به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

دامین کنترلر چیست؟

رول دامین کنترلر چیست؟

دامین کنترلر، سروری است که نسخه‌ای از Active Directory را ذخیره کرده و از دیتا استور Active Directory محافظت می‌کند. AD برای این طراحی شده است که منبع متمرکزی از اطلاعات یا دیتا استور فراهم کند تا منابع سازمان را به صورتی امن مدیریت کند. سرویس دایرکتوری AD تضمین می‌کند که منابع شبکه در دسترس هستند و کاربران قادرند به منابع شبکه، اپلیکیشن‌ها و برنامه‌ها دسترسی داشته باشند. با AD، ادمین‌ها می‌توانند از طریق کامپیوتری در شبکه لاگین کنند و آبجکت‌های اکتیو دایرکتوری را روی کامپیوتر متفاوتی در یک دامین و دامنه مدیریت کند.

دامین کنترلر، کامپیوتری است که ویندوز ۲۰۰۰ و یا ویندوز سرور ۲۰۰۳ به بعد روی آن اجرا می‌شود و دارای یک کپی از دایرکتوری دامنه است. دامین کنترلرها در Active Directory، حاوی دیتا استور آن و پالیسی‌های امنیتی دامنه‌ هستند. بنابراین، دامین کنترلر با احراز هویت کاربرانی که لاگین می‌کنند، امنیت دامنه را فراهم می‌کند.

رول دامین کنترلر در اکتیو دایرکتوری

رول دامین کنترلر در اکتیو دایرکتوری عبارتند از:

 • هر دامین کنترلر در هر دامنه، یک کپی از دیتا استور AD را برای دامنه‌ای خاص ذخیره و حفظ می‌کند.
 • دامین کنترلرها در Active Directory از تکرار چند کاربره استفاده می‌کند یعنی هیچ دامین کنترلری به تنهایی به عنوان دامین کنترلر اصلی محسوب نمی‌شود. تمامی دامین کنترلرها باید به صورت جفت در نظر گرفته شوند.
 • دامین کنترلرها، اطلاعات دایرکتوری آبجکت‌های ذخیره شده را به صورت اتوماتیک بین دامنه‌ها تکرار (Replicate) می‌کنند.
 • آپدیت‌های مهم، بلافاصله برای دیگر دامین کنترلرهای دامنه تکرار می‌شوند.
 • اجرای چندین دامین کنترلر در دامنه احتمال بروز خطا را برای دامنه بوجود می‌آورد.
 • دامین کنترلرها در اکتیو دایرکتوری، Collisionها (برخوردها) را تشخیص دهند. Collisionها زمانی رخ می‌دهند که تغییری در دامینی خاص ایجاد شود و قبل از اعمال این تغییر در دامین کنترلر اصلی و پخش این تغییر به دیگر دامین کنترلرها، در یکی از دامین کنترلرها باعث تغییر شود.

بی شک، رول‌های اصلی می‌توانند به دامین کنترلرهای یک دامنه و یا Forest تخصیص داده شوند. Master Role های خاصی که به دامین کنترلرها تخصیص داده شوند را Operations Masters می‌نامند. این دامین کنترلرها نسخه اصلی از اطلاعاتی خاص را در Active Directory میزبانی می‌کنند و اطلاعات را روی سایر دامین کنترلرها کپی می‌کنند. ۵ نوع رول اصلی (Master Role) برای تعریف در دامین کنترلرها وجود دارد. دو رول از رول‌های اصلی که forest-wide master roles هستند به دامین کنترلری در Forest تخصیص داده می‌شوند. سه رول اصلی دیگر هم domain-wide master roles هستند که روی دامین کنترلر در هر دامنه اعمال می‌شوند.

