به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
تماس با فالنیک : 8363-021
پرینتر

پرینتر جوهرافشان چیست؟

پرینتر جوهرافشان چیست

اگر برای خرید پرینتر به فروشگاه‌های مختلف مراجعه کرده باشید، اصلی‌ترین سوالی که فروشنده از شما می‌پرسد این است که پرینتر لیزری می‌خواهید یا پرینتر جوهرافشان؟ در مقاله‌های قبلی درباره پرینتر‌های لیزری توضیح داده‌ایم، حالا می‌خواهیم به پاسخ پرسش پرینتر جوهرافشان چیست بپردازیم تا بهترین خرید را داشته باشیم.

پرینتر‌های جوهرافشان از اواسطه دهه 80 میلادی وارد بازار شدند، از آن زمان تا به حال پرینتر‌های جوهری همگام با پیشرفت تکنولوژی بوده و تغییر کردند. پرینتر‌های جوهری به دلیل کارکرد آسان و قیمت پایینی که دارند، در بازار وسایل اداری بسیار پر طرفدار هستند. پرینتر‌های جوهری برحسب نوع کارکردی که دارند، به تک کاره و چندکاره تقسیم می‌شوند. در پرینتر‌های چندکاره، دستگاه علاوه بر پرینت از قابلیت فکس، کپی و اسکن نیز برخوردار است.

یک چاپگر جوهرافشان معمولی می‌تواند پرینتی با حداقل وضوح 300dpi چاپ کند. در برخی از مدل‌های پرینتر‌های جوهری نسخه‌های چاپی تمام رنگی، با 600dpi پرینت بگیرند.

خرید پرینتر با بهترین کیفیت و گارانتی معتبر
اگر می‌خواهید خرید پرینتر را از یک شرکت حرفه‌ای، معتبر و با سابقه انجام دهید تا ازکیفیت دستگاه و خدمات پس از فروش آن مطمئن باشید، روی کلمه خرید پرینتر کلیک کنید یا برای ارتباط با کارشناسان ما و گرفتن قیمت پرینتر با 02154591907 تماس بگیرید. تا از خدمات مشاوره ما به رایگان استفاده کنید.
خرید پرینتر

انواع پرینتر‌های جوهر افشان

پرینتر‌های جوهرافشان، بسته به نوع کارکردی که دارند، به دو دسته خانگی(اداری) و صنعتی تقسیم می‌شوند. در مدل‌های خانگی که در این مقاله به توضیح آن‌ها پرداخته‌ایم، هد و کاغذ، هر دو در جریان فرایند چاپ حرکت می‌کنند. اما در پرینتر‌های صنعتی جوهری، هد ثابت بوده و این کاغذ است که حرکت می‌کند.  

نحوه کار چاپگر جوهر افشان

پرینتر جوهر افشان، چاپگری است که برای ایجاد تصاویر، قطرات (ذرات) بسیار کوچکی از جوهر را روی کاغذ پخش می‌کند که در واقع عمل پاشش جوهر اتفاق می‌افتد. در ادامه به نحوه کار چاپگر جوهرافشان می‌پردازیم، این پرینتر برای چاپ تصاویر با عمل پاشش، ذرات بسیار ریز جوهر را روی کاغذ اسپری می‌کند.  

پرینتر جوهرافشان
چاپگر‌های جوهرافشان به دو دسته اداری و صنعتی تقسیم می‌شوند

ویژگی‌های قابل مشاهده در خروجی‌‌های چاپگر جوهرافشان

 • دقت بالا
 • کوچک بودن نقاط (ذرات) به طوری که ضخامت قطر این نقاط بین ۵۰ تا ۶۰ میکرون است.
 • رنگ‌های متفاوت نقاط و ترکیب آنها با هم و تشکیل تصاویر با کیفیت بالا

بخش‌های تشکیل دهنده چاپگر جوهر افشان

یکی از فرق‌ها و تفاوت‌های بین پرینتر‌های جوهرافشان و لیزری، در قطعات به کار رفته در آن‌ها است. صد‌ها قطعه در پرینتر‌های جوهری، وجود دارند که در کنار یکدیگر کار می‌کنند تا میلیون‌ها قطره میکروسکوپی را روی کاغذ بگذارند. در ادامه قصد داریم به معرفی، بخش‌های تشکیل دهنده چاپگر جوهرافشان بپردازیم.

