به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
تماس با فالنیک : 8363-021
سرور و شبکه

جامع‌ترین راهنمای خرید سرور (چک لیست مورد تایید ادمین شبکه)

راهنمای خرید سرور

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در مرداد 1395 نوشته شده بود و در مهر 1399 دوباره بررسی و به‌روز شد. همچنین در آبان 1402 توسط کارشناسان سرور و شبکه فالنیک، بررسی و تایید شده است..

داشتن یک وب‌سایت سریع یا اپلیکیشن قدرتمند و قابل اعتماد، نیاز هر کسب و کاری‌ست و لازمه آن خرید سرور مناسب است. اما چگونه می‌توان مطمئن شد که سرور مد نظر ما قابلیت پاسخگویی به تمام نیازهای فعلی و چند سال آتی کسب و کارمان را دارد؟ در این مقاله، با مطلبی جامع به عنوان راهنمای خرید سرور به این سوال پاسخ می‌دهیم.

با مطالعه این مقاله می‌توانید از قابلیت‌های مهم سرور مطلع شده و سروری متناسب با کسب و کار خود انتخاب کنید. در ادامه با نکات مهم خرید سرور و چک لیست ادمین شبکه برای خرید سرور با ما همراه باشید.

در صورت نیاز به خرید سرور یا اطلاع از قیمت سرور HP کافی‌ست روی لینک کلیک کرده و از فروشگاه فالنیک دیدن کنید.

خرید سرور hp در فروشگاه فالنیک
فروش سرور hp در فالنیک با گارانتی معتبر و مشاوره رایگان تخصصی انجام می‌شود. برای اطلاع از قیمت سرور hp و خرید سرور hp از فروشگاه فالنیک دیدن کنید.
خرید سرور hpتماس تلفنی

مراحل انتخاب سرور مناسب

به صورت اصولی سه مرحله در انتخاب و خرید سرور مناسب وجود دارد که باید به عنوان راهنمای خرید سرور فیزیکی مد نظر داشته باشید. در ادامه به طور خلاصه این سه اصل را معرفی می‌کنیم.

مراحل انتخاب و خرید سرور مناسب عبارتند از:

1. بررسی سوالات کیفی کسب‌وکار

سوالات بررسی کیفی مانند:

 • اهداف رشد کسب‌وکار شما چیست؟
 • آیا امکان رشد در سازمان شما وجود دارد و آیا زیرساخت‌های منعطف برای تغییر نیازها و رشد کسب‌وکار دارید؟
 • برای بهبود بهره‌وری کارمندان چه برنامه‌ای دارید؟ آیا به اپلیکیشن‌هایی که ارتباط بین کارمندان را برقرار می‌کنند توجه دارید به این معنی که بهره‌وری پرسنل بالا رود؟
 • آخرین باری که به آخرین تکنولوژی سرور آپگرید شده‌اید، چه زمانی بوده؟

پاسخ به این سوالات، راهکارهای مناسب برای پیشبرد کسب‌وکارتان را به شما نشان می‌دهد و بر اساس آنها ادمین می‌تواند پلن کاری خود را بررسی کند.

2. بودجه در نظر گرفته شده برای خرید سرور

راه اندازی کردن شبکه به مدیریت بودجه نیاز دارد. باید دقت کنید که خرید سرور تنها بخش کار نیست و باید تجهیزات دیگری نیز خریداری کنید. بنابراین تلاش کنید ضمن مشاوره با متخصصان، برای صرف بودجه خود، بهترین تصمیم را بگیرید.

پیشنهاد مطالعه

3. بررسی فنی ادمین ها طبق نتیجه مرحله اول

ادمین‌ها از کجا شروع می‌کنند؟ ابتدا باید نوع سازمان و شرکت مشخص شود که همان نتیجه‌ای است که در قدم اول مشخص شده است. اینکه نوع کسب‌وکار شما چیست و چه آینده‌ای دارد، مشخص می‌کند سرور مورد نظر در این سازمان چه نقشی خواهد داشت مثلا:DHCP ، Core Banking، AD و …

نکته دیگر اینکه در سازمان‌ها، ارزش اپلیکیشن‌ها با هم برابر نیست و باید Availability را برای سازمان خود اندازه‌گیری کنیم. پس در مرحله بعد باید دسترس‌پذیری یا Availability محاسبه شود.

