به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - تماس با فالنیک : 8363-021

آموزش رایگان Data Storage Networking؛آشنایی با مؤلفه‌های مهم آرایه و سفت‌افزار آن

آشنایی با مؤلفه‌های مهم آرایه و سفت‌افزار آن

در شماره گذشته آموزش رایگان  Data Storage Networking،  آناتومی یک آرایه ذخیره‌ساز را بررسی کردیم و در ادامه به سراغ بررسی مؤلفه‌های مهم ذخیره‌ساز رفتیم. در این قسمت آموزش رایگان Data Storage قصد داریم مؤلفه‌های دیگر آرایه ذخیره‌ساز را بررسی می‌کنیم. پس تا پایان با این مقاله فالنیک همراه باشید.

در صورت نیاز به خرید استوریج می‌توانید محصولات فالنیک با گارانتی معتبر را بررسی و انتخاب کنید.

خرید استوریج qnap در فالنیک
فالنیک (ایران اچ پی) دارنده سبد کامل محصولات qnap با گارانتی معتبر در ایران. محصولات QNAP مناسب برای رده‌های سازمانی، کسب‌وکارهای کوچک، متوسط و خانگی طراحی شده‌اند. جهت اطلاع از قیمت استوریج qnap و مشاوره خرید ذخیره ساز تحت شبکه کیونپ کلیک کنید.
خرید استوریج qnap

ورودی/خروجی چند مسیره (Multipath I/O)

یکی از پایه‌های اصلی همه طرح‌های ذخیره‌سازی خوب، افزونگی است. شما می‌خواهید افزونگی در هر سطح، از جمله مسیرهای سراسری شبکه از میزبان تا آرایه ذخیره‌سازی امتداد پیدا کند. ضروری است که هر سروری که به ذخیره‌ساز متصل می‌شود حداقل دو پورت برای اتصال به شبکه ذخیره‌سازی داشته باشد تا اگر یکی از کار افتاد یا قطع شد، از دیگری برای دسترسی به فضای ذخیره‌سازی استفاده شود. در حالت ایده‌آل، این پورت‌ها روی کارت‌های PCIe جداگانه قرار می‌گیرند.

در محیط‌های مبتنی بر میکرو سرور و سرور تیغه‌ای، یک HBA منفرد با دو پورت مستقر می‌شود. داشتن یک PCIe HBA منفرد با دو پورت به اندازه داشتن دو کارت PCIe HBA افزونگی خوبی در اختیارتان قرار نمی‌دهد، زیرا یک PCIe HBA دو پورتی تنها یک نقطه خرابی دارد، به بیان ساده‌تر، اگر کارت خراب شود، عملاً دسترسی به منابع ذخیره‌سازی قطع می‌شود. در این‌جا هر یک از این پورت‌ها باید برای سوئیچ‌های مجزا در نظر گرفته شده باشند و هر سوئیچ از طریق کابل‌های شبکه به پورت‌های مختلف روی کنترلرهای مختلف به آرایه ذخیره‌سازی متصل شود. معماری فوق در شکل زیر نشان داده شده است:

ورودی/خروجی چند مسیره
ورودی/خروجی چند مسیره

نرم‌افزار مبتنی بر میزبان که به عنوان نرم‌افزار ورودی/خروجی چند مسیری (MPIO) نامیده می‌شود، نحوه مسیریابی یا متعادل‌سازی داده‌ها را در این لینک‌های متعدد کنترل و وضعیت یکپارچگی یا خرابی لینک‌ها را بررسی می‌کند. الگوریتم‌های متداول MPIO متعادل‌کننده بار به شرح زیر هستند:

Failover Only: در جایی که یک مسیر به یک LUN فعال و دیگری غیرفعال است، فرآیند متعادل‌سازی بار در چندین مسیر انجام نمی‌شود.

Round Robin I/O: متعادل‌‌سازی بار در تمام مسیرها به شکل متناوب انجام می‌شود.

کمترین عمق مسیر (Least Queue Depth): کمترین عمق صف مسیری که کمترین تعداد ورودی/خروجی را داشته باشد برای عملیات وروی و خروجی بعدی استفاده خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه

همه سیستم‌عامل‌های مدرن دارای قابلیت MPIO بومی هستند که مدیریت مسیر از دست رفته و متعادل‌سازی بار را به خوبی مدیریت می‌کنند. معماری‌ MPIO در سیستم‌عامل‌ها و هایپروایزرها معمولاً به چارچوب‌هایی اشاره دارد که به فروشندگان آرایه‌ها اجازه می‌دهد ماژول‌های خاصی را بر مبنای آن‌ها برای تجهیزات طراحی کنند. این ماژول‌های سفارشی تجهیزات، قابلیت‌های کاربردی خوبی به چارچوب MPIO میزبان اضافه می‌کنند که از جمله باید به الگوریتم‌های متعادل‌کننده بار اضافی که به‌طور خاص برای یک آرایه تنظیم شده‌اند، اشاره کرد. مقاله LUN چیست و کش چه نقشی در آرایه‌های ذخیره‌ساز دارد؟ اطلاعات کاملی در خصوص حافظه کش که یکی از مؤلفه‌های مهم آرایه‌های ذخیره سازی است در اختیارتان قرار می‌دهد.

نحوه پیکربندی متعادل‌کننده بار MPIO

در تمرین زیر قصد داریم به شکل عملی با نحوه پیکربندی متعادل‌کننده بار MPIO آشنا شویم.

