به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

پرینتر جوهرافشان چیست؟

پرینتر جوهرافشان چیست

امروزه پرینترها در زندگی شخصی و حرفه‌ای ما نقش بسیار مهمی دارند و کاربران زیادی از آن استفاده می‌کنند. پرینترها به دو دسته لیزری و جوهرافشان تقسیم می‌شوند، که در این مقاله، می‌توانید با ویژگی‌های پرینترهای جوهرافشان آشنا شوید.

چاپگرهای جوهرافشان از اواسط دهه ۱۹۸۰ مطرح و به سرعت در میان مردم رواج پیدا کردند، همچنین قیمت مناسب نسبت به کیفیت و کارایی آنها و وجود امکان تعمیر چاپگر جوهرافشان یکی از دلایل اصلی رشد سریع این مدل چاپگرها بود است.

نحوه کار چاپگر جوهر افشان

پرینتر جوهر افشان، چاپگری است که برای ایجاد تصاویر، قطرات (ذرات) بسیار کوچکی از جوهر را روی کاغذ پخش می‌کند که در واقع عمل پاشش جوهر اتفاق می‌افتد.

ویژگی‌های قابل مشاهده در خروجی‌‌های چاپگر جوهرافشان

 • دقت بالا
 • کوچک بودن نقاط (ذرات) به طوری که ضخامت قطر این نقاط بین ۵۰ تا ۶۰ میکرون است.
 • رنگ‌های متفاوت نقاط و ترکیب آنها با هم و تشکیل تصاویر با کیفیت بالا

بخش‌های تشکیل دهنده یک چاپگر جوهر افشان

 • هد چاپگر
 • کارتریج
 • موتور Stepper
 • تسمه
 • میله تثبیت کننده
 • دستگاه تغذیه کاغذ
 • پورت های اینترفیس
تعمیرات تخصصی پرینتر
یک چاپگر جوهرافشان از برند hp

حباب حرارتی پرینتر جوهرافشان

شرکت‌های «کانن» و «HP» تکنولوژی حباب حرارتی را برای چاپگر جوهر افشان ارائه کرده‌اند. ترانزیستورهای خاصی در یک چاپگر حرارتی جوهرافشان وجود دارد که باعث ایجاد حرارت می‌شوند، به طوری که این حرارت باعث تبخیر جوهر شده تا حباب موردنظر تشکیل شود. همزمان با گسترش حباب، مقداری جوهر از افشانک‌ها خارج می‌شود و روی کاغذ می‌ریزد. زمانی‌که حباب پخش شد، یک خلا باعث می‌شود که جوهر نشت بیشتری نداشته باشد. این نوع چاپگرها دارای ۳۰۰ تا ۶۰۰ افشانک ریز هستند و تمام آنها به صورت همزمان، قطراتی را روی سطح کاغذ قرار می‌دهند.

جریان الکتریسته در اثر فشار در پرینتر جوهری

شرکت “اپسون” تکنولوژی جریان الکتریسته در اثر فشار را ارائه کرده‌است. در این تکنولوژی از کریستال‌های فشاری استفاده می‌شود که برای هر افشانک از یک کریستال استفاده می‌کند (در پشت مخزن جوهر). کریستال همزمان با دریافت یک شارژ الکتریکی ضعیف، باعث ایجاد ارتعاش در مخزن جوهر شده و همین امر باعث می‌شود تا مقدار اندکی جوهر از افشانک خارج شود. زمانی‌ که ارتعاش تمام شد، ارسال جوهر از طریق افشانک‌ها هم متوقف می‌شود.

