به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - تماس با فالنیک : 8363-021

آموزش رایگان Data Storage Networking؛ چگونه ظرفیت هاردها را محاسبه کنیم؟

در این مقاله با فالنیک همراه باشید تا ببینیم ظرفیت واقعی هارددیسک‌ها چگونه محاسبه می‌شود، هارددیسک‌ها از چه مکانیزم‌هایی برای بهبود عملکرد و سرعت استفاده می‌کنند و ظرفیت‌ و سرعت هارددیسک‌ها چه رابطه‌ای با یکدیگر دارند.

یکی از پرسش‌های جالبی که توسط کاربران و حتا متخصصان تازه‌وارد به دنیای شبکه و ذخیره‌سازی مطرح می‌شود این است که چرا ظرفیت اسمی هارددیسک‌ها با آن چیزی که ویندوز در نشان می‌دهد اختلاف دارد، چرا در هنگام پیاده‌سازی معماری RAID با مشکل کمبود فضا روبرو می‌شویم و ناگهان همه چیز دگرگون می‌شود؟

خدمات بازیابی اطلاعات در فالنیک
نرم‌افزارهای بازیابی اطلاعات، یا توانایی بازیابی داده‌های شما را ندارند یا نمی توانند تمامی اطلاعات را بازیابی کنند. استفاده از آنها کار بازیابی و احتمال بازگرداندن اطلاعات را کاهش می‌دهند. مرکز تخصصی بازیابی اطلاعات فالنیک اطلاعات هاردهایی را بازیابی می‌کند که سیستم شناسایی‌شان نمی‌کند.
درخواست بازیابی اطلاعات

به عنوان فردی که سابقه چندین ساله در حوزه برنامه‌نویسی، امنیت و شبکه دارد، پیشنهاد می‌کنم درباره مبناها و نحوه تبدیل آن‌ها به یکدیگر دانش خود را ارتقا دهید. مبناها در دنیای محاسبات و به ویژه در دنیای شبکه و ذخیره‌سازی نقش مهمی دارند و کمک می‌کنند بخش عمده‌ای از کارها را به شکل ساده‌تری انجام دهید. به‌طور مثال، هنگامی که قصد پیاده‌سازی یک vlan را دارید و باید آدرس‌های آی‌پی را بشکنید، باید در این زمینه اطلاع داشته باشید، هنگامی که قصد پیاده‌سازی سطوح مختلفی از رید را دارید باید با نحوه محاسبه ظرفیت اسمی و واقعی هارددیسک‌ها آشنا باشید.

تکنیک صف بندی (Queuing) در هارد چیست؟

همه دیسک درایوها از تکنیک صف‌بندی برای بهبود عملکرد استفاده می‌کنند. صف‌بندی به درایو اجازه می‌دهد اولویت‌بندی دقیقی در ارتباط با عملیات ورودی/خروجی پیاده‌سازی کند، به‌طوری که دستورات خواندن و نوشتن به ترتیبی که برای چیدمان دیسک بهینه شده‌اند اجرا شوند. رویکرد فوق، نظم خوبی در عملیات ورودی/خروجی به وجود می‌آورد، به‌طوری که دستورات خواندن و نوشتن تا حد امکان به ترتیب اجرا می‌شوند تا حرکت هد کمتر شود و زمان تأخیر به پایین‌ترین حد ممکن برسد.

مجموعه دستورات ata، مکانیزم صف‌ بندی فرمان بومی (NCQ) سرنام Native Command Queuing را پیاده‌سازی می‌کند. این‌کار عملکرد درایو sata در انجام عملیات همزمان خواندن و نوشتن را بهبود می‌بخشد، با این‌حال تکنیک فوق به اندازه مکانیزم command tag queuing که رسانه‌های scsi از آن استفاده می‌کنند قدرتمند نیست.

