به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ - تماس با فالنیک : 8363-021

دیتاسنتر، انواع مرکز داده و تجهیزات مورد نیاز

مرکز داده و تجهیزات مورد نیاز

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در مرداد ۹۵ نوشته شده بود و در اردیبهشت ۹۸ دوباره بررسی و به‌روز شده است.

داده‌های تولید شده توسط شرکت‌ها، سازمان‌ها و اشخاص روز به روز در حال افزایش است. با وجود ابزارهای نوین دیجیتالی امروزه حجم تولید داده‌ها بسیار پراکنده و گسترده شده که این امر مدیریت و ذخیره سازی آن را پیچیده می‌کند. سازمان‌ها به دنبال راهکارهایی اساسی برای ذخیره و مدیریت این داده‌ها هستند از این رو به استفاده از مراکز داده که مجموعه‌ای ایمن، بزرگ و قابل اعتماد برای ذخیره سازی داده ها هستند روی آورده‌اند.

Data Center یا مرکز داده چیست؟

تا چند دهه قبل استفاده از اینترنت برای عموم مردم به سادگی امکان پذیر نبود زیرا استفاده از محیط غیرگرافیکی و خط فرمانی اینترنت نیاز به دانش خاصی داشت که همه به آن دسترسی نداشتند.
اوایل دهه ۹۰ میلادی، با به وجود آمدن مفهوم وب و پروتکل های خاص (HTTP، FTP، SMP و …) در اینترنت، استفاده و کاربری آن برای کاربران بسیار آسان و موردعلاقه شد به طوری که روز به روز به تعداد کاربران اینترنت افزوده می‌شد. مسلماً با افزایش کاربران و حجم داده‌های موجود بر روی وب، سرورها و خطوط اینترنت جوابگوی مدیریت آن ها نبودند از این رو سازمان‌ها و ادارات به فکر راهکارهای مناسب برای حل این چالش افتادند و به همین منظور مراکز خاصی تحت عنوان Data Center یا همان مرکز داده را ایجاد کردند که این مرکز داده با در اختیار داشتن اتصالات پرسرعت به اینترنت و سرورهای قدرتمند امکان راه اندازی وب سرورهایی برای عموم مردم را فراهم می‌کنند.

در حال حاضر با توجه به رشد سریع اینترنت روز به روز به تعداد مراکز داده موجود در دنیا اضافه می‌شود که برخی از این دیتاسنترها از طریق خطوط فیبر نوری، پهنای باند بالایی را در اختیار دارند و تعداد سرورها در آنها بیش از ۱۰۰۰ عدد است که سرعت و سرویس بهتری ارائه می‌دهند.

اگر بخواهیم دیتاسنتر را در یک جمله تعریف کنیم می‌توانیم بگوییم که مرکز داده به مجموعه ای از سرویس‌دهنده ها، زیرساخت های ارتباطی، امنیتی و تجهیزات الکترونیکی گفته می‌شود که برای ارائه، نگهداری و پشتیبانی از سرویس‌های تحت شبکه (اینترنت، اینترانت، اکسترانت) استفاده می‌شود.

 

 

چه خدماتی از دیتاسنتر می‌توان گرفت؟

۱- اجاره سرور به صورت مجازی

راهکار دیگری که دیتاسنتر ارایه می‌دهد این است که سرور فیزیکی را هم اجاره کنید که به آن VPS یا Virtual Private Server گفته می‌شود. پارامترهای زیادی در قیمت اجاره ماهانه یک سرور به صورت VPS در مرکز داده تاثیرگذار است که می‌توان به سرعت CPU، مقدار حافظه RAM و اندازه هارد، حداکثر ترافیکی که ماهانه در اختیار هر سرور قرار می‌گیرد، سیستم عامل سرور و همچنین سابقه دیتاسنتر مورد نظر اشاره کرد.

در VPS، سروری با مشخصات مورد نیاز از مرکز داده اجاره می‌شود و با توجه به این مشخصات میزان اجاره معین می‌شود و دسترسی به آن تنها با استفاده از محیطی مجازی امکان‌پذیر است.

۲- اجاره فضا برای نگهداری سرور شخصی

دیتاسنتر یکی از راهکارهایی است که دارندگان سرورها در شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌توانند مکانی برای سرور خود اجاره کنند. پس اگر جای مناسبی برای نگهداری سرور خود در محل شرکت و سازمان خود ندارید و یا تعداد سرورهایتان کم است و به اندازه‌ای نیست که بتوانید هزینه اتاق سرور را توجیه کنید، می‌توانید فضای مورد نیاز خود را از دیتاسنتری به نام Colocation Center اجاره کنید.

گفتیم که دیتاسنتر، روشی برای نگهداری سرور است و می‌توان سرور شخصی خود را با هر مشخصاتی که باشد به جای نگهداری در شرکت یا سازمان، در یک مرکز داده قرار دهید. اجاره بهای آن با توجه به سه فاکتور پهنای باند، میزان پاور مصرفی و تعداد یونیت مورد نیاز تعیین می‌شود. به این روش نگهداری در مرکز داده Colocation یا Co-location یا Colo گفته می‌شود. در این روش، مرکز داده موظف است علاوه بر مکان فیزیکی، پاور مورد نیاز، پهنای باند، آدرس IP و سیستم‌های خنک کننده را تامین کند.

