به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
تماس با فالنیک : 8363-021
پرینتر

مشکلات پرینترهای جوهر افشان

مشکلات پرینترهای جوهر افشان

چاپگر‌های جوهر افشان قیمت خرید پایینی دارند، به همین دلیل در بازار دستگاه‌های اداری مشتریان زیادی دارند. کارکرد و ساختار چاپگر‌های جوهری به اندازه چاپگر‌های لیزری پیچیده نیست، بنابراین کمتر دچار خرابی می‌شوند و بیشتر مشکلات آن‌ها مربوط به کیفیت چاپ است. در ادامه به مشکلات پرینترهای جوهر افشان اشاره کرده و راهکاری برای آن‌ها ارائه خواهیم کرد تا قبل از خرید پرینتر بتوانید با استفاده از آنها نسبت به تعمیر پرینتر خود اقدام کنید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

تعمیر پرینتر در فالنیک
در صورتی که شما هم به مشکلات پرینتر برخورد کردید، با ما در تماس باشید. کارشناسان متخصص ما با تجهیزات پیشرفته مرکز خدمات فالنیک، آماده پذیرش و رفع ایراد پرینتر شما هستند.
تعمیر پرینتر

اصلی‌ترین مشکل پرینتر جوهرافشان

یکی از اصلی‌ترین و شایع‌ترین مشکلات پرینتر جوهرافشان، پایین آمدن کیفیت چاپ است. این مشکل که خود را در غالب افتادن خطوط سفید افقی، روی فایل‌های چاپ شده نشان می‌دهد، مربوط به هد چاپگر جوهر افشان و نازل‌های آن است.

این خطوط سفید افقی، در اثر بسته شدن سر نازل‌ها و عدم پخش جوهر توسط آن‌ها به وجود می‌آید. شاید در نظر اول تعویض هد، اولین راهی باشد که بتواند مشکل پرینتر را حل کند، اما ما به شما تمیز کردن هد را پیشنهاد می‌کنیم. تمیز کردن هد پرینتر جوهر افشان، می‌تواند به دو صورت دستی و از طریق محلول تمیز کننده هد دستگاه جوهر افشان یا با نرم افزار تمیز کننده خود پرینتر در ویندوز صورت بگیرد.
اگر می‌خواهید به صورت دستی هد پرینتر خود را تمیز کنید، می‌توانید به نسبت مساوی الکل و آب را با یکدیگر مخلوط کرده و سپس هد پرینتر را در این مخلوط قرار دهید. تا هرگونه جوهر اضافی و خشک از روی هد پرینتر پاک شود. حالا هد پرینتر را از محلول خارج کرده و با یک حوله کاغذی آن را تمیز کنید.

اما اگر می‌خواهید از طریق نرم افزار، هد پرینتر را تمیز کنید، باید ابتدا مطمئن شوید که دستگاه شما از این قابلیت پشتیبانی می‌کند یا نه؟ برای کسب اطلاعات در این زمینه، می‌توانید به دفترچه راهنما مراجعه کنید. همچنین می‌توانید از کارشناسی که، پرینتر را از آن خریداری کرده‌اید، این سوال را بپرسید.

محلول تمیز کننده هد دستگاه جوهر افشان
تمیزی قطعات داخلی و خارجی پرینتر جوهرافشان، مانند هد در عملکرد مثبت دستگاه بسیار موثر است
پیشنهاد مطالعه

ساده‌ترین راه‌حل برای رایج‌ترین مشکل

یکی دیگر از مشکلات پرینتر‌های جوهرافشان، نقص و عدم ارتباط بین چاپگر و سیستم است. بنابراین اگر پرینتر شما به سیستم متصل نمی‌شود، هر دو را خاموش کنید، سپس کابل‌ها را بررسی کرده و از درستی اتصالات آن‌ها مطمئن شوید. سپس دوباره چاپگر و رایانه را روشن کرده و راه اندازی کنید. در اغلب موارد مشکلات مربوط به عدم ارتباط چاپگر با سیستم، با یک بار روشن و خاموش برطرف می‌شود.

