به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
تماس با فالنیک : 8363-021
تک تاکشبکه

هک چیست؟ چرا و چگونه انجام میشود؟؛ ویدئو

هک چیست

تاریخچه هک

عمر هک (Hacking) به عنوان بخشی از پردازش و سیستم‌های پردازشی، به 5 دهه می‌رسد و عناوین و بخش‌‌های مختلفی دارد. در سال 1960 در MIT اولین هک اتفاق افتاد و در همان زمان اصطلاح هکر به وجود آمد.

هک چیست؟

هک یعنی چه؟ هک در واقع کاری است که برای پیدا کردن نقاط ورودیِ ممکن در سیستم‌های کامپیوتری و یا شبکه‌های کامپیوتری انجام می‌شود و در نهایت رخنه و ورود، اتفاق می‌افتد. Hacking معمولا برای پیدا کردن راه دسترسی البته از نوع دسترسی غیرمجاز به سیستم‌ها و شبکه‌های کامپیوتری انجام می‌شود. عموما هدف از هک، یا صدمه رساندن به سیستم‌ها است یا دزدیدن اطلاعات موجود در سیستم.

اما هک می‌تواند وجهه قانونی هم داشته باشد و آن زمانی است که از هک برای پیدا کردن نقاط ضعف سیستم‌های شبکه و کامپیوتری استفاده می‌شود. در واقع هک با هدف تست انجام می‌شود. این نوع هک را Ethical Hacking (هک اخلاقی) می‌نامیم. در این محتوا سعی داریم مفاهیم مختلفی از Ethical Hacking را بیان کنیم.

توصیه های امنیتی برای جلوگیری از هک شدن

با رعایت نکات زیر تا درصد بالایی جلوی هک شدن گرفته می‌شود:

 1. استفاده از فایروال در سطح سیستم کامپیوتری و شبکه
 2. استفاده از نرم افزارهای معتبر
 3. استفاده از ابزارهای مانیتورینگ برای شبکه و سرورها
 4. آپدیت سیستم و Firmware و نرم افزارهای نصب شده
 5. استفاده از سیستم عامل و نرم افزارهای تست و تایید شده
 6. استفاده از سخت افزارهای معتبر و قطعات اورجینال از شرکت های معتبر
 7. نصب و آپدیت آنتی ویروس

گفتگوی TechTalk: هک چیست و چرا و چگونه انجام می‌شود؟

در این قسمت از تک تاک به معرفی هک سیستم های پردازشی می‌پردازیم. هک کردن چیست و هک کردن یعنی چه؟ هک چه انواعی دارد؟ چرا اصلا هکرها هک می‌کنند؟ چه دلایلی برای هک کردن سیستم ها وجود دارد؟ انواع هک چیست؟ و هکر از چه روش‌هایی استفاده می‌کند؟ ویژگی‌های شخصیتی و مهارتی لازم برای هکر چیست؟ در زمینه امنیت چه راهکارهایی وجود دارد تا سیستم ما هک نشود؟

عناوین مهمی که در این ویدئوی 22 دقیقه‌ای می‌بینید در ادامه آمده است:

عناوین مورد بررسی:

 1. بررسی علت هک شدن و هک کردن سیستم‌های پردازشی
 2. تاریخچه هک
 3. اهداف هک و هکر چیست؟
 4. انواع هک بر اساس اهداف هک چیست؟
 5. انواع هکر (کلاه سفید، کلاه سیاه، کلاه خاکستری)
 6. مهرت‌ها و ویژگی‌های لازم برای هکرها
 7. معرفی هکرهای معروف
 8. بررسی فرآیند هک
 9. بررسی انواع روش‌های هک
 10. توصیه‌هایی برای امنیت زیرساخت‌ها و کامپیوترها

هکر کیست؟

هکر یعنی چه؟ به متخصص کامپیوتری که کار هک کردن را انجام می‌دهد هکر (Hacker) گفته می‌شود. هکر در واقع به دنبال اطلاعاتی است که بفهمد سیستم‌ها چگونه کار می‌کنند و سپس بازی آغاز می‌شود.

