به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
تماس با فالنیک : 8363-021
سرور و شبکهسرور HP

شرکت ها به چه تعداد سرور نیاز دارند؟

تعداد سرور مورد نیاز شرکت ها

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در تیر 1393نوشته شده بود و در مهر 1400 دوباره بررسی و به‌روز شده است. همچنین در فروردین 1403 توسط کارشناسان سرور و شبکه فالنیک، بررسی و تایید شده است.

بسیاری از کسب‌و‌کارها، خرید سرور فیزیکی را در لیست اولویت‌های‌شان برای بهبود بهره‌وری سازمان یا شرکت شان قرار می‌دهند. اما شرکت‌ها به چه تعداد سرور نیاز دارند؟در دنیای دیجیتال امروز، انتخاب تعداد سرور مناسب برای هر شرکت، چالشی رایج است. از یک سو، می‌خواهید از قدرت و انعطاف‌پذیری کافی برای پشتیبانی از وب‌سایت، برنامه‌ها و داده‌های خود برخوردار باشید. از سوی دیگر، نمی‌خواهید برای منابعی که استفاده نمی‌کنید، هزینه‌های اضافی بپردازید.

این مقاله راهنمای تعداد سرور مورد نیاز شرکت ها به شما کمک می‌کنیم تا با پاسخ به این سؤالات، تعداد سرورهای مورد نیاز خود را به‌درستی تعیین کنید:

 • اندازه شرکت شما چقدر است؟
 • چه نوع وب‌سایت یا برنامه‌ای دارید؟
 • چه میزان ترافیکی را انتظار دارید؟
 • نیازهای ذخیره‌سازی شما چقدر است؟
 • بودجه شما چقدر است؟

با مطالعه این مقاله، می‌توانید:

 • تعداد سرورهای مورد نیاز خود را به درستی برآورد کنید.
 • نوع سرور مناسب برای کسب‌وکارتان انتخاب کنید.
 • از هزینه‌های غیرضروری جلوگیری کنید.
 • عملکرد و پایداری وب‌سایت یا برنامه‌تان را بهینه کنید.
خرید سرور فیزیکی با گارانتی طلایی دو ساله و بیمه حوادث
با خرید سرور فیزیکی از فالنیک ایران اچ پی می‌توانید از گارانتی طلایی دو ساله (شامل حمل و نصب رایگان در تهران، سرویس دوره‌ای رایگان و...) بهره‌مند شوید. علاوه بر این بیمه حوادث سرور در فالنیک نیز به مدت یک سال (با قابلیت تمدید) به شما تعلق می‌گیرد. ضمناً فالنیک ابزاری برای انتخاب قطعات و کانفیگ آنلاین سرور را برای متخصصان فراهم کرده و می‌توانید پیش فاکتور سروری با کانفیگ پیش‌فرض یا کانفیگ دلخواه خودتان را دریافت کنید. برای دریافت قیمت یا مشاوره تخصصی رایگان کلیک کنید.
قیمت سرور فیزیکیمشاوره تلفنی رایگان

ویدئوی آموزشی: هر شرکت به چند سرور نیاز دارد؟

برای آگاهی از تعداد سرور مورد نیاز شرکت‌تان و اینکه تعداد سرور چه اهمیت و نقش پررنگی در عملکرد سازمان‌ها، شرکت‌ها و کسب‌و‌کارها دارد، ویدئوی زیر را تا انتها ببینید:

چرا تعیین تعداد سرور مورد نیاز اهمیت دارد؟

اگر تعداد سرورها خیلی زیاد باشد، دیگر نگران تمام شدن ظرفیت سرور نیستید اما هزینه بسیار بیشتری باید بپردازید. بنابراین پول، وقت و منابع‌تان هدر می‌رود اما رشد کسب‌وکارتان تضمین می‌شود.

اگر تعداد سرورها کمتر از میزان لازم باشد، وب سایت یا سرویس‌های شما کند اجرا می‌شوند یا کرش می‌کنند و عملا بلااستفاده می‌مانند و مسیر موفقیت و استفاده از فرصت‌ها را برای شما مسدود می‌کنند.

