به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
تماس با فالنیک : 8363-021
دانش

کالای ریفربیشد یا مرجوعی چیست؟

کالای ریفربیشد یا مرجوعی

شاید برای شما هم در خريد یک کالا اتفاق افتاده باشد که شرکت معتبر واردکننده، قیمت و گارانتی معقولی را تعیین کرده اما در فروشگاهی دیگر همان کالا با قیمت به مراتب پایین و شرایط گارانتی بهتری عرضه می‌شود. حتي ممکن است فروشنده برای جمع كردن خاطر شما گارانتی تعویض دستگاه را ارائه هم داده باشد. طبیعی است که از فروشنده بپرسید: “چگونه قیمت‌های شما از وارد کننده هم ارزان‌تر است؟” و پاسخی که دریافت می‌کنید، ادعای وارد کننده بودن، تعداد کمتر پرسنل و یا سود کمتر دریافتی توسط آن واحد صنفی است. اما آیا واقعا شرایط به همین صورت است که فروشنده می‌گوید؟

حقیقت اين است كه این كالای عرضه شده، یا تقلبی و مشابه نوع اصلی است و یا ریفربیشد و دليل ارزان‌تر بودنش این است. طبق تحقیقات و بررسی های انجام شده، تفاوت نرخ کالای اصلی با مشابه تقلبی، گاه تا 200 درصد هم می رسد. حالا دلیل گارانتیِ شگفت انگیزِ تعویضِ وعده داده شده قابل توجیه است. این تفاوت قیمت نه تنها به فروشنده امکان تعویض دستگاه بدون ضرر را می دهد بلکه می تواند باعث شهرت او در مشتری مداری و ارائه گارانتی واقعی شود.

در برخی محصولات مصرفی مانند کارتریج، کمپانی مادر و یا وارد کننده اصلی، هیچیک گارانتی و خدمات پس از فروش برای کالاها ارائه نمی کنند. اما فروشگاه هایی هستند که این خدمات را بر روی محصول و با قیمتی پایین تر از از قیمت واردکننده عرضه می‌کنند. این مورد هم مثل مورد قبلی ذکر شده، نشان از تقلبی، طرح اصلی و یا ریفربیشد (Refurbished) بودن محصولات عرضه شده دارد. چرا که اصولا محصولات مصرفی مانند کارتریج، خدمات پس از فروش و یا ضمانت ندارند.
مراقب قیمت های وسوسه کننده باشید و از عرضه کننده های معتبر و خوشنام خرید خود را انجام دهید.

کالای اصلی و اورجینال چیست؟

محصولات طرح، محصولاتی اند که بطور ذاتی مشابه محصول اصلی و با کیفیت نازل کپی سازی شده است! در این نوع محصولات تمرکز اصلی تولیدکننده بر حفظ ظاهر و بسته بندی است تا کیفیت چرا که اولین چیزی که خریدار با آن مواجه می شود ظاهر کالا است. و همین مشابهت زیاد خریدار کارتریج را گمراه و سود هنگفتی را نصیب فروشنده سودجو می نماید.

محصولات ریفربیشد چیست؟

محصولات ریفربیشد، محصولاتی اند که بطور ذاتی اصلی محسوب می‌شود اما بنا به هر دلیل دوباره مورد تعمیر در کارخانه اصلی قرار گرفته و با نشان ریفربیشد عرضه شده و به همین دلیل تولید کننده آن را با قیمت به مراتب نازلتری عرضه می‌کند.

ایران، بهشت کالاهای مرجوعی (Refurbished)

در دنیای امروز استفاده از ماشین‌های اداری و تجهیزات رایانه‌ای یک امر ضروری است و در همه‌ی اداره‌ها، شرکت‌ها و خانه‌ها می‌توان آنها را پیدا کرد.
همیشه سوال‌هایی موقع خرید یک کالا برایمان پیش می‌آید. مثل چه لپ تاپ یا پرینتر و … بخریم؟ چه نکاتی را در هنگام خرید رعایت کنیم؟ از کدام برند بخریم؟ و … در این مقاله قصد داریم شما را با محصولات خاصی آشنا کنیم که متاسفانه در کشور ما زیاد شده و در همه‌ی برند‌ها، و همچنین برند اچ پی موجود است.
اخیرا در بازار داخلی کشورمان اختلاف قیمت خیلی زیادی روی بعضی دستگاه‌ها مشاهده می‌شود که از مراکز غیر رسمی و غیر شرکتی است که بدون گارانتی یا با گارانتی یک مغازه یا یک سایت عرضه می‌شوند که هیچ ارزش رسمی یا قانونی ندارد (شرکت ارائه دهنده خدمات گارانتی، باید مجوز ارائه خدمات داشته باشد).