انواع هک چیست؟

بر اساس اینکه چه چیزی هک می‌شود، می‌توان هک را به دسته‌ها و انواع مختلفی تقسیم کرد. در ادامه انواع هک را معرفی می‌کنیم:

Website Hacking – هک وب سایت

هک وب سایت یعنی به دست گرفتن غیرمجاز کنترل روی وب سایت و نرم افزارهای مربوط به آن مانند دیتابیس و اینترفیس‌های دیگر. خواندن مطلب “روش های جلوگیری از هک وب سایت ها” در زمینه امنیت مفید است.

Network  Hacking هک شبکه

هک شبکه یعنی جمع‌آوری اطلاعات درباره شبکه با استفاده از ابزارهایی مانند Telnet، NS lookup، Ping، Tracert، Netstat و غیره. این کار با هدف آسیب رساندن به سیستم شبکه و از کارانداختن آن انجام می‌شود.

پیشنهاد مطالعه

Email Hacking – هک ایمیل

هک ایمیل شامل دسترسی غیرمجاز به اکانت ایمیل و استفاده از آن بدون اجازه مالک آن است. مطلب “جلوگیری از هک ایمیل و بالا بردن امنیت آن” در این زمینه نکات بسیار کاربردی و مهمی ارایه می‌دهد.

Ethical Hacking – هک اخلاقی

با هدف تست سیستم شبکه و کامپیوتر است و شامل یافتن نقاط ضعف این سیستم‌ها است. در نهایت هم این نقاط ضعف، اصلاح می‌شود.

Password Hacking – هک رمز عبور

هک کردن رمز عبور و پسورد شامل ریکاور کردن پسوردها از اطلاعاتی است که یا روی سیستم‌ها ذخیره شده یا در تراکنش‌ها استفاده شده است.

Computer Hacking – هک کامپیوتر

هک کردن کامپیوترها شامل دزدیدن رمز عبور و ID با استفاده از روش‌های هک است و هکر با این اطلاعات، اقدام به دسترسی غیرمجاز به سیستم پردازشی می‌کند.

پیشنهاد مطالعه

مزایای هک چیست؟

هک در مواردی که در ادامه آمده، نه تنها ضرر ندارد بلکه از مزایای هک محسوب می‌شود:

 1. ریکاور کردن اطلاعات گمشده مخصوصا وقتی پسورد تان را فراموش کرده‌اید.
 2. انجام تست نفوذ برای بالا بردن امنیت شبکه و کامپیوتر
 3. قرار دادن مقیاس‌های پیشگیرانه به میزان کافی
 4. داشتن سیستم‌های کامپیوتری‌ای که جلوی هکرهای بدجنس را از دسترسی بگیرند.

معایب هک چیست؟

با وجود تمام مزایایی که برای Hacking برشمردیم، هک می‌تواند خطرناک باشد و با مقاصد خرابکاری انجام شود که نتیجه آن به شرح زیر است:

 1. رسوخ امنیتی به شکل انبوه
 2. دسترسی غیرمجاز به سیستم‌ها برای به دست آوردن اطلاعات شخصی
 3. تجاوز به حریم شخصی
 4. مختل کردن سیستم‌ها
 5. حمله Denial of Service یا DoS
 6. حمله به سیستم‌ها

هک چگونه صورت می گیرد؟

هکری چیست؟ هکرها معمولا به دو شیوه به سامانه‌های کاربران و زیرساخت‌های ارتباطی حمله می‌کنند:

1. مدل اول الگویی ثابت و شناخته شده دارد : هکر یا هکرها بدافزارهایی را تولید می‌کنند و به روش‌های مختلفی همچون تزریق کد، ضمایم آلوده ایمیلی یا سایت‌های مخرب بدافزارها را به سامانه قربانیان وارد می‌کنند. در این شیوه بدافزار به سامانه قربانیان وارد می‌شود، بخش‌های مختلف سامانه را آلوده می‌کند و خساراتی به سامانه‌ها وارد می‌کند.

در مقیاس وسیع‌تر، بدافزارها به شبکه‌های سازمانی نفوذ می‌کنند و به سرقت اطلاعات یا دستکاری اطلاعات می‌پردازند.در هر دو حالت، تمامی این فرآیندهای مخرب توسط بدافزاری انجام می‌شود که کدهای آن از قبل نوشته‌ شده و پس از انتشار هکر نمی‌تواند تغییری در بدافزار به وجود آورد مگر آن‌که نسخه دیگری از بدافزار را طراحی کند و مراحل آلوده‌سازی را یکبار دیگر تکرار کند.

