصل می‌شود و این سوییچ و روتر به همه کامپیوترهای شبکه وصل است در نتیجه این کامپیوترها می‌توانند از سرویس‌ها و قابلیت‌های سرور استفاده کنند، مثلاً وب گردی، چک کردن ایمیل، ارتباط با دیگر کاربران و …

وقتی به شبکه وصل می‌شوید، به سرور و قابلیت‌های آن دسترسی خواهید داشت مثلاً با وب سرور می‌توانید به سرور وصل شوید و وب سایب ببینید، سرچ کنید و با دیگر کاربران شبکه ارتباط برقرار کنید.

در دیتاسنترها به سیستم کامپیوتری که برنامه‌های سروری را اجرا می‌کند سرور می‌گویند. در اینترنت، به سیستم کامپیوتری که درخواست ها را دریافت و اطلاعات درخواستی را به کلاینت ارسال می‌کند، سرور می‌گویند.

سرور اینترنت هم شبیه به شبکه محلی کار می‌کند اما خب در مقیاس بزرگتر. در این حالت به سرور، IP Address تخصیص داده می‌شود و کاربران برای اتصال، از نام دامنه Domain Name استفاده می‌کنند. با اتصال به نام دامنه مثلاً falnic.com، این نام توسط DNS به آی پی آدرس ترجمه می‌شود. نام دامین کار را برای کاربران راحت تر می‌کند به هر حال به یاد داشتن یک اسم خیلی راحت تر از به خاطر سپردن عدد آی پی آدرس است. نام دامنه اصولاً بدون تغییر می‌ماند حتی اگر IP آدرس تغییر کند.

کاربردهای سرور

برویم به سراغ اینکه کار سرور چیست و اصولاً سرور چه کاربری دارد. کار سرورها مدیریت منابع شبکه است می‌توان سرور را برای دسترسی به شبکه و کنترل دسترسی‌ها، ارسال و دریافت ایمیل، مدیریت جابهای پرینت، و یا هاست وب سایت، راه اندازی کرد. انواع مختلف سرور با قابلیت‌ها و کاربردهای مختلف وجود دارد. بیایید سرور را با حمل و نقل مقایسه کنیم. دوچرخه، یک نفر را جابجا می‌کند، ماشین چهار نفر را، اتوبوس 50 نفر، و هواپیما 500 نفر را جابجا می‌کند. تمام این ابزار، جزو وسایل حمل و نقل حساب می‌شوند ولی با ظرفیت‌ها و قابلیت‌های متفاوت.

کار سرور مدیریت منابع شبکه است و دقیقا به همین دلیل هم سرور نامیده شده‌اند.

پیشنهاد مطالعه

سرور چگونه کار می‌کند؟

اینکه سرور چگونه کار می‌کند کاملاً بستگی به این دارد که برای چه منظوری از سرور استفاده می‌کنید.

سرور هم به ماشین فیزیکی و هم ماشین مجازی و هم نرم افزاری که سرویس‌های سروری فراهم می‌کند، گفته می‌شود.

در ادامه به بررسی سرور فیزیکی، سرور مجازی و نرم افزار سرور می‌پردازیم.

سرور فیزیکی چیست؟

کامپیوتری و سروری است که برای اجرای نرم افزار سروری استفاده می‌شود. سرور فیزیکی دارای قطعات سخت افزاری قابل لمس است که هیچ شکافی بین سخت افزار فیزیکی و سیستم عامل آن وجود ندارند.

سرور مجازی چیست؟

سرور مجازی بخشی از سرور فیزیکی است که ویژگی های سرور کامل را دارد. سیستم عامل و برنامه‌های سرور مجازی روی خود سرور مجازی نصب می‌شود. این سرور مجازی یا همان ماشین مجازی، مستقل از دیگر ماشین مجازی‌هایی است که روی همان سرور فیزیکی وجود دارند.