هد چاپگر

هد در چاپگر‌های جوهرافشان، مانند مغز پرینتر محسوب شده و از مهم‌ترین بخش‌های آن است. عمل پاشیدن قطرات ریز جوهر روی کاغذ، توسط این بخش از دستگاه صورت می‌گیرد. در اصل این عمل، توسط سوزن‌های نازل بسیار کوچکی که روی هد پرینتر قرار دارند، انجام می‌گیرد. با عبور کاغذ از زیر هد چاپگر، دستگاه هد نیز حرکت کرده و این سوزن‌های بسیار ریز که جت نیز نامیده می‌شوند، جوهر را روی کاغذ اسپری می‌کنند.

کارتریج

کارتریج‌ها نیز براساس عملکردی که پرینتر‌ها دارند، به دو دسته جوهری و لیزری تقسیم می‌شوند. کارتریج مورد استفاده در پرینتر‌های جوهری Ink cartridge نامیده شده و به صورت مایع است. این کارتریج برحسب جنسی که دارد، به دو دسته دای و پیگمنت تقسیم می‌شود.

این جوهر برای چاپ روی کاغذ و ثبیت در آن، نیازی به حرارت ندارد و به سرعت خشک می‌شود. کارتریج‌های پرینتر‌های جوهرافشان، اغلب یک کیت سه رنگ که شامل رنگ‌های قرمز، زرد و آبی است می‌شود، همراه با این کیت‌ها کارتریج مشکی نیز وجود دارد. پرینتر‌های جوهری برای چاپ رنگی باید، این کیت سه رنگ را با رنگ مشکی ترکیب کنند. عمل ترکیب کارتریج‌ها با یکدیگر، فرایندی طولانی است همین موضوع سبب می‌شود سرعت پرینت در چاپگر جوهری بسیار کند باشد.

بسیاری از کاربران پرینتر‌های جوهری، تصور می‌کنند که امکان شارژ کارتریج برای این چاپگر‌ها وجود ندارد. این یک تفکر نادرست است، کارتریج‌های پرینتر‌های جوهری نیز، امکان شارژ دارند اما متخصصان به دلیل نوع پروسه انجام شده برای شارژ، آن را توصیه نمی‌کنند. زیرا در هنگام شارژ کارتریج جوهری، متخصص باید با استفاده از سرنگ و سوزن بدنه کارتریج را سوراخ کرده و سپس آن را درون پرینتر قرار دهد. با سوراخ شدن بدنه، احتمال نشتی جوهر از کارتریج به درون پرینتر وجود دارد. نشت جوهر در پرینتر، می‌تواند به قطعات دستگاه صدمات زیادی وارد کند.

موتور Stepper  

به این موضوع اشاره کردیم که برای انجام پروسه چاپ، هد پرینتر باید روی کاغذ حرکت کند. برای حرکت هد روی کاغذ، سیستم هد به وسیله یک تسمه به موتور Stepperمتصل شده و بعد از تکان خوردن تسمه توسط این موتور، هد نیز در طول کاغذ حرکت می‌کند.  

میله تثبیت کننده

سیستم هد برای حرکت دادن هد روی کاغذ، جدا از موتور Stepper  به میله تثبیت کننده نیز نیاز دارد. از این میله برای اطمینان از ثبات و استحکام هد، در زمان حرکت آن روی کاغذ استفاده می‌شود.

دستگاه تغذیه کاغذ

پرینتر‌ها قابلیت‌های متنوعی دارند، برخی از این چاپگر‌ها برای تغذیه کاغذ از سینی کاغذ استفاده کرده و در برخی مدل‌ها نیز از قابلیت تغذیه اتوماتیک استفاده می‌کنند. موتور دستگاه تغذیه کاغذ، با به حرکت در آوردن مجموعه‌ای از غلطک‌ها کاغذ را درون پرینتر می‌کشاند.

پیشنهاد مطالعه
بخش‌های تشکیل دهنده چاپگر جوهرافشان
جوهر به کار رفته در کارتریج پرینتر جوهرافشان، برای تثبیت روی کاغذ نیازی به حرارت ندارد

عملیات چاپ در پرینتر جوهرافشان چگونه است؟

در ادامه مقاله قصد داریم بگوئیم، عملیات چاپ در پرینتر جوهرافشان چگونه است؟ بعد از فشردن دکمه چاپ در پرینتر، فعالیت‌های متفاوتی در دستگاه‌ها برای انجام این پروسه صورت خواهد گرفت، که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