هر دو حالت تعیین نادرست تعداد سرور تاثیرات مخربی دارند و رشد و توسعه مناسبی در کسب‌وکارتان نخواهید داشت.

تشخیص تعداد سرور مورد نیاز هر شرکت

چگونه تعداد سرورهای مورد نیاز کسب و کارم را تعیین کنم؟

قبل از اینکه بتوانید تصمیم بگیرید چند تا سرور لازم دارید باید دانش حداقلی در این مورد که سرور چیست و چکار می‌کند، داشته باشید. سرور در واقع کامپیوتری است که اطلاعات و دیتا را به دیگر کامپیوترهای متصل در شبکه می‌فرستد و منابع شبکه را مدیریت می‌کند. سرور، دستگاه‌های مختلف را به هم وصل می‌کند و به آنها اجازه به اشتراک گذاشتن اطلاعات و دسترسی به نرم افزارها را می‌دهد. برای تعیین تعداد سرور لازم موارد زیر را بررسی کنید:

1. تعیین کاربری سرور

کاربری سرور را مشخص کنید: سرورهای مختلفی برای اجرای انواع مختلف کارها وجود دارد و براساس کاربری موردنظر شما سخت افزار متفاوتی برای آنها لازم است، مثلا سخت افزار وب هاستینگ با سخت افزار سرویس‌های دیتابیسی یا تجهیزات اشتراکی مانند پرینتر متفاوت است.

اینکه سرور چه کاری برای شما انجام دهد را شما تعیین می‌کنید، مثلا سرور شما منبع پردازشی شما باشد یا محل ذخیره و نگهداری اطلاعات یا ارائه دهنده سرویس بکاپ یا محلی برای مدیریت دیتا.

نوع تسک‌هایی که سرور باید مدیریت کند را مشخص کنید؛ برخی سرورها مبتنی بر رم هستند و برخی دیگر مبتنی بر هارد و برخی مبتنی بر پردازنده. مثلا:

 • اگر قرار است از سرور برای بکاپ گیری اطلاعات یا فایل سرور استفاده کنید باید فضای هاردها را اولویت قرار دهید.
 • سرور وب یا دیتابیس باید به تعداد زیادی درخواست کاربران پاسخ دهند، پس رم بیشتری لازم دارد.
 • کاربری‌هایی مانند دیتا ماینینگ، مدلسازی و ویدئو گیم به قدرت پردازشی بالا نیاز دارند.
 • برای اجرای برخی برنامه‌ها نیز هر سه موردرم، هارد و قدرت پردازشی، نقش دارند و باید مورد توجه باشند.

برای اینکه سرویس‌های شما همیشه در دسترسی باشند، سرورها به پردازنده‌های قوی و رم بالایی مجهز هستند تا بتوانند به صورت 24 ساعته روشن باشند. اغلب مقدار cpu، رم و هارد مورد نیاز سرور طبق جدول زیر تخمین زده می‌شود:

نوع سرویستعداد هسته cpuمقدار ramمقدار هارد
فایروال44100
فایل سرور24200
آنتی ویروس2450
اکتیو دایرکتوری2450
مالی88300
اتوماسیون88400
بکاپ24100
ایمیل سرور48300

شرکتی که به تمام سرویس‌های جدول فوق نیاز داشته باشد، بدون در نظر گرفتن افزونگی، سروری با 44 گیگ رم و 32 هسته پردازنده و 1.5 ترابایت هارد لازم دارد. از بین سرورهای hp که چنین ظرفیتی دارند دو مدل hp dl380 و hp ml350 سرور مناسبی است. اگر سرور رک مونت در نظر داشته باشید سرور hp dl380 انتخاب مناسبی است. برای اطلاع از مشخصات فنی و خرید سرور hp dl380 g9 و خرید سرور dl380 g10 روی لینک بزنید. درصورتی فضای کافی برای قرار دادن سرورهای رکمونت را در اختیار ندارید، سرور HP ML350 G10 انتخاب مناسبی است.