سرور اختصاصی چیست؟

همان طور که از نام سرور اختصاصی یا Dedicated Server برمی‌آید، اگر سروری مخصوص یک شرکت، هاست شود، امکان دسترسی به آن سرور فقط و فقط در دست همان شرکت است و این سرور اختصاصی با دیگر کلاینت‌ها به اشتراک گذاشته نمی‌شود. مثلاً شرکتی فروشگاه آنلاینش را روی این سرور اختصاصی راه می‌اندازد و هیچ کس دیگری نمی‌تواند به این سرور دسترسی یابد.

سرور اختصاصی معمولا این اجازه را به کلاینت می‌دهند که چه سخت افزار و چه سیستم عامل را روی آن نصب کند. گاهی حتی سرویس ادمینی هم به کلاینت داده می‌شود تا کلاینت، دیگر نگران سرورش نباشد. تامین کننده‌ی سرویسِ سرور اختصاصی در تأمین و نگهداری سرور، سرویس‌هایی ارائه می‌دهد. مثلاً:

 • آپدیت سیستم‌عامل
 • آپدیت اپلیکیشن‌های نصب شده
 • مانیتورینگ سرور و اپلیکیشن ها
 • نگهداری فایروال
 • جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به سرور
 • بکاپ گیری دیتا
 • Disaster Recovery

کلاینت هزینه این سرور اختصاصی را به صورت ماهیانه یا فصلی یا سالیانه به شرکت هاستینگ پرداخت می‌کند.

سرور vps چیست؟

سرور خصوصی مجازی یا VPS در واقع سرور مجازی است که به صورت سرویس به فروش می‌رسد. سرور VPS می‌تواند سیستم‌عامل خودش را اجرا کند و هر نرم افزاری که می‌خواهد را روی آن نصب کند. هزینه سرور مجازی خصوصی از سرور مجازی کمتر است و ایجاد و پیکربندی آن هم راحت تر است.

VPS از بسیاری جهات شبیه به سرور VDS است اما تفاوت‌هایی هم دارند. برای اینکه با سرور مجازی خصوصی VPS و سرور مجازی اختصاصی VDS بیشتر آشنا شوید و تفاوت آنها را بدانید، پیشنهاد مطالعه زیر را بخوانید.

پیشنهاد مطالعه

نرم افزار سروری و سیستم عامل سرور چیست؟

سرورها حداقل به دو نرم افزار نیاز دارند: یکی سیستم‌عامل و دیگری برنامه‌ها.

سیستم‌عامل به عنوان پلتفرمی برای اجرای برنامه سروری استفاده می‌شود. مثلا سرور دیتابیس، برنامه دیتابیس را اجرا می‌کند و یا ایمیل سرور برنامه ایمیل را. سیستم‌عامل، دسترسی به منابع سخت افزاری و ارائه سرویس‌ها برای برنامه‌ها و برقراری ارتباطات تحت شبکه را انجام می‌دهد. سیستم‌عامل، مبنای برقراری ارتباط با اپلیکیشن سروری است و مواردی مانند آی پی آدرس و نام دامین، در سطح سیستم‌عامل انجام می‌شود.

 ویندوز سرور و لینوکس از جمله سیستم عامل های سروری هستند.

سرور لینوکس

Linux Server سرور لینوکس نسبت به دیگر سیستم‌عامل‌های سروری ارجحیت دارند چون لینوکس در زمینه امنیت، انعطاف پذیری و پایداری، شهرت دارد. برخی لینوکس سرورها عبارتند از: CentOS و Ubuntu Server و Gentoo و Debian و Slackware و غیره.