 • بعد از فشردن دکمه چاپ، اطلاعات از سیستم و رایانه به پرینتر می‌رسد. در این مرحله درایور پرینتر، اطلاعات رسیده از رایانه را دریافت کرده و آن‌ها را برای پرینتر ترجمه خواهد کرد.
 • بعد از ترجمه اطلاعات توسط درایور، این نرم افزار میزان آمادگی چاپگر برای اجرای عملیات را بررسی کرده و سپس آن اطلاعات را از طریق پورت در اختیار پرینتر می‌گذارد.
 • پرینتر جوهرافشان، این اطلاعات را دریافت کرده و سپس، آن‌ها را در یک بافر ذخیره خواهد کرد. مقدار حافظه بافر، به نوع پرینتر بستگی دارد.
  اگر از پرینتر برای مدت زیادی استفاده نشده باشد، قبل از شروع فرایند چاپ، دستگاه عملیات تمیز کردن هد پرینتر به صورت خودکار را انجام خواهد داد. بعد از تمام شدن این چرخه شسشتو، پرینتر عملیات چاپ را آغاز خواهد کرد.
 • موتور stepper برای تغذیه کاغذ آماده شده و غلطک‌ها را به حرکت در می‌آورد. با به حرکت افتادن غلطک‌ها یک کاغذ از مخزن سینی و یا (Feeder) درون چاپگر کشانده می‌شود. تسمه توسط موتور stepper هد را در طول صفحه حرکت خواهد داد. با حرکت موتور stepper سوزن‌های نازل نیز، جوهر را روی کاغذ پخش می‌کنند.
 • در هر مرحله از تزریق جوهر، مقدار زیادی قطره روی کاغذ قرار گرفته و کاغذ در حدود کمتر از یک اینچ به جلو کشیده می‌شود. این فرآیند تا اتمام چاپ روی صفحه تکرار خواهد شد.

سرعت چاپ در پرینتر‌های مختلف متفاوت بوده و برای اندازه گیری آن از واحدی به نام ppm که سرعت چاپ یا تعداد صفحات در یک دقیقه است استفاده می‌کنند. این واحد در پرینتر‌های متفاوت متیغر بوده و به مدل پرینتر، رنگی یا چندکاره بودن آن بستگی دارد.

چاپ در پرینتر جوهرافشان
عملیات چاپ در پرینتر‌های جوهرافشان، سرعت پایینی دارد
خدمات شارژ کارتریج فالنیک
بهترین قیمت شارژ کارتریج را برای بهترین کیفیت آن بخواهید، 25 بار شارژ کارتریج در فالنیک معادل یک بار خرید کارتریج است. این کیفیت را مقایسه کنید.
خدمات شارژ کارتریج

مشخصات پرینتر‌های جوهرافشان

هنگامی که برای خرید پرینتر به فروشگاه مراجعه می‌کنید، با کمی سوال و جواب متوجه خواهید شد که پرینتر‌های جوهری به نسبت پرینتر‌های لیزری از قیمت کمتری برخوردار هستند.

یک چاپگر جوهری ارزان قیمت، اغلب از وزن پایینی برخوردار بوده و کوچک‌ است. شما می‌توانید برای مصارف خانگی و یا برای شرکت‌هایی با حجم کاری کم، از یک پرینتر جوهرافشان ارزان قیمت استفاده کنید. زیرا می‌توانید به راحتی آن را روی میز کار گذاشته و یا جابه جا کنید.

سرعت چاپ در پرینتر‌های جوهرافشان، بسته به نوع و مدل دستگاه متفاوت است. به عنوان مثال در یک چاپگر معمولی جوهری این سرعت برای چاپ رنگی، به 11 صفحه در دقیقه و برای چاپ تک رنگ به 13 صفحه در دقیقه می‌رسد.  

اگر به دنبال پرینتری، برای چاپ عکس‌ها و اشکال گرافیکی هستید، پیشنهاد تمامی فروشندگان به شما پرینتر جوهری خواهد بود.

