به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - تماس با فالنیک : 8363-021

آموزش رایگان Data Storage Networking؛ آرایه‌های ذخیره‌ساز چه مزایایی دارند؟

آرایه‌های ذخیره‌ساز چه مزایایی دارند

آرایه‌های ذخیره‌ساز مزایای بالقوه‌ای در اختیار سازمان‌ها قرار می‌دهند، با این‌حال، مشکلات خاص خود را دارند که زمان تأخیر یکی از آن‌ها است. البته این زمان تأخیر تنها برای کاربردهای کاملاً حساس به زمان محسوس است، در ارتباط با چنین محیط‌هایی پیشنهاد می‌شود از رسانه‌های ذخیره‌سازی محلی استفاده کنید. در این مقاله با مزایا و معایب آرایه‌ها و مولفه‌های داخلی آن‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

قیمت استوریج با گارانتی معتبر فالنیک و مشاوره رایگان خرید
علاوه بر مناسب بودن قیمت استوریج، داشتن گارانتی معتبر و اصلی هم در خرید استوریج اهمیت بالایی دارد. فالنیک، در کنار قیمت مناسب، ۱۸ ماه گارانتی اصلی و معتبر برای استوریج و دستگاه ذخیره سازی اطلاعات ارائه می‌دهد. شماره تماس مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت استوریج: ۰۲۱۵۴۵۹۱۹۱۸
قیمت استوریج

ویژگی تکثیر هوشمندانه (Deduplication) و کاربرد آن در حافظه‌های فلش

شرکت‌ها برای آن‌که هزینه تمام شده هر ترابایت آرایه تمام فلش را کاهش دهند، نیازمند به‌کارگیری فن‌آوری‌های کاهنده‌ای مثل تکثیر هوشمندانه (deduplication) و فشرده‌سازی (compression) هستند. تکثیر هوشمندانه به این صورت عمل می‌کند که رکوردهای تکراری و داده‌هایی که باعث بروز مشکل افزونگی داده‌ها می‌شوند را حذف می‌کند. این تکنیک نه تنها تاثیر قابل توجهی بر استفاده درست از فضای ذخیره‌سازی دارد، بلکه در محیط‌های مبتنی بر SAN کمک می‌کند تا بسته‌های داده‌ای کمتری ارسال شود.

در دنیای رسانه‌های فلش، تکنیک فوق به این صورت عمل می‌کند که تنها یک نمونه از داده روی حافظه فلش ذخیره و برای داده‌های تکراری از اشاره‌گری برای ارجاع به نسخه اصلی داده‌ها استفاده می‌شود. در شرایطی که تکنیک تکثیر هوشمندانه و ذخیره‌سازی هوشمندانه (Intelligent and Deduplication Compression) اساسا برای هارد دیسک‌ها طراحی شده است، اما شرکت‌ها از این تکنیک در ارتباط با حافظه‌های فلش و به صورت کپی‌بردارهای درون خطی استفاده می‌کنند تا عملکرد را به بالاترین حد ممکن برسانند. در این‌جا پردازنده‌های مرکزی از ویژگی offload، الگوریتم هش و تطابق بیتی برای تکثیر هوشمندانه استفاده می‌کنند تا فضای ذخیره‌سازی به شکل بهینه‌ای استفاده شود.

اگر داده‌هایی از قبل وجود داشته‌اند، یک مقایسه سریع بیت ‌به ‌بیت میان داده‌های هش شده و داده‌های واقعی انجام می‌شود. این مقایسه بیتی در رسانه‌های فلش سریع است، زیرا آن‌ها در عملیات خواندن بهترین هستند، در حالی که فرآیند فوق روی هارد دیسک‌ها آهسته است. برای پیاده‌سازی موثر deduplication درون خطی در ارتباط با هارد دیسک‌ها به الگوریتم‌های هش‌ قدرتمندی نیاز است تا مقایسه بیت به بیت با زمان تاخیر کمتری انجام شود، زیرا این فرآیند سیکل‌های کاری زیادی از پردازنده مرکزی را به خود اختصاص می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه

شرکت‌ها برای حل این مشکل از یک کش متوسط در رسانه‌های حالت جامد استفاده می‌کنند تا فرآیند هش به شکل غیر همزمان و پس از این‌که پیام ACK توسط میزبان صادر شد، انجام شود.

