به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

پرینتر چیست؟ با اصطلاحات مهم پرینترها آشنا شوید

پرینتر چیست

این روزها کمتر کسی با انواع پرینتر و ماشین‌های اداری آشنایی ندارد. در تمامی ادارات، شرکت‌ها، سازمان‌ها و حتی خانه، یک نمونه از این دستگاه وجود دارد و تبدیل به ملزومات اصلی شده‌است. اما بهتر است قبل از استفاده از این دستگاه بدانیم که پرینتر چیست و با اصطلاحات پرینتری آشنا شویم تا بتوانیم هرچه بهتر از این وسیله کاربردی استفاده کنیم و برای خرید پرینتر هم اطلاعات کامل‌تری داشته باشیم.

پرینتر چیست؟ کاربرد چاپگر چیست؟

پرینتر دستگاهیست که برای چاپ، کپی، اسکن و حتی فکس کردن اسناد، مدارک و هر نوع نوشته‌ای کاربرد دارد. برای چاپ نوشته‌های خود، فقط کافیست از طریق کامپیوتر، گوشی موبایل، تبلیت و یا حتی فلش، دستور چاپ را به پرینتر ارسال کرده تا آن را برایتان پرینت بگیرد.

کاربرد پرینتر به نوع و قابلیت‌های آن برمی‌گردد. برخی از پرینترها تنها قابلیت چاپ دارند، و مدل‌هایی هم برای اسکن و حتی کپی کاربرد دارند. برخی دیگر هم که به چاپگرهای چندکاره معروفند و با استفاده از آنها قادر هستید برای پرینت، کپی، اسکن و ارسال فکس استفاده کنید.

انواع چاپگر شامل چند دسته می‌شوند؟

پرینترها به دو نوع پرینترهای لیزری و جوهری تقسیم می‌شوند.

البته که هر کدام از نوع‌های لیزری و جوهری، خود در دو دسته پرینترهای رنگی و سیاه و سفید در بازار موجود هستند.

انتخاب پرینتر هم به نوع کسب‌وکار و استفاده شما از این دستگاه بستگی دارد. اگر چاپگر را برای چاپ برگه و اسناد اداری نیاز دارید، می‌توانید از پرینتر لیزری سیاه و سفید استفاده کنید. اما اگر در کنار چاپ اسناد، نمودار، گراف و یا جداول هم چاپ می‌کنید که باید به فکر داشتن یک پرینتر لیزری رنگی باشید.

چاپگر لیزری چیست؟

چاپگرهای لیزری یکی از پرمصرف‌ترین نوع ماشین‌های اداری هستند و با توجه به هزینه‌های مصرفی کمی که دارند، بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرند. این نوع پرینتر با استفاده از کارتریج تونر، رنگ را روی کاغذ چاپ می‌کند. تونر پودری خشک و رنگی است که حاوی پلی استر بوده و بعد از بارور شدن، از طریق درام روی کاغذ چاپ می‌شود. برای آشنایی با پرینترهای لیزری، پیشنهاد می‌کنم بحث پرینتر لیزری چیست؟ را مطالعه کنید.

پرینتر لیزری
پرینترهای لیزری، هزینه مواد مصرفی کمتری نسبت به جوهری دارند.

چاپگر جوهری چیست؟ طرز کار پرینترهای جوهرافشان به چه نحوی است؟

پرینترهای جوهری هم نوع دیگری از چاپگرها هستند تکنولوژی چاپ آنها بر پایه جوهر مایع بوده و برای ایجاد تصاویر، قطرات (ذرات) بسیار کوچکی از جوهر را روی کاغذ پخش می‌کند که در واقع عمل پاشش جوهر اتفاق می‌افتد.

بعد از ارسال دستور چاپ از سوی کاربر، اطلاعات ارسالی توسط درایور ترجمه شده و برای چاپگر قابل فهم می‌شوند و در نهایت برای پورت مربوطه چاپگر ارسال می‌شوند. چاپگر جوهرافشان اطلاعات ارسال شده توسط کامپیوتر را دریافت و بخشی از آنها را در یک بافر ذخیره می‌کند. زمانی که چاپگر جوهرافشان برای مدت زمانی بیکار باشد، به صورت خودکار عملیات پاکسازی هد انجام می‌شود. پس از تمام شدن پاکسازی که به آن Clean Cycle  گفته می‌شود، چاپگر برای چاپ درخواست‌های جدید، آماده می‌شود.