مزایای Colocation کردن سرورها

سرورهایی که در مرکز داده نگهداری می‌شوند، عموما به صورت Rack Mount بوده و در داخل رک یا کابینت قرار می‌گیرند. رک در بزرگترین اندازه خود دارای ۴۷ یونیت است و اجاره کنندگان می‌توانند برحسب نیاز خود، همه، نصف و یا بخشی از آن را اجاره کنند.
از مزیت‌های Colo این است که نسبت به نگهداری سرور در شرکت یا سازمان، از پهنای باند بیشتر و با هزینه کمتری بهره‌مند می‌شوید. برای پاورها نیز تجهیزات پیشرفته‌ای استفاده می‌شود و به طور کلی قابلیت اعتماد و انعطاف پذیری در این روش بالاتر است خصوصا که متخصصین به طور شبانه روزی مشکلات پیشامده را رفع می‌کنند.

 

در کل شرکت‌ها برای نگهداری اطلاعات واحد IT خود نیازمند بستر و زیرساختی قابل اعتماد و ایمن هستند تا عملیات شرکت دچار اختلال نشود و راهکار مناسب برای این منظور استفاده از مراکز داده است.

انواع مراکز داده

مراکز داده را با توجه به اندازه و کارکرد به ۶ دسته تقسیم می‌کنند:

۱- شبکه‌های سازمانی، تجاری و یا دانشگاهی (Campus)
۲- مراکز داده محلی (Intranet)
۳- فراهم‌کننده‌های سرویس (SP)
۴- مراکز داده اینترنتی (IDC)
۵- مراکز داده فراسازمانی (Extranet)
۶- شبکه‌های خصوصی (WAN)

 

مرکز داده و تجهیزات مورد نیاز

تجهیزات مورد نیاز در مرکز داده

۱- سیستم برق پشتیبان

از مهم‌ترین مسائل در یک مرکز داده سرویس برق بدون وقفه است. از این رو با توجه به دلایل مختلفی که منجر به قطع برق می‌شود نیاز به یک سیستم برق بی وقفه (UPS) داریم تا در کار Data Center خللی ایجاد نشود. در ضمن در دیتاسنترها علاوه بر سیستم UPS از ژنراتورهای قوی تولید برق نیز برای مواقعی که مدت قطعی برق طولانی باشد، استفاده می‌شود.

 

UPS های هوگون حافظ تجهیزات حساس شما
قطع ناگهانی برق باعث آسیب به تجهیزات حساس شما شده و ممکن است داده های مهم تان از بین بروند. از این رو شرکت فالنیک (ایران اچ پی) با ارائه UPSهای هوگون، تجهیزات شما را چه اداری و چه خانگی، از نوسانات برق در امان نگه می‌دارد.
مشاوره و خرید

 

۲-  مشخصات فیزیکی

ساختمان مراکز داده باید فضای کافی و سقف‌هایی با ارتفاع زیاد داشته باشند تا بتوان به راحتی سرورهای متعدد را در آن قرار داد. علاوه بر فضای کافی دیتاسنتر نیاز به سیستم خنک کننده مناسب برای پایین نگه داشتن دمای سرور داریم، علاوه بر اینها در مراکز داده مسیرهای مخصوص کابل کشی، سقف کاذب و سیستم اطفاء حریق نیز با اهمیت است.

۳- دستگاه‌های ذخیره سازی اطلاعات (Storage)

۴- سیستم‌های نرم‌افزاری

  1. سیستم‌های امنیت اطلاعات و حفظ امنیت نرم افزار
  2. سیستم‌های مدیریت سیستم‌ عامل ها، بانک‌های اطلاعاتی (دیتابیس) و برنامه‌های کاربردی (اپلیکیشن)
  3. سیستم‌های یکپارچه‌سازی اطلاعات

۵-  وجود سیستم های پشتیبان گیری

با توجه به سیاست‌های Data Center و نیاز پروژه، پشتیبان گیری از اطلاعات امری کاملاً ضروری است.

 

شما می‌توانید برای خرید انواع سرور اچ پی، با کارشناسان فروش فالنیک (ایران اچ پی) در تماس باشید. اطلاعات بیشتر در لینک زیر:

سرور اچ پی با گارانتی معتبر ایران اچ پی
فالنیک (ایران اچ پی)، دارنده سبد کامل سرور اچ پی و تنها گارانتی رسمی و معتبر سرور اچ پی در ایران. همراه با ثبت پیش فاکتور و پیکربندی آنلاین. جهت کسب اطلاعات بیشتر، کلیک کنید:
مشاوره و خرید

 

 

 

 


نویسنده :

2
دیدگاه تان را بنویسید

avatar
1 نظرات
1 تعداد پاسخها
0 دنبال کنندگان
 
پربازدیدترین کامنت
پرامتیاز ترین کامنت
2 نویسندگان نظرات
مریم فقیهیکاربر نظرات اخیر
  اشتراک  
اطلاع رسانی
کاربر
مهمان
کاربر

سلام میخواستم ببینم چطوری یه مرکز داده به اینترنت وصل میشه و چه تجهیزاتی می خواد ممنون میشم رااهنمایی کنید منظورم از وصل شدن به اینترنت این نیست که از یک ای اس پی دیتا بگیره منظورم اینه به صورت مستقل چطوری میتونن به اینترنت وصل بشند

استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.