به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - تماس با فالنیک : 8363-021

راهکارهای تامین امنیت شبکه

امنیت شبکه چیست؟

 

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در آبان ۹۶ نوشته شده بود و در آبان ۹۹ دوباره بررسی و به‌روز شده است.

بحث امنیت شبکه مبحث گسترده ای است: در این مقاله می‌توانید علاوه بر چیستی امنیت شبکه با مواردی مثل لایه های امنیت شبکه و انواع تهدیدات آشنا شوید. در این مجال قصد داریم چک لیست امنیت شبکه را در اختیارتان قرار دهیم تا تامین امنیت شبکه را منسجم تر و با برنامه پیش ببرید. با فالنیک همراه باشید.

امنیت شبکه چیست؟

امنیت شبکه اقداماتی است که برای جلوگیری از دسترسی های غیرمجاز و محافظت در برابر آن انجام می‌شود. در امنیت شبکه باید امنیت دستگاه ها، امنیت چگونگی اتصال و تعامل دستگاه ها را فراهم کرد. در امنیت شبکه باید از زیرساخت شبکه در برابر دسترسی های غیر مجاز که چه فیزیکی و چه نرم افزاری رخ می‌دهند، سو استفاده ها، درست کار نکردن ها، تغییرات، خرابی و افشاگری، محافظت کرد و پلتفرم مناسب امنیتی برای کامپیوترها، کاربران و برنامه ها ایجاد کرد.

به طور کلی امنیت شبکه را با ابزارها و تسک ها پیاده سازی می‌کنند تا برنامه ها و افراد غیرمجاز به شبکه و دستگاه های متصل به آن دسترسی نداشته باشند. چرا که اساسا هکی صورت نمی‌گیرد جز اینکه هکر بتواند به شبکه وارد شود.

پیشنهاد مطالعه

مثلث امنیتی عبارت است از رازداری و امانت داری و محرمانگی (Confidentiality)، یکپارچگی (Integrity) و در نهایت در دسترس بودن همیشگی (Availability). این سه عامل (CIA) اصول اساسی امنیت اطلاعات در شبکه و یا بیرون آن هستند به گونه ای که تمامی اقداماتی که برای امنیت شبکه انجام می‌شود و یا تجهیزاتی که ساخته می‌شوند، همگی در جهت اعمال این سه پارامتر در محیط‌های نگهداری و تبادل اطلاعات است. مطالعه مطلب “چگونه Availability را در شبکه محاسبه کنیم؟” پیشنهاد می‌شود.

با این تعریف، امنیت شبکه عبارت از این است که رول ها و پیکربندی هایی برای شبکه های کامپیوتری طراحی شود تا این مثلث امنیتی تامین شود. این کار با تکنولوژی های نرم افزاری و سخت افزاری انجام می‌شود.

اهمیت امنیت شبکه

امروزه معماری شبکه پیچیده است و شبکه همواره در تقابل با تهدیدات و حملاتی است که هکر ها با روش های جدید روی دستگاه ها، اطلاعات، برنامه ها و  کاربران انجام می‌دهند. در نتیجه ابزارها و برنامه های بسیاری در زمینه مدیریت امنیت شبکه وجود دارد. دان شدن چند دقیقه ای سیستم ها تاثیر عمیق و طولانی مدت روی کار و شرکت شما دارد. البته که سیستم ها و شبکه های خانگی هم از این قاعده مستثنا نیستند.

هک و حملات و Attack ها تمام کسب‌وکارها و تمام سیستم‌ها و شبکه‌های خانگی را تهدید می‌کند. تهدیدات امنیت شبکه از مهمترین مواردی است که به طور مداوم و جدی باید در نظر گرفته شود و اقدامات لازم برای حفاظت و تامین امنیت شبکه، نرم افزارها و اطلاعات انجام شود.

