به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - تماس با فالنیک : 8363-021

آموزش رایگان Data Storage Networking؛ آرایه‌های ذخیره‌سازی چیست و چه کاربردی دارد؟

آرایه‌های ذخیره سازی و کاربرد آن

در ادامه مقالات آموزش رایگان data storage networking، به بحث آرایه‌های ذخیره سازی می‌رسیم. در این مقاله روش های san، nas، unified storage و آرایه ذخیره سازی را بررسی کرده و مکانیزم افزونگی را شرح می‌دهیم. با فالنیک همراه باشید.

مشاوره و خرید استوریج های اچ پی در فالنیک
فالنیک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین و مشاورین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند و بهترین و مناسب‌ترین استوریج را به شما پیشنهاد می‌دهد.
مشاوره و خرید استوریج

مقدمه ای بر آرایه ذخیره سازی

در گذشته، آرایه‌های ذخیره‌سازی، فریم‌های بزرگی از هارد دیسک‌ها بودند که فضای زیادی از مرکز داده را اشغال می‌کردند و میزان مصرف انرژی آن‌ها معادل تأمین برق یک شهر کوچک بود. بزرگ‌ترین آرایه‌های ذخیره‌سازی بیش از ۱۰ کابینت را میزبانی می‌کردند که هزاران دیسک دیسک، صدها پورت در نمای روبرویی و حافظه کشی معادل چندین ترابایت را در خود جای داده بودند. این آرایه‌های ذخیره‌سازی درون کابینت‌های تخصصی قرار می‌گرفتند و بزرگ‌ترین دغدغه یک مدیر مرکز داده به شمار می‌رفتند. علاوه بر این، خرید آن‌ها گران بود، مدیریت آن‌ها پیچیده بود و انعطاف‌پذیری خیلی کمی داشتند.

این آرایه‌ها برای افرادی که به عنوان مشاور در حوزه ذخیره‌سازی کار می‌کنند، سودآور بود، زیرا تنها به شرکت‌ها در مورد خرید گزینه مطلوب مشاوره فنی ارائه می‌کردند، اما برای شرکت‌هایی که در زمینه ارائه خدمات ذخیره‌سازی به فعالیت اشتغال داشتند، چندان جالب توجه نبودند و در مجموع به‌لحاظ پاسخ‌گویی به نیازهای تجاری عملکرد چندان جالبی نداشتند. شکل زیر یک آرایه ۱۱ فریمی EMC VMAX را نشان می‌دهد.

آرایه های ذخیره سازی قدیمی
آرایه‌های ذخیره‌سازی، فریم‌های بزرگی از هارد دیسک‌ها بودند که فضای زیادی از مرکز داده را اشغال می‌کردند و مصرف انرژی زیادی داشتند.
پیشنهاد مطالعه

خوشبختانه، شرایط به سرعت تغییر کرد و با ورود گسترده ذخیره‌سازه‌های حالت جامد و زیرساخت‌های ابرمحور فرآیند پیاده‌سازی و مدیریت رسانه‌های ذخیره‌ساز ساده‌تر شد. ورود این دو فناوری به دنیای ذخیره‌سازی برای فروشندگان راه‌حل‌های ذخیره‌ساز چندان خوشایند نبود، زیرا مجبور شدند برای حضور ماندگار در بازار به فکر نوآوری در زمینه ارائه راه‌حل‌های ذخیره‌سازی بروند. نتیجه آن شد که آرایه‌های ذخیره‌سازی با مصرف انرژی کمتر، مدیریت ساده‌تر، برنامه‌های کاربردی هوشمندتر، ابعاد کوچک‌تر، استانداردتر و در برخی موارد ارزان‌تر به بازار وارد شدند.

قبل از این‌که وارد جزئیات شوید، ابتدا باید با چند اصطلاح کوتاه مثل آرایه ذخیره‌سازی (storage array)، زیرسیستم ذخیره‌سازی (storage subsystem)، چارچوب ذخیره‌سازی (storage frame) و آرایه san که از مفاهیم مهم دنیای ذخیره‌سازی هستند آشنا شوید. اگرچه ممکن است از نظر فنی توصیف دقیقی نباشد، اما در این دوره آموزشی از اصطلاح آرایه ذخیره‌سازی یا فقط آرایه استفاده می‌کنیم، زیرا در صنعت و بازار همه از این دو اصطلاح استفاده می‌کنند.

نکته: متاسفانه گاهی اوقات می‌شنویم که افراد به آرایه ذخیره‌سازی به‌عنوان san اشاره می‌کنند که کاملا اشتباه است. san یک شبکه ذخیره‌سازی اختصاصی است که برای اتصال آرایه‌های ذخیره‌سازی و میزبان‌ها استفاده می‌شود.

