به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - تماس با فالنیک : 8363-021

کارتریج چیست؟+انواع کارتریج جوهری و لیزری

کارتریج چیست؟+انواع کارتریج جوهری و لیزری

نکته مهمی که در خرید پرینتر باید مورد توجه قرار داد، نوع مواد مصرفی آنهاست. زیرا در صورت نامرغوب بودن، می‌تواند شما را متحمل هزینه‌ها و خسارات فراوانی کند. به این مواد مصرفی در پرینترهای جوهرافشان، جوهر و در پرینترهای لیزری پودر و یا تونر گفته می‌شود. مخزنی که تونر یا جوهر درون آن قرار می‌گیرند، کارتریج نامیده می‌شود که در ادامه به طور کامل به معرفی آن می‌پردازیم.

معنی کلمه کارتریج چیست؟

بسیاری از افراد تازه وارد در بازار دستگاه‌های اداری، برداشتی از کارتریج نداشته و می‌خواهند بدانند معنی کلمه کارتریج چیست؟ اگر بخواهیم به صورت گرامری cartridge را برای شما معنی کنیم، باید بگوئیم cartridge در زبان انگلیسی معنای برابر با استوانه و یا فشنگ دارد. معنایی به نسبت نزدیک، به کاربردی که در پرینتر دارد.

cartridge چیست؟

حالا که با معنی کلمه cartridge چیست آشنا شدید، باید در مورد کاربرد کارتریج در پرینتر بدانید. جوهر یا تونری که، عکس‌ها و اسناد را برای شما چاپ می‌کند در کارتریج نگهداری می‌شود. به عبارت دیگر کارتریج منبع نگهداری تونر یا جوهر پرینتر شما است. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، برحسب پرینتری که انتخاب می‌کنید کارتریج‌ها نیز به دو دسته لیزری و جوهری تقسیم می‌شوند.
افراد آماتور در زمینه استفاده از پرینتر، اغلب اوقات تفاوتی بین کارتریج و جوهر یا تونر درون آن قائل نیستند و به اشتباه گمان می‌کنند که این خود کارتریج است که پروسه چاپ را انجام می‌دهد نه ماده درون آن. شما باید بدانید که این تونر یا جوهر درون کارتریج است که، عمل چاپ را انجام می‌دهد.

فروش کارتریج اصل و طرح در فالنیک
هر قدر کیفیت مواد اولیه استفاده شده بالاتر باشد کارتریج با کیفیت‌تری خواهید داشت و در نهایت پرینت پررنگ‌تر و بهتری را دریافت خواهید کرد. فالنیک یکی از با تجربه‌ترین شرکت‌ها در تامین مواد مصرفی پرینترها و خدمات ماشین‌های اداری است. برای خرید کارتریج های اصل و طرح از فالنیک روی دکمه زیر بزنید
مشاوره و خرید کارتریج

کارتریج چگونه کار می کند؟

تا به اینجا کارتریج را به دو دسته جوهری و لیزری تقسیم کردیم، حال به پاسخ پرسش کارتریج چگونه کار می‌کند می‌پردازیم. کارتریج جوهری یا جوهرافشان، فرایند چاپ را به وسیله ترکیب جوهر‌‌های مشکی و رنگی و سوزن‌های نازلی که روی هد پرینتر قرار دارند انجام می‌دهد.
در این پرینتر‌ها کارتریج از طریق سوزن نازل، به صورت قطرات بسیار ریز روی کاغذ می‌آید و به صورت پاششی عمل می‌کند و در واقع سیستم چاپ ترمال یا پیزو است. در سیستم ترمال جوهر ایجاد شده روی صفحه بر اثر حرارت ایجاد می‌شود، مانند کارکرد پرینترهای اچ پی.
سیستم پیزو حرارتی نیست و جوهر ایجاد شده در این سیستم الکتریکی یا لرزشی است، مانند کارکرد پرینتر‌های اپسون. در پرینترهای لیزری کارتریج مغناطیسی کار می‌کند. پس از اینکه درام کارتریج به وسیله لیزر باردار شد و تونر را جذب کرد، کاغذ با رد شدن از روی درام در حال چرخش، تونر داغ شده را به خود جذب کرده و طی یک سری عملیات مکانیکی عمل چاپ صورت می‌گیرد.

گفتگوی TechTalk: بررسی تکنولوژی کارتریج پرینتر

تکنولوژی کارتریج پرینتر

کارشناسان در گفتگوی تخصصی TechTalk، با موضوعات به‌روز تخصصی و فنی، برای ارتقای دانش تخصصی شما به گپ و گفت می‌پردازند و راهکارهایی برای استفاده بهتر از تکنولوژی ارایه می‌دهند. در این دوره می‌توانید با تکنولوژی وایرلس پرینتر بیشتر آشنا شوید.  این ویدیو، هفتمین دوره از گفتگوهای تخصصی TechTalk است. در این قسمت، کارشناسان ما زهرا دشتی و آرتین آمرانیان، تکنولوژی کارتریج های پرینتر را بررسی کرده‌اند و قطعات آن را مورد بررسی داده‌اند. عناوین مهمی که در این ویدئوی ۱۶ دقیقه‌ای می‌بینید در ادامه آمده است.