2. مدل دوم، الگویی متغیر دارد و انعطاف‌پذیری بیشتری در اختیار هکرها قرار می‌دهد، به‌طوری که هکرها زیرساختی را برای حمله به اهداف مختلف آماده می‌کنند. در این حمله، هکرها زیرساختی متشکل از هزاران یا صدها هزار کامپیوتر آلوده را آماده می‌کنند و هنگامی که شرایط مهیا شد از این زیرساخت غیر متمرکز برای حمله به وب‌سایت‌ها یا شرکت‌های بزرگ استفاده می‌کنند. یکی از کاربردهای اصلی این زیرساخت در حمله‌های منع سرویس توزیع‌شده (DDoS) است که با هدف از دسترس خارج کردن سرویس‌های کاربردی یک وب‌سایت به مرحله اجرا در می‌آید. برای آشنایی با حمله دیداس و انواع و نحوه پیاده سازی آن مقاله “حمله ddos چیست و چگونه از حملات دیداس جلوگیری کنیم” را مطالعه کنید. کاربردهای این زیرساخت تهاجمی که بات نت (BotNet) نام دارد فراتر از حمله‌های منع سرویس توزیع شده و قادر به انتشار اخبار جعلی یا حتا استخراج رمزارزها است.

پیشنهاد مطالعه

هدف از هک کردن چیست؟

همان طور که گفته شد، هک کردن می‌تواند با اهداف مثبت و یا منفی انجام شود. دلایلی که افراد، اقدام به هک کردن می‌کنند به شرح زیر است:

 1. تفریح
 2. خودنمایی
 3. دزدیدن اطلاعات مهم

انواع هکرها بر اساس هدف هکر

در این قسمت می‌خواهیم هکرها را دسته‌بندی کنیم. این دسته‌بندی بر اساس هدف هکر از هک کردن سیستم است. در ادامه انواع هکرها را از این منظر معرفی می‌کنیم:

هک چیست
انواع هکرها بر اساس هدف هکر
 1. هکرهای کلاه سفید (White Hat Hacker)

هکرهای کلاه سفید را با عنوان Ethical Hacker هم می‌شناسیم. این هکرها نه تنها هرگز به سیستم‌ها آسیب نمی‌زنند بلکه سعی دارند نقاط ضعف سیستم شبکه و کامپیوتر را با تست‌های پیشگیرانه و ارزیابی‌های آسیب‌پذیری پیدا کنند.

Ethical Hack یا هک اخلاقی، غیرقانونی نیست و یکی از سِمت‌هایی است که در صنعت IT وجود دارد. شرکت‌های بسیاری هستند که اتیکال هکرها را استخدام می‌کنند تا تست‌های پیشگیرانه و ارزیابی‌های آسیب‌پذیری را انجام دهند.

 1. هکرهای کلاه سیاه (Black Hat Hacker)

هکرهای کلاه سیاه را با عنوان Cracker هم می‌شناسیم. این هکرها به منظور دسترسی غیرمجاز به سیستم و آسیب زدن به آن و یا دزدیدن اطلاعات، اقدام به هک می‌کنند.

هک کلاه سیاه همواره غیرقانونی است چرا که اهداف شومی در بر دارد که شامل دزدیدن اطلاعات شرکت‌ها، تجاوز به حریم شخصی، آسیب زدن به سیستم و بلاک کردن ارتباطات داخل شبکه است .

 1. هکرهای کلاه خاکستری (Grey Hat Hacker)

هکرهای کلاه خاکستری، مخلوطی از هکرهای کلاه سفید و هکرهای کلاه سیاه هستند. آنها بدون اهداف شرورانه هستند اما هک برای آنها جنبه فان و تفریح دارد، و یا ضعف امنیتی سیستم و شبکه را پیدا می‌کند که البته بدون اجازه صاحبان آن انجام می‌شود.

هدف هکرهای کلاه خاکستری این است که صاحبان سیستم‌ها را از ضعف‌ها مطلع کنند و مورد سپاسگزاری قرار گیرند و یا هدیه‌ای دریافت کنند.

مطالعه مقالات “روش های جلوگیری از هک کامپیوتر و لپ تاپ” و “جلوگیری از هک شدن گوشی موبایل و اکانت های شبکه های اجتماعی” پیشنهاد می‌شود.