آرایه ذخیره سازی چیست؟

آرایه ذخیره سازی یک سیستم هوشمند است که برای تأمین فضای ذخیره‌سازی رایانه‌ها یا سرورهای متصل معمولاً از طریق شبکه ذخیره‌سازی، از آن استفاده می‌شود. این ذخیره‌سازی به طور سنتی مبتنی بر هارد دیسک‌ها است، اما شاهد افزایش تعداد رسانه‌های حالت جامد در آرایه‌های ذخیره سازی هستیم. همچنین به این نکته دقت کنید که غیر معمول نیست یک آرایه ذخیره‌سازی بزرگ بیش از یک پتابایت (PB) فضای ذخیره‌سازی داشته باشد.

آرایه‌های ذخیره سازی از طریق یک شبکه مشترک به رایانه‌های میزبان متصل می‌شوند و معمولاً قابلیت اطمینان و عملکرد کارآمدی ارائه می‌کنند. آرایه‌های ذخیره‌سازی در سه گروه زیر در دسترس قرار دارند:

 1. SAN
 2. NAS
 3. یکپارچه (SAN و NAS)

آرایه‌های ذخیره‌سازی SAN که گاهی به آرایه‌های ذخیره‌سازی بلوکی نیز شناخته می‌شوند، ارتباط را از طریق پروتکل‌های مبتنی بر بلوک مانند موارد زیر فراهم می‌کنند:

 1. کانال فیبر (FC) سرنام Fibre Channel
 2. کانال فیبر روی اترنت (FCoE) سرنام Fibre Channel over Ethernet
 3. رابط سیستم کامپیوتری کوچک اینترنتی (iSCSI) سرنام Internet Small Computer System Interface
 4. SCSI پیوست‌شده سریال (SAS) سرنام Serial Attached SCSI

آرایه‌های ذخیره‌سازی بلوک، دستورات دسترسی سطح پایین دیسک درایو که بلوک‌های توصیفگر فرمان cbd نام دارند مثل مانند بلوک read، بلوک write و read capacity را روی san ارسال می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه

آرایه‌های ذخیره‌سازی nas که گاهی اوقات فایل‌کننده (filers) نامیده می‌شوند، ارتباط را از طریق پروتکل‌های مبتنی بر فایل مانند سیستم فایل شبکه (NFS) سرنام Network File System و SMB/CIFS فراهم می‌کنند. پروتکل‌های مبتنی بر فایل در سطح بالاتری نسبت به دستورات بلوک سطح پایین کار می‌کنند. آن‌ها برای مدیریت فایل‌ها و دایرکتوری‌ها از مجموعه دستوراتی استفاده می‌کنند تا کارهایی مانند ساخت فایل‌ها، تغییر نام فایل‌ها، قفل کردن، بستن یک فایل و غیره را انجام می‌دهند.

آرایه‌های ذخیره‌سازی یکپارچه (Unified storage arrays) که گاهی به آن‌ها آرایه‌های چند پروتکلی نیز گفته می‌شود، فضای ذخیره‌سازی مشترکی را روی پروتکل‌های بلوک و فایل ارائه می‌کنند.

تمامی آرایه‌های ذخیره‌سازی، SAN و NAS با هدف تجمیع منابع ذخیره‌سازی و در دسترس قرار دادن این منابع برای میزبان‌های متصل از طریق شبکه ذخیره‌سازی توسعه پیدا کرده‌اند. علاوه بر این، اکثر آرایه‌های ذخیره‌سازی ویژگی‌ها و عملکردهای پیشرفته‌ای به‌شرح زیر ارائه می‌کنند:

 1. تکثیر (Replication)
 2. اسنپ‌شات‌های کارآمد (Snapshots)
 3. بارگذاری (Offloads)
 4. دسترس‌پذیری و انعطاف‌پذیری بالا (High availability and resiliency)
 5. عملکرد بالا (High performance)
 6. بهره‌وری فضا (Space efficiency)

در شرایطی‌که امروزه انواع مختلفی از آرایه‌های ذخیره‌سازی وجود دارند، صرفنظر از فضای ذخیره‌سازی که رسانه‌های مختلف ارائه می‌کنند، هر آرایه ذخیره‌سازی سعی می‌کند محیط و اکوسیستم کارآمدی برای استفاده موثر از دیسک درایوها و درایوهای ssd ارائه کند. این آرایه‌ها به‌گونه‌ای طراحی و تنظیم شده‌اند که گردش هوا و سرمایش، میرایی ارتعاش و منبع تغذیه کارآمد برای رسانه‌های ذخیره‌ساز پدید آورند و علاوه بر این، مصرف‌کنندگان با انجام کار کمتری قادر به مراقبت و تمیز کردن تجهیزات هستند.