عناوین مورد بررسی:

 • انواع کارتریج ( اصل، طرح، شارژی و …)
 • آشنایی با قطعه چیپست کارتریج
 • بررسی انواع قطعات کارتریج
 • آشنایی با عملکرد چاپ

کارتریج استارتر چیست؟

بعد از خرید پرینتر جدید، متوجه می‌شوید که درون آن یک کارتریج نو قرار دارد. این کارتریج که اورجینال بوده، کارتریج استارتر نام داشته و تنها تفاوت آن با کارتریج‌های دیگر این است که حدودا ۴۰% آن پودر دارد. البته ظرفیت کارتریج استارتر بیشتر است ولی چون به صورت اشانتیون روی دستگاه قرار دارد، full نیست. پس از اتمام کارتریج استارتر، اگر آن برای اولین بار شارژ شود ۱۰۰% شارژ شده است.


در صورتی که برای نصب، راه اندازی و کار با پرینتر، پلاتر و اسکنر خود مشکل دارید. می‌توانید از کارشناسان ما کمک بگیرید تا آنها از راه دور مشکل را برطرف کنند.
جهت مشاوره و تماس با کارشناس فنی می‌توانید از خط ثابت با شماره تلفن ۹۰۹۹۰۷۱۸۴۳ تماس بگیرید.
از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۷:۳۰پاسخگوی شما هستیم.

تفاوت کارتریج پرینترهای جوهرافشان و پرینتر لیزری:

اگر قصد خرید پرینتر دارید، باید ابتدا کمی درباره مواد مصرفی و ملزومات پرینتر بدانید. پرینتر لیزری انتخاب کنید یا جوهری، در هر صورت باید تفاوت کارتریج پرینتر‌های جوهرافشان و پرینتر لیزری را دانسته و با آگاهی خرید کنید. در ادامه، به معرفی برخی از این تفاوت‌ها می‌پردازیم.

کارتریج های جوهرافشان:

۱-ماده‌ای که درون کارتریج جوهرافشان قرار دارد، به صورت مایع بوده و بر حسب جنسی که دارد به دو دسته دای و پیگمنت تقسیم می‌شود.
۲-بعد از چاپ جوهر بر روی کاغذ، سند به سرعت خشک شده و برای تثبیت نیازی به حرارت ندارد.
۳-بعد از باز شدن پلمپ کارتریج جوهری، باید به سرعت از آن استفاده کرد. در صورت عدم استفاده برای یک مدت طولانی به عنوان مثال یکماه، کارتریج خشک شده و دیگر قابل بازیابی نیست. با کارتریج خشک شده پرینتر نیز دیگر پرینت نمی‌گیرد.
۴-کارتریج جوهری، در مقایسه با کارتریج لیزری، از ظرفیت کمتری برخوردار است.
۵-به دلیل ترکیب کارتریج مشکی با کیت سه رنگ اصلی پرینتر، سرعت چاپ در پرینترهای جوهری پایین است.
۶-بسیاری از افراد تصور می‌کنند که، کارتریج جوهری غیر قابل شارژ است. این فکر درست نیست، کارتریج جوهری نیز مانند کارتریج لیزری قابلیت شارژ دارد اما متخصصین به دلایل مختلفی این پروسه را توصیه نمی‌کنند. برای شارژ کارتریج جوهری، باید بدنه کارتریج را با استفاده از سرنگ سوراخ کرد و آن را درون پرینتر قرار داد. اگر اینکار توسط افراد آماتور و بی تجربه صورت بگیرد، می‌تواند منجر به نشت جوهر درون پرینتر شود.

قطعات کارتریج لیزری
همانطور که در عکس کارتریج مشاده می‌کنید در کارتریج های جوهر افشان، سه رنگ اصلی به همراه یک رنگ سیاه وجود دارد.

همانطور که اشاره کردیم سه رنگ اصلی آبی، قرمز و زرد در کیت رنگی کارتریج جوهری وجود دارد. همچنین به همراه آن‌ها یک رنگ سیاه نیز هست که می‌توانید از آن برای چاپ متون یا تصاویر با رنگ مشکی استفاده کنید.
بعضی از چاپگرهای جوهرافشان، از ترکیب سه رنگ اصلی که نام برده شد، رنگ مشکیِ مرکبی به وجود می‌آورند. این رنگ برای نوشتن متن مناسب نیست، زیرا که متون را به صورت سبز و یا آبی نشان می‌دهد.
در بیشتر پرینترهای جوهرافشان قدیمی، سه رنگ اصلی کارتریج‌ به یکدیگر متصل بودند و در صورت تمام شدن یکی از آن‌ها شما مجبور به تعویض هر سه رنگ بودید. اما امروزه این سه رنگ در پرینترهای جوهرافشان، به صورت جداگانه استفاده می‌شود.
به طور معمول بیشتر پرینترهای جوهرافشان از چهار رنگ اصلی تشکیل شده‌اند. اما اگر شما به یک چاپ حرفه‌ای مانند چاپ عکس نیاز دارید، بهتر است از شش رنگ مجزا، علاوه بر سه رنگ اصلی و رنگ مشکی، که دارای یک رنگ قرمز روشن و آبی روشن ‌باشد استفاده کنید. چرا که این ترکیب در ایجاد تصاویر با رنگ‌های طبیعی بهتر عمل می‌کند.

cartridge چیست
برای کیفیت بیشتر چاپگرهای جوهری سه رنگ مکمل نیز به همراه سه رنگ اصلی وجود دارند.