در حالت کلی، Deduplication مشکل داده‌های غیر پیوسته (noncontiguous) را به‌وجود می‌آورد که تأثیر زیادی بر عملکرد هارد دیسک‌ها می‌گذارد، به‌طوری تاخیر زیاد در جست‌وجو و چرخش بیشتر صفحات را به همراه دارد. هیچ یک از این دو مشکل در ارتباط با معماری‌های مبتنی بر فلش وجود ندارد.

البته Deduplication برای همه آرایه‌های تمام فلش و به‌ویژه آن‌هایی که عملکرد فوق‌العاده بالایی دارند مناسب نیست. اما برای سایر رسانه‌های ذخیره‌ساز (tier 1)، به‌کارگیری deduplication ضروری است.

نکته: در ارتباط با مبحث ذخیره‌سازی لازم است اطلاعات اولیه‌ای در ارتباط با دو اصطلاح لایه (tier) و لایه‌بندی (tiering) داشته باشید. در دنیای فناوری اطلاعات، برداشت‌های مختلفی در ارتباط با این دو اصطلاح وجود دارد. یک برنامه تجاری مهم در یک سازمان ممکن است یک برنامه کاربردی لایه یک توصیف شود، در حالی که برخی منابع به آرایه‌های ذخیره‌ساز پیشرفته در قالب مفهومی به‌نام آرایه‌های ذخیره‌ساز لایه یک اشاره می‌کنند. از اصطلاح لایه برای اشاره به درایوها نیز استفاده می‌شود. درایوهای لایه یک سرعت بسیار زیادی دارند و بالاترین عملکرد را ارائه می‌کنند، در حالی که درایوهای لایه سه کندترین هستند که عملکرد پایینی دارند. دقت کنید صنعت ذخیره‌سازی از اصطلاح لایه ۰ برای اشاره به درایوها و آرایه‌های ذخیره‌سازی با کارایی استفاده می‌کند.

فلش برای محیط‌های مبتنی بر سرور مجازی (Flash for Virtual Server Environments)

فناوری‌های هایپروایزر بر مبنای الگویی رفتار می‌کنند که صنعت ذخیره‌سازی از اصطلاح اثر مخلوط ورودی/خروجی (I/O blender effect) برای توصیف آن‌ها استفاده می‌کند. به‌طوری که ده‌ها ماشین مجازی روی یک سرور فیزیکی اجرا می‌شوند. اجرای این حجم کاری روی یک سرور فیزیکی باعث می‌شود تمام عملیات ورودی/خروجی‌ روی سرور شکل تصادفی پیدا کنند، درست مثل این‌که مواد غذایی مختلفی را در یک مخلوط‌کن بریزید و با هم ترکیب کنید. هارد دیسک‌ها در عملیات ورودی و خروجی تصادفی عملکرد جالبی ندارند. رسانه‌های ذخیره‌ساز حالت جامد، عملکرد بهتری در زمینه دارند و در نتیجه آرایه‌های تمام فلش بهترین گزینه برای مبحث مجازی‌سازی هستند.

پیشنهاد مطالعه

عملکرد لایه ۰ (Tier 0) در مقابله لایه ۱ (Tier 1)

در ارتباط با آرایه‌های فلش دو انشعاب بزرگ وجود دارد که باید در مورد آن‌ها اطلاع داشته باشید. برخی فروشندگان آرایه‌های فلش مبتنی بر لایه ۰ را به بازار ارائه می‌کنند که عملکرد فوق‌العاده عالی دارند و معیار ارزیابی آن‌ها دلار بر حساب عملکرد ورودی و خروجی ($/IOP) است. این آرایه‌ها بهترین عملکرد را در دنیای ذخیره‌سازی هستند و قادر به مدیریت میلیون‌ها IOPS هستند. آرایه‌های تمام فلشی نیز وجود دارند که بازار ذخیره‌سازی لایه ۱ را هدف قرار می‌دهند. این آرایه‌ها عملکرد بالاتر و قابل پیش‌بینی‌تری نسبت به آرایه‌های مبتنی بر هارد دیسک‌های لایه ۱ دارند، اما عملکرد محدوده‌تری در ارتباط با عملیات ورودی/خروجی نسبت به آرایه‌های لایه صفر نشان می‌دهند. این آرایه‌ها بیشتر بر ویژگی‌ها، قابلیت‌ها و پیاده‌سازی مقرون به صرفه رسانه‌های ذخیره‌ساز و تمرکز بر مباحثی مثل deduplication متمرکز هستند، به‌طوری که اختلاف قیمتی که نسبت به هارد دیسک‌ها دارند خرید آن‌ها را توجیه‌پذیر می‌کند.

