به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - تماس با فالنیک : 8363-021

شرکت ها به چه تعداد سرور نیاز دارند و چرا؟

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در تیر ۹۳ نوشته شده بود و در تیر ۹۹ دوباره بررسی و به‌روز شده است.

چه کسانی نیاز به سرور اختصاصی دارند و چرا؟

سرور اختصاصی برای کسانی که به کسب و کار اینترنتی فکر می‌کنند و به دنبال جذب و حفظ ترافیک بالایی هستند مورد نیاز است.

پیشنهاد مطالعه

شرکت ها به چه تعداد سرور نیاز دارند و چرا؟

هر شرکتی با اندازه متوسط، حداقل به سه و یا چهار سرور نیاز دارد. در ادامه با هم می‌بینیم که این سرورها چه تنوع سروری هستند.

سرور اول: سرور اینترنت

معمولا درگاه ورودی اکثر شرکت‌ها با هر اندازه، کوچک یا بزرگ، اینترنت است. با ورود اینترنت پر سرعت به شرکت‌های داخلی و بالا رفتن سرعت از طریق ADSL و یا خط های اختصاصی نیاز مبرمی به کنترل آن احساس می‌شود. بهینه‌سازی استفاده از اینترنت و حفظ ورود و خروج اطلاعات برای هر شرکتی مهم است و به اندازه شرکت و تعداد کارمندان آن ارتباطی ندارد. بهتر است ورود و خروج اطلاعات بر عهده یک سرور و یا یک PC معمولی باشد که توسط نرم افزارهای امنیتی مدیریت می‌شود.

این نرم افزارها توانایی کنترل ورود و خروج کاربران و اطلاعات را به عهده می‌گیرند. بسیاری از این گونه نرم افزارها عهده‌دار کنترل ورودی‌ها و کنترل محتوای آن هستند تا اطلاعاتی که وارد سیستم کاربران می‌شود خالی از آلودگی‌های امنیتی باشد. (قدرت سیستم درگاه اینترنت بستگی به تعداد ایستگاه‌های کاری استفاده کننده از اینترنت دارد و این که روش حفظ اطلاعات و به اشتراک‌گذاری به چه نحوی و با چه نرم افزاری پیاده‌سازی شده باشد.) متاسفانه به غلط در بین شرکت‌های کوچک مرسوم شده که اشتراک‌گذاری اینترنت را بر عهده سوئیچ یا هاب قرار می‌دهند و هیچ گونه سیاست ورود و خروج اطلاعات در نظر گرفته نمی‌شود یعنی مودم ADSL به عنوان روتر و درگاه اینترنت بطور مستقیم به سوئیچ یا هاب وصل می‌شود و کلیه کاربران بدون هیچ گونه کنترل و مدیریت از اینترنت به اشتراک گذاشته شده استفاده می‌کنند، از این رو چون هیچ گونه سیستم کنترلی و مدیریتی برای حفظ امنیت کاربران وجود ندارد به سادگی دچار ضررهای امنیتی می‌شوند.

توصیه متخصصین این است که کنترل ورود و خروج اطلاعات با بهترین روش اصولی آن انجام دهید و اینترنت را به صورت مستقیم بر روی شبکه به اشتراک نگذارید و از برنامه‌هایی مانند WinRout Kerio و یا ISA سرور، امنیت لازم را برای شرکت خود فراهم کنید.

سرور دوم: سرور اکتیو دایرکتوری

پس از معرفی سرور اینترنت به عنوان اولین سرور یک شرکت کوچک و یا متوسط، نوبت به سرور دوم می‌رسد. معمولا Active Directory و سرویس‌های وابسته به آن است که تشکیل شبکه محلی و داخلی را در یک شرکت کوچک، متوسط و یا بزرگ میسر می‌سازد.