2. تعیین تعداد کاربران

تعداد کاربران نکته مهمی است که باید حتما به آن توجه کنید؛ به خصوص اگر حجم زیادی کاربر به طور همزمان ممکن است از سرویس‌های شما مانند وب هاستینگ قرار است، استفاده کنند. فرض کنید فروش ویژه‌ای روی وب سایت شرکت راه انداخته‌اید، اگر پیک ترافیک را در نظر نگرفته باشید به احتمال زیاد سایت کند خواهد شد یا کلا کرش می‌کند.

روش‌های زیادی برای تعیین تعداد کاربران وجود دارد مثلا:

 • کاربر در هر دقیقه – users per minutes که میانگین تعداد کاربران در یک دقیقه است.
 • کاربران در حال حاضر – concurrent users که بیانگر میزان استفاده از سرور در زمان مشخص است.

برای تعیین تعداد کاربران که هر سرور پشتیبانی می‌کند باید رم و قدرت پردازشی مورد نیاز برای هر درخواست کاربر را مشخص و در تعداد کاربران ضرب کنید.

بدین ترتیب اطمینان خاطر خواهید داشت که در زمان پیک ترافیک، سرورتان قادر به سرویس‌دهی است.

تعداد کاربران سرورهایی که فقط توسط کارکنان داخلی شرکت استفاده می‌شوند، مشخص است. مثلا شرکت کوچکی با 10 کارمند که یک سرور ایمیل می‌خرد، می‌داند چه تعداد کاربر دارد اما در بیشتر موارد تعداد کاربران را نمی‌تواند مشخص کرد. مثلا زمانی که محصول جدیدی لانچ می‌کنید بدین ترتیب چاره‌ای جز پیش‌بینی ندارید و می‌توانید با استفاده داخلی یا استفاده از کاربران مجازی این کار را انجام دهید یا می‌توانید سرور مشابهی به عنوان مرجع استفاده کنید و تعداد درخواست‌هایی که در زمان مشخصی پاسخ می‌دهد را اندازه بگیرید و در مقدار قدرتی که برای انجام سرویس‌های سرور لازم است، ضرب کنید. اگر سرور مرجع ندارید، می‌توانید از تجربیات کسب‌وکارهای مشابه استفاده کنید.

3. تعیین اندازه کسب‌ و کار

در شرکت‌های کوچکتر ممکن است یک سرور جوابگوی تمام نیاز شما باشد اما در شرکت‌های بزرگتر باید برای هر نیاز مانند ایمیل سرور و اپلیکیشن سرور، یک سرور اختصاص داد.

برای اغلب شرکت‌هایی که کاربری محدودی دارند، داشتن یک سرور می‌تواند تمام نیازهای آنها را برآورده کند. مثلا اگر می‌خواهید راه ساده‌ای برای اشتراک گذاری اسناد و فایل‌های خود داشته باشید یا ایمیل داخلی یا محلی برای ذخیره وب سایت داشته باشید، تعداد یک سرور برای اجرای سرویس‌هایی مانند فایل سرور و ایمیل سرور و وب سرور، کافی است. توجه کنید میزان فضای لازم برای ذخیره سازی ایمیل‌ها مهم است و اگر حجم ایمیل‌ها بالا باشد، ممکن است به سرور جداگانه‌ای نیاز باشد. نمونه‌ای از این شرکت‌ها، شرکت‌هایی هستند که ثبت اسناد و مدارک عمومی را به عهده دارند و باید ایمیل‌ها را برای مدت زمان مشخصی نگه دارند.

گاهی باید بین سرور فیزیکی و سرور ابری یک را انتخاب کنیم. سرور فیزیکی به صورت on site در محل شرکت قرار می‌گیرد، پس به فضایی برای قرارگیری، پرسنل نگهداری و پشتیبانی نیاز دارد. در عوض امکان هک شدن و دزدیده شدن اطلاعات شما کمتر خواهد بود. در سرورها و سرویس‌های ابری، شرکت ثالثی سخت افزار را برای شما تامین و هاست می‌کند و شما از طریق اینترنت به سرویس‌ها دسترسی دارید. پس با برون‌سپاری این قسمت از سرور خود و استفاده از وب هاستینگ و خدمات ابری می‌توانید تمرکزتان را روی ابعاد دیگر کسب‌وکارتان بگذارید.