کالای مرجوعی یا ریفربیشد چیست؟

 1. تصور بیشتر مردم از اجناس ریفربیشد اجناس دست دومی است که بازیافت (بازسازی) شده‌اند و کارکرد قابل قبولی دارند. در صورتی که این تعریف فقط یکی از نمونه های اجناس ریفربیشد است. کالای ریفربیشد انواع دیگری هم دارد که در ادامه توضیح می‌دهیم.
 2. اجناسی که توسط کاربران عودت داده شده اند. این محصولات ممکن است به دلایل مختلفی برگردانده شده باشند. مثل این است که کاربر، فقط در مورد خرید خود تجدید نظر کرده است. در بعضی از کشورها، مشتری این امکان را دارد که تا مدت مشخصی پس از خرید، کالا را پس داده یا با مدل دیگری عوض کند. در این موارد مراکز فروش، کالای مرجوعی را با تخفیف و به عنوان کالای ریفربیشد عرضه می‌کنند. (البته این مورد برای چاپگرها و اسکنرها بسیار مشکل است)
 3. محصولاتی که در مرحله‌ی تولید دچار مشکل شدند و یا خط و خش و نقایص ظاهری کوچک و جزئی دارند هم در طبقه محصولات ریفربیشد قرار می‌گیرند.
  محصولاتی که تولید زیادی داشتند و به مدت طولانی در انبار مانده و به فروش نرفته‌اند. (هنگامی که مدل‌ها از رده خارج شوند و مدلهای جدید جایگزین شوند.)
 4. در شرایطی که در هنگام حمل کالا، به کالا آسیب هایی وارد شده باشد؛ شرکت سازنده ی کالا، اجناس را تعمیر کرده و کالا را به عنوان کالای ریفربیشد به بازار عرضه می‌کند.
 5. اجناس ویترینی هم در دسته‌ی کالاهای ریفربیشد قرار دارند. نمایندگی‌های فروش، کالاهای ویترینی را با تخفیفات زیادی و به عنوان ریفربیشد می فروشند. این تخفیفات به این دلیل است که جعبه‌ی دستگاه باز شده و احتمال وجود تعداد کمی خش روی دستگاه وجود دارد. به دلیل اینکه بیشتر کالاها مستقیم از بخش نمایش به بخش فروش منتقل می‌شوند، فروشگاه‌ها کالا را دوباره به جعبه برمی‌گردانند و به کاربر تحویل می‌دهند.
  کالاهای ریفربیشد با گارانتی (خدمات پس از فروش) محدود عرضه می‌شوند و دارای حداکثر 2تا 3 ماه ضمانت هستند، در حالی که گارانتی کالای اصل 1 ساله و گاهی چند ساله است.

متاسفانه این محصولات در کشور ما زیاد شده‌اند. این موضوع به این دلیل است که کشورهای جهان سومی یا در حال توسعه، بازار خوبی برای این نوع کالا هستند. این کالاها که به صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند با عنوان کالای آکبند و اصلی به وسیله‌ی افراد سودجو (عمدتا به مشتریان کم اطلاع یا بی اطلاع) به فروش می‌رسند. همچنین این افراد برای این اجناس، هیچ گارانتی معتبری ارائه نمی‌کنند.

به طور مثال مقایسه قیمت برخی از اقلام اصل و ریفربیشد را در ادامه ذکر می‌کنیم.

کالای ریفربیشد یا مرجوعی

بازار ماشین‌های اداری و لپ تاپ، پر از این اجناس ارزان قیمت شده است، که اگر چه طبق اعلام فروشندگان آنها از لحاظ کیفیت و قابلیت چیزی از نمونه‌های گران قیمت موجود در بازار کم ندارند، اما طبق نظر فعالان بازار؛ این کالاها اجناس مشکل‌داری هستند که به کارخانه‌ی سازنده مرجوع می‌شود و کمپانی مادر، بعد از رفع عیب، آنها را دوباره با قیمت بسیار پایین‌تر (تقریبا نصف قیمت) نسبت به کالای اصلی و آکبند به بازار عرضه می‌کند. این کالاها در بازار کشورهای در حال توسعه زیاد هستند.
این محصولات وارد بازار کشور می‌شوند و از آنجایی که شناسایی آنها برای مصرف کننده مشکل است و از طرفی برخی از مصرف کنندگان از وجود این محصولات در بازار اطلاع ندارند، این محصولات به اسم کالای آکبند و بدون ایراد به فروش می‌رسند.

راه چاره چیست؟ از کجا بفهمیم؟

یکی از راه‌های شناسایی کالای ریفربیشد، برچسب زرد یا قرمزی است که در پشت کالا و روی جعبه آن زده شده است، که روی آن نوسته شده است: ریفربیشد. البته در بیشتر موارد فروشنده‌ها این برچسب‌ها را از بین می‌برند تا به آسانی قابل شناسایی نباشد.