کارتریج های لیزری:

۱-مواد مصرفی کارتریج‌های لیزری به صورت پودری بوده و جنس ساختاری که دارد، بر حسب کمپانی سازنده کارتریج متفاوت است.
۲-در پرینتر لیزری، پودر برای ثبات روی کاغذ نیاز به گرما و حرارت دارد.
۳-کارتریج لیزری به نسبت کارتریج جوهری از طول عمر و ظرفیت بیشتری برخوردار است. کارتریج جوهری را نباید در معرض نور آفتاب و در مکان‌هایی گرم قرار داد.
۴-پرینتر‌های لیزری از سرعا چاپ بسیار بالایی برخودار هستند.
۵-کارتریج لیزری قابل شارژ است.

پرینتر‌های لیزری بر حسب نوع کارتریج به دو دسته پرینتر رنگی و پرینتر تک رنگ تقسیم می‌شوند. پرینتر‌های تک رنگ، تنها از کارتریج مشکی استفاده می‌کنند، این در حالیست که پرینتر‌های رنگی لیزری، چهار رنگ اصلی را به کار می‌برند.

قطعات کارتریج لیزری

کارتریج های لیزری از قطعات مختلفی تشکیل شده‌اند که به شرح زیر است:

 • درام کارتریج
 • مگنت کارتریج
 • بلید کارتریج
 • فوم رول کارتریج
 • چیپست کارتریج و …

چه زمانی باید کارتریج را تعویض کنیم؟

اکثر مشکلاتی که در پرینتر و فرایند چاپ مشاهده می‌کنید، به تونر و کارتریج ارتباط دارد. بنابراین بهتر است با مشاهده چاپ کمرنگ و یا عدم پرینت گرفتن پرینتر به سرعت برای تعویض و یا شارژ کارتریج اقدام کنید.حالا سوال اینجاست که تفاوت شارژ کارتریج و تعویض کارتریج با یکدیگر چیست؟ در پاسخ باید بگوئیم که، کارتریج شارژ شده توسط متخصص مجدد بررسی و همان کارتریج با تعویض قطعاتی مانند درام و چیپست احیا می‌شود. اما تعویض کارتریج به معنای این است که، کارتریج اصل یا طرح جدیدی را خریداری کرده و جایگزین کارتریج قبلی کنیم.
اگر از کاربرانی هستید که به جای خرید کارتریج اصل یا طرح، شارژ کارتریج را انتخاب می‌کنید باید بدانید که بعد از هر بار شارژ، کیفیت کارتریج افت کرده و از کیفیت چاپ می‌کاهد.
اگر از کارتریج اصل استفاده می‌کنید، قادر هستید در حدود پانزده الی سی بار شارژ کارتریج را انجام دهید. این رقم برای کارتریج‌های طرح به حدود دوازده بار می‌رسد، کیفیت شارژ و تونر ریخته شده درون پرینتر، هرگز به اندازه تونر اولیه در کارتریج اصل و طرح نخواهد رسید.

پیشنهاد مطالعه

شارژ کارتریج چیست؟

کارتریج را می‌توان از قطعات اصلی پرینتر دانست، زیرا بدون این قطعه پرینتر پرینت نخواهد گرفت و از کار خواهد افتاد. در عین حال می‌توان کارتریج را از قطعات مصرفی این دستگاه نیز دانست زیرا، مواد مصرفی پرینتر شما بعد از مدتی استفاده از دستگاه تمام شده و باید به فکر جای جایگزینی برای آن باشید. برای حل این مشکل دو راه پیش روی شما قرار دارد، اولین راه برای تجدید کارتریج پرینتر، خرید کارتریج اصل و تعویض آن با کارتریج تمام شده است. کارتریج اصل از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است، به همان نسبت قیمت بیشتری هم دارد. بنابراین خرید کارتریج اصل هزینه بیشتری برای شما داشته و ممکن است در طی یک سال، هزینه خرید کارتریج پرینتر از قیمت خرید پرینتر نیز بیشتر شود.
راه دوم برای تمدید کارتریج پرینتر، شارژ کارتریج بوده که بیشتر در پرینترهای لیزری انجام می شود چرا که در پرینترهای جوهر افشان، شارژ کارتریج ممکن است باعث آسیب به دستگاه شما شود. حال برای عده‌ای از کاربران این پرسش پیش می‌آید که شارژ کارتریج چیست؟ شما می توانید کارتریج پرینتر خود را بسته به کیفیت تونر شارژ، برند دستگاه و نوع پرینتری که دارید به دفعات مشخصی شارژ و بدون خرید کارتریج جدید دوباره از همان کارتریج استفاده و در هزینه های خودتان صرفه جویی کنید.
شارژ‌ کارتریج در برندها و کیفیت های متنوعی در بازار موجود هستند. هر قدر کیفیت تونر کارتریج شارژ شده شما بیشتر باشد، پرینت با کیفیت تری خواهید داشت.
شارژ کارتریج در مرکز فالنیک توسط کارشناسان با تجربه انجام می‌شود، برای شارژ کارتریج در مرحله اول کارتریج سرویس کامل می‌شود و پودر موجود کاملا تخلیه می‌شود. سپس توسط بهترین پودر مجدد شارژ شده و پس از آن توسط دستگاه موجود تست خواهد شد، در کارتریج‌ها پس از شارژ ممکن است به کیفیت دلخواه نرسیم و همچنان کیفیت کارتریج پایین باشد که با تعویض قطعه این مشکل حل خواهد شد و این موضوع کاملا تجربی است که کدام قطعه نیاز به تعویض دارد.

