به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - تماس با فالنیک : 8363-021

 نکات مهم در خرید سرور؛ راهنمای انتخاب سرور مناسب

نکات مهم در خرید سرور دست دوم؛ راهنمای انتخاب سرور دست دو مناسب

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در مرداد ۱۳۹۵ نوشته شده بود و در مهر ۱۳۹۹ دوباره بررسی و به‌روز شد. همچنین در بهمن ۱۳۹۹ توسط کارشناسان سرور و شبکه فالنیک، بررسی و تایید شده است..

خرید سرور یا تهیه استوریج مناسب در نوع خودش چالشی است که کلید حل مسأله، تشخیص صحیح و دقیق نیازهای خودمان است. بهترین راه برای انتخاب سرور و استوریج مناسب طوری که نه بیش از حد خرج کنید و نه کم بگذارید، این است که مشخصات سرور و ویژگی‌های سخت‌ افزار مورد نظر را متناسب با کار و وظیفه‌ای که قرار است به سرور و استوریج اختصاص دهید، انتخاب کنید. اطلاعاتی که شرکت‌ها، هنگام فروش سرور نمی‌توانند به صورت کامل در اختیارتان قرار دهند و باید پیش از اقدام برای خرید، اطلاعات لازم را کسب کنید. در این مقاله راهنمای خرید سرور و نکات مهم در انتخاب سرور مناسب را ارایه می‌دهیم و با ویدئوی گفتگوی تک تاک با موضوع “انتخاب سرور مناسب” همراه شما هستیم.

برای اطلاع از قیمت سرور hp روی لینک کلیک کنید.

خرید سرور
فالنیک با دارا بودن سبد کاملی از سرورهای اچ پی و تنها دارنده گارانتی رسمی و معتبر سرور اچ پی در ایران، آماده خدمت‌رسانی جهت مشاوره، فروش و پشتیبانی به مشتریان است. شما می‌توانید قبل از خرید، از کارشناسان فالنیک، مشاوره بگیرید.
خرید سرورتماس تلفنی

به صورت اصولی سه مرحله در انتخاب و خرید سرور مناسب وجود دارد که به طور خلاصه در ادامه به آنها می‌پردازم اما در لینک زیر می‌توانید فایل کامل آن را دانلود و استفاده کنید:

مراحل انتخاب و خرید سرور مناسب عبارتند از:

۱. بررسی سوالات کیفی کسب‌وکار

سوالات بررسی کیفی مانند:

 • اهداف رشد کسب‌وکار شما چیست؟
 • آیا امکان رشد در سازمان شما وجود دارد و آیا زیرساخت‌های منعطف برای تغییر نیازها و رشد کسب‌وکار دارید؟
 • برای بهبود بهره‌وری کارمندان چه برنامه‌ای دارید؟ آیا به اپلیکیشن‌هایی که ارتباط بین کارمندان را برقرار می‌کنند توجه دارید به این معنی که بهره‌وری پرسنل بالا رود؟
 • آخرین باری که به آخرین تکنولوژی سرور آپگرید شده‌اید، چه زمانی بوده؟

پاسخ به این سوالات، راهکارهای مناسب برای پیشبرد کسب‌وکارتان را به شما نشان می‌دهد و بر اساس آنها ادمین می‌تواند پلن کاری خود را بررسی کند.

۲. بودجه در نظر گرفته شده برای خرید سرور

راه اندازی کردن شبکه به مدیریت بودجه نیاز دارد. باید دقت کنید که خرید سرور تنها بخش کار نیست و باید تجهیزات دیگری نیز خریداری کنید. بنابراین تلاش کنید ضمن مشاوره با متخصصان، برای صرف بودجه خود، بهترین تصمیم را بگیرید.

۳. بررسی فنی ادمین ها طبق نتیجه مرحله اول

ادمین‌ها از کجا شروع می‌کنند؟ ابتدا باید نوع سازمان و شرکت مشخص شود که همان نتیجه‌ای است که در قدم اول مشخص شده است. اینکه نوع کسب‌وکار شما چیست و چه آینده‌ای دارد، مشخص می‌کند سرور مورد نظر در این سازمان چه نقشی خواهد داشت مثلا:DHCP ، Core Banking، AD و …

نکته دیگر اینکه در سازمان‌ها، ارزش اپلیکیشن‌ها با هم برابر نیست و باید Availability را برای سازمان خود اندازه‌گیری کنیم. پس در مرحله بعد باید دسترس‌پذیری یا Availability محاسبه شود.