لینوکس بهترین گزینه برای سرورهای عملیاتی است چرا که نیازی به رابط کاربری گرافیکی ندارد و تمام دستوریات از طریق کامند پرامپ انجام می‌شود. در نتیجه حداکثر کارایی را در سیستم خواهید داشت. در ادامه برخی از مزایای لینوکس را می‌خوانید:

 1. ثبات و Stability: نیازی به ریبوت دوره‌ای برای بالا نگهداشتن کارایی ندارد. سیستم‌های لینوکسی اگر به درستی کانفیگ شوند، تا وقتی سخت افزارها خراب نشوند یا سیستم خاموش نشود، کار می‌کنند.
 2. کارایی: لینوکس کارایی بالایی در شبکه و سرورها فراهم می‌کنند و امکان مدیریت تعداد زیادی کاربر را دارند.
 3. امنیت: لینوکس امنیت فوق‌العاده‌ای دارد و در زمینه ویروس و دسترسی‌های غیرمجاز بسیار عالی عمل می‌کند.
 4. شبکه بندی: ویژگی‌های خاصی را در شبکه بندی ارائه می‌دهد و شما می‌توانید شخصی سازی خودتن را روی آن داشته باشید.
 5. انعطاف پذیری: به دلیل متن باز بودن لینوکس، سورس کد ها در دسترس همه کاربران قرار دارد و کاربران می‌توانند براساس نیازشان آن را شخصی سازی کنند.
 6. پشتیبانی فنی: لینوکس بهترین پشتیبانی فنی را ارایه می‌دهد.
 7. مالتی تسکینگ: MultiTasking یا همان امکان اجرای همزمان چند برنامه و تسک، در لینوکس وجود دارد.
 8. بدون خرابی و Downtime: آپدیت‌ها بدون نیاز به خاموش شدن سیستم انجام می‌شود و سرورهای لینوکس به ندرت نیاز دارند تا برای اصلاح خطا و تکمیل آپدیت، ری استارت شوند. این به معنی عدم وجود Downtime در سرور لینوکس است.
سرور چیست؟
سیستم عامل سرور چیست؟

سرور ویندوز

Windows Server به سیستم عامل‌هایی که مایکروسافت برای استفاده در سرور ارائه داده گفته می‌شود.

پس ویندوز سرور نام برند گروهی از سیستم‌عامل‌های سروری است که توسط مایکروسافت عرضه شده و سیستم‌عامل‌های ویندوزی تحت برند ویندوز سرور هستند. انواع نسخه ویندوز سرور عبارتند از:

 • Windows Server 2003
 • Windows NT 3.1 Advanced Server
 • Windows NT 3.5 Server
 • Windows NT 4.0 Server
 • Windows 2000 Server
 • Windows Server 2003
 • Windows Server 2008
 • Windows Server 2016
 • Windows Server 2019

نرم افزار مدیریتی سرور

برای مدیریت سخت افزارهای سرور از نرم افزار استفاده می‌شود که برای مدیریت و مانیتورینگ سرور کاربرد دارد و مستقل از سیستم‌عامل سرور است. با نرم افزار مدیریتی سرور می‌توانید از راه دور به سرور وصل شوید، سیستم‌عامل نصب کنید، سرور را روشن و خاموش کنید و مانیتورینگ سلامت سرور را انجام دهید.

معرفی اجزای سخت افزاری سرور

سرورها از اجزای مختلفی ساخته شده‌اند. در سطح سخت افزار، کیس‌های رکمونت و ایستاده وجود دارد که بورد سرور، منبع تغذیه، یک یا چند CPU، رم، هارد، کارت شبکه، کارت کنترلر، باتری و … در آن قرار می‌گیرد.

بسته به کاربردی که از سرور انتظار دارید باید سخت افزارهای مناسب آن را هم فراهم کنید مثلا در وب سرور باید اسکریپت‌ها به صورت بلادرنگ اجرا شوند در نتیجه نیاز به CPU سریع و رم کافی داریم تا بدون کاهش سرعت بتوان مود را مدیریت کرد.در فایل سرور باید یک یا چند هارد پرسرعت و یا SSD داشته باشیم تا خواندن و نوشتن دیتا با سرعت انجام شود.در سرور اختصاصی یا Dedicated Server باید رم با کارایی بالا، پردازنده بسیار سریع و چندین هارد با ظرفیت بالا، منبع تغذیه افزونه، اتصال به چند شبکه و چند سرور نیاز داریم. صرف نظر از نوع سرور باید توجه داشته باشید که اتصال شبکه‌ای سریعی داشته باشید چرا که تمام دیتاها از طریق این اتصالات منتقل می‌شوند.