چه کسانی نیاز به سرور اختصاصی دارند؟ سرور اختصاصی برای کسانی که به کسب و کار اینترنتی فکر می‌کنند و به دنبال جذب و حفظ ترافیک بالا هستند، مناسب است.

4. بررسی نیاز به بکاپ و افزونگی

اینکه سرورها قابلیت اطمینان داشته باشند و همواره سرویس‌های آنها در دسترس باشد، مهم است. یکی از راهکارهای مورد استفاده در این زمینه، افزونگی است. یعنی اگر قسمتی از سرور بد کار کرد، مولفه دیگری مانند هارد ریداندنت، پردازنده ریداندنت یا منبع تغذیه ریداندنت جایگزینش شود تا سیستم به کارش ادامه دهد.

تقسیم حجم کاری بین چند سرور می‌تواند قابلیت اطمینان را بالا ببرد که در اصطلاح server load balancing گفته می‌شود. این مولفه‌های اضافی هزینه و برق مصرفی را بالا می‌برند اما در برابر اینکه ممکن است سرور به دلیل خطاها به طور کل خاموش شود، ارزشش را دارد.

پیشنهاد مطالعه

نحوه محاسبه ظرفیت سرور چگونه است؟

با توجه به مواردی که تعداد سرور مورد نیاز شرکت ها را مشخص می‌کند، حالا باید بتوانید پاسخ قاطعی بدهید که البته به انجام مقداری محاسبات نیاز دارد. چگونه ظرفیت سیستم را محاسبه کنیم؟

مقدار ظرفیتی که هر کاربر لازم دارد را مشخص کنید مثلا ظرفیتی که برای ایجاد کوئری دیتابیس یا ذخیره محتوای ایمیل لازم دارد. این مقدار را در تعداد کاربران ضرب کنید و با ظرفیت اضافه‌ای که محض اطمینان و ریداندنسی لازم دارید، جمع کنید. حالا ظرفیت مورد نیاز را به دست آورده‌اید. حالا سروری که این منابع را تامین می‌کند، انتخاب کنید. سپس با مانیتورینگ سرور می‌توانید ببینید آیا ظرفیت مناسب را انتخاب کرده‌اید یا باید آن را توسعه دهید.

برای انجام بهتر محاسبات سه متغیر را باید به دست آورید:

 1. Observation time – T – زمان مشاهده: مدت زمانی که سرور را تحت فعالیتش زیر نظر دارید.
 2. Busy time – B – زمان کار: مدت زمانی که سرور در طول مدت نظارت، اکتیو بوده‌است.
 3. Completion – C – اجرا: تعداد تراکنش‌هایی که طی T اجرا شده‌است.

با این سه متغیر می‌توانید موارد زیر را به دست آورید:

 1. Processor utilization (B/T): توان پردازشی در زمان مشخص
 2. Transaction throughput (C/T): متوسط تعداد تراکنش‌ها در زمان مشخص
 3. Average service time (B/C): متوسط زمان لازم در اجرای یک تراکنش

توجه داشته باشید که عدد به دست آمده دقیق نیست و هیچ فرمولی نمی‌تواند عدد دقیقی به شما بدهد. بهترین کار این است که پس از تخمین تعداد سرور مورد نیاز، سرور را تست کنید اگر دچار مشکل شد، می‌توانید پروسه افزودن سرور را بررسی کنید. استفاده از مشاوره متخصص و مجرب در این زمینه می‌تواند به شما کمک کند نتیجه بهتری به دست آورید. برای درخواست مشاوره و خرید سرور hp روی لینک بزنید. در مقاله راهنمای خرید سرور فیزیکی نیز به طور کامل مراحل انتخاب سرور برای انواع کسب‌وکار را بررسی کرده‌ایم.

