به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

بکاپ گیری از اطلاعات خود را دست کم نگیرید!؛ ویدئو

بکاپ گیری از اطلاعات

 

حتما کلمه بکاپ را شنیده‌اید اما آیا تابحال از آن استفاده کرده‌اید و یا اینکه اصلا لزوم استفاده از Backup را می‌دانید؟ شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که اشتباهی عکس و یا فایلی را پاک کرده‌اید و یا با ویروسی شدن آن دیگر امکان دسترسی به آن وجود نداشته باشد. اگر به هر دلیلی اطلاعات خود را از دست بدهید، راه‌حلی وجود دارد؟ با ماهمراه باشید تا به بررسی اهمیت بکاپ و راهکارهای بکاپگیری بپردازیم. همچنین ویدئوی مرتبط با این موضوع “گفتگوی TechTalk: راهکارهای بکاپ گیری – Backup Solutions” است که در ادامه آن را خواهید دید.

 

گفتگوی TechTalk: راهکارهای بکاپ گیری – Backup Solutions

راهکارهای بکاپگیری

 

کارشناسان در گفتگوی تخصصی TechTalk، با موضوعات به‌روز تخصصی و فنی، برای ارتقای دانش تخصصی شما به گپ و گفت می‌پردازند و راهکارهایی به دغدغه‌های ادمین‌ها و کارشناسان، ارایه می‌دهند. در این دوره می‌توانید با اهمیت و دلیل استفاده از راهکارهای بکاپ گیری و انواع آن آشنا شوید. این ویدیو اولین دوره از گفتگوهای تخصصی TechTalk است.

در این قسمت، کارشناسان ما آقایان مسعود سوری و علی کاظمی، راهکارهای بکاپ گیری را بررسی کرده‌اند و اشتباهات رایج ادمین‌ها و نکات مهم در مبحث بکاپ گیری را مورد بحث قرار داده‌اند. عناوین مهمی که در این ویدئوی ۳۱ دقیقه‌ای می‌بینید در ادامه آمده است.

عناوین مورد بررسی:

 • اهمیت و دلیل استفاده از بکاپ
 • انواع روش‌های بکاپ گیری
 • بررسی مولفه‌های بکاپ گیری: RTO و RPO
 • اشتباهات رایج ادمین‌ها در بکاپ گیری
 • اهمیت محل نگهداری بکاپ‌ها
 • انتخاب نوع دیوایس بکاپ گیری
 • انواع و اهمیت نرم‌افزارهای بکاپ گیری

علی کاظمی و مسعود سوری بیش از ۵ سال است که در فالنیک (ایران اچ پی) و در حوزه سرور و تجهیزات شبکه فعالیت می‌کنند. از علائق آنها دنبال کردن اخبار روز تکنولوژی به خصوص حوزه شبکه است. آنها از تکنوفیلهای فالنیک هستند.

 

اگر از داده‌ها و اطلاعات خود، کپی تهیه کنید در واقع از اطلاعات خود بکاپ گرفته‌اید. حالا خیالتان راحت است که هر اتفاقی هم بیفتد، به اطلاعات خود دسترسی خواهید داشت و می‌توانید داده‌های اصلی را بازیابی کنید، حال این داده‌ها می‌تواند عکسی در گوشی موبایل باشد و یا اطلاعات حیاتی یک سازمان.

سازمان‌های امروزی حتما از شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت استفاده می‌کنند پس طبیعیست که در معرض خطراتی مثل ویروس‌ها، بدافزارها و باج‌افزارها و … قرار گیرند. اگر فایل‌های اتوماسیون اداری سازمان دچار مشکل شوند، تمام داده‌ها و سوابق پیشین از بین می‌رود. و یا اگر فایل‌هایی که به صورت اشتراکی و پابلیک در سرورها قرار می‌گیرند، با مشکلی مواجه شوند، نتیجه کار پرسنل سازمان از بین خواهد رفت. ایمیل‌ها، اطلاعات شخصی و تمامی مستندات یک شرکت می‌توانند آینده یک کسب‌وکار را رقم بزنند پس عقلانی‌ترین راه تامین امنیت داده‌ها و اطلاعات است.

