به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - تماس با فالنیک : 8363-021

آموزش رایگان Cloud+؛ مدیریت و اتصال به منابع ابری به چه صورتی انجام می‌شود؟

چگونگی مدیریت و اتصال به منابع ابری

همان‌گونه که اشاره کردیم، منابع ابری خارج از محل سازمان هستند. اکنون این پرسش مطرح می‌شود که چگونه می‌توان به مرکز داده ابری راه دور به روشی قابل اعتماد و ایمن متصل شد.

مشاوره و طراحی شبکه در فالنیک (ایران اچ پی)
مشاوره و طراحی شبکه در فالنیک (ایران اچ پی) فالنیک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند. با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۹۲۴ تماس بگیرید تا از خدمات فالنیک در زمینه مشاوره، طراحی، پیاده‌سازی، نظارت و پشتیبانی شبکه‌های کامپیوتری استفاده کنید.
دریافت مشاوره طراحی شبکه

مدیریت منابع ابری

اولین نکته‌ وجه تمایز مدیریت منابع ابری و نحوه استفاده از آن‌ها است. مدیریت منابع ابری شما شامل آماده‌سازی ماشین‌های مجازی، استقرار یک برنامه کاربردی یا مشترک شدن در یک سرویس SaaS مانند خدمات ایمیل است. خدمات ابری خود را به یکی از سه روش زیر مدیریت می‌کنید:

  • ‌رابط مدیریت وب‌محور
  • رابط خط فرمان (CLI)
  • واسط‌های برنامه‌نویسی کاربردی (API) و کیت‌های توسعه (SDK)

رابط مدیریت وب‌محور

هنگام تعامل با ابر، اولیه راهکاری که برای مدیریت منابع ابری ارائه‌‌دهنده خدمات ابر در قالب یک داشبورد در اختیارتان قرار می‌دهد، رابط وب است تا به طور ایمن به رابط مدیریت وب از طریق اینترنت دسترسی داشته باشید. با استفاده از یک رابط وب قادر به انجام کارهای زیر هستید:

IaaS: آماده‌سازی ماشین‌های مجازی، ساخت ولوم‌های ذخیره‌سازی بلوکی، ایجاد شبکه‌های مجازی.

PaaS: طراحی و توسعه برنامه‌های کاربردی نوشته شده به زبان‌های رایج مثل پایتون یا استقرار یک برنامه وب از یک مخزن گیت (Git).

SaaS: ارسال و دریافت ایمیل، تعامل و همکاری در ساخت اسناد گروهی.

دقت کنید که وقتی صحبت از جنبه‌های فنی PaaS و SaaS به میان می‌آید، هم‌پوشانی قابل توجهی بین مدیریت یک سرویس و استفاده از آن وجود دارد.

رابط خط فرمان، APIها و SDKها

ارائه‌دهندگان خدمات ابری، یک یا چند رابط خط فرمان ارائه می‌دهند تا امکان مدیریت منابع ابری به شیوه برنامه‌نویسی یا اسکریپت‌نویسی وجود داشته باشد. رابط خط فرمان برای مدیران سیستمی طراحی شده که می‌خواهند بدون نیاز به ورود به سیستم و کلیک روی یک رابط وب، وظایف معمولی مدیریت را انجام دهند.

رابط‌های خط فرمان با استفاده از APIهای ارائه‌دهنده خدمات ابر کار می‌کنند. API به شما امکان می‌دهد منابع ابری خود را به شکل برنامه‌ای مدیریت کنید. برخلاف یک رابط مدیریت وب که در آن کلیک می‌کنید و تایپ می‌کنید، نقطه پایانی API یک سرویس وب است که به درخواست‌های ساختاری خاص گوش می‌دهد.نقاط پایانی API ارائه‌دهنده ابر معمولا به پورت‌های باز متصل به اینترنت متصل هستند که با استفاده از پروتکل لایه انتقال ایمن (TLS) رمزگذاری می‌شوند و به نوعی احراز هویت نیاز دارند.

پیشنهاد مطالعه

ارائه‌دهندگان ابر کیت‌های توسعه نرم‌افزاری (SDK)، در اختیار توسعه‌دهندگان برنامه‌های یکپارچه با ابر، قرار می‌دهند. مزیت کیت‌های توسعه نرم‌افزاری این است که سعی می‌کنند جزئیات مربوط به برقراری ارتباط با نقاط پایانی API را انتزاعی کنند تا توسعه‌دهندگان بتوانند روی نوشتن برنامه خود تمرکز کنند.