تعمیر سرور
فالنیک با دارا بودن بزرگ‌ترین لابراتوار تعمیر سرور و تجهیزات شبکه و کارشناسان متخصص، آماده خدمت‌رسانی برای تعمیر انواع سرورهای ایستاده و رک مونت است. تمامی ابزار موردنیاز برای تعمیر و تست تجهیزات شبکه در مرکز سرور فالنیک در اختیار مهندسین فالنیک قرار دارد.
تعمیر سرورتماس تلفنی

استفاده از سرور به جای کامپیوتر

آیا می‌شود از سرور را به جای کامپیوتر استفاده کرد؟ البته که پاسخ مثبت است.

برخی کامپیوترهای دسکتاپی را می‌توان با افزودن برنامه مناسب به سرور تبدیل کرد مثلا کامپیوتر را به فایل سرور و پرینت سرور و … تبدیل کرد اما باید بدانیم که محدودیت‌هایی که کامپیوترها برای تبدیل شدن به سرور دارند بسیار زیاد است. مثلا دسکتاپ‌ها نمی‌توانند بیش از یک سی پی یو داشته باشند و یا ظرفیت و ویژگی اصلاح خطا در حافظه را پشتیبانی کنند. سرور برای ارائه سرویس باید 24 ساعته روشن باشد و به محض خاموش شدنش تمام سرویس‌ها دان می‌شود. افزونگی (Redundant) از دیگر ویژگی‌هایی است که سرورها دارند. افزونگی باعث می‌شود حتی اگر قطعه سرور خراب شود، سرویس‌ها دان نشود.

بنابراین اساساً سخت افزار به کار رفته در سرورها با سخت افزار به کار رفته در کامپیوتر ها متفاوت است و این تفاوت ناشی از ماهیت استفاده و کاربرد هر یک است.

برخی ویژگی‌های سرور در مقایسه با کامپیوترها عبارتند از:

 1. آپدیت سخت افزار و نرم افزار بدون نیاز به ری استارت و ریبوت
 2. قابلیت بکاپگیری پیشرفت: از آنجایی که سرورها دارای نقش و وظيفه اصلی در شبكه هستند بايد همواره از اطلاعات آنها بکاپ گرفت و يا در فضايی ديگری خارج از سرور اطلاعات را ذخيره كرد.
 3. سرعت و کارایی بالا در شبکه
 4. انتقال دیتا بین دستگاه ها بدون اینکه کاربر متوجه شود.
 5. امنیت بالا و حفاظت از دیتا و حافظه

برخی سیستم عامل‌های سروری مخصوص سرور است و اصولا روی کامپیوتر شخصی قابل استفاده نیستند اما برخی دیگر را می‌توان هم روی سرور و هم نسخه های دسکتاپی استفاده کرد.

کانفیگ سرور چیست؟

گفتیم که سرور از سخت افزارهایی تشکیل شده که نرم افزارهایی روی آن نصب می‌شود تا سرویس‌های موردنظر به کلاینت و کاربر ارائه شود. اینکه چه سخت افزاری برای سرور انتخاب کنیم و چه نرم افزار و سیستم‌عاملی روی آن نصب کنیم، به نیازهای ما بستگی دارد. انتخاب و کنار هم گذاشتن سخت افزارهای موردنیاز را کانفیگ سخت افزاری سرور می‌گویند. و روی این سخت افزارهای چه سیستم‌عامل و نرم افزارهایی با چه رول و ویژگی‌هایی نصب کنیم، کانفیگ نرم افزاری سرور گفته می‌شود.

یکی از سرویس‌ها و خدماتی که فقط و فقط  فالینک به مشتریانش ارائه می‌دهد امکان کانفیگ و پیکربندی آنلاین سرور است. برای انجام کانفیگ و پیکربندی آنلاین سرور روی “پیکربندی آنلاین سرور” کلیک کنید.