معرفی تنوع سرورهای مورد نیاز کسب و کارها

هر شرکتی با اندازه متوسط، حداقل به سه و یا چهار سرور نیاز دارد. در ادامه با هم می‌بینیم که این سرورها چه تنوع سروری هستند.

سرور اول: سرور اینترنت

درگاه ورودی اکثر شرکت‌ها با هر اندازه، کوچک یا بزرگ، اینترنت است. با ورود اینترنت پر سرعت به شرکت‌های داخلی و بالا رفتن سرعت از طریق ADSL یا خط های اختصاصی نیاز مبرمی به کنترل آن احساس می‌شود. بهینه‌سازی استفاده از اینترنت و حفظ ورود و خروج اطلاعات برای هر شرکتی مهم است و به اندازه شرکت و تعداد کارمندان آن ارتباطی ندارد. بهتر است ورود و خروج اطلاعات بر عهده یک سرور یا یک PC معمولی باشد که توسط نرم افزارهای امنیتی مدیریت می‌شود.

این نرم افزارها توانایی کنترل ورود و خروج کاربران و اطلاعات را به عهده می‌گیرند. بسیاری از این گونه نرم افزارها عهده‌دار کنترل ورودی‌ها و کنترل محتوای آن هستند تا اطلاعاتی که وارد سیستم کاربران می‌شود، خالی از آلودگی‌های امنیتی باشد. (قدرت سیستم درگاه اینترنت بستگی به تعداد ایستگاه‌های کاری استفاده کننده از اینترنت دارد و این که روش حفظ اطلاعات و به اشتراک‌گذاری به چه نحوی و با چه نرم افزاری پیاده‌سازی شده باشد.)

متاسفانه به غلط در بین شرکت‌های کوچک مرسوم شده که اشتراک‌گذاری اینترنت را بر عهده سوئیچ یا هاب قرار می‌دهند و هیچ گونه سیاست ورود و خروج اطلاعات در نظر گرفته نمی‌شود، یعنی مودم ADSL به عنوان روتر و درگاه اینترنت بطور مستقیم به سوئیچ یا هاب وصل می‌شود و کلیه کاربران بدون هیچ گونه کنترل و مدیریت از اینترنت به اشتراک گذاشته شده، استفاده می‌کنند، از این رو چون هیچ گونه سیستم کنترلی و مدیریتی برای حفظ امنیت کاربران وجود ندارد به سادگی دچار ضررهای امنیتی می‌شوند.

توصیه متخصصین این است که کنترل ورود و خروج اطلاعات با بهترین روش اصولی آن انجام دهید و اینترنت را به صورت مستقیم روی شبکه به اشتراک نگذارید و از برنامه‌هایی مانند WinRout Kerio یا ISA سرور، امنیت لازم را برای شرکت خود فراهم کنید.

سرور دوم: سرور اکتیو دایرکتوری

پس از معرفی سرور اینترنت به عنوان اولین سرور یک شرکت کوچک یا متوسط، نوبت به سرور دوم می‌رسد. اغلب Active Directory و سرویس‌های وابسته به آن است که تشکیل شبکه محلی و داخلی را در یک شرکت کوچک، متوسط یا بزرگ میسر می‌سازد.

تعریف سطح دسترسی برای ایستگاه‌های کاری در شبکه محلی با Active Directory امنیت را تا حد مطلوبی در مجموعه بالا خواهد برد. اما ممکن است همین سرور نیز بجز این که به‌عنوان Active Directory استفاده شود، به‌عنوان محل ذخیره سازی داده‌ها و فایل‌های مختلف نیز باشد چون تعیین سطح دسترسی در چنین سروری به حفاظت از اطلاعات، کمک شایانی خواهد کرد، اغلب محل مناسبی برای ذخیره سازی فایل‌ها و داده‌ها خواهد بود.