سرعت پرینتر کاهش پیدا کرده است؟

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های بین پرینتر‌ جوهرافشان با پرینتر‌ لیزری، در میزان سرعت آن‌ها است. چاپگر‌های جوهرافشان سرعت بسیار کمی دارند، به همین دلیل نمی‌توانند، در یک زمان مشخص میزان زیادی از اسناد را پرینت بگیرند.

سرعت چاپ در هر دقیقه، با واحد ppm اندازه می‌شود و میانگین این سرعت در پرینتر‌های جوهری در حدود 15 برگ است. این رقم در چاپگر‌های لیزری به حدود 25 صفحه می‌رسد. اگر حجم فایل ارسالی به پرینتر جوهری، بالا باشد سرعت دستگاه پایین‌تر می‌آید. به همین دلیل اغلب کاربران پرینتر جوهرافشان، از کاهش سرعت پرینتر در موارد مختلف شکایت می‌کنند.
اگر شما هم با این مشکل مواجه شدید، ابتدا حجم فایل را در نظر بگیرید، زیرا ممکن است پرینت هر صفحه 5 دقیقه طول بکشد. اگر سرعت پرینت به شدت کاهش یافته و این برخلاف روال دستگاه است، ابتدا باید اتصالات و کابل‌ها را بررسی کنید. سپس مطمئن شوید که، اتصالات wifi از سرعت کافی برخوردار است. یک راه دیگر برای رفع این مشکل، افزایش مقدار ram است. این قابلیت در اکثر پرینتر‌های مدرن و جدید وجود دارد.

افتادن خط سفید در پرینت، مشکل همیشگی

اغلب کاربران پرینتر‌های جوهری، بعد از مدتی استفاده از دستگاه، از افتادن خط سفید در پرینت شکایت می‌کنند. افتادن خطوط سفید افقی، در صفحه چاپ شده، می‌تواند به چند دلیل باشد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم. پرینتر‌های جوهرافشان، به نسبت پرینتر‌های لیزری از قیمت خرید کمتری برخوردار هستند زیرا که فناوری و پیچیدگی کمتری دارند. این فناوری و پیچیدگی کمتر، به مرور خود را در کیفیت فایل‌های پرینت شده نشان خواهد داد. می‌توان گفت یکی از مشکلات رایج پرینتر جوهری، کاهش کیفیت پرینت بعد از مدتی استفاده است.

پس اگر شما هم با این مشکل مواجه شدید، بهتر است در اولین قدم زمانی را برای تمیز کردن پرینتر خود بگذارید.
بزرگ‌ترین دشمن پرینتر جوهرافشان، گرد و خاک است. گرد و غبار موجود در هوا و ذرات ریزی که روی کاغذ قرار دارند می‌توانند، روی اتصالات الکتریکی دستگاه نشسته و در کارکرد پرینتر اختلال ایجاد کنند. بنابراین سعی کنید، پرینتر خود را همیشه تمیز نگه دارید. برای اینکار از یک پارچه بسیار لطیف و کمی مرطوب استفاده کنید. هر از گاهی برای پیشگیری از مشکلات، سرویس دوره‌ای پرینتر را در برنامه خود بگذارید. تا سرویسکار ماهر و متخصص، قطعات دستگاه را بدون اینکه آسیبی به آن وارد شود، تمیز کند.
این را هم در نظر داشته باشید که، کیفیت مواد مصرفی، می‌تواند تاثیری مستقیم روی کیفیت پرینت داشته باشد. به عنوان مثال نوع کاغذی که از آن استفاده می‌کنید، اگر جنس کاغذ به گونه‌ای باشد که، جوهر را بیش از حد به خود جذب کند، امکان پخش شدن جوهر و لکه شدن فایل پرینت شده وجود دارد.