کانفیگ سرور چه از نظر سخت افزاری و چه از نظر نرم افزاری باید به‌درستی و دقیق انجام شود تا هم از هزینه هایی که به دلیل اشتباه در کانفیگ سرور به وجود می‌آید جلوگیری کنیم و هم حداکثر سرعت و کارایی را از سرور داشته باشیم.

انواع سرور از لحاظ سخت افزاری

سرورها  از نظر ظاهری و Form Factor به سه نوع تقسیم بندی می‌شوند. در ادامه به معرفی انواع سرور از لحاظ سخت افزاری می‌پردازیم:

Tower Server یا سرور ایستاده

Tower Server یا سرور ایستاده، ظاهری شبیه به کیس دارند و اگر شرایط داشتن رک و اتاق سرور و کولینگ مناسب را ندارید، می‌توانید از سرورهای ایستاده یا Tower استفاده کنید. البته می‌توانید سرورهای تاور را به صورت نصب شده در رک هم استفاده کنید.

Rackmount Server یا سرور خوابیده

Rackmount Server یا سرور خوابیده، در رک قرار می‌گیرند و به همین دلیل رک مونت نامیده می‌شوند. ميزان ارتفاع در رك ها با یونیت مشخص می‌شود و سرورهای رک مونت بسته به نوع و مدلشان ممکن است یک یا دو یا چهار یونیت را در رک اشغال کنند.

با خواندن مطلب”انواع سرورهای hp” با انواع سرورهای ایستاده و رک مونت اچ پی آشنا می‌شوید.

Blade Server یا سرور تیغه ای

Blade Server یا سرور تیغه ای بسیار کوچک هستند و به دلیل ماهیت ماژولار بودنشان امکان ارتقا دارند. Blade Server شبيه به سرورهای رک‌مونت است و در يک انکلوژر با استوریج و کولینگ قرار می‌گیرند و سیستم‌های Balde System را تشکیل می‌دهند.

انواع سرور و کاربرد آنها

کامپیوترها سرویس‌های متفاوتی لازم دارند در نتیجه انواع مختلفی سرور هم وجود دارد مثل پرینت سرور، فایل سرور، سرور شبکه، دیتابیس سرور، وب سرور، DNS سرور، FTP سرور و …

گفتیم که کاربرد سرور در ارائه سرویس‌ها است در نتیجه سرور نباید خاموش شود. وقتی هم که سرور ایرادی پیدا کند تمام کاربران و شبکه و شرکت دچار مشکل و اختلال می‌شوند. در نتیجه در سرورها ویژگی Fault Tolerance یا مقاومت در برابر خرابی، بسیار مهم است.

سرور چیست؟
انواع سرور و کاربرد آنها

اپلیکیشن سرور چیست؟

اپلیکیشن سرور، فضا و محیطی است که اپلیکیشن‌ها اجرا می‌شوند و تمام نیازهای اپلیکیشن را برای اجرا و توسعه فراهم می‌کند. مهم نیست این اپلیکیشن سرور، چه باشد و چه کاری انجام دهد. اپلیکیشن سرور برای توسعه و اجرای برنامه‌های مبتنی بر وب استفاده می‌شود و انواع مختلفی دارد: اپلیکیشن سرور .NET و PHP و Java.

اپلیکیشن سرور، تمام اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های بین کاربران سازمان ها با دیتابیس سازمان و اپلیکیشن‌های تجاری را ذخیره و مدیریت می‌کند. بیایید مثالی بزنیم تا مطلب واضح تر شود: فرض کنید به بانک می‌روید تا پول بگیرید. شما از طریق کارمند بانک به اپلیکیشن سرور بانک دسترسی دارید و سیستم کارمند بانک با اپلیکیشن بانک به سرور اپلیکیشن دسترسی دارد. پس او به‌راحتی اطلاعات حساب شما را در می‌آورد و کاری که شما به آن منظور به بانک مرجعه کردید را انجام می‌دهد.

