به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز جمعه ۴ تیر ۱۴۰۰ - تماس با فالنیک : 8363-021

ریست کردن پسورد سوئیچ سیسکو

ریست کردن پسورد سوئیچ سیسکو

ریست یا بازیابی گذرواژه تجهیزاتی شبیه به روترها و سوئیچ ها یک فرآیند عادی است. در شرایط کلی فرآیندی که برای بازیابی گذرواژه روترها از آن استفاده می‌شود تفاوت‌هایی با بازیابی گذرواژه سوئیچ ها وجود دارد. در این مطلب تمرکز ما روی بازیابی پسورد سوئیچ های سیسکو است. قبل از آن‌که به مطالعه این مقاله بپردازید، ابتدا باید مشخصات سوئیچ خود را بررسی کنید، زیرا در برخی مدل‌ها فرآیند بازیابی متفاوت است. همچنین به این نکته دقت کنید دسترسی شما به سوییچ باید به شکل فیزیکی باشد و اگر اپراتور قبلی گزینه Password Recovery را غیر فعال کرده باشد، امکان بازیابی گذروازه فراهم نیست و مجبور هستید تمام پیکربندی‌ها را پاک کنید. برای آشنایی با تنظیمات سوییچ سیسکو مقاله “کانفیگ اولیه سوئیچ های سیسکو” را مطالعه نمایید.

چگونه گذرواژه سوئیچ های سیسکو را بازیابی یا ریست کنیم؟

اگر گذرواژه ورود به پنل مدیریتی سوییچ سیسکو را فراموش کرده‌اید یا سرپرست قبلی پیش از ترک سازمان فراموش کرده اطلاعات مربوطه را در اختیارتان قرار دهد باید مراحل زیر را برای بازیابی گذرواژه دنبال کنید.

اگر کلید Mode را به مدت ۱۵ ثانیه فشار دهید تمامی تنظیمات سوئیچ پاک می‌شود و به اصطلاح سوئیچ به تنظیمات کارخانه باز می‌گردد. با توجه به این‌که در بیشتر موارد تنظیمات اعمال شده روی سوییچ ها مهم هستند و نباید پیکربندی‌ها پاک شوند باید گزینه بازیابی گذرواژه را انتخاب کنید.

ریست کردن پسورد سوئیچ سیسکو
کلید Mode را به مدت ۱۵ ثانیه فشار دهید.

برای بازیابی گذرواژه سوئیچ مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. پورت کنسول را به سوئیچ متصل و نرم‌افزار PuTTY را اجرا کنید.

۲. سوئیچ را خاموش کنید، کلید Mode را ۳۰ ثانیه نگه دارید و سوئیچ را روشن کنید. در این حالت سیستم‌عامل سوئیچ اجرا نمی‌شود و مستقیما وارد محیط بازیابی می‌شوید. در این حالت عبارت switch: را همانند شکل زیر مشاهده می‌کنید:

ریست کردن پسورد سوئیچ سیسکو
وارد شدن به محیط بازیابی سوئیچ سیسکو

۳. در این مرحله، سوئیچ هنوز میان‌افزار Firmware را از روی حافظه فلش بارگذاری نکرده است. همان‌گونه که می‌دانیم تنظیمات سوئیچ در حافظه رام قرار دارد. با اجرای دستور زیر سوئیچ حافظه فلش را شناسایی می‌کند:

 Switch(config)#hostname Switch1
Switch: Flash_init
پیشنهاد مطالعه

۴. پس از شناسایی فلش، محتویات درون حافظه را با استفاده از دستور زیر بررسی کنید:

Switch: dir flash:
ریست کردن پسورد سوئیچ سیسکو
بررسی محتویات درون حافظه سوئیچ سیسکو

۵. اگر در این مرحله پیغام no service password recovery را مشاهده کردید، نشان می‌دهد گزینه بازیابی گذرواژه غیر فعال شده و مجبور هستید برای بازیابی، تمامی پیکربندی‌ها را پاک کنید.

۶. اکنون باید فایل text را تغییر نام دهید. برای انجام این‌کار دستور زیر را اجرا کنید:

Switch: rename flash:config.text flash:config.old
Switch: boot
ریست کردن پسورد سوئیچ سیسکو
تغییر نام دادن فایل text در سوئیچ سیسکو

۷. پس از تغییر نام فایل Config دستور reset را اجرا کنید تا سوئیچ راه‌اندازی شود.

۸. پس از اتمام فرآیند بوت، سوییچ فاقد هرگونه تنظیماتی است. برای بازگردانی تنظیمات ابتدا باید نام فایل Config را به حالت اولیه خود باز گردانید و در ادامه تنظیمات درون فایل txt را به حافظه اصلی انتقال دهید. دستورات زیر نحوه انجام این‌کار را نشان می‌دهند:

Switch# rename flash:config.old flash:config.text
Switch# copy flash:config.text system:running-config

۹. اکنون می‌توانید گذرواژه را تغییر داده و تنظیمات را ذخیره‌سازی کنید.

برای استفاده از تعمیرات و خدمات تجهیزات سیسکو روی لینک بزنید.

 

مشاوره و خرید انواع سوییچ های شبکه در فالنیک
فالنیک (ایران اچ پی)، ارائه دهنده انواع سوییچ های اچ پی است که امنیت، اطمینان و ارزش را به شبکه سیستم‌های شما هدیه می‌دهد که از ویژگی‌های آن، زمان تأخیر کم، سرعت، چابکی، ارتقاپذیری را می‌توان نام برد. جهت کسب اطلاعات بیشتر، کلیک کنید:
مشاوره و خرید سوییچ

نویسنده :

  • حسین گفت:

    ریست پسورد روی همه سوئیج ها به همین صورت است ؟

  • استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
    >
    .swin-sc-title.style-2 .title span:after