خط سفید در پرینت
افتادن خطوط سفید افقی روی سند پرینت شده، اغلب به دلیل وجود مشکل در هد دستگاه است

بزرگ‌ترین ایراد، گیر کردن کاغذ در پرینتر

از نظر کاربران، یکی از آزاردهنده‌ترین مشکلات پرینتر جوهرافشان، گیر کردن کاغذ در پرینتر است. در چنین شرایطی کاغذ در غلطک‌های دستگاه گیر کرده و یا غلطک‌ها همزمان تعداد زیادی از کاغذ‌ها را می‌کشند.
گیر کردن کاغذ در پرینتر، اغلب هنگامی رخ می‌دهد که ورقه‌های کاغذ به درستی درون پرینتر قرار نگرفته و یا سینی کاغذ بیش از حد پر شده باشد. اگر غلطک‌ها، تعداد زیادی از کاغذ‌ها را به درون خود می‌کشند، مشکل از پرینتر نیست، این کیفیت کاغذ است که مشکل دارد. کاغذ‌های بی کیفیت، اغلب به هم چسبیده و به سختی از هم جدا می‌شوند. بنابراین از خرید کاغذ‌های بی کیفیت و دست دوم برای پرینتر خودداری کنید، زیرا در بلند مدت به دستگاه آسیب خواهید زد.

خشک شدن کارتریج جوهر افشان

پرینتر را روشن کرده‌اید و منتظر چاپ فایل فرستاده شده به دستگاه هستید، بعد از کمی انتظار نسخه چاپی خروجی از دستگاه، خیلی تار است و یا اصلا چاپ نشده و برگه سفید مانده است. مشکل کجاست؟ اگر می‌دانید که کارتریج‌ها نو هستند و هنوز خالی نشده‌اند، باید ایراد را در جای دیگری جستجو کنید. در اینجا هم مشکل ممکن است از گرفتگی هد پرینتر باشد، تمیز کردن آن را در اولویت بگذارید.
نکته‌ای که در این رابطه باید آن را به یاد داشته باشید این است که، کارتریج پرینتر‌های جوهرافشان بعد از باز شدن پلمپ، باید به سرعت در مدتی کوتاه مورد استفاده قرار بگیرند. اگر کارتریج جدید را در دستگاه گذاشته و بعد از آن، دیگر استفاده‌‌ای از پرینتر نداشتید باید بدانید در طی این زمان، کارتریج شما خشک و بلااستفاده خواهد بود و همین موضوع سفید و یا تار بودن اسناد چاپی را توجیح خواهد کرد. تمام شدن کارتریج نیز، می‌تواند به سفید چاپ شدن کاغذ منجر شود.

علت جوهر پس دادن کارتریج

اغلب افراد گمان می‌کنند که، کارتریج‌های جوهری امکان شارژ ندارند. این تصور درست نیست، کارتریج‌های پرینتر جوهرافشان هم، مانند کارتریج تونر قابلیت و امکان شارژ دارند. اما متخصصان شارژ کارتریج جوهری را، به دلیل آسیب‌هایی که ممکن است به دستگاه وارد کند توصیه نمی‌کنند. برخی از ابزار مورد نیاز برای انجام این پروسه جوهر، سوزن و سرنگ است.

فرد متخصص از سرنگ و سوزن برای تزریق جوهر به کارتریج استفاده کرده و پس از تزریق کارتریج را درون پرینتر قرار می‌دهد. اگر در یکی از مراحل شارژ کارتریج، اشتباهی صورت بگیرد و یا تزریق رنگ بیش از حد استاندارد باشد، امکان دارد جوهر از کارتریج به درون پرینتر نشت کند. با جوهر پس دادن کارتریج، قطعات داخلی پرینتر دچار مشکلات جدی شده و برای عیب یابی آن‌ها باید، هزینه‌های هنگفتی را کنار بگذارید.

علت جوهر پس دادن کارتریج
کارتریج پرینتر جوهرافشان، مانند کارتریج تونر قابلیت شارژ دارد اما به دلیل امکان جوهر پس دادن داخل دستگاه توصیه نمی‌شود

مشکل نصفه پرینت گرفتن

بسیاری از کاربران پرینتر‌های جوهرافشان، از مشکل نصفه پرینت گرفتن دستگاه شکایت می‌کنند. اگر شما هم با چنین مشکلی روبرو شدید، ابتدا با بررسی کردن کارتریج شروع کنید. زیرا ممکن است سطح کارتریج از میزان استاندارد کم‌تر شده باشد و این مشکل را با نصفه پرینت گرفتن نشان دهد.