مزایای اپلیکیشن سرور عبارت است از فراهم آوردن یکپارچگی دیتا و کد برای تامین راهکار متمرکزتر در آپدیت و آپگرید کردن اپلیکیشن‌ها. همچنین امنیت را با مدیریت متمرکز دسترسی به دیتا و پروسه‌های احراز هویت فراهم می‌کند. به‌طور کلی کارایی را در اجرای اپلیکیشن‌های سنگین بالا می‌برد.

سرور ابری چیست؟

سرور ابری سروی مجازی است که در محیط رایانش ابری اجرا می‌شود. سرور ابری از طریق اینترنت و و پلتفرم رایانش ابری، ایجاد، هاست و ارائه می‌شود و از راه دور و ریموت به آن دسترسی داریم. گاهی آنها را به عنوان سرور مجازی می‌شناسند پس می‌توانیم تمام نرم افزارهای موردنیازشان را نصب کنیم و به صورت سرورهای مستقلی کار کنند.

رایانش ابری یا Cloud Computing اصطلاحی است که برای توصیف سرویس هایی که توسط سرورهای ریموت و روی شبکه ارایه می‌شوند استفاده می‌شود. در رایانش ابری ذخیره سازی بزرگ و توزیع پذیری ارایه می‌شود و قدرت پردازشی بسیار بالایی وجود دارد و می‌توان با هر دستگاهی که به اینترنت وصل است و مرورگر وب دارد به داده های ذخیره شده در فضای ابری دسترسی یافت. رایانش ابری با اپلیکیشن هایی مانند Dropbox روی کامپیوتر، اسمارت فون، تبلت قابل استفاده است.

سرور دیتابیس چیست؟

سرور دیتابیس، یک یا چند دیتابیس را نگهداری می‌کند. سرور دیتابیس به کامپیوترها اجازه دسترسی به دیتابیس و واکشی و آپلود دیتا از / به دیتابیس را می‌دهد. پس اپلیکیشن کلاینت با اجرای کوئری های دیتابیس، داده را از دیتابیس می‌خواند و یا داده را روی دیتابیس می‌نویسد. توجه دارید که این دیتابیس روی سرور قرار گرفته است.

سرور دیتابیس در واقع سیستمی است که سرویس های دسترسی و واکشی داده را برای کامپیوترهای دیگر فراهم می‌کند. وقتی واکشی از دیتابیس انجام شد، داده با کاربر درخواست کننده تحویل می‌شود.

بسیاری شرکت ها از دیتابیس سرور به عنوان استوریج اطلاعات استفاده می‌کنند و کاربران با استفاده از اجرای کوئری، به داده دست می‌یابند. این کار با استفاده از زبانِ کوئریِ مخصوصِ دیتابیس مثل SQL انجام می‌شود.

File سرور چیست؟

File سرور، سروری است که فایل‌هایی که باید در شبکه در دسترس دیگر کلاینت‌ها قرار بگیرد را دارد و به‌طور کلی مسئول ذخیره سازی و مدیریت مجموعه‌ای فایل است که باید در دسترس دیگر کامپیوترها که در یک شبکه هستند قرار گیرند. این فایل‌ها در شبکه بین کاربران به اشتراک گذاشته می‌شود. چگونه؟ از طریق دادن دسترسی. توجه دارید که در این حالت انتقال فیزیکی فایل‌ها به سیستم لوکال کاربران اتفاق نمی‌افتد.

فایل سرور به کاربران امکان مدیریت و دسترسی به فایل‌ها و ذخیره متمرکز داده را فراهم می‌کند و ممکن است برای اشتراک فایل روی شبکه از سیستم‌عامل تعبیه شده در سرویس اشتراک گذاری فایل و یا Samba استفاده کند.

