به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - تماس با فالنیک : 8363-021

آموزش رایگان Data Storage Networking؛ معرفی ssdها و مزایای آن‌ها

رسانه‌های حالت جامد – ssdها و حتی حافظه‌های فلش بیش از یک دهه است که وجود دارند، اما به دلیل ظرفیت، قابلیت اطمینان و مسائل مربوط به هزینه، نرخ پذیرش کمتری نسبت به هارددیسک‌ها دارند. هر چند که این اواخر، بحث ظرفیت و قیمت این رسانه‌ها در مقایسه با سال‌های دورتر بهتر شده است، به‌طوری که حتی کاربران خانگی می‌توانند ترکیبی از حافظه‌های حالت جامد را همراه با هارددیسک‌ها استفاده کنند. در ادامه مقالات آموزش data storage networking با ssdها بیشتر آشنا می‌شویم. با فالنیک همراه باشید.

قیمت استوریج با گارانتی معتبر فالنیک و مشاوره رایگان خرید
علاوه بر مناسب بودن قیمت استوریج، داشتن گارانتی معتبر و اصلی هم در خرید استوریج اهمیت بالایی دارد. فالنیک، در کنار قیمت مناسب، ۱۸ ماه گارانتی اصلی و معتبر برای استوریج و دستگاه ذخیره سازی اطلاعات ارائه می‌دهد. شماره تماس مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت استوریج: ۰۲۱۵۴۵۹۱۹۱۸
قیمت استوریج

معرفی انواع درایوهای ssd

ssdها در اشکال و اندازه‌های مختلفی به بازار عرضه شده‌اند. با این‌حال، دو موردی که اشاره می‌کنیم بیشتر مورد توجه سازمان‌ها و کاربران قرار دارند.

  1. درایو حالت جامد یا ssd سرنام Solid State Drive است، تقریبا همه‌منظوره است و شبیه یک هارددیسک به نظر می‌رسد و در همان شکل و ابعاد در دسترس کاربران قرار دارد. پس ssdها در فرم فاکتورهای آشنای ۲.۵ و ۳.۵ اینچی عرضه می‌شوند و از همان رابط‌ها و پروتکل‌های  sas و sata و fc استفاده می‌کنند. شما می‌توانید آن‌ها را در هر سیستم امروزی که از دیسک درایوها پشتیبانی می‌کند نصب کنید و از سرعت بالای آن‌ها لذت ببرید. نوع دیگر این حافظه‌ها قابلیت نصب روی مادربورد را دارند، البته به شرطی که مادربورد شکاف مربوط به میزبانی آن‌ها را داشته باشد.
  2. کارت PCIe/ کارت حالت جامد یا ssc سرنام PCIe Card/Solid-State Card است. این رسانه حالت جامد به شکل کارت توسعه PCI است و می‌توان آن را به هر اسلات PCIe در هر سرور یا آرایه ذخیره‌سازی وصل کرد. امروزه این کارت‌ها یکی از ملزومات عادی سرورهایی هستند که باید جوابگوی حجم بالایی از درخواست‌ها باشند و مهم‌تر آن‌که کمترین زمان تاخیر را داشته باشند. آن‌ها به‌طور فزاینده‌ای در آرایه‌های ذخیره‌ساز سطح بالا و به عنوان حافظه پنهان سطح ۲، لایه‌بندی و array cache استفاده می‌شوند.

شکل زیر هارد و ssd و pcie ssd را در کنار هم نشان می‌دهد. همان‌گونه که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید هارددیسک‌ها و حافظه‌های حالت جامد از نظر ظاهری شبیه به هم هستند.

معرفی انواع درایوهای ssd
هارد و ssd و pcie ssd در کنار هم

امروزه انواع مختلفی از رسانه‌های حالت جامد وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  1. حافظه فلش
  2. حافظه با قابلیت تغییر فاز (PCM) سرنام Phase-Change Memory
  3. ممریستور
  4. حافظه فروالکتریک (FRAM) سرنام ferroelectric RAM

در این‌جا تمرکز ما روی حافظه‌های فلش است که به شکل گسترده در صنعت از آن‌ها استفاده می‌شود. در مقالات آتی هنگامی که در مورد آینده ذخیره‌سازها صحبت می‌کنیم، سایر فناوری‌ها را بررسی می‌کنیم.

پیشنهاد مطالعه

مزایای هاردها و رسانه‌های ssd

برخلاف دیسک درایو مکانیکی، رسانه حالت جامد هیچ بخش مکانیکی ندارد. مانند هر رسانه دیگری در محاسبات، تجهیزات حالت جامد مبتنی بر سیلیکون/نیمه هادی هستند. همین مسئله باعث شده تا ssd ها ویژگی‌ها و الگوهای رفتاری بسیار متفاوتی نسبت به دیسک درایوهای چرخان داشته باشند.

ssd ها RPM یا زمان جستجوی زیاد ندارد یعنی مفهوم زمان تاخیر مکانی که نقش مهمی در دنیای هارددیسک‌ها دارد، در این‌جا چندان مورد توجه نیست. بدیهی است که هیچ تأخیر چرخشی وجود ندارد، زیرا هیچ صفحه (پلاتر) چرخشی وجود ندارد، و به همین ترتیب زمان جستجو وجود ندارد، زیرا اساسا هدهای خواندن/نوشتنی در کار نیست که باعث کندی دسترسی به اطلاعات شوند. به‌همین دلیل، رسانه‌های حالت جامد در هنگام بارهای کاری تصادفی، در یک چشم برهم زدن اطلاعات درخواستی را ارائه می‌کنند. این موضوع به‌ویژه در ارتباط با فرآیند خواندن تصادفی صدق می‌کند، جایی که عملکرد حالت جامد به‌جای آن‌که به spinning Disk نزدیک باشد به dram نزدیک‌تر است.  

