به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ - تماس با فالنیک : 8363-021

کارتریج چیست؟ آشنایی با کارتریج و انواع آن

آشنایی با کارتریج

یکی از دستگاه‌هایی که امروزه از آن در هر سازمان و اداره‌ای استفاده می‌شود، پرینتر و یا دستگاه چاپ است که از نظر کارکرد به دسته‌های مختلفی تقسیم‌ می‌شوند. نکته مهمی که در خرید هر پرینتر باید مورد توجه قرار داد، نوع مواد مصرفی آنهاست،  که در صورت نامرغوب بودن آن، می‌تواند هزینه‌های زیادی به دستگاه وارد کند.

به این مواد مصرفی در پرینترهای جوهرافشان، جوهر و در پرینترهای لیزری پودر و در اصطلاح تونر گفته می‌شود. حال محفظه‌ای که این تونر در آن قرار می‌گیرد، کارتریج نامیده می‌شود که در ادامه به طور کامل به معرفی آن می‌پردازیم: 

کارتریج چگونه کار می کند؟

نحوه کارکرد کارتریج های لیزری از کارتریج های جوهرافشان متفاوت است، در پرینترهای جوهری کارتریج به صورت پاششی عمل می‌کند و در واقع سیستم چاپ ترمال یا پیزو است.

در سیستم ترمال: جوهر ایجاد شده روی صفحه بر اثر حرارت ایجاد می‌شود. مثل پرینترهای اچ پی

در سیستم پیزو: حرارتی نیست، در این سیستم جوهر ایجاد شده الکتریکی یا لرزشی است. مثل پرینترهای اپسون

*** در پرینترهای لیزری کارتریج مغناطیسی کار می‌کند.

پس از اینکه درام کارتریج باردار شد و تونر را جذب کرد، طی یک سری عملیات مکانیکی پودر بر روی کاغذ پخته می‌شود و عمل چاپ صورت می‌گیرد.

گفتگوی TechTalk: بررسی تکنولوژی کارتریج پرینتر

تکنولوژی کارتریج پرینتر

کارشناسان در گفتگوی تخصصی TechTalk، با موضوعات به‌روز تخصصی و فنی، برای ارتقای دانش تخصصی شما به گپ و گفت می‌پردازند و راهکارهایی برای استفاده بهتر از تکنولوژی ارایه می‌دهند. در این دوره می‌توانید با تکنولوژی وایرلس پرینتر بیشتر آشنا شوید.  این ویدیو، هفتمین دوره از گفتگوهای تخصصی TechTalk است.

در این قسمت، کارشناسان ما زهرا دشتی و آرتین آمرانیان، تکنولوژی کارتریج های پرینتر را بررسی کرده‌اند و قطعات آن را مورد بررسی داده‌اند. عناوین مهمی که در این ویدئوی ۱۶ دقیقه‌ای می‌بینید در ادامه آمده است.

عناوین مورد بررسی:

 • انواع کارتریج ( اصل، طرح، شارژی و …)
 • آشنایی با قطعه چیپست کارتریج
 • بررسی انواع قطعات کارتریج
 • آشنایی با عملکرد چاپ

کارتریج استارتر چیست؟

کارتریج استارتر کارتریجی است که داخل دستگاه خریداری شده قرار دارد، این کارتریج اورجینال بوده و تنها تفاوت آن با کارتریج‌های دیگر این است که حدودا ۴۰% ظرفیت کارتریج پودر دارد، البته ظرفیت آن بیشتر است ولی چون این کارتریج به صورت اشانتیون روی دستگاه قرار دارد،  full نیست که پس از اتمام آن اگر کارتریج شارژ شود ۱۰۰% شارژ شده است.

تفاوت کارتریج پرینترهای جوهرافشان و پرینتر لیزری:

ساختار کارتریج های لیزری و جوهری کاملا متفاوت است و ما در این مقاله به یک سری تفاوت‌ها اشاره می‌کنیم:

کارتریج های جوهرافشان:

 • مواد مصرفی آن‌ها به صورت مایع است.
 • بعد از چاپ جوهر بر روی کاغذ، به سرعت خشک می‌شود و نیازی به حرارت ندارد.
 • بعد از اینکه پلمپ کارتریج باز شد، اگر در مدت زمان کوتاهی (به طور مثال یک ماه) استفاده نشود، خشک می‌شود.
 • ظرفیت کارتریج جوهری در مقایسه با ظرفیت کارتریج لیزری پایین‌تر است.
 • سرعت چاپ در پرینترهای جوهری پایین است.
 • کارتریج جوهری غیر قابل شارژ است.

رنگ‌های اصلی که در پرینترهای جوهرافشان وجود دارد، به سه رنگ اصلی Cyan (آبی)، Magenta (قرمز) و‌ Yellow (زرد) تقسیم می‌شوند، همچنین به همراه آن‌ها یک رنگ سیاه نیز وجود دارد که می‌توانید از آن برای تولید تصویر با رنگ مشکی استفاده کنید.