خرید سرورهای hp در فروشگاه فالنیک

پس از اندازه‌گیری دسترس‌پذیری و بررسی و شناخت نیازهای کسب‌وکار خود، ادمین و مدیر شبکه می‌تواند از سوالات زیر برای رسیدن به هدف خود که انتخاب سرور مناسب است، استفاده کند:

چک لیست ادمین هنگام خرید سرور

 • چه تعداد کارمند در شبکه دارید؟
 • چه مشکلاتی در شبکه دارید که باید حل شود؟ (چه سرویسی از سرور می خواهید)؟
 • سرعت رشد کسب‌وکار خودتان را چقدر پیش‌بینی می‌کنید؟
 • چه Performanceای برای این سرور مدنظر است؟
 • قصد استفاده از چه نرم‌افزارهایی را دارید و چه تعداد کارمند، می‌خواهند با آنها کار کنند؟
 • چه سرعتی برای پردازش اطلاعات نیاز دارید؟ (پردازنده مناسب)
 • چه مقدار حافظه و RAM نیاز دارید؟
 • به چه مقدار هارد نیاز دارید؟

لازم به ذکر است که باید حجم اطلاعات فعلی و میزان اطلاعاتی که در آینده اضافه خواهد شد را حساب کنید. (پیشنهاد می‌شود میانگین ذخیره اطلاعات را در ۲۴ ماه یا ۳۶ ماه محاسبه کنید)

 • چه RAIDای باید روی این سرور پیاده‌سازی شود؟ زیرا به هر حال فضایی را به خاطر RAID از دست می‌دهیم.
 • بر اساس RAID انتخابی، چه RAID کنترلری باید استفاده شود؟
 • از چه نوع هاردی می‌خواهید استفاده کنید: SAS،SATA یا SCSI ؟
 • به چه تعداد پورت شبکه بر روی سرور نیاز دارید؟
 • چه سیستم‌عاملی نصب کنیم؟
 • برای سرور چه فضایی در اختیار داریم؟ آیا قابلیت Extend شدن فضا وجود دارد؟ مقدار رشد در آینده مثلا یک سال آتی چقدر است؟ می‌خواهید سرورتان ایستاده باشد یا رک‌مونت؟ اگر فضا کم است، Blade و Synergy استفاده شود. مشخص کنید که چقدر فضای فیزیکی لازم است به زیر ساخت شبکه خود اختصاص دهید (امروز یا در آینده). سرورهای ایستاده سرورهای مناسبی هستند اما اگر از لحاظ فضا به طور جدی دچار محدودیت هستید، یک سرور رک‌مونت، انتخاب بهتری است.
 • آیا برنامه‌ای برای اضافه کردن استوریج و یا Tape برای گرفتن بکاپ از سرور دارید؟
 • آیا نیاز به تجهیزات بکاپگیری وجود دارد یا نه؟ بکاپ برای چند روز باید نگه داشته شود؟ یک هفته و … و بابت این موضوع باید محاسبه انجام شود.
 • آیا سرور به بیش از یک شبکه وصل می‌شود؟ آیا به رابطی برای ارتباط بین شبکه‌هایی با پروتکل‌های مختلف نیاز است؟ اگر نیاز است باید با سرور، سازگار یا Compatible باشد. این رابط، آیا روی سرور تک یونیت نصب می‌شود یا باید دو سروری دو یونیت باشد؟
 • چه مقدار می‌خواهید هزینه کنید؟