در این مرحله کاغذ وارد چرخه چاپ شده و با حرکت هد، جوهر روی کاغذ تزریق می‌شود.

کارتریج چیست؟ همه چیز درباره ماهیت کارتریج

کارتریج همان منبع رنگ در پرینتر است. کارتریج در دو نوع جوهری و لیزری در بازار موجود است. تکنولوژی کارتریج‌های لیزری بر پاپه تونر با پودر بوده و کارتریج‌های جوهری هم بر پایه جوهر. پیشنهاد می‌کنیم که مطلب کارتریج چیست را مطالعه کرده تا اطلاعات کامل‌تری از این قطعه کاربردی کسب کنید.

پردازنده و حافظه در پرینتر به چه معناست؟ این قطعات چه عملی انجام می‌دهند؟

 پرینترها برای پردازش عملیات چاپ، از پردازنده استفاده می‌کنند و از حافظه برای افزایش سرعت چاپ بهره می‌برند.

پردازنده و حافظه تفاوت اصلی بین پرینترهای لیزری و جوهری هستند و این دو دسته براساس پردازنده و حافظه با یکدیگر مقایسه می‌شوند. پرینترهای جوهری از نوع چاپگر خطی و پرینترهای لیزری از نوع چاپگر صفحه‌ای هستند.

برای پرینترهای خطی، کامپیوتر صفحه را در حافظه خود قرار می‌دهد و آن را در بسته‌های کوچک روانه پرینتر می‌کند.

پرینتر چیست
در پرینترهای جوهری سرعت پردازنده و یا میزان حافظه اهمیتی ندارد.

از طرف دیگر پرینترهای صفحه‌ای، نیاز دارند تا تمامی صفحه را در حافظه خود قرار دهند. بنابراین این نوع از پرینترها می‌توانند تمامی صفحه را به یک باره در خود ذخیره و چاپ کنند. یعنی هر چه حافظه پرینتر بیشتر باشد، پرینتر می‌تواند صفحات بیشتری را چاپ کند. با اینکه برای کارهای عادی مانند چاپ فایل‌های متنی به حافظه زیادی احتیاج نیست،اما اگر بخواهید عکس‌های بزرگ یا فایل‌های گرافیکی بزرگ را چاپ کنید (به خصوص با رزولوشن بالا) حافظه بیشتر در سرعت چاپ تاثیر قابل توجهی می‌گذارد.

پیشنهاد مطالعه

توجه به ویژگی های کاغذ برای چاپ

ویژگی‌های کاغذ به کلیه مواردی که مربوط به کاغذی که عملیات چاپ روی آن انجام می‌شود (مانند ضخامت و اندازه) اتلاق می‌شود.

ویژگی‌های کاغذ یک پرینتر، شامل هر چیزی در خصوص اندازه و ضخامت انواع مختلف کاغذ که در سینی ورودی و خروجی پرینتر قرار می‌گیرد، است. تمامی پرینترهای جوهری و پرینترهای لیزری شخصی، روی کاغذهای استاندارد (کاغذ نامه و اندازه‌های استاندارد و پاکت نامه) پرینت می‌گیرند و سینی ورودی و خروجی آنها دارای حداقل ۱۰۰ برگ ظرفیت هستند، البته به جز مدل‌های قابل حمل که دارای ظرفیت کمتری هستند.

کاغذ مناسب برای چاپ
کاغذ گلاسه، با داشتن سطحی صاف، برای انواع چاپ مناسب است.

اتصالات پرینتر شامل چه مواردی می شوند؟

اتصالات به معنای درگاه‌ها و سیستم‌هایی است که پرینتر به وسیله آن می‌تواند با سایر دستگاه‌ها ارتباط برقرار کند.

USB (Universal Serial Bus) در واقع یک اتصال عمومی است و تمامی پرینترهای کنونی دارای درگاه USB 2.0 هستند. پرینترهایی که تحت یک گروه کاری فعالیت می‌کنند نیز، از پرینت تحت شبکه با استفاده از کابل Ethernet با اتصال RJ-45 پشتیبانی می‌کنند.