 

تعمیرات انواع پرینتر و ماشین های اداری در فالنیک
در صورتی که شما هم به مشکل روشن نشدن پرینتر اچ پی برخورد کردید، با ما در تماس باشید. کارشناسان متخصص ما با تجهیزات پیشرفته مرکز خدمات فالنیک، آماده پذیرش دستگاه‌های شما هستند.
خدمات تعمیر پرینتر

 

عملیات چاپ در پرینتر جوهرافشان

عملیات متفاوتی پس از فعال کردن گزینه “چاپ” در نرم‌افزارهای مربوطه، انجام خواهد شد، مانند:

۱-  ارسال اطلاعات موردنظر از طریق نرم‌افزار، برای درایور چاپگر
۲-  ترجمه اطلاعات دریافتی توسط درایور، به طوری که برای چاپگر قابل فهم باشند. در این مرحله درایور بررسی خواهد کرد که آیا چاپگر برای عملیات چاپ آماده است یا خیر!
۳-  اطلاعات موردنظر توسط درایور از طریق پورت مربوطه در اختیار چاپگر قرار داده می‌شوند.
۴-  چاپگر جوهرافشان اطلاعات ارسال شده توسط کامپیوتر را دریافت و بخشی از آنها را در یک بافر ذخیره می‌کند. اندازه‌ی این حافظه می‌تواند، از ۵۱۲ کیلوبایت تا ۱۶ مگابایت باشد. مقدار این حاظفه، بستگی به نوع چاپگر دارد. به طوری که هر اندازه میزان بافر زیاد باشد، امکان استقرار چندین سند برای چاپ فراهم می‌شود.
۵-  زمانی که چاپگر جوهرافشان برای مدت زمانی بیکار باشد، به صورت خودکار عملیات پاکسازی هد انجام می‌شود. پس از تمام شدن پاکسازی که به آن Clean Cycle گفته می‌شود، چاپگر برای چاپ درخواست‌های جدید، آماده می‌شود.
۶-  مدار کنترل‌کننده باعث فعال شدن موتور stepper برای تغذیه کاغذ می‌شود. در این حالت غلتک‌ها حرکت می‌کنند و یک کاغذ از مخزن مربوطه سینی و یا (Feeder) درون چاپگر کشانده می‌شود.
۷-  پس از تغذیه کاغذ و استقرار آن در محل مربوطه، موتور stepper با استفاده از تسمه، باعث حرکت دستگاه هد در طول صفحه می‌شود. حرکت گام به گام موتور stepper باعث تزریق جوهر از طریق افشانک‌ها، در طول کاغذ می‌شود.
۸-  در هر ایستگاه تزریق، قطره‌های زیادی بر روی کاغذ قرار می‌گیرد.
۹-  در انتهای هرفاز چاپگر جوهرافشان، کاغذ به میزان بسیار کمی (کسری از یک اینچ) به سمت جلو کشانده می‌شود.
۱۰-  این فرآیند تا تکمیل چاپ تمام صفحه تکرار خواهد شد. همچنین مدت زمان تکمیل چاپ یک صفحه، در چاپگرهای جوهر افشان متفاوت است و از واحدی با نام PPM (تعداد صفحه در دقیقه) برای مشخص کردن تعداد صفحات قابل چاپ در چاپگرها استفاده می‌شود. لازم است که بدانید، این مقدار متغیر است و به عوامل متفاوتی از جمله نوع چاپگر، سیاه و سفید، رنگی و… بستگی دارد.
۱۱-  پس از تمام شدن عملیات چاپ، هد چاپگر جوهرافشان، برای جلوگیری در مقابل حرکت‌های تصادفی و آسیب‌های احتمالی «پاک» می‌شود.

پیشنهاد مطالعه
تعمیرات تخصصی پرینتر
در صورتی که پرینتر شما درب دار است، زمانی که از آن استفاده نمی‌کنید درب آن را ببندید.

انواع پرینترهای جوهرافشان

پرینترهای جوهرافشان به دو دسته چاپگرهای تماسی و چاپگرهای غیر تماسی تقسیم می‌شوند.

پرینترهای تماسی

پرینترهای تماسی در فرآیند خود و ایجاد خروجی، دارای دو نوع تکنولوژی هستند که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم:

نقطه ماتریسی: در چاپگرهای جوهرافشان ماتریسی از مجموعه‌ای محدود پین، برای ضربه زدن به ریبونی که مرکب دارد، استفاده می‌شود. در این حالت بعد از ضربه زدن پین به ریبون، در نقطه تماس ریبون با کاغذ، اثری ثبت خواهد شد.

