به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

پرینتر لیزری چیست؟

کاربرد پرینتر لیزری

برای مصارف کاری و شخصی خود می‌خواهید پرینتری بخرید، اما مدل‌های مختلف موجود در بازار شما را گیج کرده است. در فروشگاه‌های گوناگون نام پرینتر لیزری را شنیده‌اید، اما نمی‌دانید متناسب نیازتان هست یا خیر. در مقاله پرینتر لیزری چیست شما را با این فناوری، کاربرد، مزایا و معایب آن آشنا خواهیم کرد، تا با دانستن این نکات بهترین انتخاب را داشته باشید.

تاریخچه پرینتر لیزری

اولین پرینتر لیزری در سال ۱۹۷۵ تولید شد، نه سال بعد شرکت اچ پی با تولید اولین پرینتر لیزری کمپانی خود، که می‌توانست ۸ صفحه در دقیقه پرینت بگیرد، انقلابی بزرگ در تکنولوژی دستگاه‌های اداری ایجاد کرد.

با گذشت این سال‌ها، پرینتر‌های لیزری کمپانی اچ پی نیز همگام با تکنولوژی پیشرفت کردند و بر قابلیت آن‌ها افزوده شد. این پیشرفت را می‌توان در اولین پرینتر لیزری چندکاره اچ پی که در سال ۱۹۹۸ ارائه شد و قابلیت کپی، اسکن و فکس را باهم داشت مشاهده کرد. در حال حاضر چاپگر‌های لیزری اچ پی می‌توانند تا ۷۰ صفحه در دقیقه پرینت رنگی بگیرند.

کاربرد پرینتر لیزری

در هنگام خرید پرینتر اچ پی، اولین سوالی که به ذهن ما خطور می‌کند این است، پرینتر جوهرافشان بهتر است یا لیزری؟ برای اینکه بتوانید به این سوال پاسخ دهید و در نهایت بین این دو مدل یکی را انتخاب کنید، باید با کاربرد آن‌ها به خصوص با کاربرد پرینتر لیزری آشنا باشید.

اگر روزانه باید اسناد و جزوات زیادی را پرینت و بایگانی کنید و کیفیت چاپ سیاه و سفید متون برای شما اهمیت زیادی دارد، بهتر است پرینتر لیزری را انتخاب کنید. این چاپگر در شرکت‌هایی که حجم کاری بالایی دارند و سرعت پرینت برای چاپ سریع اسناد، برای آن‌ها اهمیت زیادی دارد می‌تواند بسیار مفید و کاربردی باشد. پرینتر لیزری برای چاپ متون و فونت‌های ریز و درشت بهترین انتخاب هستند.

کاربرد پرینتر لیزری
پرینتر لیزری برای افرادی که روزانه اسناد و جزوات زیادی را پرینت می‌گیرند بهترین انتخاب است

تونر پرینترهای لیزری چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم، در مورد تونر پرینتر‌های لیزری صحبت کنیم، ابتدا باید با کارتریج و کاربرد آن در پرینتر آشنا شویم. کارتریج منبع تامین رنگ پرینتر است، به عبارتی ماده‌ای که پرینتر برای چاپ اسناد و عکس‌ها از آن استفاده می‌کند، درون این منبع قرار دارد. براساس پرینتری که متناسب نیاز خود انتخاب می‌کنید، کارتریج‌ها نیز به دو دسته جوهری و تونر تقسیم می‌شوند. کارتریج تونر، شامل قسمت‌های مختلفی مانند چیپست، درام، تونر و البته خود کارتریج است. چیپست قطعه‌ای است که هم در کارتریج تونر و هم جوهر به کار رفته است.

این قطعه عامل ارتباط پرینتر با کارتریج بوده و با اتصال این دو بهم، فرایند چاپ را ممکن می‌کند. علاوه بر این چیپست وظیفه دارد، شما را از میزان باقی مانده تونر کارتریج آگاه سازد. درام قطعه‌ای است که تنها در کارتریج تونر یافت می‌شود و نقشی اساسی در کیفیت چاپ تصاویر دارد.

حالا که با کارتریج و بخش‌های مختلف آن آشنا شدید باید به پاسخ پرسش، تونر پرینترهای لیزری چیست برسید. در داخل کارتریج پودری فشرده شده از جنس پلی استر قرار دارد، این پودر برای ثبات روی کاغذ به گرما نیاز دارد. کارتریج تونر نباید در معرض رطوبت و نور آفتاب قرار بگیرد.

