به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

مقایسه کیس‌های SFF و LFF در سرور HPE DL380 G10

کیس‌های SFF و LFF در سرور DL380 G10

سرور پرفروش و محبوب HPE DL380 بسیار سازگار و ارتقاپذیر است و انعطاف پذیری در آن فوق‌العاده است. DL380 پیکربندی Modular Drive Bay را ارایه می‌دهد و قصد داریم در این مقاله به بررسی کیس‌های LFF و SFF و مقایسه این کیس‌ها در DL380 G9 و DL380 G10 بپردازیم.

به تازگی در سرور HPE DL380 G9، از SAS SSDهای ۱۵٫۳ ترابایتی پشتیبانی می‌شود که حداکثر ظرفیت ذخیره‌سازی را به ۳۹۷٫۸ ترابایت رسانده است. در صورت استفاده از همین SAS SSDها در سرور HPE DL380 G10، حداکثر ظرفیت ذخیره‌سازی به ۴۵۹ ترابایت می‌رسد.

کیس‌های LFF

در کیس‌های LFF که اصولا برای اپلیکیشن‌هایی مانند سرور Email Exchange، Cold Storage و نودهای استوریج مبنی بر کلود، استفاده می‌شوند، پیشرفت بزرگی را شاهد هستیم: امکان افزودن ۴ عدد LFF در قسمت میانی کیس و داخل Mid Tray.

پس mid-plane HD carrier مهم‌ترین و جدیدترین امکانی است که در سرور DL380 G10 و شاسی‌های LFF قرار گرفته است که به وسیله آن می‌توان ۴ عدد درایو LFF به صورت داخلی و با قرارگیری در بالای CPUها و ماژول‌های حافظه، نصب کرد. می‌توان با استفاده از Drive Cageهایی که در قسمت پشتی نصب می‌شوند، هارد درایوهای SFF و LFF بیشتری نصب کرد.

در کیس‌های LFF در نسل ۹، امکان استفاده از ۱۲ درایو در قسمت جلو و ۳ درایو در قسمت پشت سرور را داشتیم یعنی در کل ۱۵ عدد LFF. اما در نسل ۱۰ می‌توان مجموعه جدیدی از درایوها را که شامل ۴ درایو است در قسمت میانی کیس قرار دهیم: پس در کل می‌توانیم ۱۹ درایو LFF داشته باشیم: ۱۲ تا در جلو، ۳ تا در پشت و ۴ تا در وسط کیس. به غیر از این ۴ درایو، می‌توان ۲ درایو SFF دیگر هم در قسمت پشتی قرار داد. در نتیجه با وجود ۱۲ عدد درایو LFF در قسمت جلویی، ۳ عدد در قسمت پشتی و ۴ عدد در قسمت میانی، به همراه ۲ عدد SFF در قسمت پشتی، از حداکثر ظرفیت ۲۷۳٫۶۸ ترابایت می‌توانید استفاد کنید که این میزان ظرفیت، خیلی عالی است:

(۳+۴+۱۲) x 14TB + 2 x 3.84TB = ۲۷۳٫۶۸ TB

در DL380 G10، یک امکان جدید دیگری هم برای درایوهای LFF داریم که ۸ تایی آنها نیز قابل نصب است در حالیکه ما قبلا در DL380 G9، فقط از فرمت ۴ و ۱۲ تایی استفاده می‌کردیم اما الان فرمت ۸ تایی هم اضافه شده است.

در DL380 G10 همانند DL380 G9، امکان استفاده از Universal Drive Bay وجود دارد که اپتیکال درایو و فضایی برای قرارگیری دو عدد SFF دارد.

حداکثر ظرفیت ذخیره سازی داخلی در سرور DL380 G10 (آذر ۹۷)

کیس‌های SFF و LFF در سرور DL380 G10

حداکثر ظرفیت ذخیره سازی داخلی در سرور DL380 G10 (مهر ۹۸)

با توجه به آپدیت‌هایی که در ظرفیت هارد درایو ها ارایه شده، حداکثر ظرفیت ذخیره سازی داخلی در سرور DL380 G10 به صورت زیر است:

بررسی تخصصی سرور HPE DL380 Gen10

 

دموی معرفی سرور HPE DL380 G10 – فارسی

 

مشاوره و خرید سرور در فالنیک
فالنیک با دارا بودن سبد کاملی از سرورهای اچ پی و تنها دارنده گارانتی رسمی و معتبر سرور اچ پی در ایران، آماده خدمت‌رسانی جهت مشاوره، فروش و پشتیبانی به مشتریان است. شما می‌توانید قبل از خرید، از کارشناسان فالنیک، مشاوره بگیرید.
مشاوره و خرید سرور
 

کیس‌های SFF

کیس‌های SFF اصولا به منظور ذخیره‌سازی High Performance استفاده می‌شود. برای دیتابیس‌های بسیار بزرگی که در زمینه ذخیره‌سازی سروری، High Demand هستند، بسیار اهمیت دارد مثلا موسسات مالی که حجم بسیار زیادی تحلیل بر روی داده‌ها دارد. سرور مناسبی برای Data Warehousing است که برای پیش‌بینی اطلاعات استفاده می‌شود و یا برای ذخیره‌سازی نرم‌افزارمحور و یا اپلیکیشن‌های جدید Hyper-Converged که دارای حجم بالای ذخیره‌سازی هستند، مناسب است و انتخاب خوبی برای این اپلیکیشن‌هاست.