کاراکتری: چاپگرهای جوهرافشان کاراکتری، دارای یک «گردی» (گوی) و یا مجموعه‌ای از میله‌هایی است که شامل کاراکترها (حروف و ارقام) برجسته و تصویری از دستگاه تایپ کامپیوتری است. این کاراکتر به یک ریبون جوهری، ضربه زده و باعث ثبت کاراکتر موردنظر روی کاغذ می‌شود. این نوع چاپگر دارای سرعت و دقت لازم برای چاپ متن بوده و دارای محدودیت‌های زیادی در رابطه با کاربردهای گرافیکی است.

پرینترهای غیرتماسی

در این نوع چاپگرها، در زمان ایجاد خروجی تماسی با کاغذ برقرار نمی‌شود که چاپگرهای جوهرافشان هم در این گروه قرار دارند. این نوع چاپگرها، انواع متفاوتی دارند که در زیر به آنها اشاره شده‌است:

چاپگر جوهرافشان: این نوع چاپگرها از مجموعه‌ای به نام “افشانک” برای پخش جوهر روی کاغذ استفاده می‌کنند.

چاپگر لیزری: این نوع چاپگرها با استفاده از جوهر (تونر)، الکتریسیته ساکن و حرارت باعث ایجاد خروجی موردنظر روی کاغذ می‌شوند.

چاپگرهای صنعتی جوهر افشان: چاپگرها به جز کارایی در اداره‌ها یا منازل؛ دارای کارایی صنعتی نیز هستند. تفاوت این مدل با مدل خانگی در این است که در مدل‌های خانگی هم کاغذ حرکت می‌‌کند و هم هد چاپگر، ولی در مدل صنعتی هد ثابت می‌ماند و فقط برگه در آن حرکت می‌کند. در واقع در چاپگرهای صنعتی کارتریج منبع رنگ است و روی صفحه حرکت کرده و چاپ انجام می‌شود.

تعمیرات تخصصی پرینتر
چاپگرهای صنعتی جوهرافشان

 

خدمات شارژ کارتریج فالنیک
بهترین قیمت شارژ کارتریج را برای بهترین کیفیت آن بخواهید، ۲۵ بار شارژ کارتریج در فالنیک معادل یک بار خرید کارتریج است. این کیفیت را مقایسه کنید.
خدمات شارژ کارتریج

 

نگهداری چاپگرهای جوهرافشان

۱- بعد از خرید هر وسیله‌ی الکتریکی، مسئله نگهداری آن مطرح می‌شود. دانستن نحوه نگهداری از وسایل الکترونیکی کمک زیادی در افزایش طول عمر این وسایل و کارکرد درستشان می‌کند.

۲- پس از خرید پرینترهای جوهرافشان فقط به استفاده از آن فکر نکنید و با اجرای این روش‌ها از این دستگاه پرکاربرد محافظت کنید تا باعث ایجاد هزینه‌های تعمیرات نشود.

۳- در هر وسیله الکترونیکی مهم‌ترین مورد، خواندن دفترچه راهنمای محصول است که معمولا در جعبه محصول قرار می‌گیرد و نحوه کار با دستگاه، نصب درست و نکات مهم در آن را بیان می‌کند.

۴- دیگر مسئله در نگهداری چاپگرهای جوهر افشان مکان قرار گیری آن است. این مدل پرینتر را نباید در مقابل تابش مستقیم نور آفتاب و یا جای گرم قرار دهید.

۵- دقت کنید که پریز برقی که چاپگر به آن متصل است، شل و یا مشترک نباشد.

۶- در صورتی که چاپگر جوهرافشان شما نیاز به تعویض قطعات داشت، از کارشناس تعمیر پرینتر بخواهید تا از قطعات اصل در آن استفاده کند. (خرید قطعات غیراصل فقط باعث ایجاد هزینه دوباره در زمانی کوتاه می‌شود.)

۷- در صورتی که پرینتر شما دردار است، زمانی که از آن استفاده نمی‌کنید درب آن را ببندید و همچنین روی آن را با پارچه و یا کاوری بپوشانید تا از ورود گرد و غبار به درون دستگاه که منجر به خرابی آن خواهد شد، جلوگیری کنید.