بعضی از چاپگرهای جوهرافشان، از ترکیب سه رنگ اصلی که نام برده شد، رنگ مشکیِ مرکبی به وجود می‌آورند که برای نوشتن متن مناسب نیست، چرا که رنگ آن به صورت مشکی متمایل به سبز یا آبی تبدیل می‌شود.

بیشتر پرینترهای جوهرافشان قدیمی، سه رنگ اصلی کارتریج‌های آن به یکدیگر متصل بودند و در صورت تمام شدن یکی از رنگ‌ها شما مجبور به تعویض هر سه رنگ بودید. اما امروزه این سه رنگ در پرینترهای جوهرافشان، به صورت جداگانه استفاده می‌شود.

به طور معمول بیشتر پرینترهای جوهرافشان از چهار رنگ اصلی تشکیل شده‌اند. اما اگر شما به یک چاپ حرفه‌ای مانند چاپ عکس نیاز دارید، بهتر است از شش رنگ مجزا، علاوه بر سه رنگ اصلی و رنگ مشکی، که دارای یک رنگ قرمز روشن و آبی روشن ‌باشد استفاده کنید، چرا که این ترکیب در ایجاد تصاویر با رنگ‌های طبیعی‌تر تأثیرگذار است.

 

کارتریج های لیزری:

 • مواد مصرفی کارتریج‌های لیزری به صورت پودری است.
 • پودر برای ثبات روی کاغذ نیاز به گرما دارد.
 • طول عمر کارتریج لیزری به نسبت کارتریج جوهری خیلی بیشتر است (کارتریج اگر در معرض نور آفتاب و رطوبت قرار نگیرد مشکلی برایش پیش نمی‌آید و در واقع نگهداری کارتریج لیزری بسیار آسان‌تر از کارتریج جوهری است).
 • سرعت چاپ در پرینترهای لیزری بالا است.
 • کارتریج لیزری قابل شارژ است.

 

 کارتریج های لیزری نیز به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • پرینتر لیزری رنگی: شامل ۴ عدد کارتریج لیزری رنگی (بک کیت کارتریج) به رنگ‌های: مشکی، آبی، زرد و قرمز است.
 • پرینتر لیزری مشکی: شامل ۱ عدد کارتریج مشکی است.

اجزای کارتریج لیزری

کارتریج های لیزری از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند که به شرح زیر است:

 • درام کارتریج
 • مگنت کارتریج
 • بلید کارتریج
 • فوم رول کارتریج
 • چیپست کارتریج و …

چه زمانی باید کارتریج را تعویض کنیم؟

*** زمانی که مشکلی در چاپ مشاهده می‌شود، امکان دارد از تونر کارتریج دستگاه باشد که می‌توان کارتریج را شارژ و یا تعویض کرد.

تفاوت شارژ کارتریج و تعویض کارتریج در این است که کارتریج شارژ شده مجدد بررسی و همان کارتریج با تعویض قطعه احیا شده، ولی تعویض کارتریج یعنی کارتریج دیگری جایگزین کرده باشیم.

پیشنهاد مطالعه

اگر جزو کسانی هستید که کارتریج دستگاهتان را شارژ می‌کنید، بهتر است بدانید پس از چندین بار کارتریج شارژ شده، کیفیت افت پیدا کرده و بهتر است کارتریج را تعویض کنید.

شارژ کارتریج چگونه است؟

شارژ کارتریج در مرکز فالنیک توسط کارشناسان با تجربه انجام می‌شود، برای شارژ کارتریج در مرحله اول کارتریج سرویس کامل می‌شود و پودر موجود کاملا تخلیه می‌شود. سپس توسط بهترین پودر مجدد شارژ شده و پس از آن توسط دستگاه موجود تست خواهد شد، در کارتریج‌ها پس از شارژ ممکن است به کیفیت دلخواه نرسیم و همچنان کیفیت کارتریج پایین باشد که با تعویض قطعه این مشکل حل خواهد شد و این موضوع کاملا تجربی است که کدام قطعه نیاز به تعویض دارد.

شارژ کارتریج مناسب پرینتر شما در فالنیک
بهترین قیمت شارژ کارتریج را برای بهترین کیفیت آن بخواهید، ۲۵ بار شارژ کارتریج در فالنیک معادل یک بار خرید کارتریج است. این کیفیت را مقایسه کنید. برای ثبت تیکت شارژ کارتریج کلیک کنید:
مشاوره و خرید

 

برای نگهداری کارتریج پرینترهای Inkjet چه اقداماتی لازم است؟

زمانی که کارتریج به اتمام می‌رسد و یا در حال تمام شدن است، اگر به آن رسیدگی نشود ممکن است به سرعت خشک شده و دیگر قابل پر کردن نباشد. در این صورت هزینه شما نیز دو برابر می‌شود. پس بهتر است قبل از به اتمام رسیدن کارتریج آن را از پرینتر خارج کرده و به صورت زیر بسته‌بندی کنید و جهت شارژ به متخصص مرتبط ارسال کنید:

لوازم مورد نیاز جهت بسته‌بندی:

۱- یک عدد کیسه پلاستیکی زیپ دار (زیپ لاک)
۲- یک نوار باریک (۳۰ در ۲ سانتیمتر) از پارچه کرکی یا کاغذ کاهی نسبتا کلفت یا دستمال کاغذی کلفت
۳- یک عدد کش حلقه ای

برای بسته‌بندی اقدامات زیر را انجام دهید:

۱- کارتریج خالی را از پرینتر خارج کنید.
۲- نوار باریک را چند تا کنید تا به اندازه طول حدود ۳ سانتیمتر کوچک شود. آن را کمی خیس کنید.
۳- کارتریج و نوار خیس شده را در یک پلاستیک قرار دهید. به این نکته توجه کنید که نوار خیس شده کافی است به بدنه کارتریج بچسبد و نباید هیچگونه تماسی با هد چاپ یا قسمت‌های جوهری کارتریج داشته باشد. وظیفه این نوار خیس، مرطوب نگه داشتن داخل پلاستیک است.
۴- کیسه را بسته و آن را خوب ببندید.
۵- با کش دور پلاستیک را مهار کنید.
۶- هرچه سریعتر نسبت به شارژ آن اقدام کنید.
گفتنیست در صورتی که نتوانستید کارتریج را به موقع شارژ کنید باید نوار کاغذی استفاده شده را حداقل هفته‌ای یک بار به طور مجدد خیس کنید.

برای خرید کارتریج باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

اگر قصد خرید پرینتر دارید، قبل از هرچیز باید به نوع جوهر کارتریج آن توجه داشته باشید، چرا که که انتخاب کارتریج مناسب باعث صرفه‌جویی در مصرف هزینه و وقت شما می‌شود.
۱- اگر پرینتر شما قابلیت چاپ اسناد سیاه و سفید دارد، بهتر است از جوهر سیاه رنگ استفاده کنید، چرا که با این کار، به مقدار قابل توجهی از هزینه خرید خود صرفه‌جویی می‌کنید.

۲ – بیشتر افراد به حفاظت از محیط زیست اهمیت زیادی می‌دهند، اگر شما هم از این دسته از افراد هستید، کارتریج‌های بازیافتی بسیار مناسب شماست.
۳ – از نکات مهمی که هنگام خرید کارتریج باید در نظر داشته باشید، اطمینان از هماهنگی آن کارتریج با پرینتر شما است.

۴ – بعضی جوهر ها بسیار گران بوده و با بررسی کامل بازار پرینتر درمی یابید که قیمت خرید کاتریج جوهر پرینترتان با خرید یک مدل جدید پرینتر به همراه جوهر اختلاف کمی دارد . در این صورت اقتصادی ترین راه آن است که پرینتر خود را عوض کنید .
۵ – بیشتر کارتریج‌ها جهت کسب رضایت مشتری دارای ضمانت‌نامه هستند و تنها راه برای ارجاع دوباره کالا برای گارانتی شدن، در دست داشتن برگه اصلی خرید، بسته کارتریج و اطلاعات ضمانت‌نامه است.


نویسنده :

7
دیدگاه تان را بنویسید

avatar
4 نظرات
3 تعداد پاسخها
0 دنبال کنندگان
 
پربازدیدترین کامنت
پرامتیاز ترین کامنت
6 نویسندگان نظرات
حمیدرضاندا ایزدیفرامرزتیم تحریریه فالنیکمنصوری نظرات اخیر
  اشتراک  
اطلاع رسانی
نگار
مهمان
نگار

سلام
تفاوت کیفتی کارتریج طرح و اصلی به چه میزان هست؟ آیا امکان شارژ مجدد کارتریج طرح هست؟

منصوری
مهمان
منصوری

سلام چرا معمولا زمان شارژ کاتریج درام اونو عوض می کنند و میشه بگید جنس تونری که استفاده می کنید چیه ؟

فرامرز
مهمان
فرامرز

چه فرقی بین کارتریج اصلی و طرح هست؟ از نظر کیفیت هم باهم تفاوتی دارن؟ و اینکه استفاده از کارتریج طرح میتونه روی دستگاه اثر منفی داشته باشه؟

ندا ایزدی
مدیریت
ندا ایزدی

سلام

شما میتونید برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، لینک زیر را بخوانید:

https://printfeed.org/blog/?p=573

حمیدرضا
مهمان
حمیدرضا

سلام ممنون مفید بود

استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.

عضویت در خبرنامه فالنیک

15000 تومان هدیه اولین خرید کارتریج

با عضویت در خبرنامه فالنیک (ایران اچ پی)

- ارسال رایگان

- تخفیفات شگفت انگیز

- تضمین بهترین قیمت

تبریک ،شما با موفقیت در خبرنامه فالنیک عضو شدید.