تعریف سطح دسترسی برای ایستگاه‌های کاری در شبکه محلی با Active Directory امنیت را تا حد مطلوبی در مجموعه بالا خواهد برد. اما ممکن است همین سرور نیز بجز این که بعنوان Active Directory استفاده شود بعنوان محل ذخیره سازی داده‌ها و فایل‌های مختلف نیز باشد چون تعیین سطح دسترسی در چنین سروری به حفاظت از اطلاعات، کمک شایانی خواهد کرد لذا معمولا محل مناسبی برای ذخیره سازی فایل‌ها و داده‌ها خواهد بود.

شرکت ها به چه تعداد سرور نیاز دارند و چرا؟

سرور سوم: سرور نرم افزارهای مالی و اداری

اما چه باید کرد با نرم افزارهای حسابداری یا انبارداری و … همان طور که هر شرکتی با اندازه کوچک یا متوسط برای حسابداری مجموعه خود مجبور به به کارگیری نرم افزارهای حسابداری یا انبارداری است و معمولا این برنامه ها دارای قفل سخت افزاری نیز هستند پس برای دور بودن قفل سخت افزاری از دسترس عموم آن را بر روی سرور مجزا باید راه اندازی کرد، معمولا دسترسی فیزیکی به چنین سرورهایی محدودتر از دیگر سرورهاست و دلیل آن نیز اطلاعات محرمانه آن و قفل سخت افزاری آن است.

شرکت ها به چه تعداد سرور نیاز دارند و چرا؟

پس سومین سرور ما در یک شرکت کوچک، متوسط و یا بزرگ شامل نرم افزارهای مالی و اداری و غیره می‌تواند باشد. اما همان طور که می‌دانید نرم افزاری که توانایی ذخیره سازی اطلاعات مالی را دارد نیاز به بانک اطلاعاتی دارد تا بتواند اطلاعات چندین سال را در خود ذخیره کند. می‌توان بانک های اطلاعاتی SQL و یا MYSQL را به راحتی در یکی از سرورهای شماره دو یا شماره سه راه اندازی کرد و نیاز به سرور چهارم نیست، تا اینجای کار ما سه سرور داریم و به یک محل مناسب برای قرارگیری سرورها نیاز داریم. اکنون به یک رک ایستاده نیاز داریم که با تهویه مناسب، حرارت تولید شده از این سه سرور ر از داخل رک، خارج و هوای خنک، وارد آن شود.

سرور چهارم: سرور NAS

گرفتن نسخه پشتیان از اطلاعات موجود یکی از عقلانی ترین مراحل پشتیبانی و نگهداری است آن هم به صورت روزانه، برای این کار چه باید کرد؟

اضافه شدن یک هارد دیسک داخلی کار زیاد سختی نیست اما زیاد هم عقلانی نیست. معمولا نسخه پشتیبان و بکاپ را بر روی دیوایس خارجی می‌گیرند تا در زمانی که سرور مورد حمله ویروس ها و یا هکر ها قرار گرفت و یا حتی هارد دیسک آن دچار سکتور خراب شد و یا سوخت، خارج از سرور یک نسخه از تمام اطلاعات داشته باشیم. اینجاست که هارد دیسک اکسترنال به ما و سرور ما کمک کند تا بازیابی اطلاعات را به خوبی و با آرامش انجام دهیم، اما ممکن است هارد دیسک اکسترنال، پاسخ‌گوی کار ما نباشد و تولید اطلاعات و ترافیک روزانه کاربران به قدری بالا باشد که امکان کپی‌برداری بر روی هارد اکسترنال با سرعت USB وقت‌گیر خواهد بود.