نحوه پیکربندی خط‌مشی متعادل‌سازی در سرور مبتنی بر سیستم‌عامل ویندوز با استفاده از Windows MPIO GUI به شرح زیر است:

۱.  در اعلان Run دستور diskmgmt.msc را تایپ کنید تا ابزار  Snap-in Microsoft Disk Management اجرا شود.

۲. در رابط کاربری Disk Management، دیسکی را که می‌خواهید خط‌مشی متعادل‌سازی بار را روی آن تنظیم کنید، انتخاب کنید، روی آن راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید.

۳. روی زبانه MPIO کلیک کنید.

۴. از لیست کشویی Select MPIO Policy، خط‌مشی متعادل‌کننده باری که قصد استفاده از آن‌را دارید، انتخاب کنید.

نحوه پیکربندی متعادل‌کننده بار MPIO
نحوه پیکربندی متعادل‌کننده بار MPIO

این پنجره گرافیکی تمامی چهار مسیر این LUN را به صورت Active/Optimized نشان می‌دهد که به ما می‌گوید این LUN در یک آرایه مبتنی بر معماری شبکه وجود دارد. اگر یک LUN روی یک آرایه کنترل‌کننده دوگانه بود که فقط از ALUA پشتیبانی می‌کرد، فقط یک مسیر در وضعیت Active/Optimized قرار می‌گرفت و بقیه مسیرها تنها حالت failover پیدا می‌کردند.

ماژول ویژه (DSM) سرنام Microsoft Device Specific Module برخی از خط‌مشی‌های متعادل‌کننده بار اولیه را ارائه می‌کند، اما DSM متعلق به یک فروشنده خاص ممکن است از خط‌مشی‌های دیگری استفاده کند.

پیشنهاد مطالعه

برخی از فروشندگان نیز نرم‌افزار چند مسیری خاص خود را ارائه می‌دهند. بهترین مثال در این زمینه Power Path شرکت DEL EMC است. Power Path یک نرم‌افزار دارای لایسنس مبتنی بر میزبان است که برای استفاده از آن باید هزینه زیادی را پرداخت کنید. این نرم افزاربه‌طور خاص برای ارائه ویژگی چند مسیری بهینه برای آرایه‌های EMC نوشته شده است. همچنین زیرساختی قدرتمندتر نسبت به MPIO برای فناوری‌های پیشرفته‌تر ارائه می‌کند.

استفاده از MPIO برای آرایه‌های کنترل‌کننده دوگانه که فقط از ALUA پشتیبانی می‌کنند، مستلزم آن است که چندین مسیر به LUN‌ها فقط به‌عنوان failover پیکربندی شوند، تا اطمینان حاصل شود که فقط مسیر کنترل‌کننده فعال (کنترل‌کننده‌ای که LUN را دارد) استفاده می‌شود. دسترسی به یک LUN از طریق یک مسیر بهینه نشده (مسیری از طریق کنترل‌کننده‌ای که مالک LUN نیست) می‌تواند عملکرد مسیر را تضعیف کند. به این دلیل دسترسی به یک LUN از طریق یک مسیر بهینه ‌نشده منجر به این می‌شود که I/O باید از کنترل‌کننده‌ای که مالک LUN نیست، از طریق اتصالات کنترل‌کننده به کنترل‌کننده‌ای که مالک آن است، منتقل شود. این موضوع باعث تأخیر اضافی می‌شود. شکل زیر این مسئله را به خوبی نشان می‌دهد.

 پیکربندی متعادل‌کننده بار
دسترسی به یک LUN از طریق یک مسیر بهینه نشده می‌تواند عملکرد مسیر را تضعیف کند.
پیشنهاد مطالعه

سرعت درگاه جلویی (Front-End Port Speed)

این امکان وجود دارد تا پورت‌های جلویی را به‌گونه‌ای پیکربندی کرد تا عملیات ورودی و خروجی بر مبنای سرعت‌های مختلفی انجام شوند که انجام چنین کاری به نوع پورت جلویی دستگاه بستگی دارد. به‌عنوان مثال، یک پورت فرانت‌اند FC با سرعت ۱۶ گیگابیت بر ثانیه را معمولاً می‌توان به‌گونه‌ای پیکربندی کرد که با سرعت ۱۶ گیگابیت در ثانیه، ۸ گیگابیت بر ثانیه یا ۴ گیگابیت بر ثانیه کار کند. در یک کانال فیبر SAN، همیشه ایده خوبی است که سرعت پورت را خودتان تنظیم کنید و به پروتکل مذاکره خودکار تکیه نکنید. هنگام انجام این‌کار، اطمینان حاصل کنید که پورت‌های دو سر کابل روی سرعت یکسانی تنظیم شده‌اند تا ارتباطی پایدار و پر سرعت را تجربه کنید، اما در شبکه‌های ذخیره‌سازی مبتنی بر اترنت باید از تنظیمات مذاکره خودکار AN سرنامautonegotiate  استفاده کنند تا بهترین عملکرد را به دست آورید.

نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتری
مشاوره و طراحی شبکه در فالنیک (ایران اچ پی) فالنیک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند. با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۹۲۴ تماس بگیرید تا از خدمات فالنیک در زمینه مشاوره، طراحی، پیاده‌سازی، نظارت و پشتیبانی شبکه‌های کامپیوتری استفاده کنید.
نصب و راه اندازی شبکه


نویسنده :

ارسال دیدگاهخرید سرور hp
شارژ کارتریج
نصب و راه اندازی شبکه
خرید استوریج
پادکست
ایبوک فالنیک
تک تاک
نویسنده مهمان فالنیک
سوئیچ شبکه
استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.