پس از اندازه‌گیری دسترس‌پذیری و بررسی و شناخت نیازهای کسب‌وکار خود، ادمین و مدیر شبکه می‌تواند از سوالات زیر برای رسیدن به هدف خود که انتخاب سرور مناسب است، استفاده کند:

چک لیست ادمین برای انتخاب سرور مناسب

 • چه تعداد کارمند در شبکه دارید؟
 • چه مشکلاتی در شبکه دارید که باید حل شود؟ (چه سرویسی از سرور می خواهید)؟
 • سرعت رشد کسب‌وکار خودتان را چقدر پیش‌بینی می‌کنید؟
 • چه Performanceای برای این سرور مدنظر است؟
 • قصد استفاده از چه نرم‌افزارهایی را دارید و چه تعداد کارمند، می‌خواهند با آنها کار کنند؟
 • چه سرعتی برای پردازش اطلاعات نیاز دارید؟ (پردازنده مناسب)
 • چه مقدار حافظه و RAM نیاز دارید؟
 • به چه مقدار هارد نیاز دارید؟

لازم به ذکر است که باید حجم اطلاعات فعلی و میزان اطلاعاتی که در آینده اضافه خواهد شد را حساب کنید. (پیشنهاد می‌شود میانگین ذخیره اطلاعات را در ۲۴ ماه یا ۳۶ ماه محاسبه کنید)

 • چه RAIDای باید روی این سرور پیاده‌سازی شود؟ زیرا به هر حال فضایی را به خاطر RAID از دست می‌دهیم.
 • بر اساس RAID انتخابی، چه RAID کنترلری باید استفاده شود؟
 • از چه نوع هاردی می‌خواهید استفاده کنید: SAS،SATA یا SCSI ؟
 • به چه تعداد پورت شبکه بر روی سرور نیاز دارید؟
 • چه سیستم‌عاملی نصب کنیم؟
 • برای سرور چه فضایی در اختیار داریم؟ آیا قابلیت Extend شدن فضا وجود دارد؟ مقدار رشد در آینده مثلا یک سال آتی چقدر است؟ می‌خواهید سرورتان ایستاده باشد یا رک‌مونت؟ اگر فضا کم است، Blade و Synergy استفاده شود. مشخص کنید که چقدر فضای فیزیکی لازم است به زیر ساخت شبکه خود اختصاص دهید (امروز یا در آینده). سرورهای ایستاده سرورهای مناسبی هستند اما اگر از لحاظ فضا به طور جدی دچار محدودیت هستید، یک سرور رک‌مونت، انتخاب بهتری است.
 • آیا برنامه‌ای برای اضافه کردن استوریج و یا Tape برای گرفتن بکاپ از سرور دارید؟
 • آیا نیاز به تجهیزات بکاپگیری وجود دارد یا نه؟ بکاپ برای چند روز باید نگه داشته شود؟ یک هفته و … و بابت این موضوع باید محاسبه انجام شود.
 • آیا سرور به بیش از یک شبکه وصل می‌شود؟ آیا به رابطی برای ارتباط بین شبکه‌هایی با پروتکل‌های مختلف نیاز است؟ اگر نیاز است باید با سرور، سازگار یا Compatible باشد. این رابط، آیا روی سرور تک یونیت نصب می‌شود یا باید دو سروری دو یونیت باشد؟
 • چه مقدار می‌خواهید هزینه کنید؟

ویژگی ها و قابلیت های مهم سرور

قابلیتهایی که از یک سرور و استوریج انتظار دارید، بستگی به نوع دادههای شما دارد. هنگام خرید سرور، به غیر از قیمت سرور باید به ابعاد فیزیکی، ظرفیت ذخیره سازی، میزان در دسترس بودن یا Availability سرور، قابل توسعه بودن یا Scalability و Serviceability  توجه داشته باشید. در ادامه به توضیح این قابلیتها و ویژگیها میپردازیم

در دسترس بودن یا Availibilityدر سرور چیست؟

درایورهای  Hot-Plug، اسلاتهای  PCI، ذخیره ساز  RAID، وجود منبع تغذیهها و فنهای متعدد، سرور شما را سرپا نگه میدارند. سرورهای موسوم به Fault-Tolerant یا مقاوم در برابر نقص و خرابی قادرند زمان سر پا بودن (Uptime) سرور را باز هم بیشتر کنند.
این کار از طریق تعدد اجزا و قطعات کلیدی دیگر (مثل پردازندههای کاملاً مشابهی که به صورت lockstep کار میکنند) انجام میشود. خوشهسازی یا Clustering استفاده از دو یا چند سرور متصل به هم (مثلاً یک سرور به عنوان دستگاه اصلی و دستگاه دوم به عنوان پشتیبان آن) هزینه بیشتری ایجاد میکند اما مقاومت کل سیستم در برابر خرابی و نقص فنی را به حد بسیار بالایی میرساند.