 

مشاوره و خرید سرور در فالنیک
فالنیک با دارا بودن سبد کاملی از سرورهای اچ پی و تنها دارنده گارانتی رسمی و معتبر سرور اچ پی در ایران، آماده خدمت‌رسانی جهت مشاوره، فروش و پشتیبانی به مشتریان است. شما می‌توانید قبل از خرید، از کارشناسان فالنیک، مشاوره بگیرید.
مشاوره و خرید سرور

 

پس به وسیله‌ای بهتر، سریع‌تر و مطمئن‌تری نیاز هست، وسیله ای که به راحتی عملیات مربوط به گرفتن نسخه بکاپ از سرورها و حتی ایستگاه‌های کاری را به راحتی و با سرعت بالا انجام دهد و هزینه بسیار کم‌تری نسبت به سروری دیگر و نیروی کاری برایمان را در بر داشته باشد. یکی از راهکارهای ذخیره سازی اطلاعات و تهیه بکاپ، استفاده از NAS سرور است تا شرایط دلخواه و ایده‌آل برای بکاپگیری از سرورها و ایستگاه‌های کاری را به خوبی، در کم‌ترین زمان و با کم‌ترین هزینه و با بالاترین سرعت در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام دهید. این چهارمین سرور مورد نیاز شماست.

شرکت ها به چه تعداد سرور نیاز دارند و چرا؟

سرور پنجم: سرور CRM

در بسیاری از شرکت‌ها و بنگاه‌های کسب و کار، رضایت مشتری، حفظ مشتری، مدیریت مشتری و حتی طبقه‌بندی مشتریان در اولویت قرار دارد و معمولا نیاز به سیستم‌های اتوماسیون اداری، سیستم‌های مدیریت اطلاعات مشتریان، وب سرور، ایمیل سرور داخلی و … چیزیست که از آن نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد.

متاسفانه بسیاری از شرکت‌ها و مدیران، استفاده از ابزارهای حفظ و مدیریت مشتریان به اشتباه به چشم یک کالای لوکس نگاه می‌شود و خود را ملزم به استفاده از آن نمی‌دانند. معمولا ۸۰ درصد از درآمد شرکت‌ها از ۲۰ درصد مشتریان یک شرکت تامین می‌شود، شما باید آن ۲۰ درصد را از طریق ابزارهای مدیریت مشتری یا همان CRM شناسایی و حفظ کنید. پس به سرور جدیدی با عنوان‌های کاری ذکر شده نیاز داریم.

شرکت ها به چه تعداد سرور نیاز دارند و چرا؟

دغدغه های ادمین ها

هر قدر جلوتر برویم نیازها بیشتر می‌شود و هر قدر نیازها بیشتر شود نگرانی‌ها نیز بیشتر.

اکنون باید به این اندیشید که تمام این سرورها و اطلاعات باید چگونه حفظ شوند آیا حاضر هستید تمام سرمایه کاری و اطلاعات خود را در یک رک ایستاده فلزی با درب شیشه ای که بسیار هم سست است نگهداری کنید؟

اگر یکی از این سرورها از کار بیافتد چه خواهد شد؟ مثلا کارمندان فروش و بازاریابی نتوانند به لیست مشتریان دسترسی داشته باشند، فروش شما متوقف خواهد شد. کارمندان مالی نتوانند اطلاعات مالی را روزانه و ساعتی وارد سیستم کنند چه مشکلی پیش می‌آید؟ شما نمی‌توانید بفهمید که امروز وضعیت بازار چگونه است، فروش کم‌تر بوده یا بیشتر، علت این نوسان چیست. آیا رقیبی جدید پیدا شده، یا شما رقبا را کنار زده اید؟ آیا درخواست جدید به شما ایمیل شده؟ و هزاران مشکل دیگر که در اثر اختلال در سرورهای موجود ممکن است کسب‌وکار شما را برهم بزند.

پس برای بهتر شدن اوضاع و کم‌تر شدن نگرانی‌ها و دغدغه‌های روزانه به یک سیستم نگاه دارنده انرژی برق هم نیاز دارید تا حداقل چند سرور شما را همیشه روشن نگهدارند تا در مواقع اضطراری قطعی برق، نه سرور به ناگاه خاموش شود و دچار خرابی شود و نه سرویس‌دهی متوقف شود. اما چنین نگهدارنده‌ای برای این تعداد سرور به چه میزان فضا نیاز دارد؟ آن را کجا باید نگهداری کرد تا دم دست نباشد و صدمه نبیند؟ چرا و در چه شرایطی به اتاق سرور نیاز داریم؟ استانداردهای لازم برای محل نگهداری سرور چیست؟