به یاد داشته باشید در صورت برخورد تونر با لباس، برای از بین بردن لک حاصل از آن، فقط باید از آب سرد استفاده کنید. آب گرم ذرات تونر را ذوب کرده و باعث جذب آن به لباس می‌شود. تونر‌ها بسته به نوع پرینتر لیزری که انتخاب می‌کنید، دارای رنگ بندی متفاوتی هستند.

تونر پرینترهای لیزری چیست
چیپست وظیفه دارد، شما را از میزان باقی مانده کارتریج آگاه سازد

طرز کار پرینترهای لیزری

همانطور که اشاره کردیم جنس تونر به کار رفته در کارتریج، پلی استر است. پلی استر به دلیل پلاستیکی که دارد، الکتریسیته را درون خود نگه داشته و بار منفی را جذب می‌کند. بعد از ارسال دستورات چاپی از سیستم به پرینتر، کارتریج درام را که وظیفه چاپ تصاویر را برعهده دارد، چرخانده و آن را تمیز و سپس داغ می‌کند.

همزمان با انجام اینکار، لیزر پرینتر روی این قطعه تابیده و بخش‌هایی از آن را دارای بار الکتریکی می‌کند. ذرات تونر نیز که از قبل خود دارای بار بودند، با چرخیدن درام جذب بخش‌های دارای بار شده و سپس تصاویر و متون را روی کاغذ منتقل می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه

انواع چاپگرهای لیزری

چاپگر‌های لیزری براساس کاربرد و قابلیت‌هایی که دارند، به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. اگر بخواهیم انواع چاپگرهای لیزری را براساس قابلیت و نوع چاپ آن‌ها طبقه بندی کنیم، باید بگوئیم پرینتر‌های لیزری به دو دسته رنگی و تک رنگ تقسیم می‌شوند. اشاره کردیم که تونر‌ها بسته به نوع پرینتری که برای خود انتخاب می‌کنید، متفاوت هستند. پرینتر‌های تک رنگ از کارتریج‌های مشکی و پرینتر‌های رنگی علاوه بر رنگ مشکی از آبی، زرد و قرمز نیز استفاده می‌کنند.

اگر پرینتر‌های لیزری را براساس کاربردی که دارند تحلیل کنیم، باید آن‌ها را به تک کاره و چند کاره تقسیم کنیم. پرینتر‌های لیزری تک کاره، تنها قابلیت چاپ اسناد و تصاویر را دارند. این در حالیست که پرینتر‌های لیزری چندکاره علاوه بر چاپ، توانایی کپی، فکس و حتی اسکن را نیز دارند.

طرز کار پرینترهای لیزری
چاپگر‌های لیزری براساس قابلیت و کاربرد‌هایی که دارند در گروه‌های مختلفی قرار می‌گیرند

تاریخچه پرینترهای لیزری

بهترین پرینترهای لیزری

مزایا و معایب پرینتر های لیزری

اکنون که با طرز کار و انواع چاپگر‌های لیزری آشنا شدید، وقت آن رسیده است که درباره مزایا و معایب پرینتر های لیزری بدانید. با دانستن این نکات می‌توانید، بهترین انتخاب را داشته باشید.

بررسی مزایای پرینتر لیزری

 • شارژ کارتریج پرینتر لیزری امکان پذیر است و کارتریج آن ظرفیت و عمر بیشتری از کارتریج جوهری دارد.
 • سرعت چاپ در دقیقه پرینتر‌های لیزری، بیشتر و سریع‌تر از پرینتر‌های جوهرافشان است.
 • یکی از نکاتی که قبل از خرید پرینتر باید درباره آن تحقیق کنید، توجه به هزینه ملزومات و مواد مصرفی است. مواد مصرفی و کارتریج پرینتر‌های لیزری، از قیمت خرید کمی برخوردار است.
 • چاپ اسناد و متون در پرینتر‌های لیزری از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

بررسی معایب پرینتر‌های لیزری

 • پرینتر‌های لیزری می‌توانند اشکال و تصاویر را چاپ کنند، اما این تصاویر چاپی قابل قیاس با عملکرد پرینتر جوهری نیست.
 • قیمت خرید پرینتر لیزری، گران‌تر از پرینتر جوهر افشان است.
 • پرینتر‌های لیزری بزرگ‌تر از پرینتر‌های جوهرافشان بوده و به فضای بزرگی نیاز دارند.
مزایا و معایب پرینتر های لیزری
کارتریج پرینتر لیزری طول عمر و ظرفیت بیشتری به نسبت کارتریج جوهری دارد

تفاوت چاپگرهای لیزری و جوهر افشان

در ادامه مقاله قصد داریم، به تفاوت چاپگرهای لیزری و جوهر افشان بپردازیم. زیرا در هنگام خرید پرینتر، باید اطلاعات کافی از هر دو چاپگر داشته باشید.