بررسی اندازه هارد درایو (Drive Size)

در دنیای ذخیره‌سازی، اندازه موضوع مهمی است. این معیار به‌ویژه هنگام خرید رسانه‌های ذخیره‌ساز برای سرورها حائز اهمیت است. در دنیای کسب‌وکار و به‌ویژه بازار ایران، این واژه کاربردی دوگانه دارد، زیرا هم برای ابعاد فیزیکی و هم برای ظرفیت از آن استفاده می‌شود. به‌طور کلی، زمانی‌که در مورد دیسک‌ درایوها صحبت می‌کنیم دو معیار مهم وجود دارد که باید در مورد آن مطلع باشیم:

 1. ظرفیت (Capacity)
 2. فاکتور فرم فیزیکی (Physical Form Factor)

به‌طور معمول، وقتی درباره اندازه یک درایو صحبت می‌کنیم، به ظرفیت رسانه یا میزان داده‌ای که می‌تواند ذخیره کند اشاره می‌کنیم. در گذشته، این اندازه بر حسب مگابایت (MB) بیان می‌شد، اما این روزها صحبت از گیگابایت (GB)، ترابایت (TB) و در مقیاس کلان پتابایت (PB) است که سازمان‌های بزرگ از آن استفاده می‌کنند. برای آشنایی با این واحدها، مطالعه مقاله بایت، گیگابایت، ترابایت و پتابایت چیست؟

 پیشنهاد می‌‌شود. در این‌جا اندازه یک درایو به قطر پلاتر درایو اشاره دارد که معمولاً drives’ form factor نامیده می‌شود. هارددیسک‌های مدرن امروزی در دو اندازه زیر به بازار عرضه می‌شوند:

 1. هارد ۳.۵ اینچی
 2. هارد ۲.۵ اینچی

همان‌گونه که ممکن است حدس زده باشید، یک درایو با یک پلاتر ۲.۵ اینچی از نظر فیزیکی کوچک‌تر از یک درایو با یک پلاتر ۳.۵ اینچی است و بازهم این درایوهای ۳.۵ اینچی هستند که اطلاعات بیشتری نسبت به درایوهای ۲.۵ اینچی ذخیره می‌کنند. دلیلش هم روشن است، یک صفحه ۳.۵ اینچی دارای سطوح بیشتری برای ثبت اطلاعات است.

پیشنهاد مطالعه

درایوهای ۳.۵ اینچی در ابعاد استانداردی ساخته و روانه بازار می‌شوند در نتیجه همه درایوهای ۳.۵ اینچی می‌توانند در اسلات یک سرور یا آرایه دیسک قرار بگیرند. همین موضوع در مورد درایوهای ۲.۵ اینچی نیز صدق می‌کند. درایوهای ۲.۵ اینچی نیز در ابعاد استانداردی ساخته می‌شوند و می‌توان یک درایو ۲.۵ اینچی معیوب متعلق به یک برند را با نمونه دیگری که توسط برند دیگری ساخته شده تعویض کرد. بنابراین اگرچه از نظر فنی، اصطلاحاتی مثل ۲.۵ اینچ و ۳.۵ اینچ به قطر پلاتر اشاره دارند اما وقتی درباره ابعاد فیزیکی این درایوها صحبت می‌کنیم، منظورمان اندازه بدنه و نه ظرفیت است. جدول زیر مشخصات ظاهری هر یک از رسانه‌ها را نشان می‌دهد.

عمقعرضارتفاعنوع
۱۴۶ میلی‌متر (۵.۷۵ اینچ)۱۰۱ میلی‌متر (۴ اینچ)۲۶ میلی‌متر (۱ اینچ)۳.۵ اینچی
۱۰۰ میلی‌متر (۳.۹۴ اینچ)۷۰ میلی‌متر (۲.۷۵ اینچ)۱۵ میلی‌متر (۰.۱۶ اینچ)۲.۵ اینچی

سازندگان درایوهای حالت جامد نیز اندازه‌های رایج ۲.۵ اینچی و ۳.۵ اینچی را به رسمیت شناختند و به همین  دلیل امروزه تجهیزات ذخیره‌سازی مثل nas بدون مشکل از دیسک درایوهای ۲.۵ و ۳.۵ اینچی پشتیبانی می‌کنند. رویکرد فوق برای مصرف‌کنندگان نیز مزیت خوبی به همراه دارد، زیرا این شانس را دارند تا از درایو حالت جامد (SSD) به جای دیسک مکانیکی استفاده کنند.