در DL380 G10، طراحی بسیار منعطف و قابل تغییری داریم: درایوهای SATA و NVMe را می‌توانیم استفاده کنیم.

در طراحی سنتی ۳ تا Drive Cage با ظرفیت ۸ درایو داریم که امکان ترکیب درایوها را فراهم می‌کند. در پیکربندی ۲۴ درایو SFF، امکان استفاده از ۶ درایو دیگر در قسمت پشت وجود دارد پس در کل تا ۳۰ درایو را پشتیبانی می‌کند که در صورت استفاده از ۳۰ عدد SFF با ظرفیت ۱۵٫۲ ترابایت، حداکثر ظرفیت ذخیره‌سازی داخلی که در اختیارتان است، ۴۵۹ ترابایت خواهد بود.

بروشور فارسی سرور DL380 G10

 

همچنین Drive Cageای با امکان ۶+۲، ۶+۲ و ۶+۲ می‌توانید داشته باشید که ۲ مربوط به درایوهای PCIe SSD است و برای اپلیکیشن‌های جدیدتر که Caching و Tiering بالایی دارند، مناسب است.

کیس‌های SFF و LFF در سرور DL380 G10

شما می‌توانید ترکیبی از هارددرایوهای پرسرعت را هم داشته باشید که امکان بسیار عالی را فراهم است. در DL380 G10 می‌توانید از تعداد ۸+۸+۴ درایو NVMe استفاده کنید یعنی به تنهایی می‌تواند ۲۰ عدد درایو NVMe را پشتیبانی کند و از آنجاییکه بعد از NVMeهای ۲ ترابایتی که در سری‌های اول نسل ۱۰ ارایه شده بود، NVMeهای ۴ ترابایتی نیز قابل استفاده شده، می‌توانید ۸۰ ترابایت فضا را در اختیار داشته باشید. NVMe Cageها بسیار شبیه به Drive Cageهای معمولی هستند با این تفاوت که در قسمت پشت، کانکتورهایی دارد که همگی، کانکتورهای PCIe هستند.

در رابطه با کیس SFF، یک اسلات PCIe دیگر در DL380 G10 داریم. علاوه بر ۸ عدد اسلات PCIe، می‌توانید از FlexLOM و AROC استفاده کنید: پس ۸ تا اسلات PCIe + AROC + FlexLOM

بررسی سرور HPE ProLiant DL380 Gen10 – فارسی

بررسی تخصصی سرور DL380 G10

پیکربندی‌های متفاوت در سرور DL380 G10

در ادامه پیکربندی‌های مختلف کیس نیز قابل دسترسی است و بسته به نیازهای حجم کاری خود می‌توانید از پیکربندی‌های متفاوتی استفاده کنید:

 • ۸ LFF drive chassis with Universal Media Bay
 • ۱۲ LFF drive chassis + optional 4 LFF mid-plane or 3 LFF + 2 SFF or 2 Dual UFF rear mounted drives
 • ۲۴ SFF drive chassis + optional 6 SFF rear-mounted drives
 • ۸ SFF drive chassis with Universal Media Bay + 2 optional front mounted SFF or NVMe drives
 • ۲۰ SFF NVMe drive chassis with partial population of box1 on the front of the system
 • ۲ M.2 SATA SSD standard on primary riser

برخی پیکربندی‌ها برای داشتن optical drive از Universal Media Bay پشتیبانی می‌کنند. در برخی پیکربندی‌ها ممکن است نیاز باشد Drive Cageهایی را در جای Expansion Riser قرار داد تا بتوان ۶SFF و یا ۲SFF و ۳LFF را پشتیبانی کرد. اگر قرار است از ۸ درایو NVMe استفاده کنید، فقط باید SFF Chassis را انتخاب کنید. کیس‌های ۸-bay می‌توانند آپگرید شوند تا از ۱۶ یا ۲۴ درایو SFF پشتیبانی کنند. در صورت استفاده از ۲۰ عدد درایو NVMe باید از HPE Smart Storage Battery نیز استفاده شود.

 

منبع: فالنیک (ایران اچ پی)


نویسنده :

 • Avatar هما شنایی گفت:

  روی دستگاه های LFF هارد SSD SFF میشه گذاشت؟؟

 • Avatar سروش فتحی گفت:

  در صورت اضافه کردن هارد بیشتر به چه قطعه ای نیاز داریم؟

 • Avatar سهیل عرفانیان گفت:

  تعداد کل هاردها و اس اس دی های که میشه روی سرور dl380 g10 12lff گذاشت چند تاست؟

 • Avatar مونا مولایی گفت:

  حداکثر سرعت هاردها در هرکدام از کیس ها چقدر است؟

 • استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
  >
  عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

  عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

  با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

  تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.