Web Server دارای پروتکل HTTP یا Hypertext Transfer Protocol است که وب پیج هایی که کلاینت یا کاربر درخواست می‌دهد را برایش فراهم می‌کند. مثلا وقتی www.falnic.com/blog را در مرورگر تایپ می‌کنید، در واقع درخواست این صفحه را که روی سرور ذخیره شده را می‌دهید. شما از طریق نام دامنه falnic.com که homepage نام دارد این صفحه را فراخوانی می‌کنید. در پاسخ به درخواست شما، وب سرور مربوطه که صفحه هوم پیچ را دارد آن را به شما نمایش می‌دهد. اگر مثلا www.falnic.com/homeyage را اجرا کنید، پیغام خطایی دریافت می‌کنید مبنی بر اینکه چنین صفحه ای وجود ندارد.

سرور چیست؟
Web server وب سرور چیست؟

Web server درخواست‌های صفحات وب را به چندین کلاینت و از طریق مرورگر وب پاسخ می‌دهد. وب سرور ممکن است سرور Apache HTTP و یا Microsoft IIS را اجرا کند که هر دو دسترسی به وب سایت‌ها را از طریق اینترنت می‌دهند.

برخی از نرم افزارهای وب سرور عبارتند از:

 • Apache Web Server
 • Nginx
 • Boa Webserver
 • FoxServ Web Server
 • Lighttpd.
 • Microsoft’s Web Server, IIS
 • Savant
 • Tomcat

پرینت سرور سروری است که پرینتر متصل به آن توسط دیگر کاربران همان شبکه برای کارهای چاپ استفاده می‌شود. پرینت سرور دسترسی به یک یا چند پرینتر متصل به شبکه را برای کاربر فراهم می‌کند.

Print Server برای جاب‌های پرینت، صف تشکیل می‌دهد و ممکن است براساس نوع جاب و یا فردی که پرینت را می‌خواهد، اولویت در صف لحاظ کند.

اساسا به دلیل نوع کار پرینت سرور نیازی نیست کامپیوتر و یا سروری که مسئول مدیریت پرینترها است، پر سرعت باشد.

سرور ایمیل چیست؟

میل سرور برنامه‌ای است که از کاربر لوکال و یا ارسال کننده ریموت، ایمیل‌های دریافتی را می‌گیرد (توجه داشته باشید که این کابران باید در یک دامنه باشند) و ایمیل‌های خروجی را ارسال می‌کند.

سرور ایمیل، کامپیوتر مرکزی است که میل‌های الکترونیکی – email کلاینت های یک شبکه را نگهداری و ارسال و دریافت می‌کند. سرور ایمیل شبیه به دفتر پست است که نامه‌ها را نگهداری می‌کند و به مقصدشان می‌فرستد. Mail سرور در واقع یک نوع Virtual Post Office است یعنی ایمیل‌ها قبل از ارسال به کاربر ذخیره و مرتب می‌شوند. وقتی نامه فردی را می‌خواهید ایمیل سرور آن را برایتان فراهم می‌کند.

سرور ایمیل ممکن است برنامه‌ای مانند Exim یا iMail را اجرا کنند که سرویس‌های SMTP برای ارسال و دریافت فراهم می‌کنند.

آدرس سرور ایمیل و اطلاعات دیگر باید توسط فراهم کننده ایمیل به شما داده شود. وب سایت تامین کننده ایمیل، این اطلاعات را به صورت آدرس های SMTP و POP3 می‌دهد.

proxy server چیست؟

proxy server تمام صفحاتی که کاربر از طریق شبکه استفاده کرده را کش Cache می‌کند تا اگر کاربر دوباره خواست همان صفحه را ببیند، آن را سریعتر لود می‌کند تا استفاده از پهنای باند شبکه را کم کند. اگر صفحه درخواستی کاربر در پروکسی سرور نباشد، پروکسی سرور با استفاده از آی پی آدرس خودش به آن صفحه دسترسی می‌یابد. حالا آن را کش می‌کند و سپس به کاربر می‌دهد. پس با پنهان کردن اطلاعات درخواست کننده، کار را برای شناسایی او سخت و یا غیرممکن می‌کند. با این کار در واقع هم مثل یک فایروال عمل می‌‌کند و امنیت را برای شما فراهم می‌کند، و هم سرعت بالا و مصرف پهنای باند پایین را ممکن می‌کند. 