پرینتر جوهرافشان
پرینتر‌های جوهری، از قیمت کمتری به نسبت پرینتر‌های لیزری برخوردار هستند

معایب پرینتر‌های جوهرافشان

 • در ابتدای مقاله به این موضوع اشاره کردیم که، یک کیت سه رنگ و یک کارتریج مشکی برای انجام عملیات چاپ در پرینتر‌های جوهری به کار می‌روند. ترکیب کارتریج‌ها با یکدیگر، بسیار زمان بر بوده و همین عامل باعث می‌شود سرعت چاپ در پرینتر‌های جوهری به شدت کاهش یابد.
 • درست است که پرینتر‌های جوهری، قیمت خرید بسیار پایینی دارند اما این قیمت چاپگر پایین، شامل مواد مصرفی و ملزومات آن‌ها نمی‌شود. کارتریج‌های جوهرافشان بسیار گران قیمت بوده و از ظرفیت و عمر پایینی نیز برخوردار هستند. علاوه بر قیمت بالا، کارتریج‌های جوهری قابلیت شارژ هم نداشته و باید تعویض شوند.
 • به یاد داشته باشید که اگر برای یک دوره طولانی، از پرینتر استفاده نکنید، کارتریج به کار رفته در آن خشک و بلا استفاده خواهد شد. زیرا کارتریج نیز مانند هر وسیله دیگری، تاریخ انقضا دارد و با گذشتن از این تاریخ، دیگر امکان استفاده از آن را نخواهید داشت. علاوه بر خشک شدن کارتریج، با عدم استفاده از پرینتر، به هد دستگاه نیز لطمه خواهد خورد و فرایند چاپ هم دچار مشکل می‌شود.

اگر عمر مفید و نسبت کارکرد پرینتر‌ها را در نظر بگیریم، متوجه می‌شویم که هزینه استهلاک این پرینتر‌ها به در نظر گرفتن این دو عامل بسیار بالا است و قطعات به کار رفته در این دستگاه استهلاک بالایی دارند. با دانستن معایب و مشکلات پرینترهای جوهر افشان، می‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید.

 چاپگرهای جوهر افشان
کارتریج‌های جوهری، از قیمت بسیار بالا و طول عمر و ظرفیت کمتری برخوردار هستند
تعمیر پرینتر در فالنیک
در صورتی که شما هم به مشکلات پرینتر برخورد کردید، با ما در تماس باشید. کارشناسان متخصص ما با تجهیزات پیشرفته مرکز خدمات فالنیک، آماده پذیرش و رفع ایراد پرینتر شما هستند.
تعمیر پرینتر

نگهداری چاپگرهای جوهرافشان

با توجه به اینکه قیمت پرینتر بالاست، باید روش‌هایی را برای افزایش عمر مفید آن‌ها به کار گرفت. با استفاده درست و نگهداری صحیح از چاپگر‌ها، می‌توان از مستهلک شدن قطعات کاسته، عمر مفید آن‌ها را افزایش داده و از هزینه‌های تعمیر جلوگیری کرد.

در اولین قدم برای نگهداری و استفاده درست از محصول، باید با خواندن دفترچه راهنمای آن شروع کنید. دفترچه راهنما که اغلب در داخل جعبه قرار دارد نحوه کار با دستگاه، نصب و معانی ارور‌ها را بیان می‌کند.

در هنگام نصب به محل قرار گیری پرینتر دقت کنید. دستگاه نباید در معرض تابش مستقیم آفتاب باشد. از قرار دادن پرینتر در کنار وسایل گرمایشی خودداری کنید. رطوبت نیز، روی کارکرد دستگاه تاثیر منفی می‌گذارد.

به منبع تغذیه دستگاه دقت کنید، پریز برق باید کاملا سالم باشد تا نوسانات برق روی دستگاه تاثیر منفی نگذارند.

در صورتی که چاپگر جوهرافشان شما نیاز به تعویض قطعات داشت، از کارشناس تعمیر پرینتر بخواهید تا از قطعات اصل در آن استفاده کند. (خرید قطعات غیراصل فقط باعث ایجاد هزینه دوباره در زمانی کوتاه می‌شود.)

در صورتی که پرینتر شما سینی کاغذ دارد، زمانی که از آن استفاده نمی‌کنید آن را ببندید و همچنین روی آن را با پارچه و یا کاوری بپوشانید، تا از ورود گرد و غبار به درون دستگاه جلوگیری کنید.

برای جلوگیری از خشک شدن جوهر و یا خرابی کارتریج در صورتی که از آن استفاده نمی‌کنید یکبار در هفته تصویری را پرینت بگیرید و مطمئن شوید که جوهر کارتریج شارژ باشد.

چاپگر جوهری
برای استفاده درست از پرینتر، باید دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید

تعمیر پرینتر جوهرافشان

به احتمال زیاد شما پس از برخوردن به یکی از مشکلات زیر، به دنبال یافتن روشی برای تعمیر پرینتر خود بوده‌اید. فالنیک در ادامه به سوالاتی که به صورت معمول برای مشتریانش پیش می‌آید پاسخ میدهد.