هر کارتریج چند برگ پرینت میگیرد؟

هر کارتریج چند برگ پرینت میگیرد؟ در پاسخ باید بگوئیم که تعداد پرینت در هر کارتریج، به عوامل گوناگونی بستگی دارد. هر کارتریج شامل اجزا و بخش‌های مختلفی است، که با کارکرد درست خود فرایند چاپ را ممکن می‌کنند. اگر عمر مفید هر یک از این قطعات رو به اتمام باشد، می‌تواند روی کارکرد کارتریج تاثیر منفی بگذارد. لازم به ذکر است که باید، قبل از خرید هر کارتریج ابتدا ظرفیت آن را در نظر گرفته و سوالات خود را از مشاور خرید بپرسید. برای اینکه کارتریجی با بهترین کیفیت را تهیه کنید، باید از فروشگاه‌ها و مراکز آنلاین مطمئن خرید کنید.

پیشنهاد مطالعه

نگهداری کارتریج پرینترهای Inkjet به چه صورت است؟

زمانی که کارتریج به اتمام می‌رسد و یا در حال تمام شدن است، اگر به آن رسیدگی نشود ممکن است به سرعت خشک شده و دیگر قابل پر کردن نباشد. در این صورت هزینه شما نیز دو برابر می‌شود. پس بهتر است قبل از به اتمام رسیدن کارتریج آن را از پرینتر خارج کرده و به صورت زیر بسته‌بندی کنید و جهت شارژ به متخصص مرتبط ارسال کنید:

لوازم مورد نیاز جهت بسته‌بندی:

۱- یک عدد کیسه پلاستیکی زیپ دار (زیپ لاک)

۲- یک نوار باریک (۳۰ در ۲ سانتیمتر) از پارچه کرکی یا کاغذ کاهی نسبتا کلفت یا دستمال کاغذی کلفت

۳- یک عدد کش حلقه ای

برای بسته‌بندی اقدامات زیر را انجام دهید:

۱- کارتریج خالی را از پرینتر خارج کنید.

۲- نوار باریک را چند تا کنید تا به اندازه طول حدود ۳ سانتیمتر کوچک شود. آن را کمی خیس کنید.

۳- کارتریج و نوار خیس شده را در یک پلاستیک قرار دهید. به این نکته توجه کنید که نوار خیس شده کافی است به بدنه کارتریج بچسبد و نباید هیچگونه تماسی با هد چاپ یا قسمت‌های جوهری کارتریج داشته باشد. وظیفه این نوار خیس، مرطوب نگه داشتن داخل پلاستیک است.

۴- کیسه را بسته و آن را خوب ببندید.

۵- با کش دور پلاستیک را مهار کنید. ۶- هرچه سریعتر نسبت به شارژ آن اقدام کنید. گفتنیست در صورتی که نتوانستید کارتریج را به موقع شارژ کنید باید نوار کاغذی استفاده شده را حداقل هفته‌ای یک بار به طور مجدد خیس کنید.

پیشنهاد مطالعه

برای خرید کارتریج باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

اگر قصد خرید پرینتر دارید، قبل از هرچیز باید به نوع جوهر کارتریج آن توجه داشته باشید. چرا که با دانستن نکاتی در مورد کارتریج پرینتر مورد نظر، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته و در بسیاری از هزینه‌ها صرفه جویی کنید.
اگر پرینتر شما قابلیت چاپ اسناد سیاه و سفید دارد، بهتر است از جوهر سیاه رنگ استفاده کنید. چرا که با این کار، در مصرف کارتریج رنگی و سایر هزینه‌های مربوط به کارتریج صرفه جویی خواهید کرد.

معنی کلمه کارتریج چیست
برای چاپ متن به صورت سیاه و سفید از جوهر سیاه استفاده کنیم نه جوهر رنگی، این کار در مصرف جوهر شما صرفه جویی خواهد کرد.

 اگر شما هم به حفظ محیط زیست اهمیت می‌دهید، بهتر است از کارتریج‌های بازیافتی استفاده کنید.
از نکات مهمی که هنگام خرید کارتریج باید در نظر داشته باشید، اطمینان از هماهنگی و سازگاری آن با پرینتر شما است.
بعضی جوهر ها بسیار گران بوده و با بررسی کامل بازار پرینتر درمی یابید که قیمت خرید کاتریج جوهر پرینترتان با خرید یک مدل جدید پرینتر به همراه جوهر اختلاف کمی دارد . در این صورت اقتصادی ترین راه آن است که پرینتر خود را عوض کنید .اغلب اوقات کاربران پرینتر‌های جوهرافشان به این مشکل می‌خورند، پس قبل از خرید پرینتر ابتدا در مورد کارتریج آن دقت کنید.
بیشتر کارتریج‌ها جهت کسب رضایت مشتری دارای ضمانت‌نامه هستند و تنها راه برای ارجاع دوباره کالا برای گارانتی شدن، در دست داشتن برگه اصلی خرید، بسته کارتریج و اطلاعات ضمانت‌نامه است.