مزایای آرایه‌ ذخیره‌سازی (Storage Array Pros)

آرایه‌های ذخیره‌سازی به شما این امکان را می‌دهند که منابع ذخیره‌سازی را یکپارچه کنید و از ظرفیت و عملکرد به شکل بهینه‌تری استفاده کنید. از منظر عملکرد، با موازی کردن دسترسی به منابع بالاترین سطح از عملکرد و ظرفیت را ارائه می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه

ظرفیت (Capacity)

از منظر ظرفیت، آرایه‌های ذخیره‌سازی مانع بروز مشکل جزایر ظرفیت (capacity islands) می‌شوند. جزایر ظرفیت به حالتی اشاره دارند که شما رسانه‌های ذخیره‌سازی در اختیار دارید که به شکل گسسته و بدون یک مدیریت جامع در دسترس کاربران قرار دارند. فرض کنید ۱۰ سرور با ۱ ترابایت حافظه محلی دارید. در پنج مورد از سرورها فضایی بیش از ۹۰۰ گیگابایت مصرف شده است، اما باز هم به فضای ذخیره‌سازی بیشتری نیاز است، در حالی که در پنج سرور دیگر تنها از ۲۰۰ گیگابایت فضای خالی آن‌ها استفاده شده است. از آن‌جایی که این فضای ذخیره‌سازی به صورت محلی به یکدیگر متصل شده‌اند، هیچ راهی وجود ندارد که به پنج سروری که ظرفیت آن‌ها رو به ‌اتمام است اجازه دهیم از ظرفیت اضافی پنج سروری که هر کدام فقط ۲۰۰ گیگابایت ظرفیت آن‌ها مصرف شده دسترسی پیدا کنیم. این مسئله باعث بروز مشکل کاهش ظرفیت می‌شود.

فرض کنید ۱۰ ترابایت ظرفیت روی یک آرایه ذخیره‌سازی داریم که در دسترس هر ۱۰ سرور است. کل ظرفیت موجود را می‌توان به صورت پویا بین ۱۰ سرور متصل به اشتراک گذاشت. در این حالت هیچ ظرفیت بلااستفاده و رها شده‌ای (جزیره) وجود ندارد.

مدیریت  (Management)

اگر فضای ذخیره‌سازی به شکل محلی به ۱۰ سرور متصل شود، ۱۰ نقطه مدیریت وجود دارد. اما اگر از یک آرایه ذخیره‌سازی استفاده کنید، فضای ذخیره‌سازی این سرورها را می‌توان از یک نقطه مرکزی مدیریت کرد. تصور کنید، محیطی متشکل از صدها یا حتی هزاران سرور دارید که آرایه ذخیره‌سازی در آن‌ها وجود ندارد و باید فضای ذخیره‌سازی هر یک از سرورها را به ‌شکل جداگانه مدیریت کنید!

خرید استوریج qnap در فالنیک
فالنیک (ایران اچ پی) دارنده سبد کامل محصولات qnap با گارانتی معتبر در ایران. محصولات QNAP مناسب برای رده‌های سازمانی، کسب‌وکارهای کوچک، متوسط و خانگی طراحی شده‌اند. جهت اطلاع از قیمت استوریج qnap و مشاوره خرید ذخیره ساز تحت شبکه کیونپ کلیک کنید.
خرید استوریج qnap


نویسنده :

ارسال دیدگاهخرید سرور hp
شارژ کارتریج
نصب و راه اندازی شبکه
خرید استوریج
پادکست
ایبوک فالنیک
تک تاک
نویسنده مهمان فالنیک
سوئیچ شبکه
استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.