پس قبل از هرکاری، گزارش گیری میزان کارتریج را انجام دهید. گزارش گیری میزان کارتریج، در هر برند پرینتری متفاوت است و روش یکسانی ندارد. اگر می‌بینید که میزان کارتریج کم است، باید برای تعویض کارتریج اقدام کنید. این نکته را هم در نظر بگیرید که، کارتریج هم مانند سایر مواد، دارای تاریخ انقضای مشخصی است، پس این احتمال وجود دارد که کارتریج منقضی شده باشد.
اگر مشکلی در کارتریج نمی‌بینید، به سراغ درایور رفته و آن را حذف کنید. به سایت کمپانی سازنده دستگاه مراجعه کرده و آخرین نسخه درایور را دانلود کنید.

علت خط انداختن چاپگر جوهر افشان

گاهی اوقات کاربران خط و خطوطی را روی اسناد پرینت مشاهده کرده و می‌خواهند علت آن را دانسته تا در آینده از وقوع آن جلوگیری کنند. برای دانستن علت خط انداختن چاپگر جوهر افشان، ابتدا باید به سراغ هد پرینتر بروید. تراز نبودن هد پرینتر، باعث افتادن رگه‌ها و خطوطی از جوهر روی سند پرینت شده می‌شود.
در ابتدای مقاله به این موضوع اشاره کردیم که، تمیز نبودن هد پرینتر می‌تواند باعث مشکلات فراوانی برای دستگاه شود. پس تمیز کردن هد را نیز، در برنامه خود بگذارید. نظافت سایر بخش‌های دستگاه را فراموش نکنید، در دفترچه راهنما نحوه نظافت تک تک این قطعه‌ها نوشته شده است. اگر به دفترچه راهنما دسترسی ندارید می‌توانید، از یک دستمال لطیف و خشک کمک گرفته و قطعات در دسترس بیرونی و خارجی پرینتر را تمیز کنید.

علت سایه انداختن چاپگر جوهر افشان

به تازگی متوجه سایه انداختن چاپگر جوهر افشان، روی اسناد شده‌اید. این مشکل می‌تواند علت‌ها و عوامل مختلفی داشته باشد که در ادامه، به آن اشاره می‌کنیم.
تمامی چاپگر‌ها برای برقراری ارتباط با رایانه، به درایور متکی هستند. اما نصب غلط درایور و یا آپدیت نبودن آن ممکن است مانع از ارتباط چاپگر با رایانه شده و در نهایت باعث افتادن سایه و اشکال مختلف روی سند شود. اگر به تازگی سیستم عامل ویندوز خود را بروز کرده‌اید، بهتر است درایور پرینتر را نیز، همگام با آن آپدیت کنید. شما می‌توانید برای گرفتن آخرین نسخه درایور پرینترخود، به سایت کمپانی سازنده دستگاه مراجعه کنید.
اگر تمامی روش‌های گفته شده را انجام دادید، اما هنوز پرینتر جوهرافشان شما مشکل دارد، باید ایراد را در سخت افزار دستگاه جستجو کنید. چه مدت است که از پرینتر استفاده می‌کنید؟ بسته به مدت استفاده، ممکن است بتوانید از ضمانت و گارانتی کمپانی سازنده پرینتر استفاده کنید. اگر اعتبار گارانتی تمام شده است، ابتدا هزینه تعمیر دستگاه را خود را با خرید پرینتر جدید مقایسه کنید و سپس برای تعمیر پرینتر اقدام کنید.