با توجه به افزایش داده‌هایی که برای چاپ به پرینتر ارسال می‌شود دیگر نمی‌توان از سیستم سنتی درگاه‌های سیمی استفاده کرد و شرکت‌هایی مانند گوگل و اچ پی به سوی چاپ در سیستم‌های ابری روی آورده‌اند. این روش ایجاد کپی‌های مختلفی از اسناد، وب سایت‌ها و مقالات را بدون نیاز به یک پرینتر قابل حمل برآورده می‌سازد.

انواع اتصالات پرینتر
با داشتن قابلیت ePrint و AirPrint، قادر هستید بدون اتصال کابلی، دستورات پرینت را ارسال کنید.

سرویسی مانند Google Cloud Print به صورت موقت میزبان فایل‌هایی است که شما در سرور خود برای چاپ ارسال می‎کنید و سپس این اسناد از طریق سرویس ابری گوگل به پرینتر شما فرستاده می‌شود. شرکت اچ پی نیز پرینت از طریق ایمیل را به پرینترهای خود اضافه کرده‌است که به کاربران اجازه می‌دهد تا هر فایل یا عکسی را فقط با پیوست کردن آن به ایمیل و ارسال به یک آدرس ایمیل که در پرینتر تعریف شده‌است چاپ کنند.

 

فروش انواع پرینتر و ماشین های اداری در فالنیک
پرینترها یکی از دستگاه های جانبی کامپیوتر هستند که امروزه کاربرد بسیاری در انجام کارهای روزمره دارند. هریک از مردم استفاده های خاصی از پرینترها دارند، با انتخابی هوشمندانه می توانید در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید، پس همین حالا شروع کنید:
مشاوره و خرید پرینتر

 

واحد سرعت چاپگر چگونه سنجیده می‌شود؟

سرعت چاپ تعیین کننده تعداد صفحاتی است که در یک دقیقه پرینتر چاپ می‌کند.

شرکت‌های مختلف، برای تست سرعت چاپ از متن‌های ساده با پایین‌ترین کیفیت روی کاغذ ساده استفاده می‌کنند. براساس تجربیات می‌توان انتظار داشت، نیمی از سرعت گفته شده توسط شرکت سازنده پرینتر را مشاهده کرد.

در سال‌های اخیر سازمان استاندارد جهانی (ISO) یک سری استانداردها و معیارها برای اندازه گیری و گزارش سرعت چاپ تنظیم کرده‌است. اندازه و نوع اسنادی که چاپ می‌شوند در سرعت چاپ موثر است.

اگر شما یک فایل PDF بزرگ را بخواهید با پرینتر چاپ کنید، پرینتر نیاز دارد که فعالیت‌های زیادی را در پشت صحنه انجام دهد. اگر فایل شامل رنگ‌های فراوان و یا عکس باشد، فرآیند چاپ کندتر هم می‌شود. از طرف دیگر، اگر شما اسناد متنی سیاه و سفید را بخواهید چاپ کنید سرعت چاپ به شکل قابل توجهی افزایش می‌یابد. (البته به نوع پرینتر بستگی دارد)

واحد اندازه گیری رزولوشن پرینتر

رزولوشن (Resolution) به تعداد نقاط در هر اینچ چاپ اشاره می‌کند که در کیفیت چاپ موثر است.

یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های فنی پرینترها رزولوشن چاپ آنها است که به تعداد نقاط در هر اینچ (dpi) که چاپ می‌شود، اشاره می‌کند. برای مثال یک پرینتر لیزری با رزولوشن ۶۰۰ در ۶۰۰ نقطه در اینچ دارای ۶۰۰ نقطه در هر اینچ مربع در هر دو جهت افقی و عمودی است.

در پرینترها رزولوشن‌های متفاوتی وجود دارد و این به دلیل تعداد ثابت هد پرینت و چگالی نازلی است که رزولوشن افقی را برآورد می‌کند.

واحد اندازه گیری رزولوشن چاپ
رزولوشن عمودی به وسیله افزایشی که مکانیزم کشیدن کاغذ با خود دارد برآورد می‌شود.

براساس مفهوم رزولوشن، می‌توان اندازه قطره رنگ را تعریف کرد که براساس واحد پیکولیتر اندازه گیری می‌شود. قطرات کوچکتر (حدود ۲ پیکولیتر یا کمتر) به هد چاپ اجازه می‌دهند تا کنترل بهتری روی نقطه قرارگیری قطره به خصوص در رزولوشن‌های بالا داشته باشد.

اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که بالا بودن رزولوشن همیشه به معنای کیفیت بالاتر نیست و رزولوشن هنوز موانعی را همراه دارد که در کیفیت متن و عکس به خصوص در انواع خاصی از کاغذها موثر است.

شما می‌توانید با رزولوشن ۶۰۰dpi یک متن خوب را ایجاد کنید. این رزولوشن پایین‌ترین مقداری است که در پرینترهای مدرن امروزی وجود دارد. اگر می‌خواهید که یک متن یا عکس با کیفیت بالا را چاپ کنید، باید پرینتری با رزولوشن ۱۲۰۰dpi را خریداری کنید.

برای بیشتر عکس‌ها، رزولوشن ۶۰۰dpi کفایت می‌کند و ممکن است در مقایسه با رزولوشن ۱۲۰۰dpi تفاوتی را احساس نکنید. اما به این نکته توجه داشته باشید، کاغذی که برای چاپ استفاده می‌کنید در کیفیت چاپ بسیار تاثیر دارد. برای مثال، چاپ روی کاغذهای معمولی که برای چاپ روزمره استفاده می‌کنیم، باعث می‌شود که جوهر روی کاغذ چکه کند و هدف اصلی رزولوشن بالاتر با شکست مواجه شود. ولی از طرف دیگر و برای کاغذهای پوشش‌دار باکیفیت، شکل و اندازه جوهر حفظ می‌شود.

علامت تیک کنار نام چاپگر به چه معنی است؟

گاهی ممکن است کامپیوتر شما به چندین پرینتر متصل باشد. در این شرایط باید یکی از این پرینترها به عنوان پرینتر پیش فرض تعیین شود. در صورتی که پرینتری را به عنوان چاپگر پیش فرض انتخاب کنید، در لیست پرینترها، کنار آن دستگاه یک تیک سبزرنگ نمایش داده می‌شود.


نویسنده :

 • Avatar پریناز گفت:

  از برگه های یه رو سفید باطله میشه برای پرینت استفاده کرد؟

 • Avatar علی گفت:

  درود میخوام یه پرینتر سیاه و سفید بخرم به اون پرینتر ها لیزری میگن یا جوهر افشان؟

  • تحریریه فالنیک تحریریه فالنیک گفت:

   با سلام
   دوست عزیز برای مشاوره خرید پرینتر، لطفا با شماره ۰۲۱۸۳۶۳ و داخلی ۱۲۰ تماس بگیرید.

 • Avatar سام گفت:

  نام دیگر کشوی کاغذچیه؟
  ظرفیت یا تعداد کاغذ کاست پرینتر بین چندبرگ میباشد؟
  سلام

 • Avatar سجاد گفت:

  سلام از کجا میتونم بفهمم پرینتری که دارم تا چه ضخامت کاغذی رو میتونه پرینت بگیره؟ مثلا روی مقوا های معمولی؟!

 • Avatar سیمین دخت شکری گفت:

  درود
  رزولوشن پرینتر هرچقدر بالاتر باشه کیفیت چاپ نیز بالاتر خواهد بود؟

 • Avatar حمید گفت:

  سلام اگه میبینی میشه لطفا، سریعا بیای تلگرامم میخوام پرینتر بگیرم چندتا سوال دارم، تلگرام Hamid_Sh1380 و اینستام hamidm977 اگ تل نداری بیا اینستا ، معمولا لینستام چک نمیکنم میشه تماس اینستایی بگیری ، فقط یکم مشورت میخام age 18

 • Avatar ساجده غریبی گفت:

  ضخامت کاغذ چقدر میتونه در کیفیت چاپ و حتی عملکرد پرینتر تاثیر بگذاره؟

  • Avatar ندا ایزدی گفت:

   سلام

   در پرینتر لیزری هرچی کاغذ ضخیم تر باشد دستگاه باید گرمای بیشتری جهت پخت تونر انجام دهد که باعث کم شدن عمر پرینتر میشود
   در جوهر افشان تاثیر زیادی ندارد فقط باید نوع کاغذ را درست انتخاب کرد تا چاپ بیکیفیت نباشد

 • استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
  >
  .swin-sc-title.style-2 .title span:after