خدمات شارژ کارتریج فالنیک
بهترین قیمت شارژ کارتریج را برای بهترین کیفیت آن بخواهید، ۲۵ بار شارژ کارتریج در فالنیک معادل یک بار خرید کارتریج است. این کیفیت را مقایسه کنید.
خدمات شارژ کارتریج


نویسنده :

۸۴ دیدگاه

 • اختری گفت:

  من دوهفته پیش یه پرینتر سه کاره خریدم که ۳۰۰ برگه چاپ کردم کارتریج تمام شد امروز برای شارژ بردم پاساژ رضا که شارژ کنم ولی متاسفانه کارتریج فابریک من رو عوض کردن و کهنه تحویلم دادن من قبلا از شماره سریال وخود کارتریج عکس گرفته بودم با تطبیق عکس متوجه شدم تقلب کردن حالا اصلا اون کارتریج رو دلم نمیاد تو دستگاه بذارم و میخوام یه کارترج فابریک بخرم ولی با این اتفاق نمیدونم به کجا مراجعه کنم برای خرید که جنس تقلبی ندهند بهم البته میخوام برم شکایت کنم امیدوارم به حقم برسم

 • R گفت:

  سلام ببخشید من پرینتر اچ پی دارم مدل پرو. نمدونم چرا تقریبا یک سوم از برگه رو یا چاپ نمی کنه یا خییلی کم رنگ میزنه. لطفا راهنمایی کنید

 • حمیدرضا نظری گفت:

  سلام ببخشید برای تعویض کارتریج پرینتر ایپسون cx5200 ،بعد از باز کردن درب، کارتریج ها در جای خارج شدن نیستن ، چطوری باید بیارمشون سمت چپ تا به جای باز برسه؟ چون الان زیر پوسته هست و کارتریج ها بالا نمیاد ،گیر میکنه

 • مصطفی گفت:

  سلام من کار مهرسازی انجام میدم پرنتر hp دارم ولی کارتریج ک عوض میشه پیدا نمی کنم کیفیت رو کاغذ کالک نداره

 • فاطمه گفت:

  سلام
  خسته نباشید من یک برگه که از پرینتر چاپ میکنم خیلی کثیف چاپ میشه مشکل از چیه

  • تحریریه فالنیک گفت:

   درود بر شما
   فاطمه عزیز، اگر از پرینتر جوهری استفاده می‌کنید این احتمال وجود دارد که هد دستگاه کثیف شده باشد.
   اگر از پرینتر لیزری بهره می‌برید، ممکن است در حین تعویض و یا شارژ کارتریج متخصص درام و چیپست کارتریج را تعویض نکرده باشد.
   اگر این دو قطعه تعویض نشوند، روی کیفیت پرینت تاثیری به شدت منفی دارند.
   موفق باشید.

 • شه سواری گفت:

  سلام من کارتریج لیزری حدودا ۳سال پیش خریدم و تا الان استفاده نکردم سوالم اینه که کارتریج خراب نشده یا اگر داخل دستگاه بزارم به دستگاهم اسیب نمی رسونه ؟

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   اگر کارتریج شما لیزری است و محیطی که نگهداری می کنید، در معرض نور آفتاب و در رطوبت نباشد، قابل استفاده بوده و مشکلی پیش نخواهد آمد ولی نگهداری کارتریج های جوهری به مراتب سخت تر بوده و پس از گذشت تاریخ انقضا امکان استفاده از آن نیست.

 • اکرم محمدزاده گفت:

  من کارتریجم رو برای شارژ فرستادم به جایی بلید کارتریج رو عوض کرده از کجا بفهمم چه زمانی نیاز هست که بلید کارتریج عوض شه و اصلا کار بلید توی کارتریج چه هست؟

 • علی گفت:

  سلام، یه پرینتر برای کارهای دانش آموزی در خونه میخوام، لیزری سیاه ، که کارتریج اون در بازار فراوان باشه، قیمت خود پرینتر زیاد نباشه و کار زیاد هم نداره، ممکنه هفته ای حدود ۱۰ برگ
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • تحریریه فالنیک گفت:

   با سلام
   دوست عزیز برای مشاوره خرید پرینتر، لطفا با شماره ۰۲۱۸۳۶۳ و داخلی ۱۲۰ تماس بگیرید.