از تفاوت‌های مهم آن‌ها به موارد زیر باید اشاره کرد:

‌حافظه‌های حالت جامد در ارتباط با بارهای کاری تصادفی رقیب ندارند، به‌ویژه هنگامی که صحبت از خواندن به روش تصادفی به میان آید.

رسانه‌های حالت جامد، به دلیل آن‌که در ارتباط با مباحثی همچون مکان و زمان جستجو کمترین میزان تاخیر را داشته و عملکرد آن‌ها قابل پیش‌بینی است، سرعتی چند برابر بیشتر از هارددیسک‌ها دارند.

رسانه‌های حالت جامد نسبت به دیسک‌های مکانیکی به انرژی کمتری نیاز داشته و گرمای کمتری تولید می‌کنند.

هنگامی که صحبت از هزینه به ازای هر ترابایت می‌شود اختلاف قیمت رسانه‌های حالت جامد با دیسک‌های مکانیکی قابل توجه است.

رسانه‌های حالت جامد معمولاً یک حافظه پنهان dram کوچک دارند که به عنوان بافر شتاب‌دهنده و برای ذخیره ابرداده‌هایی مانند فهرست راهنمای بلوک و اطلاعات مربوط به رسانه استفاده می‌شود.

فلش مموری (Flash Memory) چیست؟

حافظه فلش نوعی ذخیره‌ساز حالت جامد است. منظور این است که مبتنی بر نیمه هادی است و هیچ بخش متحرکی ندارد و یک مکانیزم ذخیره‌سازی دائمی را فراهم می‌کند. نوع خاصی از فلش مموری که ما استفاده می‌کنیم، فلش NAND نامیده می‌شود و دارای چند ویژگی مهم است که باید از آن‌ها آگاه باشید که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود. شکل دیگری از فلش مموری، فلش NOR است، اما معمولاً در فناوری ذخیره‌سازی و سازمانی استفاده نمی‌شود.

نوشتن روی فلش مموری

نوشتن روی حافظه فلش nand مبتنی بر یک مکانیزم عجیب است و باید به عنوان یک کارشناس ذخیره‌سازی در این مورد اطلاع داشته باشید. فلش مموری از سلول‌های فلش تشکیل شده که در قالب صفحات (Pages) گروه‌بندی می‌شوند. صفحات معمولا اندازه‌هایی مثل ۴K و ۸K یا ۱۶k دارند. در ادامه این صفحات به بلوک‌هایی که بزرگ‌تر هستند، مثل ۱۲۸K و ۲۵۶K یا ۵۱۲K گروه‌بندی می‌شوند. شکل زیر این موضوع را نشان می‌دهد.

نوشتن روی حافظه فلش nand
نحوه نوشتن اطلاعات روی حافظه فلش

پیشنهاد مطالعه

هنگامی که یک فلش جدید خریداری می‌کنید همه سلول‌های آن روی مقدار ۱ تنظیم شده‌اند. سلول‌های فلش فقط از ۱ تا ۰ قابل برنامه‌ریزی هستند. اگر می‌خواهید مقدار یک سلول را به صفر تغییر وضعیت دهید، باید این فرآیند را از طریق یک عملیات پاک کردن بلوک (Block-Erase) انجام دهید. پاک کردن حافظه فلش فقط در سطح بلوک قابل انجام است و همان‌طور که اشاره کردیم، بلوک‌ها می‌توانند اندازه بزرگی داشته باشند. اگر قصد دارید به دنیای حافظه‌های فلش وارد شوید توصیه می‌کنم دو مقاله آتی را دوباره مطالعه کنید تا با کم‌وکیف کار آشنا شوید.

این روش پاک کردن بلوک به این صورت است که یک ولتاژ سطح بالا به یک بلوک کامل اعمال می‌شود و باعث می‌شود تا کل محتویات بلوک به ۱s بازنشانی شوند. این کار همان اصطلاح معروفی است که تعمیرکاران ایرانی در محصولاتی مثل گوشی‌های هوشمند از آن استفاده می‌کنند و به شما می‌گویند دستگاه را باید فلش کنید.

این‌کار در مورد حافظه‌های EEPROM قدیمی‌تر نیز استفاده می‌شود که حافظه خواندنی قابل برنامه‌ریزی با قابلیت پاک کردن الکترونیکی هستند. در این‌جا از نور uv برای پاک کردن اطلاعات استفاده می‌شود.

خدمات بازیابی اطلاعات در فالنیک
نرم‌افزارهای بازیابی اطلاعات، یا توانایی بازیابی داده‌های شما را ندارند یا نمی توانند تمامی اطلاعات را بازیابی کنند. استفاده از آنها کار بازیابی و احتمال بازگرداندن اطلاعات را کاهش می‌دهند. مرکز تخصصی بازیابی اطلاعات فالنیک اطلاعات هاردهایی را بازیابی می‌کند که سیستم شناسایی‌شان نمی‌کند.
درخواست بازیابی اطلاعات


نویسنده :

ارسال دیدگاهخرید سرور hp
شارژ کارتریج
نصب و راه اندازی شبکه
خرید استوریج
پادکست
ایبوک فالنیک
تک تاک
نویسنده مهمان فالنیک
سوئیچ شبکه
استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.