۱- کاغذ در چاپگر شما گیر می‌کند و یا پرینتر آن را به داخل خود نمی‌کشد یا چروکیده خارج می‌شود؟

در صورت مواجه شدن با این مورد، یکی از عوامل می‌تواند وجود مشکل در پیکاپ (کاغذ کش) پرینتر باشد.این قسمت وظیفه کشیدن برگه و خارج کردن آن از چاپگر را دارد. پیکاپ سه قسمت دارد: اگر برگه به داخل کشیده نمی‌شود، کاغذ کش درونی، اگر برگه در درون چاپگر گیر کرد، کاغذ کش میانی و اگر برگه از پرینتر خارج نمی‌شود، کاغذ کش خروجی دچار ایراد شده است.

۲- چرا چاپگر به صورت ناگهانی خاموش می‌شود؟

در صورت خرابی مین برد که مهم‌ترین قطعه پرینتر است، شما با این مشکل روبرو می‌شوید. این قطعه وظیفه اجرای پردازش‌های دستگاه را دارد. خرابی این قطعه معمولا ناشی از نوسانات برق است. برای حل این مشکل کافی است با یک کارشناس تعمیر چاپگر تماس بگیرید.

۳- چرا چاپ روی برگه‌ها کم رنگ است و یا کاغذ به صورت سفید خارج می‌شود؟

در این صورت درام چاپگر شما نیاز به تعمیر و یا تعویض دارد. وظیفه درام انتقال جوهر روی کاغذ است.

۴- چرا کیفیت چاپ روی برگه‌ها افت کرده است؟

در صورتی که فیوزینگ پرینتر دچار مشکل شود این اتفاق می‌افنتد. فیوزینگ هنگام چاپ جوهر را گرم می‌کند تا روی کاغذ نفوذ کند. قبل از رفتن به سراغ قطعات هنگام مواجه شدن با دو مشکل بالا، حتما بررسی کنید که جوهر دستگاه شما تمام نشده باشد.

پرینتر جوهری چگونه کار می‌کند؟

 پرینتر جوهری

post
وبینار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‫14 دیدگاه ها

  1. با سلام
   در تمامی پرینترها، باید تمامی رنگ ها دارای جوهر و پودر باشند.

 1. من قبلا یه پرینتر HP Officejet 7000 داشتم و به دلیل خشک شدن کارتریج ها سفید چاپ میزد
  هد رو شستم و الان چراغ های پرینتر یکی درمیان روشن میشه و کار نمیکنه
  چیکار میتونم انجام بدم که درست بشه

  1. این اقدام به علت غیر استاندارد بودن در شرکت ما انجام نمی شود

 2. با دستگاه جوهر افشانم مدتی کار نکردم الان چه اقدامتی جهت راه اندازیش باید انجام بدم

  1. استفاده نکردن طولانی مدت از دستگاه های جوهری باعث خشک شدن جوهر و هد آن ها می شود. در رابطه با سلامت قطعات دستگاه باید به تعمیر گاه منتقل شود

 3. سلام من یک عدد دستگاه جوهر افشان دارم که خیلی وقته استفاده نکرده ام کارتریج های آن خشک شده است امکان شارژ آن ها وجود دارد؟

  1. سلام بله بعضی از افراد این کار را انجام می دهند ولی کاری ریسک پذیر و غیر استانداردی می باشد که توسط ما انجام نمی پذیرد و توصیه نمی شود بهتر از کارتریج تعویض شود.

 4. من دستگاه جوهر افشان 5610 دارم مخزن جوهر تا نیمه حرکت می کند و با ضربه به سرجای اولش برمی گردد مشکل از کجا میتونه باشه

  1. دستگاه شما ایراد سخت افزاری دارد و باید به مرکز ما منتقل شود.

 5. من شنیدم پرینتر های جوهرافشان هزینه کارتریج خیلی بالایی دارند
  من میخوام برای چاپ عکس از این پرینترها استفاده کنم
  لطفا منو راهنمایی کنید ککه پرینتر خانگی برای چاپ عکس چی دارید؟

  1. سلام

   شما می توانید زمینه مشاوره و خرید پرینتر اچ پی، با کارشناسان فروش فالنیک در ارتباط باشید.

   ۰۲۱۸۳۶۳ داخلی ۵۵۴۴

دکمه بازگشت به بالا