خرید پرینتر با بهترین کیفیت و گارانتی معتبر
اگر می‌خواهید خرید پرینتر را از یک شرکت حرفه‌ای، معتبر و با سابقه انجام دهید تا ازکیفیت دستگاه و خدمات پس از فروش آن مطمئن باشید، روی کلمه خرید پرینتر کلیک کنید یا برای ارتباط با کارشناسان ما و گرفتن قیمت پرینتر با 02154591907 تماس بگیرید. تا از خدمات مشاوره ما به رایگان استفاده کنید.
خرید پرینتر
2/5 - (1 امتیاز)
وبینار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‫29 دیدگاه ها

 1. سلام وقتتون بخیر من به تازگی پرینتر جوهر افشان l3211 اپسون رو خریدم
  همه چیزیش اوکیه فقط یه رد میندازه رو ورق مخصوصا اگه رنگاش تیره باشه ،خط بیشتر مشخصه
  خطشم بصورت نقطه های ریز یک دست هست
  ممنون میشم بگید چیکار کنم درست شه

 2. سلام و خسته نباشید
  بنده پرینتراپسونm1100 دارم جوهرافشان دیروز برای اولین بار وسط چاپ شرو کرد به کمرنگ کردن و بعد هم برگه سفید بیرون داد جوهر رو برسی کردم خالی شده بود جوهرش رو شارژ کردم ولی باز برگه سفید میده مشکلش جدیه و نیاز به تعویض قطعه داره؟

 3. سلام
  من امروز پرینتر جوهر افشان ۱۱۱۰L خريدم
  موقع شارژ کارتریج چند سی‌سی رنگ اشتباه قرمز و آبی ترکیب کردم و دیگه ادامه ندادم
  چطور میتونم مخزن رنگ رو قبل از راه اندازی پرینتر تخلیه کنم ؟

 4. درود بر شما بنده یک پرینتر l800 جوهر افشان اپسون دارم
  مشکل من اینه که روی پرینت جای غلطکها می افته و باعث میشه رنگ پخش بشه

 5. بنده پرینتر جوهرافشان اپسون 1410 دارم . حدود یک ماهی هست که بعد از انجام تعدادی چاپ مثلا 10 یا 20 برگ ، کند میشه.

  1. افشین عزیز سلام
   در پرینترهای جوهرافشان، اگر حجم و تعداد پرینت‌ها زیاد باشد، سرعت دستگاه کم می‌شود. برای حل این مشکل، ابتدا حجم فایل خود را کم کنید و در دفعات مختلف آن را پزینت بگیرید. اگر مشکل همچنان وجود داشت، باید کابل‌ها و اتصالات پرینتر را بررسی کنید که سالم باشند.

 6. با سلام من پرینتر کانن ام اف 3010 دارم چچند روزی هست اسیه متن و عکسی رو چاپ میکنم میندازه رو صفحه ،3 تا کارتریج دارم هر سه تاشم سروس کردم دارم و مگنتم عوض کردم بازم سایه میندازه مشکل میتونین بگین از کجاست؟

 7. سلام من یه پرینتر اپسون L220 مخزن دار دارم امروز روشن کردم برا پرینت خط سفید انداخت هد رو Clean Up کردم چند بار انجام دادم رفته رفته دیگه چند تا خط چاپ میکنه اصلا هیچی چاپ نمیکنه مشکل از کجا میتونه باشه ؟

  1. درود بر شما
   سیام عزیز، دستگاه باید توسط سرویسکار بازدید شود. بهتر است برای ثبت درخواست تعمیر پرینتر و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با شماره 02154591919 تماس بگیرید.
   موفق باشید

  1. درود بر شما
   این بستگی به جنس و کیفیت کارتریج شما دارد، اما اغلب خشک شدن کارتریج در صورت عدم استفاده از پرینتر، ظرف مدت دو الی چهار هفته رخ می‌دهد.
   موفق باشید

 8. سلام . من یه پرینتر میخام در حد عکس آتلیه ای . پرینتری که بشه باهاش عکسای اینترنتیه رزولوشن بالاو عکسای دوربین رو عالی چاپ کرد . بنظرتون چه پرینتری خوبه . خودم دنبال اپسون 1410 هستم . میخاستم شمام راهنمایی کنین. ممنون .