۸- برای جلوگیری از خشک شدن جوهر و یا خرابی کارتریج در صورتی که از آن استفاده نمی‌کنید یکبار در هفته تصویری را پرینت بگیرید و مطمئن شوید که جوهر کارتریج شارژ باشد.

تعمیرات تخصصی پرینتر
گاهی نسبت به تمیز کردن هد پرینتر هم اقدام کنید.

معایب پرینترهای جوهرافشان

پرینترهای جوهرافشان هزینه نگهداری بالایی دارند.

نگهداری آنها در بلند مدت آسان نیست.

هزینه مواد مصرفی و تعمیر پرینتر بالاست.

نسبت به زمان کارکردش، دارای استهلاک بالایی است.

در صورت عدم استفاده، حتی به صورت موقت و در بازه زمانی کوتاه، هد لطمه می‌خورد و جوهر پرینتر خشک می‌شود.

 

نگهداری چاپگرهای جوهر افشان
پرینترهای لیزری بیشتر برای چاپ متون سیاه و سفید و تعداد چاپ‌های بالا پیشنهاد می‌شوند.

هزینه مواد مصرفی و تعمیر پرینترهای جوهرافشان بالاست

تعمیر چاپگر جوهرافشان

به احتمال زیاد شما پس از برخوردن به یکی از مشکلات زیر به دنبال یافتن روش‌های تعمیر چاپگر جوهرافشان خود افتاده‌اید. فالنیک در ادامه به سوالاتی که به صورت معمول برای مشتریانش پیش می‌آید پاسخ میدهد.

۱- کاغذ در چاپگر شما گیر می‌کند و یا پرینتر آن را به داخل خود نمی‌کشد یا چروکیده خارج می‌شود؟

در صورت مواجه شدن با این مورد، یکی از عوامل می‌تواند وجود مشکل در پیکاپ (کاغذ کش) پرینتر باشد.این قسمت وظیفه کشیدن برگه و خارج کردن آن از چاپگر را دارد. پیکاپ سه قسمت دارد: اگر برگه به داخل کشیده نمی‌شود، کاغذ کش درونی، اگر برگه در درون چاپگر گیر کرد، کاغذ کش میانی و اگر برگه از پرینتر خارج نمی‌شود، کاغذ کش خروجی دچار ایراد شده است.

۲- چرا چاپگر به صورت ناگهانی خاموش می‌شود؟

در صورت خرابی مین برد که مهم‌ترین قطعه پرینتر است، شما با این مشکل روبرو می‌شوید. این قطعه وظیفه اجرای پردازش‌های دستگاه را دارد. خرابی این قطعه معمولا ناشی از نوسانات برق است. برای حل این مشکل کافی است با یک کارشناس تعمیر چاپگر تماس بگیرید.

۳- چرا چاپ روی برگه‌ها کم رنگ است و یا کاغذ به صورت سفید خارج می‌شود؟

در این صورت درام چاپگر شما نیاز به تعمیر و یا تعویض دارد. وظیفه درام انتقال جوهر روی کاغذ است.

۴- چرا کیفیت چاپ روی برگه‌ها افت کرده است؟

در صورتی که فیوزینگ پرینتر دچار مشکل شود این اتفاق می‌افنتد. فیوزینگ هنگام چاپ جوهر را گرم می‌کند تا روی کاغذ نفوذ کند.

نکته: قبل از رفتن به سراغ قطعات هنگام مواجه شدن با دو مشکل بالا، حتما بررسی کنید که جوهر دستگاه شما تمام نشده باشد.

تعمیرکار پرینتر
مشکل خارج نشدن برگه از پرینتر

خراب شدن کارتریج جوهرافشان

اگر بعد از مدتها تصمیم به گرفتن یک پرینت با دستگاه خود گرفتید ممکن است به مشکل خراب شدن کارتریج برخورد کنید. اغلب این اتفاق بعد از خشک شدن جوهر در درون کاتریج به دلیل عدم استفاده از آن اتفاق می‌افتد یا ممکن است تاریخ انقضای کارتریج تمام شده باشد.