سرورهایی که دارای قابلیت High Availability هستند از درایورهای Hot-Plug استفاده میکنند. این درایورها به کنترلرهای RAID قابل اتصالند، کنترلرهایی که یا به صورت یک کارت PCI سوار شده روی مادر بورد عرضه میشوند و یا با مادر بورد یکپارچه (Integrate) شدهاند. تکنولوژی RAID که در حفاظت از اطلاعات و امنیت کاردبرد دارد در هارد ها استفاد میشود پس به این نکته هم توجه کنید.

مدیریت و سرویس پذیری یا Serviceability در سرور

نرم افزار مدیریت سیستم در سرورهای خانواده رده پایین و Value بسیار ابتدایی است. در سرورهای رده متوسط، بسته نرم افزاری همراه دستگاه به شما اجازه میدهد از راه دور به سرور دسترسی پیدا کنید و فایلهای Event Log را بررسی کنید، BIOS و نرم افزار سیستم را ارتقا دهید و یا فرمان خاموش کردن کل سیستم را صادر کنید. سایر قابلیتهای مدیریتی، امکان پیکربندی و مدیریت ابزارهای ذخیره سازی، مانیتور کردن فعالیت پردازنده و میزان استفاده از دیسک، تنظیم پارامترها برای پیشبینی خطاها و مشکلات سیستم، عیبیابی (Diagnose) و نیز تنظیم سیستم برای ارسال هشدار در موارد گوناگون (از طریق email، تلفن و پیجر) را در اختیار قرار میدهد.
سرویسپذیری سرور نیز برای همه کسبوکارها (چه کوچک و چه بزرگ) مهم است. سرورهایی که کار کردن با آنها راحت است، معمولاً داخل یک Case مخصوص قرار گرفتهاند که به سادگی و بدون نیاز به آچار و ابزارهای دیگر قابل باز کردن هستند تا بتوان قطعات Hot-Plug یا Hot-Swap را به سرعت جاگذاری کرد.

اندازه فیزیکی و قابلیت گسترش یا  Scalability

اندازه فیزیکی میتواند یک مؤلفه کلیدی در انتخاب یک سرور باشد. این روزها سرورهای مدل Tower به سرعت جای خود را به انواع Rack-Mount می دهند. سرورهای Rack با ارتفاعهای مختلف به بازار عرضه میشوند. این طیف از سایز (۱U تا ۸U اینچ) را در بر میگیرد. (عرض استاندارد این مدلها ۱۹ اینچ است). سرورهای Rack علاوه بر صرفهجویی در فضایی که اشغال میکنند، با بهره گیری از قابلیتهایی چون امکان سوار کردن درایورهای جدید از جلو و اسلاتهای گسترش (در پشت دستگاه) به سادگی قابل نگهداری هستند.

هر یک از سرورهای داخل Rack را میتوان به صورت کشویی و خیلی راحت بیرون آورد و یا به داخل فرستاد. این ویژگی به کارمندان IT امکان میدهد که کابلکشی مجموعه را خیلی تمیز و مرتب و اصولی انجام دهند.

پیشنهاد مطالعه

۱۰ نکته مهم هنگام خرید سرور

علاوه بر نکاتی که در قسمت اول مطرح شد و ادمین شبکه، سرور مناسب خود را بر اساس آنها انتخاب کرد، باید به ده نکته اساسی برای خرید این سرور، توجه کند:

۱. برای توسعه آتی شبکه برنامه‌‌ریزی کنید. دنبال سروری باشید که به موازات افزایش نیازهای شما، قابل توسعه باشد.

۲. سیستمی انتخاب کنید که دارای قابلیت‌های ویژه سرورها، مثل چیپ‌ست مدیریتی مخصوص سرورها، راندمان بالای I/O و آرایه هارد درایوهای پرسرعت را دارا باشد.

۳. اگر این احتمال وجود دارد که کسب‌وکار شما از خروجی سرور برای مقاصد تجاری و مالی استفاده کند، دستگاهی بخرید که شامل قطعات و نرم‌افزارهایی باشد که به آسانی توسط فروشنده سیستم و یا در بازار در دسترس هستند، تا در زمان بروز مشکل، مدت زمان عدم سرویس‌ دهی سیستم و خارج از مدار بودن آن (Downtime) به حداقل ممکن کاهش یابد.