تعیین تعداد سرور موردنیاز شرکت ها، سرور دامین و اکتیودایرکتوری
دومین سرور موردنیاز: سرور اکتیو دایرکتوری

سرور سوم: سرور نرم افزارهای مالی و اداری

هر شرکتی با اندازه کوچک یا متوسط برای انجام امور حسابداری مجموعه خود مجبور به به کارگیری نرم افزارهای حسابداری یا انبارداری است و اغلب این برنامه‌ها دارای قفل سخت افزاری هستند که برای دور بودن قفل سخت افزاری از دسترس عموم آن را باید روی سرور مجزا راه اندازی کرد. همچنین دسترسی فیزیکی به چنین سرورهایی محدودتر از دیگر سرورهاست و دلیل آن نیز اطلاعات محرمانه و قفل سخت افزاری آن است.

پس سومین سرور ما در یک شرکت کوچک، متوسط یا بزرگ شامل سرور نرم افزارهای مالی و اداری و … می‌تواند باشد. نرم افزار با توانایی ذخیره سازی اطلاعات مالی، به بانک اطلاعاتی نیاز دارد تا بتواند اطلاعات چندین سال را در خود ذخیره کند. می‌توانید بانک‌های اطلاعاتی SQL یا MYSQL را به‌راحتی در یکی از سرورهای شماره دو یا سه راه اندازی کنید و نیاز به سرور چهارم نداشته باشید.

تا اینجای کار ما برای قرارگیری و نگهداری سه سرور به یک محل مناسب نیاز داریم. یک رک ایستاده که با تهویه مناسب، حرارت تولید شده از این سه سرور را از داخل رک، خارج و هوای خنک، وارد آن شود.

پیشنهاد مطالعه

سرور چهارم: سرور NAS

گرفتن نسخه پشتیبان از اطلاعات موجود یکی از عقلانی‌ترین مراحل پشتیبانی و نگهداری است آن هم به صورت روزانه، برای این کار چه باید کرد؟

اضافه شدن یک هارد دیسک داخلی کار زیاد سختی نیست اما زیاد هم عقلانی نیست. اغلب نسخه پشتیبان و بکاپ را روی دیوایس خارجی می‌گیرند تا زمانی که سرور مورد حمله ویروس‌ها یا هکرها قرار گرفت یا حتی هارد دیسک آن دچار سکتور خراب شد یا سوخت، خارج از سرور یک نسخه از تمام اطلاعات داشته باشیم. اینجاست که هارد دیسک اکسترنال به ما و سرور کمک می‌کند تا بازیابی اطلاعات را به‌خوبی و با آرامش انجام دهیم، اما ممکن است هارد دیسک اکسترنال، پاسخ‌گوی کار ما نباشد و تولید اطلاعات و ترافیک روزانه کاربران به قدری بالا باشد که امکان کپی‌برداری روی هارد اکسترنال با سرعت USB وقت‌گیر باشد.

پس به وسیله‌ای بهتر، سریع‌تر و مطمئن‌تری نیاز است، وسیله‌ای که به‌راحتی عملیات مربوط به گرفتن نسخه بکاپ از سرورها و حتی ایستگاه‌های کاری را با سرعت بالا انجام دهد و هزینه بسیار کم‌تری نسبت به سروری دیگر و نیروی کاری در بر داشته باشد. یکی از راهکارهای ذخیره سازی اطلاعات و تهیه بکاپ، استفاده از NAS سرور است تا شرایط دلخواه و ایده‌آل برای بکاپ گیری از سرورها و ایستگاه‌های کاری را به خوبی، در کم‌ترین زمان و با کم‌ترین هزینه و با بالاترین سرعت در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام دهید. این چهارمین سرور مورد نیاز شماست.

تعدا سرور لازم برای شرکت‌ها، سرور ذخیره ساز تحت شبکه - nas
چهارمین سرور موردنیاز: سرور نگهداری دیتا

سرور پنجم: سرور CRM

در بسیاری از شرکت‌ها و بنگاه‌های کسب‌وکار، رضایت مشتری، حفظ مشتری، مدیریت مشتری و حتی طبقه‌بندی مشتریان در اولویت قرار دارد و اغلب نیاز به سیستم‌های اتوماسیون اداری، سیستم‌های مدیریت اطلاعات مشتریان، وب سرور، ایمیل سرور داخلی و … چیزیست که از آن نمی‌توانیم چشم‌پوشی کنیم.