قابلیتهایی که از یک سرور و استوریج انتظار دارید، بستگی به نوع دادههای شما دارد. هنگام خرید سرور، به غیر از قیمت سرور باید به ابعاد فیزیکی، ظرفیت ذخیره سازی، میزان در دسترس بودن یا Availability سرور، قابل توسعه بودن یا Scalability و Serviceability  توجه داشته باشید. در ادامه به توضیح این قابلیتها و ویژگیها میپردازیم

ویژگی ها و قابلیت های مهم سرور

در دسترس بودن یا Availibilityدر سرور چیست؟

درایورهای  Hot-Plug، اسلاتهای  PCI، ذخیره ساز  RAID، وجود منبع تغذیهها و فنهای متعدد، سرور شما را سرپا نگه میدارند. سرورهای موسوم به Fault-Tolerant یا مقاوم در برابر نقص و خرابی قادرند زمان سر پا بودن (Uptime) سرور را باز هم بیشتر کنند.
این کار از طریق تعدد اجزا و قطعات کلیدی دیگر (مثل پردازندههای کاملاً مشابهی که به صورت lockstep کار میکنند) انجام میشود. خوشهسازی یا Clustering استفاده از دو یا چند سرور متصل به هم (مثلاً یک سرور به عنوان دستگاه اصلی و دستگاه دوم به عنوان پشتیبان آن) هزینه بیشتری ایجاد میکند اما مقاومت کل سیستم در برابر خرابی و نقص فنی را به حد بسیار بالایی میرساند.

سرورهایی که دارای قابلیت High Availability هستند از درایورهای Hot-Plug استفاده میکنند. این درایورها به کنترلرهای RAID قابل اتصالند، کنترلرهایی که یا به صورت یک کارت PCI سوار شده روی مادر بورد عرضه میشوند و یا با مادر بورد یکپارچه (Integrate) شدهاند. تکنولوژی RAID که در حفاظت از اطلاعات و امنیت کاردبرد دارد در هارد ها استفاد میشود پس به این نکته هم توجه کنید.

مدیریت و سرویس پذیری یا Serviceability در سرور

نرم افزار مدیریت سیستم در سرورهای خانواده رده پایین و Value بسیار ابتدایی است. در سرورهای رده متوسط، بسته نرم افزاری همراه دستگاه به شما اجازه میدهد از راه دور به سرور دسترسی پیدا کنید و فایلهای Event Log را بررسی کنید، BIOS و نرم افزار سیستم را ارتقا دهید و یا فرمان خاموش کردن کل سیستم را صادر کنید. سایر قابلیتهای مدیریتی، امکان پیکربندی و مدیریت ابزارهای ذخیره سازی، مانیتور کردن فعالیت پردازنده و میزان استفاده از دیسک، تنظیم پارامترها برای پیشبینی خطاها و مشکلات سیستم، عیبیابی (Diagnose) و نیز تنظیم سیستم برای ارسال هشدار در موارد گوناگون (از طریق email، تلفن و پیجر) را در اختیار قرار میدهد.
سرویسپذیری سرور نیز برای همه کسبوکارها (چه کوچک و چه بزرگ) مهم است. سرورهایی که کار کردن با آنها راحت است، معمولاً داخل یک Case مخصوص قرار گرفتهاند که به سادگی و بدون نیاز به آچار و ابزارهای دیگر قابل باز کردن هستند تا بتوان قطعات Hot-Plug یا Hot-Swap را به سرعت جاگذاری کرد.

اندازه فیزیکی و قابلیت گسترش یا  Scalability

اندازه فیزیکی میتواند یک مؤلفه کلیدی در انتخاب یک سرور باشد. این روزها سرورهای مدل Tower به سرعت جای خود را به انواع Rack-Mount می دهند. سرورهای Rack با ارتفاعهای مختلف به بازار عرضه میشوند. این طیف از سایز (۱U تا ۸U اینچ) را در بر میگیرد. (عرض استاندارد این مدلها ۱۹ اینچ است). سرورهای Rack علاوه بر صرفهجویی در فضایی که اشغال میکنند، با بهره گیری از قابلیتهایی چون امکان سوار کردن درایورهای جدید از جلو و اسلاتهای گسترش (در پشت دستگاه) به سادگی قابل نگهداری هستند.