 • فری گفت:

  کارتریجی که مناسب با محیط زیست باشه از کجا پیدا کنم؟

 • باغبان گفت:

  من چطوری باید برای شارژ کارتریج در محل درخواست بدم؟ تونری که برای شارژ استفاده می‌کنید از کیفیت کافی برخورداره؟

 • فرشته گفت:

  سلام شما کارتریج‌های بازیافتی دارید؟

 • فاضل گفت:

  من تا حالا هرچی کارتریج گرفتم هیچکدوم ضمانت نامه نداشتن این میتونه نشون دهنده این باشه که کارتریج تقلبی بوده؟

 • سینا گفت:

  شارژ کارتریج برای پرینتر جوهری رو اصلا توصیه نمیکنم، چون در بدترین حالت ممکنه باعث نشتی جوهر درون پرینتر و در بهترین حالت باعث افت کیفیت پرینت میشه

 • شایسته گفت:

  سلام تازه کارتریج جوهری رو عوض کردم، اما استفاده من از پرینترم خیلی زیاد نیست در حد چاپ کردن چند تا عکسه اما تازگی شنیدم که اگر از کارتریج استفاده نشه خشک میشه دلیلش چیه؟ چطوری میتونم از خشک شدن کارتریج جلوگیری کنم؟

  • تحریریه فالنیک گفت:

   سلام
   پرینترهای جوهری اگر مدت طولانی استفاده نشوند، خشک خواهند شد. شما سعی کنید هفته‌ای یک یا دوبار تاز پرینتر استفاده کنید تا خشک نشود.

 • مهسا فراهانی گفت:

  سلام چند وقت پیش متوجه شدم که کارتریج پودر ریزی داره و داخل پرینتر با تونر پر شده دیگه از پرینترم استفاده نکردم چطوری میتونم درستش کنم؟

 • هاشم صرافی گفت:

  ایا کارتریج استارتر را میشه شارژ کرد ؟

 • آقامحمدی گفت:

  با سلام و احترام
  آیا رطوبت کارتریج رو خراب نمی کنه؟

 • آقا محمدی گفت:

  سلام
  رطوبت کارتریج رو خراب نمی کنه؟

 • اکبری گفت:

  سلام
  توی توضیحات کارتریج جوهری گفتید که میشه از دو رنگ قرمز روشن و آبی روشن هم استفاده کنیم در کنار رنگهای دیگه میشه راهنمایی کنید چطور توی دستگاه قرار بدیم؟ آیا باید جایگزین رنگهای اصلی بشن یا نه امکان داره با رنگهای دیگه توی دستگاه قرار بگیره؟ و اینکه برای کارتریجهای دای فقط این امکان هست یا نه مدلهای کارتریج جوهری دیگه هم این امکان رو دارن

  • زهرا چگینی گفت:

   سلام
   خیر شما نمی‌توانید رنگهای کارتریج را جایگزین کنید. برخی از پرینترها این امکان را دارند که قرمز و آبی روشن هم در آنها قرار گیرد.

 • شکوهی گفت:

  درود ایا شارژ کارتریج در محل ضمانت و گارانتی داره؟

 • فریبرز عبدالهی گفت:

  آقا یه سوال منظور از اینکه میگید کارتریج باید با پرینتر هماهنگ باشه چیه؟
  این قانون در مورد همه پرینترها صدق می‌کنه؟

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   منظور این است که حتما باید مدل دقیق کارتریج پرینتر خود را استفاده کنید و این موضوع در تمامی پرینترها باید رعایت شود.

 • برزو رادمنش گفت:

  من شنیدم که کارتریج جوهری به سرعت خشک میشه…کارتریج تونر چی؟ چیزی میتونه اونو خراب کنه؟

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   کارتریج جوهری در اثر بی استفاده بودن خشک می شود و در هفته یک یا دو پرینت باید از آن گرفته شود ولی کارتریج های لیزری طی گذشت زمان هیچ مشکلی برایشان پیش نمیاید فقط شرایط نگهداری آن مهم است . در محیط مرطوب – در معرض نور آفتاب – تحت فشار نباید قرار گیرد در غیر اینصورت مشکلی برای آنها پیش نخواهد آمد .

 • شهرام گفت:

  من حدودا چند سال پیش تعدادی کارتریج لیزری خریدم به تازگی یکیش رو باز کردم و داخل دستگاه قرار دادم خیلی صدا میده و اصلا پرینت نمیگیره و خو‌د کارتریج رو هم که تکان میدم صدا میده با اینکه کارتریج اورجیناله ولی نمی تونم پرینت بگیرم آیا کارتریج لیزری فاسد میشه؟

  • امیر حسین لاسانی گفت:

   اگر مکان نگهداری کارتریج مناسب باشد کارتریج فاسد نمی شود مثلا کارتریج نباید در معرض نور خورشید باشد – نباید در رطوبت نگهداری شود – نباید وسیله سنگین روی آن قرار داد

 • صادق گفت:

  سلام من یه دستگاه لیزری رنگی دارم ولی فقط پرینت سیا و سفید میگیرم ایا میتونم کلا تمام کارتریج هامو مشکی شارژ کنم ؟

 • خشایار ایرانلو گفت:

  عذر میخوام آیا شما کارتریج پرینتر هم میفروشید؟ برای پرینتر لیزری میخوام بدون صفحه نمایش

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   شما میتوانید برای خرید کارتریج به صورت تلفنی، با شماره ۰۲۱۸۳۶۳ داخلی ۱۲۰ تماس بگیرید.

   همچنین برای خرید آنلاین کارتریج، می توانید به فروشگاه اینترنتی پرینت فید مراجعه کنید.

   https://printfeed.org/

 • علیرضا رضایی زاده گفت:

  از نظر مصرف کارتریج، پرینترهای جوهرافشان بهتر هستند یا پرینتر لیزری؟ راهنمایی دارید که در این مورد توضیح داده باشه؟

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   پرینترهای لیزری مقرون به صرفه تر هستند.