۴. فراموش نکنید که‌ هنگام قیمت گرفتن، باید بهای سیستم‌عامل را نیز محاسبه کرد.

۵. اگر سازمان یا شرکت مطبوع شما تعداد کمی کارمند در بخشIT دارد یا اصلاً چنین کارمندانی ندارد، از فروشندگانی خرید کنید که از طریق سایت خود و یا مشاوره، به طور رایگان شما را در تشخیص صحیح نیازهایتان یاری می‌دهند. به این ترتیب می توانید سروری تهیه کنید که بیشترین تطابق را با نیازهای شما دارد.

۶. از آن دسته از شرکت‌های سازنده‌ای خرید کنید که به همراه محصول خود، یک بسته نرم‌‌افزاری برای مدیریت آسان سیستم ارایه می‌کنند.

۷. اگر قصد دارید سرور خود را در دیتاسنترها به صورت اجاره قرار دهید، باید به رک‌مونت بودن و تعداد یونیت‌هایی که در رک اشغال می‌کند توجه کنید.

۸. اگر قرار شد از پیکر‌بندی رک‌مونت استفاده کنید، عواملی که در تعیین قیمت رک‌ها و ابزارهای جانبی سیستم مؤثرند، مانند منبع تغذیه (شامل UPSهای قابل نصب در رک) و سینی کابل را فراموش نکنید.

۹. از شرکت‌هایی (اعم از سازنده یا فروشنده) خرید کنید که برای مدت طولانی در محل کار و سکونت شما مستقر بوده یا خواهند بود. زیرا هنگامی که به شرکت‌های کم‌تر شناخته شده رجوع می‌کنید، این ریسک وجود دارد که در آینده نتوانید از گارانتی محصول استفاده کنید یا پشتیبانی مناسبی از سوی فروشنده دریافت نکنید.

۱۰. خدمات گارانتی باید شامل دست‌ کم دوسال به همراه خدمات آنلاین باشد.

نصب و راه اندازی شبکه
مشاوره و طراحی شبکه در فالنیک (ایران اچ پی) فالنیک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند. با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۹۲۴ تماس بگیرید تا از خدمات فالنیک در زمینه مشاوره، طراحی، نصب و راه اندازی و نظارت و پشتیبانی شبکه‌های کامپیوتری استفاده کنید.
نصب و راه اندازی شبکهتماس تلفنی


نویسنده :

۲۲ دیدگاه

 • شیان گفت:

  آیا سرور ۲۴ ساعته می تواند روشن بماند ؟

 • یاوری گفت:

  آیا سرور را می توان ۲۴ ساعته روشن نگه داشت؟

  • مریم فقیهی گفت:

   یکی از مهمترین ویژگی های سرور، کار کردن بی وقفه در ساعات طولانی است. این ویژگی در اصطلاح WorkHorse نامیده می‌شود.

 • سیما گفت:

  امکان مشاوره تلفنی و یا بازدید حضوری دارید؟

 • صبا گفت:

  سریال سرورهارا در کدام سایت می توان چک کرد؟

 • علیرضا جهرمی گفت:

  ممنون از اطلاعات مفیدتون

 • امین نیازی گفت:

  سرورهای ML چه سرورهایی هستند؟

 • حسام احمدی گفت:

  تفاوت سرور با کامپیوتر چیست؟

 • جلیل حسینی گفت:

  قیمت سرور dl380 g9 چقدر می باشد؟

 • مهین تربتی گفت:

  برای ده تا کاربر که دسترسی به اینترنت و فایل سرور داشته باشن و چه سرور مناسبه؟

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام وقت شما بخیر

   در زمینه مشاوره و خرید سرور اچ پی می توانید با کارشناسان فروش ما در تماس باشید.

   ۰۲۱۸۳۶۳ داخلی ۵۵۴۰

 • هدف نت گفت:

  ممنون بابت مطالب خوبتون
  موفق باشین

 • ارسال دیدگاه  خرید سرور hp
  شارژ کارتریج
  نصب و راه اندازی شبکه
  خرید استوریج
  پادکست
  ایبوک فالنیک
  تک تاک
  نویسنده مهمان فالنیک
  سوئیچ شبکه
  استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
  عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

  عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

  با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

  تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.