اتصال به منابع ابری

نحوه اتصال شما به منابع ابری به نحوه تنظیم آن‌ها بستگی دارد. منابع ابری که ایجاد می‌کنید لزوما به طور پیش‌فرض از طریق اینترنت قابل دسترسی نیستند. در حالت کلی، سه راه دسترسی به منابع ابری به شرح زیر است:

  • اینترنت
  • اتصال از طریق شبکه خصوصی مجازی
  • اتصالات خصوصی اختصاصی (Dedicated private connections)

اینترنت

اگر برنامه‌ای میزبانی می‌کنید که باید در هر زمان و مکانی در دسترس باشد، باید به طور دائم به اینترنت متصل باشد. در این حالت، منبع یا همان برنامه کاربردی یک آدرس IP اینترنتی قابل مسیریابی عمومی دارد. در بیشتر موارد، چنین نرم‌افزارهایی یک برنامه وب هستند، اما همیشه این‌گونه نیست. اگرچه دسترسی در هر مکان و زمانی می‌تواند یک مزیت بزرگ باشد، اما به خاطر داشته باشید که ترافیک عبوری از اینترنت با تاخیر زیاد همراه است و به شدت غیرقابل پیش‌بینی است.

دسترسی از طریق شبکه خصوصی مجازی

شبکه خصوصی مجازی همان‌طور که در شکل زیر نشان داده شده است، امکان اتصال ایمن و رمزگذاری شده از طریق یک شبکه غیر امن (مانند اینترنت) را فراهم می‌کند.

شبکه خصوصی مجازی
برقراری اتصال ایمن و رمزگذاری شده از طریق شبکه خصوصی مجازی امکان پذیر است.

شبکه خصوصی مجازی میان دو گره کلاینت و سرویس ابری قرار می‌گیرد. شبکه‌های خصوصی مجازی مناسب برنامه‌هایی هستند که قرار است اطلاعات مهمی را از طریق شبکه‌های مختلف انتقال دهند. سازمان‌ها اغلب از شبکه خصوصی مجازی برای اتصال منابع ابری به دفاتر و مراکز داده استفاده می‌کنند.

اتصالات خصوصی اختصاصی (Dedicated Private Connections)

ارائه‌دهندگان خدمات ابری به جای اینترنت از طریق خطوط اجاره‌ای خصوصی با مراکز داده خود ارتباط برقرار می‌کنند. این اتصالات پهنای باند اختصاصی و تأخیر قابل پیش‌بینی دارند که در نقطه مقابل دسترسی از طریق اینترنت یا شبکه خصوصی مجازی هستند. اتصالات خصوصی اختصاصی متکی به اینترنت نیستند و رمزگذاری داخلی ارائه نمی‌دهند. اتصالات اختصاصی معمولا دسترسی به اینترنت را فراهم نمی‌کنند. برای این کار، به یک اتصال اینترنتی جداگانه نیاز دارید.

پیشنهاد مطالعه

آیا داده‌های من امن است؟ / تکثیر و همگام‌سازی

همانندسازی، انتقال و همگام‌سازی داده‌ها بین منابع محاسباتی یا ذخیره‌سازی و معمولا بین چند منطقه یا مراکز داده است و به روشی که در شکل زیر مشاهده می‌کنید، انجام می‌شود.

همانندسازی، انتقال و همگام‌سازی داده‌
برای حفظ امنیت داده‌ها همگام‌سازی بین منابع محاسباتی یا ذخیره‌سازی که بین چند منطقه یا مراکز داده قرار دارد، انجام می‌شود.

برای کاربردهایی مثل بازیابی پس از فاجعه و امنیت داده‌ها، بهتر است کپی‌های قابل اطمینانی از داده‌ها ایجاد شود. به طور سنتی، نسخه‌های پشتیبان راه دور داده‌ها با استفاده از برنامه‌های پشتیبان‌گیری ابرمحور آماده می‌شوند. با مجازی‌سازی سرورها در فضای ابری، می‌توانید به راحتی از ماشین‌های مجازی یک کپی کامل تهیه کنید و در ادامه، نمونه‌های کامل سرور را با همه برنامه‌ها، بسته‌های خدماتی و محتوایی که دارند، در یک مرکز راه دور دیگر کپی کنید.