  1. درود بر شما
   باعث افتخار ماست.
   برای انتخاب و خرید پرینتر، بهتر است با کارشناسان فروش فالنیک در ارتباط باشید و با شماره 0218363 تماس بگیرید.
   موفق باشید

 9. سلام من پرینترم سامسونگه لیزری هستش مدلشمml2160من تازه کارتریجشو عوض کردم ولی رو صفحه مانیتورم درصد حجم جوهرشو میزنه هر4تا برگی ک میزنم 1 درصد ازش کم میکنه ولی در اصل 1500 تا برگه باید چاپ کنه مشکلش چیه

  1. درود بر شما
   ممکن است چیپست کارتریج مشکل پیدا کرده باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما با شماره تلفن 02154591919در ارتباط باشید.
   موفق باشید

 10. سلام پرینترم اپسون مدل L210 هست الان مدتیه که میبینم زیر پرینترم جوهر ریخته علتش چیه و باید چیکار کنم

  1. درود بر شما
   فرایند تعویض کارتریج در پرینتر‌های جوهری، اگر درست صورت نگیرد باعث نشت جوهر درون پرینتر می‌شود.
   بهتر است، هرچه زودتر برای تعمیر پرینتر اقدام کنید
   با تشکر

 11. با سلام و خسته نباشید.یه مشکلی که توی پرینتر جوهر افشان دارم (اپسون 1410) اینکه بعداز گذشت یک یا دو ماه که پرینت میگیرم عکس شروع میکنه به کاهش کیفیت و بعداز مدتی عکس جوهرهاش کم رنگ میشه و خیلی زشت میشه اینگار گذاشتی جلوی آفتاب رنگش پریده.علتش چیه ؟ و راهکارش چیه ؟ ممنونم

  1. درود بر شما
   مشکلی که فرمودید ریشه در عوامل مختلفی دارد، اما اصلی‌ترین دلیل مربوط به کارتریج است. اگر استفاده زیادی از پرینتر دارید و حجم کاری شما بسیار بالا است. بعد از گذشت یک الی دو ماه با کمبود کارتریج روبرو خواهید شد. در چنین شرایطی پرینتر به شما آلارم خواهد داد.
   نکته دوم اینکه، کاهش کیفیت پرینت به جنس جوهر به کار رفته درون کارتریج بستگی دارد پس در انتخاب کارتریج دقت کنید.
   نکته سوم اینکه زمانی را برای تمیز کردن پرینتر جوهری خود اختصاص دهید. اگر پرینتر شما از قابلیت تمیز کردن هد پرینتر به صورت خودکار پشتیبانی می‌کند، هر چند وقت یکبار هد آن را تمیز کنید.
   بهتر است برای افزایش عمر مفید دستگاه و بالا بردن کارایی آن و البته رفع ایرادات کوچک، سرویس دوره‌ای پرینتر را نیز انجام دهید.
   موفق باشید

  2. درود اگر از جوهر اپسون استفاده بفرمایید ماندگاری کیفیت عکس شما بیشتر میشه اما این جوهرها بسیار گران قیمت هستند اگه جوهرهایی مانند وکس یا اینک تک یا میوااستفاده میکنید باید در نظر داشته باشین از کاغذهایی با کیفیت مانند تیلکو وویترون استفاده بفر مایید ترجیحا نوع سیلکی یا مات . از قراردادن عکسها در مقابل نور مستقیم خورشید یا مکانهایی که نور خورسید زیاد تابیده میشود جدا خودداری بفرمایید واگر اتاق یا مکان شما در معرض تابش شدید نور خورشید هست درساعات تابش نور مستقیم خورشید از پرده ضخیم وتیره استفاده بفرمایید ومطمئن باشد عکسهایتان سالها با کیفیت اول خواهند ماند موفق باشید

  1. سلام

   شما می توانید برای مشاوره و خرید پرینتر با شماره ۰۲۱۸۳۶۳ داخلی ۱۲۰ تماس بگیرید

 12. درایور پرینتر رو چه جوری میشه راحت و بدون دردسر خودمون بروز کنیم؟

 13. من فکر میکنم که بیشتر مشکلات پرینتر به کارتریج بر میگرده!!

  1. سلام

   در بیشتر مواقع بله، اگر به درستی از کارتریج به خصوص کارتریج جوهری مراقبت نشود، در پرینت دچار اختلال خواهید شد

دکمه بازگشت به بالا