هر یک از سرورهای داخل Rack را میتوان به صورت کشویی و خیلی راحت بیرون آورد و یا به داخل فرستاد. این ویژگی به کارمندان IT امکان میدهد که کابلکشی مجموعه را خیلی تمیز و مرتب و اصولی انجام دهند.

پیشنهاد مطالعه

۱۰ نکته مهم هنگام خرید سرور

علاوه بر نکاتی که در قسمت اول مطرح شد و ادمین شبکه، سرور مناسب خود را بر اساس آنها انتخاب کرد، باید به ده نکته اساسی برای خرید این سرور، توجه کند:

1. برای توسعه آتی شبکه برنامه‌‌ریزی کنید. دنبال سروری باشید که به موازات افزایش نیازهای شما، قابل توسعه باشد.

2. سیستمی انتخاب کنید که دارای قابلیت‌های ویژه سرورها، مثل چیپ‌ست مدیریتی مخصوص سرورها، راندمان بالای I/O و آرایه هارد درایوهای پرسرعت را دارا باشد.

3. اگر این احتمال وجود دارد که کسب‌وکار شما از خروجی سرور برای مقاصد تجاری و مالی استفاده کند، دستگاهی بخرید که شامل قطعات و نرم‌افزارهایی باشد که به آسانی توسط فروشنده سیستم و یا در بازار در دسترس هستند، تا در زمان بروز مشکل، مدت زمان عدم سرویس‌ دهی سیستم و خارج از مدار بودن آن (Downtime) به حداقل ممکن کاهش یابد.

4. فراموش نکنید که‌ هنگام قیمت گرفتن، باید بهای سیستم‌عامل را نیز محاسبه کرد.

5. اگر سازمان یا شرکت مطبوع شما تعداد کمی کارمند در بخشIT دارد یا اصلاً چنین کارمندانی ندارد، از فروشندگانی خرید کنید که از طریق سایت خود و یا مشاوره، به طور رایگان شما را در تشخیص صحیح نیازهایتان یاری می‌دهند. به این ترتیب می توانید سروری تهیه کنید که بیشترین تطابق را با نیازهای شما دارد. خواندن مقاله شرکت ها به چه تعداد سرور نیاز دارند در این زمینه مفید خواهد بود.

6. از آن دسته از شرکت‌های سازنده‌ای خرید کنید که به همراه محصول خود، یک بسته نرم‌‌افزاری برای مدیریت آسان سیستم ارایه می‌کنند.

7. اگر قصد دارید سرور خود را در دیتاسنترها به صورت اجاره قرار دهید، باید به رک‌مونت بودن و تعداد یونیت‌هایی که در رک اشغال می‌کند توجه کنید.

8. اگر قرار شد از پیکر‌بندی رک‌مونت استفاده کنید، عواملی که در تعیین قیمت رک‌ها و ابزارهای جانبی سیستم مؤثرند، مانند منبع تغذیه (شامل UPSهای قابل نصب در رک) و سینی کابل را فراموش نکنید.

9. از شرکت‌هایی (اعم از سازنده یا فروشنده) خرید کنید که برای مدت طولانی در محل کار و سکونت شما مستقر بوده یا خواهند بود. زیرا هنگامی که به شرکت‌های کم‌تر شناخته شده رجوع می‌کنید، این ریسک وجود دارد که در آینده نتوانید از گارانتی محصول استفاده کنید یا پشتیبانی مناسبی از سوی فروشنده دریافت نکنید.

10. خدمات گارانتی باید شامل دست‌ کم دوسال به همراه خدمات آنلاین باشد. گارانتی سرورنکته بسیار مهمی‌ست که باید به آن توجه کنید. خرید سرور از شرکت‌های خوشنام و همراه با گارانتی معتبر خیال شما را از مشکلات آتی راحت می‌کند.