برنامه‌هایی مانند پایگاه داده دارای فرآیندهای تکثیر داخلی هستند که بر نیازهای شما به منابع ابری تاثیرگذار هستند. بسیاری از ارائه‌های خدمات ابری گزینه‌هایی در ارتباط با تکثیر داده‌ها به عنوان یک ویژگی داخلی یا به عنوان یک گزینه قابل شارژ در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهند. در این‌جا مفهومی به نام تکثیر همزمان (Synchronous replication) وجود دارد که اشاره به کپی داده‌ها در زمان واقعی از سیستم ذخیره‌سازی اولیه به یک مرکز راه دور دارد. این فرآیند در شکل زیر نشان داده شده است.

تکثیر همزمان
با تکثیر همزمان فرآیند بکاپ گیری از داده‌ها در مرکز داده ثانویه انجام می‌شود.

تکثیر همزمان به شما امکان می‌دهد داده‌های فعلی را در یک مرکز داده ثانویه کپی کنید تا اگر مرکز داده اولیه از دسترس خارج شد یا اطلاعات آن از دست رفت، با یک تأخیر کوتاه زمانی داده‌ها در دسترس قرار بگیرد. سیستم‌های پایگاه داده رابطه‌ای گزینه تکثیر همزمان را با ویژگی automatic failover و همراه با دسترس‌پذیری بالا ارائه می‌دهند.

رویکرد دیگر تکثیر غیر همزمان است. در تکثیر غیر همزمان داده‌ها ابتدا در استوریج ذخیره‌سازی اولیه یا یک منبع ذخیره‌سازی ابرمحور نوشته می‌شوند، همان‌طور که در شکل زیر نشان داده شده است. در ادامه، پس از کامل شدن ذخیره‌سازی داده‌ها، با یک تأخیر از قبل محاسبه شده اطلاعات به مکان راه دوری کپی می‌شوند.

تکثیر غیر همزمان
در تکثیر غیر همزمان یک کپی از داده‌ها با تأخیر از پیش تعیین شده در مکان دیگری ذخیره می‌شوند.

از کاربردهای رایج تکثیر غیر همزمان باید به تهیه اسنپ‌شات‌های برنامه‌ریزی شده از ولوم‌های ذخیره‌سازی ماشین مجازی و ذخیره اسنپ‌شات‌ها به شکل آفلاین اشاره کرد. ممکن است اسنپ‌شات‌ها با هدف ذخیره‌سازی در یک منبع ابری نیز آماده می‌شوند. هر زمان نیاز به بازیابی ماشین مجازی داشتید، می‌توانید این‌کار را از طریق اسنپ‌شات‌ها انجام دهید.

نمونه دیگری از تکثیر غیر همزمان، ساخت نسخه‌های فقط خواندنی پایگاه داده‌ها است. هنگامی که یک سازمان به گزارش‌های متمرکز و پیچیده‌ای در ارتباط با پایگاه داده نیاز دارد، این فرآیند بر سرعت و عملکرد پایگاه داده تاثیر منفی می‌گذارد و عملکرد فعالیت‌های تجاری به واسطه این فرآیند با افت شدید روبرو شود. برای حل این مشکل می‌توانید داده‌ها و گزارش‌ها را به شکل غیر همزمان ایجاد کنید.

تکثیر غیرهمزمان می‌تواند گزینه مقرون به صرفه‌تری نسبت به تکثیر همزمان باشد. ارائه‌دهندگان ابر اغلب برای انتقال داده‌ها بین مناطق یا نواحی دسترس‌پذیری (availability zones) هزینه جداگانه‌ای از مصرف‌کنندگان دریافت می‌کنند. تکثیر غیر همزمان به شکل بلادرنگ انجام نمی‌شود و داده‌های کمتری در فرآیند انتقال ارسال می‌شوند. نواحی دسترس‌پذیری از مفاهیم مفصل و پر از جزییات فنی رایانش ابری است که سعی خواهیم کرد در مقالات آتی به آن اشاره‌ای داشته باشیم.

خرید سرور با بهترین قیمت و گارانتی طلایی فالنیک
فالنیک با دارا بودن سبد کاملی از سرورهای اچ پی و تنها دارنده گارانتی رسمی و معتبر سرور اچ پی در ایران، خرید سرور را با گارانتی طلایی، سرویس دوره ای و مشاوره خرید رایگان ارائه می‌کند. شماره تماس مشاوره و اطلاع از قیمت سرور: ۰۲۱۵۴۵۹۱۹۱۴
خرید سرور


نویسنده :

ارسال دیدگاهخرید سرور hp
شارژ کارتریج
نصب و راه اندازی شبکه
خرید استوریج
پادکست
ایبوک فالنیک
تک تاک
نویسنده مهمان فالنیک
سوئیچ شبکه
استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.