   شما در این زمینه بهتر است با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید. راهنماییتان می کنند.

   شماره تماس: ۰۲۱۸۳۶۳ داخلی ۵۵۴۴

 • پریسا پهلوان زاده گفت:

  سلام
  کارتریج پرینتر جوهری به صورت مایع است؟ و کارتریج پرینترهای لیزری به صورت پودری؟
  من خیلی در مورد پرینتر نمیدونم و میخوام یه پرینتر برای پرینت و چاپ جزوات دانشگاهم بخرم کدومیک از این کارتریج ها زودتر تموم میشه و اصولا کدوم پرینتر برای کار من اوکی هستش؟
  لطفا راهنمایی کنید

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   بهتر است از پرینترهای لیزری استفاده کنید چون مقرون به صرفه تر هستند. شما می توانید برای مشاوره و خرید پرینتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

   شماره تماس: ۰۲۱۸۳۶۳ داخلی ۵۵۴۴

 • روزبه فخار منش گفت:

  درود بر شما
  من برای بایگانی یک شرکتی قصد خرید پرینتر دارم
  با خوندن این مقاله متوجه شدم که پرینترهای جوهری رنگ سیاه رو به صورت سبز و ابی چاپ میکنند
  خب سوال من اینکه برای بایگانی که گاهی اوقات عکس رنگی هم داره از پرینتر لیزری تک رنگ استفاده کنم؟؟؟؟ یا پرینتر لیزری رنگی چون واقعا نمیخوام آبی یا سبز باشن اسنادم

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   در این زمینه مشاورین فالنیک به بهترین نحو راهنماییتان می کنند. سما می توانید با شماره ۰۲۱۸۳۶۳ داخلی ۱۲۰ تماس بگیرید.

 • نورالله میر آبادی گفت:

  همه کارتریج پرینترهای Inkjet اگر استفاده نشن خشک میشن یا این ویژگی محدود به برند خاصیه؟
  پرینترهای لیزری چی؟

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   در تمامی برند ها اگر کارتریج جوهری باشد خشک می شود برای اینکه این مشکل پیش نیاید بهتر است هر هفته ۱ عدد پرینت گرفته شود .
   ولی پرینتر های لیزری هیچ مشکلی نخواهند داشت .

 • علیرضا سپاس افشار گفت:

  راهی هست که بشه از خشک شدن کارتریج پرینتر جوهر افشان جلوگیری کرد؟؟؟؟

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   حداقل هفته ای یکبار از دستگاه پرینت گرفته شود. این کار مانع از خشک شدن کارتریج خواهد شد

 • بیژن صالحیان گفت:

  کارتریج استارتر رو از کجا میشه خرید؟؟؟

 • هوشنگ میرسلیمیان گفت:

  ببخشید اگر مدت زیادی از پرینتر جوهری استفاده نکنیم ایا کارتریج ما خشک میشه؟ منظورم یک مماه است
  با تشکر

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   بله امکان خشک شدن کارتریج ها هست برای جلوگیری از خشک شدن آن بهتر است در طول هفته ۱ برگ پرینت گرفته شود .

 • علیزاده گفت:

  سلام با تشکر از مطلب خوبتون یه سوال دارم
  کارتریج اصل رو چندبار و کارتریج طرح رو چندبار میشه شارژ کرد؟ کیفیت کارتریج ها بعد از شارژ چگونه است؟

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   با هر بار شارژ کارتریج کیفیت کمی کاهش می بابد و در واقع به صورت دقیق نمی توان گفت چند بار هر کارتریج شارژ شود.

 • خردمند گفت:

  یعنی واقعا این مورد امکان داره که قیمت کارتریج پرینتر یه وقتایی از مدل یک پرینتر جدید بالاتر باشه؟ من شنیدم پرینتر های جوهری این مدلی هستند امکانش هست بهم یه پرینتر لیزری اچ پی رنگی معرفی کنید؟ ممنونم

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   بله به دلیل ظرفیت چاپ کارتریج ها ممکن است گرانتر از دستگاه باشند. برای مشاوره و خرید پرینتر می توانید با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید:

   ۰۲۱۸۳۶۳ داخلی ۵۵۴۴

 • مهدی کریمی گفت:

  کارتریج استارتر تماما اورجیناله؟ چندبار میشه شارژش کرد؟

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   کارتریج استارتر کارتریجی است که در دستگاه خریداری شده وجود دارد و اورجینال است و تا زمانی که کیفیتش را از دست ندهد قابل شارژ است.

 • خوش طینت گفت:

  سلام من یه کارتریج طرح خریدم و فکر میکنم الان باره چهارمه که دارم شارژش میکنم اما خدایی دیگه اصلا کیفیت نداره و محو پرینت میگیره خیلی کمرنگ شده من شنیده بودم که شارژ کارتریج طرح بیشتر از پنج باره درسته؟ یا نه؟

 • گودرزی گفت:

  سلام چرا کارتریج جوهری شارژ نمیشه؟ ممن شنیدم اخه امکان شارژ کارتریج جوهری هم وجود داره

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   توصیه می‌شود که کارتریج های جوهری به هیچ عنوان شارژ نشوند. چرا که شارژ کارتریج های جوهری باعث ریزش زیاد جوهر روی قطعات پرینتر شده و این امر به پرینتر آسیب زیادی می‌رساند. همچنین برای شارژ کردن کارتریج جوهری، در قسمتی از آن حفره‌ای ایجاد می‌کنند که اینکار خود باعث عملکرد نادرست کارتریج در پرینتر می‌شود.