پیکربندی رول های در دامین کنترلر

رول‌های اصلی که در دامین کنترلرها پیکربندی می‌شوند، شامل موارد زیر هستند:

 • Schema Master که یک forest-wide master role است که به دامین کنترلری تخصیص داده می‌شود که تمام تغییرات Active Directory schema را مدیریت می‌کند.
 • Domain Naming Master یکی دیگر از forest-wide master role ها در دامین کنترلری است که تغییرات فارست مانند اضافه و حذف دامنه را مدیریت می‌کند. دامین کنترلری که این رول را دارد، مدیریت تغییرات domain namespace را نیز مدیریت می‌کند.
 • Relative ID (RID) Master یک domain-wide master role در دامین کنترلری است که ID number های منحصربه‌فرد برای دامین کنترلرها تولید می‌کند و مدیریت تخصیص این اعداد را برعهده دارد.
 • PDC Emulator یک domain-wide master role در دامین کنترلری است که عملکردی مانند ویندوز NT در دامین کنترلر دارد. وجود این رول معمولا زمانی ضروری است که کامپیوترهایی داریم که دارای سیستم عامل‌های پیش از ویندوز ۲۰۰۰ و XP هستند.
 • Infrastructure Master یکی دیگر از domain-wide master role است که به دامین کنترلری تخصیص داده می‌شود که مدیریت تغییرات ایجاد شده در یک گروه را برعهده دارد.

سرور یا سرورهای Global Catalog نیز قابل نصب روی دامین کنترلر است. GC منبع متمرکز اطلاعات روی اشیاء Active Directory در Forest  و دامنه است و برای بهبود کارایی در جستجوی آبجکت در اکتیو دایرکتوری استفاده می‌شود. اولین دامین کنترلری که روی دامنه نصب می‌شود، به صورت پیش فرض به عنوان سرور GC در نظر گرفته شده است. سرور GC، نسخه‌ای کامل از تمام اشیاء را در دامنه میزبان خود و partial replica از اشیاء را برای سایر دامنه‌ها در Forest ذخیره می‌کند. این partial replica شامل اشیائی است که زیاد جستجو می‌شوند. به طور کلی پیشنهاد می‌شود که برای هر سایت در دامین، یک سرور GC را پیکربندی کنید. در ادامه عملکرد سرور GC را بررسی می‌کنیم.

عملکرد سرور Global Catalog – سرور GC 

عملکرد سرور GC به صورت زیر است:

 • وجود سرورهای GC برای عملکرد UPN در اکتیو دایرکتوری بسیار ضروری است زیرا سرورهای GC، UPN ها را رفع می‌کنند، زیرا وقتی دامین کنترلری که به درخواست‌های احراز هویت رسیدگی می‌کند، به دلیل اینکه حساب کاربری در دامنه دیگری قرار دارد، قادر به احراز هویت نیست. در اینجا سرور GC برای یافتن حساب کاربری کمک می‌کند تا دامین کنترلری که وظیفه احراز هویت را برعهده دارد بتواند درخواست ورورد به سیستم (Log on) را برای کاربر ادامه دهد.
 • سرورهای GC تمام درخواست‌های سرچ را برای کاربرانی که در پی جستجوی اطلاعات در AD هستند، انجام می‌دهند و می‌توانند تمام اطلاعات اکتیو دایرکتوری را صرف‌نظر از دامنه‌ای که اطلاعات در آن قرار دارند، بیابند. سرورهای GC درخواست‌ها را درکل Forest انجام می‌دهند.

سرورهای GC، اطلاعات عضویت Universal Group را در دامین کنترلر و برای درخواست‌های ورود به شبکه، برای کاربران فراهم می‌کند.

 

مشاوره و خرید سرور در فالنیک
فالنیک با دارا بودن سبد کاملی از سرورهای اچ پی و تنها دارنده گارانتی رسمی و معتبر سرور اچ پی در ایران، آماده خدمت‌رسانی جهت مشاوره، فروش و پشتیبانی به مشتریان است. شما می‌توانید قبل از خرید، از کارشناسان فالنیک، مشاوره بگیرید.
مشاوره و خرید سرور

منبع: tech-faq.com


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
>
.swin-sc-title.style-2 .title span:after