حفاظت، پشتیبانی و نگهداری از داده‌های کامپیوتری، اطلاعات مهم، برنامه‌های حساس، نرم‌افزارهای مورد نیاز و یا هر آنچه که در حافظه جانبی کامپیوتر مورد توجه بوده و با اهمیت است، امنیت کامپیوتری نام دارد. امنیت در شبکه برای دستیابی به سه عامل مهمی است که با یکدیگر مثلث امنیتی را تشکیل می‌دهند.

پیشنهاد مطالعه

امنیت شبکه شامل سه بخش است:

 1. حفاظت: شامل پیکربندی صحیح سیستم ها و شبکه ها
 2. تشخیص: باید بتوانید تشخیص دهید چه وقت پیکربندی تغییر کرده یا مشکلی در شبکه ایجاد شده.
 3. عکس العمل: پس از عیب یابی و تشخیص، باید عکس العمل مناسب نشان دهید و وضعیت امن را با سرعت بالا به سیستم و شبکه برگردانید.

اگر هکر بتواند در هر یک از این زمینه ها از شما جلو بزند، امنیت شبکه شما به خطر خواهد افتاد.

لایه های امنیت شبکه

تعداد لایه های امنیت شبکه در شرکت ها و سازمان ها زیاد است. حملات می‌تواند در هر لایه‌ای از لایه های امنیت شبکه اتفاق بیفتد بنابراین سخت افزار و نرم افزار و سیاست های امنیت شبکه که شما انتخاب می‌کنید، ممکن است در هر لایه ای باشد. به طور کلی امنیت شبکه به سه دسته مختلف تقسیم می‌شود: فیزیکی، تکنیکی، مدیریتی. در ادامه این سه نوع امنیت شبکه را تعریف می‌کنیم و بررسی می‌کنیم امنیت در لایه های مختلف شبکه چگونه کارها را کنترل می‌کند.

امنیت شبکه چیست؟
حملات اتک ها می‌تواند در هر لایه‌ای از لایه های امنیت شبکه اتفاق بیفتد.

امنیت شبکه فیزیکی

کنترل های امنیتی فیزیکی، برای این منظور است که پرسنل های غیرمجاز به سخت افزارهای شبکه نظیر روتر و رک شبکه، دسترسی فیزیکی پیدا نکنند. دسترسی های کنترل شده مانند قفل ها، احراز هویت بیومتریک و دیگر ابزارها، در سازمان از جمله تجهیزات ضروری در زمینه امنیت است.

امنیت شبکه تکنیکی

کنترل های امنیتی تکنیکی، از داده های ذخیره شده روی شبکه و یا داده هایی که در شبکه منتقل می‌شوند محافظت می‌کند. این حفاظت دو قسمت دارد:

 1. محافظت از اطلاعات و سیستم ها در برابر پرسنل غیرمجاز
 2. حفاظت از کاربران در برابر فعالیت های شرورانه و مخرب

امنیت شبکه مدیریتی

کنترل های امنیتی مدیریتی، شامل فرآیندها و سیاست های امنیتی است که رفتار کاربر را کنترل می‌کند مثلا چگونگی احراز هویت کاربران، سطح دسترسی آنها و چگونگی پیاده سازی تغییرات در زیرساخت توسط ادمین ها.


نویسنده :

۲ دیدگاه

 • ملیکا گفت:

  بهترین فایروال به نظر شما کدام است؟
  من دنبال یک شرکت معتبر برای خرید فایروال می گردم

 • هستی میرزایی گفت:

  ادمین های شبکه میتونن از بحث امنیت شبکه و امنیت سرورها، مدیران خود رو راضی به خرید سخت افزار مناسب تری کنن. خصوصا اینکه هر روز با بدافزارها و باج افزارهای مختلفی مواجه هستیم. خیلی راهکار به درد بخوریه. من تونستم تو مشاوره ها از این ترفند استفاده کنم و مدیران رو راضی به خرید سخت افزار بهتری کنم.

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
  عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

  عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

  با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

  تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.

  .swin-sc-title.style-2 .title span:after