حال که به اهمیت امنیت در شبکه پی بردید، می‌توانید اهمیت بکاپ گیری از اطلاعات را به عنوان راهی برای تامین امنیت در شبکه بیشتر درک کنید.

اگر از داده‌ها و اطلاعات خود، کپی تهیه کنید در واقع از اطلاعات خود بکاپ گرفته‌اید.

در سطح کاربر خانگی و شخصی، کافیست اطلاعات خود را روی هارد یا فلش ذخیره کنید اما در سطح سازمانی و شرکتی این کار ممکن نیست. مناسب‌ترین راه، تهیه Backup به صورت متمرکز و همیشگی است که بتوان بر بخشی از مشکلات امنیت اطلاعات غلبه کرد. برای سازمان‌های کوچکتر استفاده از سرورهایی با ظرفیت ذخیره‌سازی بالا مناسب است اما استفاده از دستگاه‌های مخصوص این کار که ظرفیت‌ها، امکانات و هزینه‌های قابل قبول‌تری را ارائه می‌دهند، بهتر است. با رشد تصاعدی این داده‌ها و اطلاعات، آیا این کار، ممکن است؟

یکی از تکنولوژی‌های پرکاربرد در زمینه ذخیره‌سازی اطلاعات در سطح شبکه، تکنولوژی Tape یا نوار است. نمی‌شود به قدمت این تکنولوژی در ذخیره‌سازی اطلاعات، شک کرد اما این قدمت به معنای منسوخ شدن آن نیست بلکه بسیاری از سازمان‌ها برای تهیه نسخ پشتیبان و بکاپ گیری از اطلاعات شبکه خود و آرشیو آن‌ها از این تکنولوژی استفاده می‌کنند.

 

چرا Tape مناسب‌ترین ابزار برای تهیه بکاپ و آرشیو است؟

Tapeها نسبت به سایر ذخیره‌سازها فضای بیشتری را فراهم می‌کنند و در برابر این حجم و ظرفیت، هزینه بسیار کمتری را اعمال می‌کنند. طول عمر دستگاه‌های ذخیره‌سازی معمول هم نسبت به Tapeها کمتر است. نوارها همچنین برق کمتری نیز استفاده می‌کنند و با وجود نرم‌افزارها (مثلا HPE Data Protector) و تکنولوژی‌های بکاپ گیری، می‌توان این کار را به صورت خودکار و بدون نیاز به نیروی ماهر انجام داد.

بسیاری سازمان‌ها برای تهیه بکاپ و آرشیو از اطلاعات خود از تکنولوژی Tape استفاده می‌کنند.

 

از جمله شرکت‌هایی که در زمینه تکنولوژی Tape و بکاپ گیری، فعالیت چشم‌گیری دارد اچ پی است که همواره پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌ها را تامین می‌کند. اچ پی در Tapeهای خود همواره از تکنولوژی‌های به‌روز استفاده می کند تا ظرفیت بهینه، کارایی و اطمینان بالایی را فراهم کند. اچ پی نوارها یا Tapeهای خود را به ۴ دسته کلی تقسیم می‌کند:

 1. Tape Cartridge
 2. Tape Drive
 3. Tape AutoLoader
 4. Tape Library

 

مشاوره و خرید استوریج های اچ پی در فالنیک
فالنیک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین و مشاورین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند و بهترین و مناسب‌ترین استوریج را به شما پیشنهاد می‌دهد.
مشاوره و خرید استوریج

 

بکاپ گیری از اطلاعات

 

 

شما می‌توانید بسته به بزرگی کسب‌وکار خود از بین این مدل‌ها، Tape مناسب را انتخاب کنید. درصورتی که نیاز باشد پس از پر شدن یک نوار، Tape بعدی به صورت خودکار جایگزین شود، باید بر روی از Autoloader استفاده کرد و اگر بخواهیم همزمان از چند درایو برای تهیه پشتیبان از چند دستگاه استفاده کنیم، باید Tape Library استفاده کرد.