ظرفیت قابل استفاده هارد (Usable Capacity) چقدر است؟

وقتی در مورد ظرفیت صحبت می‌کنیم، باید به این نکته مهم اشاره کنیم که هنگام خرید یک دیسک درایو هیچ‌گاه به ظرفیتی که روی دیسک درج شده دست پیدا نمی‌کنید. به‌طور مثال، اگر یک هارددیسک ۴ ترایابی را خریداری کنید، قطعا به ۴ ترابایت فضای قابل استفاده دسترسی نخواهید داشت. یک دلیل این است که ظرفیت‌های ذخیره‌سازی را می‌توان به صورت پایه ۱۰ (اعشاری) یا پایه ۲ (دودویی) بیان کرد. به عنوان مثال، ۱ گیگابایت در پایه ۱۰ کمی متفاوت از پایه ۲ است:

Base 10 = 1,000,000 bytes

Base 2 = 1,048,576 bytes

همان‌گونه که ممکن است حدس زده باشید، هنگامی که در مورد ظرفیت‌هایی در مقیاس گیگابایت یا حتی ترابایت صحبت می‌کنیم، تفاوت‌ها کاملا قابل توجه هستند: تفاوت بین این دو عدد در مقیاس ترابایت قابل توجه باشد:

Base-10 terabyte = 1,000,000,000,000 bytes

Base-2 terabyte = 1,099,511,627,776 bytes

در مثال بالا که ظرفیت بر حسب ترابایت است، اختلاف این دو واحد منبا کمی بیش از ۹ گیگابایت است.

واحد خدمات لپ تاپ، کامپیوتر و بورد فالنیک
تعمیرات لپ تاپ، تبلت، کامپیوتر، All-in-One، بورد (Board) و تعویض انواع پورت (Port) و چیپست (Chipset) خود را به صورت تخصصی با تجهیزات پیشرفته، به فالیک بسپارید. برای ثبت تیکت تعمیر، کلیک کنید.
درخواست تعمیر کامپیوتر و لپ تاپ


نویسنده :

۳ دیدگاه

 • احسان گفت:

  درود. شایسته است در انتخاب عنوان مقاله با محتوا دقت بیشتری صورت گیرد و مرتبط باشد.مقاله هیچ ارتباطی با عنوان Data Storage Networking نداشت.

  • احسان رعیت گفت:

   سلام احسان عزیز
   مقالات آموزش رایگان data storage networking براساس سرفصل‌های رسمی ComTIA Storage+ ترجمه و در فالنیک منتشر می‌شوند. فعلا در حال انتشار مقالات ابتدایی هستیم که به آشنایی با مولفه‌ها و مفاهیم عمومی ذخیره‌سازی می‌پردازند. مقالات آتی تخصصی‌تر هستند و مستقیما به آموزش data storage networking خواهند پرداخت. امیدوارم در این مسیر با ما همراه باشید.
   سپاس از توجه شما

 • اشکان گفت:

  جدول و یا جایی نیست که ظرفیت واقعی دیسک ها را نوشته باشد؟

 • ارسال دیدگاه  خرید سرور hp
  شارژ کارتریج
  نصب و راه اندازی شبکه
  خرید استوریج
  پادکست
  ایبوک فالنیک
  تک تاک
  نویسنده مهمان فالنیک
  پیکربندی آنلاین سرور در فالنیک
  استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.