 

مشاور و خرید یو پی اس مناسب در فالنیک
کسب و کار و اطلاعات تان را به دست نوسانات برق نسپارید. با خرید UPS مناسب از ضررهای ناشی از قطع برق، جلوگیری کنید. برای مشاوره و دریافت خدمات از شرکت ایران اچ پی (فالنیک)، به لینک زیر مراجعه کنید:
مشاوره و خرید یو پی اس

 

چه کسانی نیاز به اتاق سرور دارند و چرا؟

با توجه به این که هر شرکتی با اندازه متوسط حداقل به سه یا چهار سرور نیاز دارد و برای حفظ امنیت اطلاعات سرور‌ها و دور از دسترس بودن سرور‌ها از دسترس عوام، محل نگهداری این سرور‌ها باید در محیطی بسته و مهر و موم شده باشد معمولاً پیشنهاد می‌شود از رک استفاده کنیم.

شرکت‌های با اندازه بزرگ‌تر به تعداد سرور‌های بیشتری نیاز دارند اما همچنان استفاده از رک یکی از بهترین محل‌های نگهداری سرور است، اما همان‌ طور که می‌دانیم رک‌ها از نظر استحکام چندان قابل اعتماد نیستند چون معمولاً تمام رک‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که از اطراف محصور شده و جنس بدنه از ورق فلزی مستحکم و ضخیمی است اما علت بی‌اعتمادی به آنها این است که تمام رک‌ها از سمت جلو پوششی از جنس شیشه دارند و اگر روزی سرقتی اتفاق بیفتد درب شیشه‌ای شکننده است و به راحتی سرور‌های داخل رک قابل دسترس خواهند بود.

با رک های اچ پی، امنیت را تجربه کنید

 

بهترین پیشنهاد به شرکت‌هایی که حداقل دو یا بیش از سه سرور در محل شرکت خود نگهداری می‌کنند، راه اندازی اتاق سرور است. به طور معمول در شرکت‌هایی با اندازه ۳۰ ایستگاه کاری و به بالا این اتفاق رخ خواهد داد که سرویس‌های مختلف را در سرورهای مجزا پیاده‌سازی کنند.

در تکمیل این مبحث، به بررسی انواع محل نگهداری سرور و ویژگی‌های اتاق سرور می‌پردازیم. با مطالب دنباله‌دار در این زمینه همراه شما هستیم.

 


نویسنده :

۶ دیدگاه

 • یگانه گفت:

  منظور شما از اینکه هر شرکت حداقل ۵ سرور نیاز دارد؟
  سرور فیزیکی یا سرور مجازی است؟

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   منظور از تعداد ۵ سرور بصورت مجازی است. شما با خرید یک سرور اچ پی می توانید آن را به عنوان چند سرور مجازی استفاده کنید.

 • احمد منوچهری گفت:

  برای کنترل اطلاعات ورودی و خروجی شبکه در زمان داشتن سرور در شرکت جه اقداماتی لازم است؟

  • امیر حسین لاسانی گفت:

   توصیه متخصصین این است که کنترل ورود و خروج اطلاعات با بهترین روش اصولی آن انجام دهید و اینترنت را به صورت مستقیم بر روی شبکه به اشتراک نگذارید و از برنامه‌هایی مانند WinRout Kerio و یا ISA سرور، امنیت لازم را برای شرکت خود فراهم کنید.

 • صدرا افتخاری گفت:

  آیا یک مجموعه با ۵عدد سیستم می تواند از سرور استفاده کند؟

  • امیر حسین لاسانی گفت:

   بله،هر مجموعه ای با هر تعداد سیستم بهتر است از شروع فعالیت سرور را برای ساماندهی مجموعه تهیه نماید.

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
  عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

  عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

  با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

  تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.

  .swin-sc-title.style-2 .title span:after