در ادامه ویدئویی با زبان فارسی در زمینه Tape مشاهده کنید:

 

چرا از استوریج کیونپ استفاده کنیم؟

استوریج کیونپ، سیستم ذخیره سازی مرکزی شما با چندین هارد درایو است که همیشه به اینترنت متصل و همیشه (هرجا و هر زمان) در دسترس است. با وجود سیستم عامل QTS یا QNAP Turbo Operating System، به راحتی می‌توانید از استوریج کیونپ استفاده کرده و راهکارهای جامع و قابل سفارشی سازی آن را استفاده کنید که شامل مدیریت فایل، مدیریت بکاپ و مدیریت دانلود‌، مجوز‌های دسترسی و غیره، به صورتی قدرتمند است. استفاده از همه این قابلیت‌ها به دانش پیچیده‌ای از آی تی نیاز ندارد. NAS استوریج QNAP زندگی شما را به شکل شگفت انگیزی آسان می‌کند.

در ادامه ویدیویی از معرفی استوریج های کیونپ را ببینید:

 


نویسنده :

 • Avatar علی گفت:

  با سلام،
  برای full backup از سرورهای hpdl380 G6 که شامل os ( لینوکس SUSE) و برنامه های نصب شده ( که دارای license وابسته به مک‌ کارت شبکه هستن می باشند) ، معمولا نرم افزار Acronis رو‌ پیشنهاد می کنند، به چه صورت می شه نرم افزار رو‌ تهیه کرد، آدرس لینک،
  آیا نسخه های advance مجانی هم هست؟

 • Avatar محسن خاوند گفت:

  نوارهای که روی استوریج های tap استفاده می شوند چه ظرفیتی دارند؟

 • Avatar بهنام پورصیامی گفت:

  برای ذخیره سازی اطلاعات بیماران (شامل شرح حال-عکس های رادیولوژی و….) به مدت ۱۰ تا ۱۵ سال باامنیت بالا و هزینه کمتر چه نوع بکاپ گیری را پیشنهاد می کنید؟

  • امیر حسین لاسانی امیر حسین لاسانی گفت:

   Tapeها نسبت به سایر ذخیره‌سازها فضای بیشتری را فراهم می‌کنند و در برابر این حجم و ظرفیت، هزینه بسیار کمتری را اعمال می‌کنند. طول عمر دستگاه‌های ذخیره‌سازی معمول هم نسبت به Tapeها کمتر است. نوارها همچنین برق کمتری نیز استفاده می‌کنند و با وجود نرم‌افزارها (مثلا HPE Data Protector) و تکنولوژی‌های بکاپ گیری، می‌توان این کار را به صورت خودکار و بدون نیاز به نیروی ماهر انجام داد.

 • Avatar شهاب هاشمی گفت:

  تعداد دوربین های که می توان به یک دستگاه استوریج کیونپ وصل کرد چندتاست؟؟

  • امیر حسین لاسانی امیر حسین لاسانی گفت:

   ماکسیمم ۸۰ عدد دوربین را به یک استوریج کیونپ می توان وصل کرد. البته درهنگام خرید چون تعداد دوربین ها به مدل خیلی بستگی دارند. توجه نمایید. برای بهربرداری از این تعداد دوربین می بایست پک لایسنس هم خریداری نمایید.

 • Avatar بهرام گفت:

  عالی بود … شما خدمات نصب و راه اندازی استوریج هارو هم انجام میدید؟؟

 • استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
  >
  .swin-sc-title.style-2 .title span:after