به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

آیا کسب‌وکارهای کوچک و متوسط هم نیازی به تحلیل داده‌های خود دارند؟

وقتی صحبت از بیگ دیتا به میان می‌آید، کسب‌وکارهای کوچک و متوسط، ممکن است تصور کنند که این حوزه به درد آنها نمی‌خورد چرا که طبق تعریف بیگ دیتا، بیگ دیتا به حجم زیادی از داده اطلاق می‌شود که درون دیتابیس‌های بزرگی جای دارند که SMBها هرگز چنین دیتابیسی را تجربه نخواهند کرد. زیرا اگر داده‌ها زیاد هم باشد اما کسب‌و کار، بزرگ نیست! پس آیا این تکنولوژی مناسب چنین کسب‌و کارهایی نیست؟

اما بیایید نگاهی بیندازیم به نتیجه‌ای که بیگ دیتا در تحلیل‌ها عاید ما می‌کند: پروسه یافتن ترندها و الگوها. اما این نتیجه چه نقشی در SMBها می‌تواند بازی کند؟ آنچه مسلم است این است که داده‌ها برای اینکه بینش تجاری ما مشخص کنند، نیازی نیست بزرگ باشند! راه‌های متفاوتی برای SMBها وجود دارد تا داده‌ها را جمع‌آوری، ذخیره و استفاده کنند.

مثلا بینش تجاری ما می‌تواند شامل عملیات درون سازمانی، رفتار مشتریان، اثرگذاری کمپین‌ها و فرصت‌های تجاری بازار باشد. شناسایی مشتریان، علایق مشتریان و کمبودهای بازار هم می‌تواند مورد توجه باشد. اما داشتن داده به معنای این که بتوانیم از آنها استفاده کنیم نیست. پس نوع داده‌هایی که ذخیره می‌کنیم، نیز مهم است.

مهمترین قسمت تحلیل داده، گرفتن داده، تشخیص داده درست، تروتمیز کردن داده (Data Cleaning) و قرار دادن آن در جای مناسب است. Data Cleaning در واقع به پروسه تشخیص و تصحیح و حتی حذف قسمت‌های خراب یا غیردقیق از رکوردها، جدول‌ها و دیتابیس است تا بخش‌های ناصحیح، ناکارآمد و نامرتبط با داده حذف شود. در نتیجه داده‌های Dirty، جایگزین، اصلاح و یا حذف می‌شوند و در نهایت چنین داده‌هایی را می‌توان تحلیل کرد. Dirty Data یعنی داده‌های ثبت شده در دیتابیس که دارای خطا هستند که دلایل متفاوتی دارد مثلا داده‌های منقضی شده یا ناقص، فیلدهای نامناسب و وجود Duplicate در داده‌های ثبت شده. متخصصین علم داده، ۶۰ درصد وقت خود را صرف تمیزکاری و برچسب‌زنی به داده‌ها (Cleaning and Labeling Data) می‌کنند. در تصویر زیر می‌تواند دلایل ورود داده‌های به اصلاح Dirty را مشاهده کنید.

تحلیل داده در کسب‌ و کارهای کوچک و متوسط

بیگ دیتا و تحلیل داده، مزایای زیادی دارد که در اینجا به دو مورد آن اشاره می‌کنیم:

افزایش فروش: ۴۴ درصد از کسب‌وکارهای کوچک که از ابزارهای تحلیل داده استفاده می‌کنند، افزایش فروش را گزارش کرده‌اند.

مدیریت ساده‌تر داده: شرکت‌هایی که از تحلیل داده استفاده می‌کنند، تصمیم‌های تجاری خود را ۵ برابر سریعتر انجام می‌دهند.

مزایای تحلیل داده‌ها برای SMBها بسیار مهم است چرا که باعث تصمیم‌گیری‌های دقیق‌تر می‌شود و امکان بررسی اثرات این تصمیم‌ها وجود دارد پس داده‌ها برای اینکه بر کسب‌وکار شما تاثیرگذار باشند، نیازی ندارند بیگ و بزرگ باشند.

منبع: HPE.com

 


نویسنده :

 • Avatar شقایق گفت:

  آیا در ایران شرکت ENTERPRISE وجود دارد؟

 • Avatar هستی میرزایی گفت:

  من فکر میکنم در دنیای امروز، رمز موفقیت هر کسب و کاری خصوصا استارتاپ ها و کسب و کارهای کوچک و از اونها مهمتر سازمان های بزرگ، تحلیل داده ها و فرآیندهای سازمانیشون هست. تحلیل داده علم نوپایی در ایران هست اما استفاده از اون میتونه موفقیت تجاری شما رو تضمین کنه. حتی به طور روزمره هم خود کاربران شبکه های اجتماعی مثلا تلگرام در خریدهاشون از این تحلیل استفاده میکنن

 • استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
  >
  .swin-sc-title.style-2 .title span:after