متاسفانه بسیاری از شرکت‌ها و مدیران، استفاده از ابزارهای حفظ و مدیریت مشتریان به اشتباه به چشم یک کالای لوکس نگاه می‌شود و خود را ملزم به استفاده از آن نمی‌دانند. اغلب ۸۰ درصد از درآمد شرکت‌ها از ۲۰ درصد مشتریان یک شرکت تامین می‌شود، شما باید آن ۲۰ درصد را از طریق ابزارهای مدیریت مشتری یا همان CRM شناسایی و حفظ کنید. پس به سرور جدیدی با عنوان‌های کاری ذکر شده نیاز داریم.

تخمین سرور مورد نیاز ، سرور اتوماسیون crm
پنجمین سرور موردنیاز: سرور crm

بعد از تخمین سرور مورد نیاز، آیا برای نگهداری آن به اتاق سرور نیاز داریم؟

هر قدر جلوتر برویم نیازها بیشتر می‌شود و هر قدر نیازها بیشتر شود، نگرانی‌ها نیز بیشتر می‌شود. اکنون باید به این اندیشید که تمام این سرورها و اطلاعات باید چگونه حفظ شوند آیا حاضر هستید تمام سرمایه کاری و اطلاعات خود را در یک رک ایستاده فلزی با درب شیشه‌ای که بسیار هم سست است، نگهداری کنید؟

اگر یکی از این سرورها از کار بیافتد چه خواهد شد؟ مثلا کارمندان فروش و بازاریابی نتوانند به لیست مشتریان دسترسی داشته باشند، فروش شما متوقف خواهد شد. کارمندان مالی نتوانند اطلاعات مالی را روزانه و ساعتی وارد سیستم کنند چه مشکلی پیش می‌آید؟ شما نمی‌توانید بفهمید که امروز وضعیت بازار چگونه است، فروش کم‌تر بوده یا بیشتر، علت این نوسان چیست. آیا رقیب جدیدی پیدا شده یا شما رقبا را کنار زده‌اید؟ آیا درخواست جدید به شما ایمیل شده؟ و هزاران مشکل دیگر که در اثر اختلال در سرورهای موجود ممکن است کسب‌وکار شما را برهم بزند.

پس برای بهتر شدن اوضاع و کم‌تر شدن نگرانی‌ها و دغدغه‌های روزانه به یک سیستم نگهدارنده انرژی برق هم نیاز دارید تا حداقل چند سرور شما را همیشه روشن نگهدارند تا در مواقع اضطراری قطعی برق، نه سرور به ناگاه خاموش و دچار خرابی شود و نه سرویس‌دهی متوقف شود. اما چنین نگهدارنده‌ای برای این تعداد سرور به چه میزان فضا نیاز دارد؟ آن را کجا باید نگهداری کرد تا دم دست نباشد و صدمه نبیند؟ چرا و در چه شرایطی به اتاق سرور نیاز داریم؟ استانداردهای لازم برای محل نگهداری سرور چیست؟

با توجه به این که هر شرکتی با اندازه متوسط حداقل به سه یا چهار سرور نیاز دارد و برای حفظ امنیت اطلاعات سرور‌ها و دور از دسترس بودن سرور‌ها از دسترس عوام، محل نگهداری این سرور‌ها باید در محیطی بسته و مهر و موم شده باشد اغلب پیشنهاد می‌شود از رک استفاده کنیم.

شرکت‌ها بااندازه بزرگ‌تر به تعداد سرور‌های بیشتری نیاز دارند اما همچنان استفاده از رک یکی از بهترین محل‌های نگهداری سرور است، اما همان‌ طور که می‌دانیم رک‌ها از نظر استحکام چندان قابل اعتماد نیستند چون معمولاً تمام رک‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که از اطراف محصور شده و جنس بدنه از ورق فلزی مستحکم و ضخیمی است اما علت بی‌اعتمادی به آنها این است که تمام رک‌ها از سمت جلو پوششی از جنس شیشه دارند و اگر روزی سرقتی اتفاق بیفتد درب شیشه‌ای شکننده است و به راحتی سرور‌های داخل رک قابل دسترس خواهند بود.