راه بعدی برای شناسایی…

یادداشت کردن شماره سریال و وارد کردن آن در سایت سازنده است. بیشتر برندها به این وسیله ریفربیشد بودن و یا نبودن کالا را به شما گزارش می‌دهند. البته فروشندگان برای این مورد نیز راه چاره دارند به طور مثال در بعضی شرکت‌های عرضه کننده سرور، سریال محصولات اصلی بر روی قطعات ریفربیشد کپی می‌شوند.

توصیه:

شاید بهترین توصیه برای نخریدن این کالاها این باشد که همیشه کالای مورد نظر خود را از مراکز معتبر و با گارانتی معتبر و دارای مجوز ارائه خدمات بخرید.

نتیجه گیری:

در این مقاله مشکلات کالاهای مرجوعی و ریفربیشد را بررسی کردیم . حال اینکه چه کالایی بخریم و از کجا بخریم به عهده ی خودمان است.

منبع: فالنیک (ایران اچ پی)

4.1/5 - (7 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‫12 دیدگاه ها

 1. سلام hp پاویلیون aw053 توبازار اصفهان ۲۶تومان است ولی ظاهرا افرادی هستن که قیمتها را زدند آکبند از ۱۴ تا ۱۷ بسته به انصاف فروشنده ها دارد در کل آیا این محصول خوبی هست برای خرید یا خیر واینکه سال ساخت این محصول وکشور سازنده این محصول کجا هست ممنون میشم راهنمایی کنیدخرید کنم یا خیر

  1. سلام بر شما

   شما می توانید در این زمینه با شرکت فالنیک به شماره 0218363 تماس بگیرید. کارشناسان فروش ما راهنماییتان می کنند.

 2. ببخشید من یه کیس میخوام بخرم 4،700 میلون گفته که استوک هست و 1 سال خدمات پس از فروش و 3 ماه گرانتی به نظرتون ارزشش رو داره توصیه شما چیه

  1. باسلام
   فواد عزیز، اغلب خرید کالای استوک به دلیل قدیمی بودن و مستهلک شدن قطعات آن توصیه نمی‌شود با این حال بهتر است بررسی بیشتری به این موضوع داشته باشید، چون ممکن است پس از پایان سه ماه گارانتی مشکلی پیش بیایید که ارزش خرید را از بین ببرد.

 3. سلام-من یه لپتاب خریدم موقع خرید به dvd rom توجه نکردم. تو خونه که بررسی کردم دیدم جاش خالیه و یه ssd به جاش گذاشتن .ssd تو مشخصاتش بود ولی نگفتن جای dvd rom گذاشتیم .
  حالا من چی کار کنم؟

  1. سلام

   لطفا با فروشگاهی که لپ تاپ را خریداری کردید، صحبت کنید.

 4. سلام
  یه سوال دارم داخل برنامه شیپور دنبال یه گوشی می‌گشتم که یه گوشی بود که اگه از یک جایی قیمت کنی ( برای مثال گوشی J7پرو اگر از بیرون قیمت کنی حدودا میشه گفت دو تا سه میلیون مشه )اما وقتی از اون آقا سوال کردم گفت هفتصد هزار تومان و گوشی های دیگه نیز قیمت پایین تر میدادن میخواستم بدونم گوشی چجوریه یه راهنمایی از شما میخواستم در ضمن یک فروشگاه موبایل فروشی است که قیمت پایین میدهد خیلی گوشی لازمم لطفاً راهنمایی کنید
  ممنون

  1. سلام

   در حال حاضر فروش موبایل در رسته کاری ما نیست. در این زمینه بهتر است از فروشگاه های معتبر راهنمایی بگیرید.

  2. یک ساعت متن گذاشته برای شما داداش بخون خب……اطلاعاتت ببر بالا وکم ساده باش

 5. من یسوال داشتم ازسایت اینترنتی کالایی رو میخاستم زده بود ناموجود بعد من تیک درصورت موجود بودن بمن خبر بده رو زدم چون تو سایت عضوم .درعرض 5 مینم کمتر شانسی رفتم یبار دیگ امتحان کنم(قبلش چندبارامتحان کرده بودم صفحه پر کردن اطلاعات نمیرفت برای خرید هی میزد ناموجود) با کمال تعجب دیدم رفت برای ادامه ی مراحل خرید الان من میترسم نکنه کالاهای مرجوعی مردمو بمن بدن خراب و مشکل دار یهو درعرض 5 مین چطور موجودشد؟؟!لطفا هرچه زوتر ج منو بدین از کجا بفهمم برای خودم اثبات شه یکروز دیگ ارسال میشه درضمن برای روز مادر الان سفارش دادم میگم شاید فهمیدن چون تابلویه خاستن تا تنور داغه بچسبونن!!!!ممنونم ک خوندین لطفا ج بدین ی دنیا تشکر

  1. سلام. لطفا در این مورد با فروشگاه اینترنتی مرتبط تماس بگیرید و علت را جویا شوید.

دکمه بازگشت به بالا