انواع هکرها بر اساس چگونگی هک کردن

در این قسمت می‌خواهیم دسته‌بندی دیگری برای هکرها ارایه کنیم. این دسته‌بندی بر این اساس است که هکر چه چیزی را هک می‌کند و چگونه هک می‌کند. در ادامه انواع هکرها را از این منظر معرفی می‌کنیم:

هک چیست
انواع هکرها بر اساس چگونگی هک کردن
 1. هکرهای کلاه قرمز (Red Hat Hacker)

هکرهای کلاه قرمز، مخلوطی از هکرهای کلاه سفید و هکرهای کلاه سیاه هستند که فعالیت آنها در زمینه هک کردن سیستم‌های دولتی، مراکزی که از نظر امنیتی سطح بالایی دارند، و در کل هر آنچه را که شامل اطلاعات حساس است را هک می‌کنند.

 1. هکرهای کلاه آبی (Blue Hat Hacker)

هکرهای کلاه آبی کسانی هستند که دقیقا خارج از گود امنیت کامپیوتر فعالیت می‌کنند و در زمینه پیدا کردن باگ های سیستم مشاوره می‌دهند. آنها به دنبال روزنه‌هایی هستند که احتمال دارد مورد سواستفاده قرار گیرند و سعی دارند این گپ‌ها را ببندند. مایکروسافت اصطلاح Blue Hat را برای ارایه یک سری موارد امنیتی استفاده می‌کند.

 1. هکرهای الیت (Elite Hacker)

در بین هکرها موقعیت اجتماعی دارد که بهترین مهارت‌ها را توضیح می‌دهند و اخیرا هم تمام رخنه‌ها توسط این گروه از هکرها کشف شده است.

 1. هکرهای اسکریپت (Script Kiddie)

هکرهای اسکریپتی هیچ مهارتی در رخنه به سیستم ندارند و این کار را فقط با استفاده از ابزارهایی که دیگران نوشته‌اند انجام می‌دهند.

 1. هکرهای مبتدی یا کلاه سبز (Neophyte / Green Hat)

هکرهای مبتدی یا کلاه سبز کسانی هستند که در زمینه هک، تازه‌کار است و تقریبا هیچ تجربه و دانشی برای کار روی تکنولوژی و هک ندارند.

 1. هکرهای Hacktivist

هکتیویست، هکری است که از تکنولوژی استفاده می‌کند تا پیام سیاسی یا مذهبی یا اجتماعی یا … را اعلام کند. این هکرها معمولا حمله DoS و یا هک وب سایت ها را انجام می‌دهند.

هک چیست

انواع هکرها بر اساس چگونگی هک کردن

مهارت‌ها و ویژگی‌های شخصیتی لازم برای هکرها

هک کردن سیستم‌های کامپیوتری علاوه بر اینکه علم است هنر هم هست. و برای اینکه هکر ماهری شوید باید دانش زیادی کسب کنید. علاوه بر این باید دانش خود را آپدیت نگه دارید و جدیدترین تکنولوژی‌ها و تکنیک‌های رخنه را بررسی کنید.

هکر باید کارشناس سیستم‌های کامپیوتری باشد، برنامه‌نویس بسیار قوی و دارای مهارت‌های شبکه کامپیوتری باشد.

هکر باید صبر و پشتکار خوبی داشته باشد تا بتواند بارها و بارها کاری را تست کند و منتظر گرفتن نتیجه باشد.

هکر باید به اندازه کافی باهوش باشد تا شرایط را درک کرده و مدل تفکری دیگران را بداند تا بتواند رخنه‌ها را تشخیص دهد.

هکرِ خوب، مهارت و قدرت حل مساله در سطح بالا را دارد.

پیشنهاد مطالعه

مهارت‌ها و تخصص‌های لازم برای هکرها

 1. مدرک علوم کامپیوتر، گواهی نامه های آشنایی با سخت افزارها و نرم افزارها
 2. برنامه نویسی به مدت چند سال و سپس داشتن جایگاه پشتیبانی فنی
 3. گواهی نامه های شبکه شامل Network+ و CCNA
 4. گواهی نامه های امنیت شامل Security+ و CISSP و TICSA
 5. تجربه کار در جایگاه مهندس شبکه و ادمین سیستم
 6. یادگیری پیوسته در زمینه امنیت کامپیوتر و به کارگیری آن برای امن کردن سیستم‌های شبکه و کامپیوتری در جایگاه مهندس امنیت شبکه
 7. مطالعه و یادگیری در زمینه‌های زیر:
 • Trojan horses
 • Backdoors
 • Viruses
 • Worms
 • Denial of Service (DoS) Attacks
 • SQL Injection
 • Buffer Overflow
 • Session Hijacking
 • System Hacking