قبل از تماس با تعمیرکار می‌توانید از روش ظرف آب گرم استفاده کنید. در این روند: ابتدا کارتریج را خارج کنید بعد از آن کارتریج را در داخل یک ظرف آب گرم قراردهید. باید قسمت خروجی جوهر را در آب داغ قرار دهید و بقیه‌ی کارتریج را بیرون از سطح آب نگهدارید. بعد از چند دقیقه آن را خارج و خشک کنید. برای امتحان کارتریج را داخل دستگاه قرار دهید و پرینتر را تست کنید. اگر همچنان مشکل داشت باید اقدام به خرید کارتریج دیگری کنید.

تعمیر پرینتر
خشک کردن کاتریج بعد از خارج کردن آن از ظرف آب

هزینه شارژ کارتریج جوهرافشان

معمولا هزینه شارژ کاتریج با توجه به تعداد و مدل چاپگر جوهرافشان شما محاسبه می‌شود ولی کارتریج جوهری بهتر است که شارژ نشود زیرا برای شارژ کردن آن باید قسمتی از بدنه کارتریج را سوراخ کرد و این مورد هم باعث آسیب به چاپگر و هم هواگرفتن کارتریج شود.

تمیز کردن هد پرینتر
کارتریج چاپگر جوهرافشان

پرینتر جوهری چگونه کار می‌کند؟

چگونگی کارکرد پرینتر جوهری

 

 

فروش انواع پرینتر و ماشین های اداری در فالنیک
پرینترها یکی از دستگاه های جانبی کامپیوتر هستند که امروزه کاربرد بسیاری در انجام کارهای روزمره دارند. هریک از مردم استفاده های خاصی از پرینترها دارند، با انتخابی هوشمندانه می توانید در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید، پس همین حالا شروع کنید:
مشاوره و خرید پرینتر

نویسنده :

 • Avatar مهرسام گفت:

  دستگاه حوهر افشان امکانش هست فقط از رنگ مشکیش استفاده کرد؟

 • Avatar حسنی راد گفت:

  من قبلا یه پرینتر HP Officejet 7000 داشتم و به دلیل خشک شدن کارتریج ها سفید چاپ میزد
  هد رو شستم و الان چراغ های پرینتر یکی درمیان روشن میشه و کار نمیکنه
  چیکار میتونم انجام بدم که درست بشه

 • Avatar محمد فرهام گفت:

  امکان شارژ دستگاه های جوهری هست؟

 • Avatar نرگس گفت:

  با دستگاه جوهر افشانم مدتی کار نکردم الان چه اقدامتی جهت راه اندازیش باید انجام بدم

  • امیر حسین لاسانی امیر حسین لاسانی گفت:

   استفاده نکردن طولانی مدت از دستگاه های جوهری باعث خشک شدن جوهر و هد آن ها می شود. در رابطه با سلامت قطعات دستگاه باید به تعمیر گاه منتقل شود

 • Avatar فاطمه گفت:

  سلام من یک عدد دستگاه جوهر افشان دارم که خیلی وقته استفاده نکرده ام کارتریج های آن خشک شده است امکان شارژ آن ها وجود دارد؟

  • امیر حسین لاسانی امیر حسین لاسانی گفت:

   سلام بله بعضی از افراد این کار را انجام می دهند ولی کاری ریسک پذیر و غیر استانداردی می باشد که توسط ما انجام نمی پذیرد و توصیه نمی شود بهتر از کارتریج تعویض شود.

 • Avatar وحید گفت:

  من دستگاه جوهر افشان ۵۶۱۰ دارم مخزن جوهر تا نیمه حرکت می کند و با ضربه به سرجای اولش برمی گردد مشکل از کجا میتونه باشه

 • Avatar معصومی گفت:

  من شنیدم پرینتر های جوهرافشان هزینه کارتریج خیلی بالایی دارند
  من میخوام برای چاپ عکس از این پرینترها استفاده کنم
  لطفا منو راهنمایی کنید ککه پرینتر خانگی برای چاپ عکس چی دارید؟

  • Avatar ندا ایزدی گفت:

   سلام

   شما می توانید زمینه مشاوره و خرید پرینتر اچ پی، با کارشناسان فروش فالنیک در ارتباط باشید.

   ۰۲۱۸۳۶۳ داخلی ۵۵۴۴

 • استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
  >
  .swin-sc-title.style-2 .title span:after