پرینتر جوهر افشان برای چاپ تصاویر رنگی، باید کارتریج مشکی را با سه رنگ آبی، قرمز و زرد ترکیب کند. پروسه ترکیب کارتریج‌ها در پرینتر جوهرافشان، طولانی و زمان بر است. همین موضوع باعث می‌شود سرعت چاپ در دقیقه در پرینتر‌های جوهری به نسبت پرینتر لیزری بسیار پایین و کند باشد.

نکته دیگری که باید در زمان خرید پرینتر بدانید، قیمت خرید آن‌ها و هزینه مواد مصرفی است. وقتی به بازار خرید و فروش دستگاه‌های اداری مراجعه می‌کنید، متوجه می‌شوید که قیمت خرید پرینتر‌های جوهرافشان بسیار پایین است. قیمت پایین دستگاه، شامل هزینه مواد مصرفی و جوهر پرینتر نمی‌شود.

کارتریج‌های جوهری نیز مانند کارتریج‌های تونر قابلیت شارژ دارند، اما چون این پروسه به پرینتر آسیب سخت افزاری وارد می‌کند، شارژ کارتریج جوهری توصیه نمی‌شود.

در این مقاله سعی کردیم درباره پرینتر‌های لیزری، نحوه کارکرد و مزایا و معایب آن‌ها توضیح دهیم. به طور کلی بهتر است قبل از خرید پرینتر، راهنمای خرید آن‌ها را مطالعه کرده و متناسب نیاز خود انتخاب کنید. چاپگر‌های لیزری نیز با اینکه عملکرد و سرعت بالایی دارند، اگر به موقع سرویس نشوند خراب شده و از کار می‌افتند. بهتر است برای جلوگیری از این مشکل، سرویس و تعمیر پرینتر  را در برنامه خود بگذارید.

۵ نکته درباره پرینترهای لیزری که بهتر است بدانید

فروش پرینتر و ماشینهای اداری

 

فروش انواع پرینتر و ماشین های اداری در فالنیک
پرینترها یکی از دستگاه های جانبی کامپیوتر هستند که امروزه کاربرد بسیاری در انجام کارهای روزمره دارند. هریک از مردم استفاده های خاصی از پرینترها دارند، با انتخابی هوشمندانه می توانید در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید، پس همین حالا شروع کنید:
مشاوره و خرید پرینتر

نویسنده :

 • Avatar لیلا صفاری گفت:

  میشه منو در مورد قیمت خرید پرینتر جوهری و لیزری راهنمایی کنید؟ کدوم بهتره؟

 • Avatar بیتا سمیر زاده گفت:

  در کل با توجه به حرفای گفته شده من احساس میکنم که پرینتر لیزری باید خیلی بهتر از پرینتر جوهری باشه!!!

  • زهرا میری زهرا میری گفت:

   درود بر شما، انتخاب بین پرینتر لیزری و جوهری بسته به نوع نیاز و مصارف شما دارد. اگر به دنبال چاپ با کیفیت اشکال گرافیکی هستید، پرینتر جوهری را انتخاب کنید. اگر سرعت بالا و کیفیت متون برای شما اهمیت دارد، پرینتر لیزری برای شما بهترین گزینه است.

 • Avatar آمنه عرفانی گفت:

  پرینتر لیزری قیمتش در چه حدودی هستش؟

 • Avatar مهناز سوری گفت:

  یک پرینتر لیزری رنگی مناسب برای یک شرکت با حجم کاری بالا معرفی کنید لطفا

 • Avatar بهرام سالاریان گفت:

  یه پرینتر لیزری رنگی بهم معرفی کنید
  راستی پرینتر لیزری رنگی به اندازه تک رنگ کیفیت داره ؟

 • Avatar قباد فرهام گفت:

  سلام میشه در مورد قیمت خرید پرینتر لیزری و جوهری منو راهنمایی کنید؟

 • Avatar قباد فرهام گفت:

  به نظر میاد پرینتر لیزری برای بنده که حسابدار هستم برای چاپ اسناد و مدارک از همه بهتر باشه
  چطوری میتونم برای خرید پرینتر لیزری با شما در ارتباط باشم؟

 • استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
  >
  .swin-sc-title.style-2 .title span:after