خرید سرور
فالنیک با دارا بودن سبد کاملی از سرورهای اچ پی و تنها دارنده گارانتی رسمی و معتبر سرور اچ پی در ایران، آماده خدمت‌رسانی جهت مشاوره، فروش و پشتیبانی به مشتریان است. شما می‌توانید قبل از خرید، از کارشناسان فالنیک، مشاوره بگیرید.
خرید سرورتماس تلفنی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‫18 دیدگاه ها

 1. سلام سوالی داشتم تفاوت وب سرور با سیستم عاملی که نصب میشه مثل ویندوز یا لینوکس چیست همچنین پنل سایت مثل cpanel چه ارتباطی با این دودارد ؟

  1. سلام و درود
   هر سیتم عاملی چه ویندوز و چه لینوکس یکسری سرویس ها را درون شبکه ارائه می دهند.
   حال با توجه به نیاز می توان وب سرویس را روی لینوکس و یا روی ویندوز بالا آورد. سی پنل ابزاریست که روی سرور لینوکس راه اندازی می شود و با استفاده از آن وب سایت و سایر امکانات مرتبط راه اندازی می گردد.

 2. سلام ببخشید میشه از یه سرور برای برنامه نویسی استفاده کرد؟

 3. با توجه به اینکه قیمت سخت افزار بسیار بالاست شما پیشنهاد استفاده از سرور های مجازی رو میدید؟

  1. استفاده یا عدم استفاده از سرور مجازی کاملا بسنگی به پلن و سیاست کاری شما دارد.

 4. امکان بررسی سخت افزار شبکه و سرویس های شبکه رو دارید؟
  آیا لیست قیمت برای این منظور موجود هست؟

 5. با توجه به هزینه بالای سرور های موجود در بازار ایران چگونه میتوان مدیر یک شرکت را برای خرید سرور به جای دستگاه PC راضی کرد؟

  1. امنیت بالاتر برای اطلاعات با توجه به قابلیت رید بندی
   در دسترس بودن سرویس های شبکه با درصد بالاتر و خطای کمتر
   بالاتر بودن سرعت پردازش
   قابلیت ارتقا سخت افزار سرور با توجه به نیاز
   طراحی و ساختار روشن بودن سخت افزار 24*7
   چک کردن سخت افزار با فناوری های روی سرور مثل ILO

  1. سلام

   سرورهای اچ پی دارای مزیت های زیر هستند:

   داشتن چیپ ilo جهت ریموت از راه دور
   توانایی تست سخت افزاری اچ پی
   هارد و رم های بیشتری ساپورت می کند
   عمر بیشتر سرورهای اچ پی
   سرعت بالاتر سرورهای اچ پی
   پردازنده هایی با سرعت بالاتری ساپورت می کند
   پردازنده هایی با تعداد core بیشتری ساپورت می کند و …

 6. اینکه مقالات به صورت دنباله دار و اینقدر کامل هستند، ایده جالبیه. برای مایی که تازه وارد این خوزه کاری شدیم.

 7. تووضیحات بیان شده به شکلی زیبا و قابل درک می باشد و وجود سرورها مسبب آن است که بتواند خدمات خود را در شرایط کار به نحو احسن انجام دهد
  باتشکر

دکمه بازگشت به بالا

همراهان عزیز فالنیک؛

به اطلاع می‌رسانیم آخرین روز فروش فالنیک، چهارشنبه 24 اسفند است.

همچنین سفارش‌های ثبت شده بعد از ساعت 14 روز چهارشنبه 24 اسفند، برای تهران در هفته دوم فروردین و برای شهرستان در اولین روز کاری شرکت‌های حمل و نقل ارسال خواهد شد.

گفتنیست ما در تاریخ 5 تا 9 فروردین، از ساعت 8:30 تا 17:30 در بخش‌های فروش و خدمات پس از فروش آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان هستیم.

از شکیبایی شما متشکریم.