SCSI Enclosure Services (SES) نمونه‌ای از انواع خدماتی است که آرایه‌های ذخیره‌سازی برای دیسک درایوها ارائه می‌دهند. SCSI SES پروتکلی است که عمدتاً با انکلوژرهای ذخیره‌سازی دیسک استفاده می‌شود. به‌طول کلی، SES یک فناوری پس‌زمینه است که شاید نیازی به دانستن جزییات فنی آن نداشته باشید، اما باید بدانید که یک سرویس حیاتی ارائه می‌دهد. SES بر مصرف انرژی، ولتاژ، فن‌ها و سرمایش، سطوح میانی (Midplane) و سایر عوامل مرتبط با محیط آرایه ذخیره‌ساز نظارت می‌کند. به‌طور مثال، SES می‌تواند به شما هشدار دهد آرایه‌های ذخیره‌سازی مستقر در لایه اول (Tier 1) با گرمای غیرعادی روبرو شده‌اند و باید به این مسئله رسیدگی کنید.

پیشنهاد مطالعه

معرفی ذخیره سازی SAN

همان‌گونه که اشاره کردیم، آرایه‌های ذخیره‌سازی SAN از پروتکل‌های مبتنی بر بلوک مانند FC، FCoE و iSCSI پشتیبانی می‌کنند تا دسترسی به منابع ذخیره‌ساز با سهولت انجام شود. منابع ذخیره‌سازی در قالب اعداد واحد منطقی اسکازی سرنام SCSI logical unit numbers به‌اختصار LUN به میزبان‌ها معرفی می‌شوند. LUN را به عنوان یک دیسک خام در نظر بگیرید که سیستم‌عامل یا هایپروایزر دقیقاً مانند یک دیسک درایو محلی با آن رفتار می‌کنند. LUN اساسا یک فضای ذخیره‌سازی خام در اختیار سیستم‌عامل قرار می‌دهد. به این ترتیب، سیستم‌عامل/هایپروایزر می‌داند که باید LUN را فرمت کند و یک فایل سیستمی به آن اختصاص دهد.

در مقایسه با ذخیره‌سازی NAS، آرایه‌های ذخیره‌سازی SAN عملکرد بالاتر و البته هزینه بیشتری دارند. آن‌ها تمام خدمات اسنپ‌شات و تکثیر را ارائه می‌دهند. درست مشابه با آن چیزی که در یک آرایه NAS دریافت می‌کنید، اما از آن‌جایی که آرایه‌های ذخیره‌ساز SAN اطلاعاتی در مورد سیستم فایلی ندارند از برخی جهات در مقایسه با پسرعموهای NAS خود کمی غیرهوشمندتر هستند.

یکی از دلایل عمده‌ای که آرایه‌های SAN نسبت به آرایه‌های NAS عملکرد بالاتری دارند، به دلیل شبکه کانال فیبر اختصاصی که از آن استفاده می‌کنند. کانالی که بیشتر آرایه‌های SAN از آن استفاده می‌کنند. شبکه‌های کانال فیبر معمولاً به ترافیک ذخیره‌سازی اختصاصی دسترسی دارند و اغلب از تکنیک‌های راهگزینی برشی (سوئیچینگ برشی) استفاده می‌کنند و به همین دلیل توان عملیاتی بالاتری را در مقیاس کلان ارائه می‌کنند. بنابراین، با تأخیر بسیار کمتری نسبت به یک شبکه اترنت ۱ گیگابیتی یا ۱۰ گیگابیتی اشتراکی که آرایه‌های NAS از آن‌ها استفاده می‌کنند، کار می‌کنند.

خدمات بازیابی اطلاعات در فالنیک
نرم‌افزارهای بازیابی اطلاعات، یا توانایی بازیابی داده‌های شما را ندارند یا نمی توانند تمامی اطلاعات را بازیابی کنند. استفاده از آنها کار بازیابی و احتمال بازگرداندن اطلاعات را کاهش می‌دهند. مرکز تخصصی بازیابی اطلاعات فالنیک اطلاعات هاردهایی را بازیابی می‌کند که سیستم شناسایی‌شان نمی‌کند.
درخواست بازیابی اطلاعات


نویسنده :

ارسال دیدگاهخرید سرور hp
شارژ کارتریج
نصب و راه اندازی شبکه
خرید استوریج
پادکست
ایبوک فالنیک
تک تاک
نویسنده مهمان فالنیک
سوئیچ شبکه
استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.