برای دانلود هک چیست pdf روی لینک زیر کلیک کنید:

دانلود فایل هک چیست pdf

خرید سرور فیزیکی با گارانتی طلایی دو ساله و بیمه حوادث
با خرید سرور فیزیکی از فالنیک ایران اچ پی می‌توانید از گارانتی طلایی دو ساله (شامل حمل و نصب رایگان در تهران، سرویس دوره‌ای رایگان و...) بهره‌مند شوید. علاوه بر این بیمه حوادث سرور در فالنیک نیز به مدت یک سال (با قابلیت تمدید) به شما تعلق می‌گیرد. ضمناً فالنیک ابزاری برای انتخاب قطعات و کانفیگ آنلاین سرور را برای متخصصان فراهم کرده و می‌توانید پیش فاکتور سروری با کانفیگ پیش‌فرض یا کانفیگ دلخواه خودتان را دریافت کنید. برای دریافت قیمت یا مشاوره تخصصی رایگان کلیک کنید.
قیمت سرور فیزیکیمشاوره تلفنی رایگان

4/5 - (9 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‫14 دیدگاه ها

  1. درود بر شما
   مریم عزیز،
   هک اخلاقی یا تست نفوذ یک فرآیند قانونی برای ارزیابی امنیت یک سیستم یا شبکه است. به عبارت دیگر، هک اخلاقی یک فعالیت قانونی است که با هدف شناسایی و رفع آسیب‌پذیری‌های امنیتی انجام می‌شود. این کار به سازمان‌ها کمک می‌کند تا از حملات سایبری جلوگیری کنند و از اطلاعات حساس خود محافظت کنند.

 1. سلام.ببخشیدشماخودتون هکرید؟؟اگه هستید بگیدچون خیلی کارواجبی دارم باهاتون.ممنون میشم.

 2. سلام یه سوال داشتم هکر باید در علم ریاضی تخصص داشته باشد یا نه لطفا جواب منو بدید

 3. سلام واقعا خسته نباشید میگم بهتون مقاله جالب و اموزنده ای بود. و یه سوالی که داشتم ازتون اینکه بنظرتون کسی که هوش ریاضی محاسباتی و تحلیلی خوبی داره و الگوریتمها رو پیدا میکنه وخلاقیت زیادی داره در زمینه برنامه نویسی یا هکری میتونه موفق باشه یا بهتر بگم این ویژگیها چقد موثره در کارش؟
  و ایا برنامه نویسی واسش بهتره یا هکری؟

  1. سلام و درود
   ممنون از بازخوردتان
   برنامه نویسی و هک کردن راه جدایی از هم نیستند. اگر فکر میکنید در یکی موفق خواهید بود در دیگر نیز موفقید. البته که احتمالا هکر کلاه سفید منظورتان است.
   موفق باشید.

 4. سلام من میخوام فریلنسری کار کنم سوالم اینه کدوم نوع هک برای شروع منو به درآمد میرسونه؟
  هک وب, هک شبکه, هک ایمیل و..؟!
  دوره های network+,Linux, CEH, pwk گذروندم

 5. برای رسیدن به درآمد بهتره کدوم نوع از هک رو اول یادبگیریم؟! وبسایت هکینگ یا کامپیوتر هکینگ
  منظورم درآمد قانونی به طور فریلنسری هستش. ممنون میشم راهنمایی کنید

 6. بسیار مفید بود ،به عنوان یک دانش آموز شبکه بهره بردم ولی کاش نخصصی تر توضیح میدادن

  1. سلام

   ممنون از شما. در مقاله های بعدی سعی می کنیم به طور کاملتری توضیحاتی ارائه دهیم.

   1. سلام عزیزم خسته نباشید من دانشجو هستم به عنوان تحقیق پروژه مباحث ویژه ام موضوع هک رو انتخاب کردم میتونم ازتون خواهش کنم ک اگر مقاله ای خاصی در این موضوع دارید بهم معرفی کنید ؟

    1. سلام وقت بخیر
     خیر مرجع فارسی خاصی برای معرفی ندارم.
     موفق باشید

دکمه بازگشت به بالا