پیشنهاد مطالعه

در این مقاله به مهم‌ترین ویژگی‌های سرور پرداختیم که باید قبل از خرید به آن دقت کنید. علاوه بر آن یک چک لیست خرید سرور ارائه کردیم که توسط ادمین‌های شبکه فالنیک تهیه شده و می‌تواند هنگام خرید سرور بسیار مفید باشد. در نهایت به 10 نکته مهمی پرداختیم که باید هنگام خرید سرور مد نظر قرار دهید. اما خرید سرور امری بسیار تخصصی‌ست و پیشنهاد می‌کنیم با مطالعه مقالات زیر به عنوان مسیر مطالعه خرید سرور، دانش خود در این زمینه را افزایش دهید:

 1. با مطالعه مقاله آشنایی با اجزای سرور قطعات قابل ارتقا سرور را بیشتر می‌شناسید.
 2. مطالعه اصطلاحات و نکات مهم در خرید سرور و استوریج و قطعات به شما کمک می‌کند تا اصطلاحاتی که فروشنده سرور و تجهیزات به کار می‌برد، بهتر درک کنید.
 3. در این مقاله با برترین برند های تولید کننده سرور آشنا شوید.
 4. چرا دو سرور همنام قیمت متفاوتی دارند؟ در مقاله عوامل مهم در تعیین قیمت سرور به این سوال پاسخ داده‌ایم.
 5. برای آگاهی از تفاوت سرور فیزیکی و سرور مجازی این مقاله را مطالعه کنید.

سایر مقالات راهنمای خرید سرور در فالنیک:

 1. با راهنمای خرید سرور HP بهترین سرورهای این برند بی‌نظیر را بهتر بشناسید.
 2. با مطالعه راهنمای خرید سرور دوربین مداربسته امنیت‌تان را به حداکثر برسانید.
 3. راهنمای خرید سرور حسابداری ؛ با انتخاب این سرورها هیچ عدد و رقمی از چشم‌تان دور نمی‌ماند و رشد کسب و کارتان را تضمین می‌کنید.
 4. راهنمای خرید سرور رندرینگ اگر امور گرافیکی سنگین انجام می‌دهید، این مقاله مناسب شماست.
 5. با راهنمای خرید سرور هاستینگ یا میزبانی وب یک وب سایت سریع و کارآمد داشته باشید.
 6. بهترین سرورهای اداری ؛ راهنمای خرید سرورهای مناسب، برای کسب و کارهایی‌ست که به سرور اداری نیاز دارند.

نصب و راه اندازی شبکه
مشاوره و طراحی شبکه در فالنیک (ایران اچ پی) فالنیک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند. با شماره 02154591924 تماس بگیرید تا از خدمات فالنیک در زمینه مشاوره، طراحی، نصب و راه اندازی و نظارت و پشتیبانی شبکه‌های کامپیوتری استفاده کنید.
نصب و راه اندازی شبکهتماس تلفنی

3.9/5 - (16 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‫24 دیدگاه ها

 1. سلام وقت بخیر
  برای سرور dl380 g10 از چه پردازنده هایی می تونم استفاده کنم؟ لطفا راهنماییم می کنید. ممنون

  1. Saeed عزیز،
   پسرور g10 قابلیت پشتیبانی از نسل اول و دوم پردازنده های اینتل زئون را دارد. با مطالعه معرفی این محصول نیز اطلاعات بیشتری می توانید بدست آورید.

  1. یکی از مهمترین ویژگی های سرور، کار کردن بی وقفه در ساعات طولانی است. این ویژگی در اصطلاح WorkHorse نامیده می‌شود.

 2. برای ده تا کاربر که دسترسی به اینترنت و فایل سرور داشته باشن و چه سرور مناسبه؟

  1. سلام وقت شما بخیر

   در زمینه مشاوره و خرید سرور اچ پی می توانید با کارشناسان فروش ما در تماس باشید.

   0218363 داخلی 5540

دکمه بازگشت به بالا
×