بهترین پیشنهاد به شرکت‌هایی که حداقل دو یا بیش از سه سرور در محل شرکت خود نگهداری می‌کنند، راه اندازی اتاق سرور است. به طور معمول در شرکت‌هایی با اندازه ۳۰ ایستگاه کاری به بالا این اتفاق رخ خواهد داد که سرویس‌های مختلف را در سرورهای مجزا پیاده‌سازی کنند.

در تکمیل این مبحث، به بررسی مشخصات اتاق سرور استاندارد و بهترین شرایط نگهداری سرور می‌پردازیم.

سوال های پرتکرار

1. به طور کلی، شرکت ها به چه تعداد سرور نیاز دارند؟

تعداد سرورهای مورد نیاز یک شرکت به عوامل مختلفی مانند اندازه شرکت، نوع وب‌سایت یا برنامه، میزان ترافیک، نیازهای ذخیره‌سازی و بودجه بستگی دارد. به طور کلی، شرکت‌های کوچک ممکن است فقط به یک یا دو سرور نیاز داشته باشند، در حالی که شرکت‌های بزرگتر به تعداد بیشتری سرور نیاز دارند.

2. چه عواملی بر تعداد سرورهای مورد نیاز یک شرکت تأثیر می‌گذارند؟

برخی از عواملی که بر تعداد سرورهای مورد نیاز یک شرکت تأثیر می‌گذارند عبارتند از:

 • اندازه شرکت: تعداد کارمندان، حجم داده‌ها، ترافیک وب سایت
 • نوع فعالیت شرکت: وب سایت‌های فروشگاهی، وب سایت‌های خدماتی، شرکت‌های نرم افزاری
 • نیازمندی‌های خاص: نیاز به پایگاه داده، نیاز به پردازش سنگین، نیاز به امنیت بالا
 • بودجه: هزینه خرید و نگهداری سرور
نصب و راه اندازی شبکه را به متخصصان بسپارید!
طبق آمارهای جهانی، نصب و راه‌ اندازی شبکه به صورت استاندارد، هزینه‌های آتی شرکت را 10 تا 50 درصد کاهش می‌دهد. متخصصان فالنیک آماده‌ی ارائه مشاوره و اجرای پروژه‌های نصب و راه‌اندازی شبکه‌ به صورت حرفه‌ای و استاندارد هستند. همین حالا تماس بگیرید.
خدمات نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتریمشاوره تلفنی

4.7/5 - (7 امتیاز)
وبینار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‫8 دیدگاه ها

 1. برای مدیریت داده های سرور hp مثل حفاظت و بازیابی چه ابزاری پیشنهاد میدید؟

 2. منظور شما از اینکه هر شرکت حداقل 5 سرور نیاز دارد؟
  سرور فیزیکی یا سرور مجازی است؟

  1. سلام

   منظور از تعداد 5 سرور بصورت مجازی است. شما با خرید یک سرور اچ پی می توانید آن را به عنوان چند سرور مجازی استفاده کنید.

 3. برای کنترل اطلاعات ورودی و خروجی شبکه در زمان داشتن سرور در شرکت جه اقداماتی لازم است؟

  1. توصیه متخصصین این است که کنترل ورود و خروج اطلاعات با بهترین روش اصولی آن انجام دهید و اینترنت را به صورت مستقیم بر روی شبکه به اشتراک نگذارید و از برنامه‌هایی مانند WinRout Kerio و یا ISA سرور، امنیت لازم را برای شرکت خود فراهم کنید.

  1. بله،هر مجموعه ای با هر تعداد سیستم بهتر است از شروع فعالیت سرور را برای ساماندهی مجموعه تهیه نماید.

دکمه بازگشت به بالا