 • حسین حیدری گفت:

  سلام لطف عالی زیاد متشکر استفاده کردیم

 • امیر ارسلان گفت:

  من تازه شارژ کارتریج پرینتر انجام دادم اما خب دوباره بعد از یه هفته داره به من آلارم اتمام کارتریج میده، حالا من زیاد چاپ میکنم ولی نشده بود که اینقدر زود تموم شه مشکل از کجاست؟

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   شارز کارتریج شما ممکن است تمام نشده باشد و مشکل پیش آمده مربوط به چیپست کارتریج باشد. با تعویض چیپست ارور از بین می رود. در صورتی که در تهران هستید می توانید درخواست تعمیر کارتریج در محل خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

 • همتی گفت:

  سلام
  میخواستم بدونم خرید کارتریج اصل و طرح به صرفه تره و یا شارژ کارتریج؟ کدوم مقرون به صرفه تره و کدوم یکی کیفیت خوبی داره ؟ چون برام کیفیت کارتریج هم مهمه

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   این بستگی به بودجه شما دارد. کارتریج های اصل مسلما کیفیت بالاتری را به شما ارائه می کند. در مقابل کارتریج های طرح ارزان تر و کیفیت قابل قبولی در چاپ دارد. شارژ کارتریج نیز برای شما به صرفه است.

 • شاخص پژوه گفت:

  سلام من میخوام پرینتر بخرم و مردد هستم بین خرید پرینتر لیزری یا خرید پرینتر جوهرافشان…الان تو این متن دیدم که در پرینتر جوهری شارژ کارتریج انجام نمیشه…اما پرینتر لیزری رو میشه شارژ کرد خب چرا؟ دلیلش چیه؟ کارتریج پرینتر جوهر اشفان چه فرقی با کارتریج پرینتر لیزری داره؟

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   بهتر است که کارتریج های جوهری به هیچ عنوان شارژ نشوند. چرا که شارژ کارتریج های جوهری باعث ریزش زیاد جوهر روی قطعات پرینتر شده و این امر به پرینتر آسیب زیادی می‌رساند. همچنین برای شارژ کردن کارتریج جوهری، در قسمتی از آن حفره‌ای ایجاد می‌کنند که اینکار خود باعث عملکرد نادرست کارتریج در پرینتر می‌شود. همچنین از نطر چاپ، کارتریج های لیزری مقرون به صرفه تر بوده و کیفیت بالاتری نیز دارند.

 • رضا داور گفت:

  سلام .دنبال یه تونر با درجه حرارات بالای۸۰۰ هستم .میشه توضیح بدین برای این حرارت تونر مخصوص میخواد یا کلا پرینتر مخصوص میخواد ؟مرسی

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   در زمینه مشاوره و خرید پرینتر می توانید با کارشناسان فروش پرینتر فالنیک در ارتباط باشید.

   ۰۲۱۸۳۶۳ داخلی ۵۵۴۴

 • حمیدرضا گفت:

  سلام ممنون مفید بود

 • فرامرز گفت:

  چه فرقی بین کارتریج اصلی و طرح هست؟ از نظر کیفیت هم باهم تفاوتی دارن؟ و اینکه استفاده از کارتریج طرح میتونه روی دستگاه اثر منفی داشته باشه؟

 • منصوری گفت:

  سلام چرا معمولا زمان شارژ کاتریج درام اونو عوض می کنند و میشه بگید جنس تونری که استفاده می کنید چیه ؟

  • فالنیک گفت:

   برای بهتر شدن کیفیت و پر رنگ تر شدن چاپ درام تعویض می شود. جنس تونر ها متفاوت است و از نوع مرغوب آن استفاده می شود

 • نگار گفت:

  سلام
  تفاوت کیفتی کارتریج طرح و اصلی به چه میزان هست؟ آیا امکان شارژ مجدد کارتریج طرح هست؟

  • فالنیک گفت:

   از لحاظ کیفیت تفاوت زیادی ندارد مخصوصا در کارتریج های لیزر مشکی. در کارتریج های جوهری تفاوت زیادی دارند و بهتر است حتما اورجینال استفاده شود. به جز کارتریج های جوهری بقیه کارتریج های طرح قابل شارژ میباشند

 • ارسال دیدگاه  خرید سرور hp
  شارژ کارتریج
  نصب و راه اندازی شبکه
  خرید استوریج
  پادکست
  ایبوک فالنیک
  تک تاک
  نویسنده مهمان فالنیک
  سوئیچ شبکه
  استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
  عضویت در خبرنامه فالنیک

  عضویت در خبرنامه فالنیک

  با عضویت در خبرنامه ماشین های اداری فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

  تبریک ،شما با موفقیت در خبرنامه فالنیک عضو شدید.