به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - تماس با فالنیک : 8363-021

آموزش Cloud+؛ ارائه‌دهندگان خدمات ابری از چه معماری برای پیاده‌سازی زیرساخت استفاده می‌کنند

معماری پیاده سازی زیرساخت شبکه ابری

پس از تکمیل ارزیابی‌ها و تجزیه و تحلیل نیازهای خود، در مرحله بعد باید نیازهای خود را مشخص کنید تا بتوانید مدلی که پاسخ‌گوی نیازها است را انتخاب کنید. در ادامه، باید یک برنامه آزمایشی برای مهاجرت از مرکز داده به ابر تعریف کنید. البته بهتر است، قبل از مهاجرت، تیم مهندسی طرح کاملی در ارتباط با برنامه‌های کاربردی، پیکربندی، سخت‌افزار، شبکه، ذخیره‌سازی و امنیت تدوین کرده باشد، ملاحظات مربوطه را به دقت بررسی کرده باشد و به شکل آزمایشی این فرآیند را بررسی کند تا مشکلی به وجود نیاید.

مشاوره و طراحی شبکه در فالنیک (ایران اچ پی)
مشاوره و طراحی شبکه در فالنیک (ایران اچ پی) فالنیک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند. با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۹۲۴ تماس بگیرید تا از خدمات فالنیک در زمینه مشاوره، طراحی، پیاده‌سازی، نظارت و پشتیبانی شبکه‌های کامپیوتری استفاده کنید.
دریافت مشاوره طراحی شبکه

مقیاس‌بندی صحیح نیازها

توانایی ابر در افزایش یا کاهش سریع منابع مطابقت با تقاضا، کشش (elasticity) نامیده می‌شود. در ارتباط با سرویس‌های IaaS، این امکان وجود دارد تا روند فوق را خودکارسازی کرد تا گسترش‌پذیری بدون نیاز به دخالت عامل انسانی انجام شود. رویکرد فوق به مصرف‌کنندگان خدمات ابری اجازه می‌دهد با افزایش حجم کاری، به‌طور خودکار به مقیاس موردنیاز خود دسترسی پیدا کنند و پس از کاهش حجم کاری، از ابر بخواهند خدمات اضافی را حذف کند. برای سرویس‌های SaaS و PaaS نیز امکان استفاده از ویژگی تخصیص پویای منابع به شکل خودکار وجود دارد و توسط ارائه‌دهنده ابر مدیریت می‌شود.

محاسبات منعطف یا همان کششی، وابستگی به استقرار سرورها و سیستم‌های ذخیره‌سازی مضاعف برای مدیریت پیک مصرف را برطرف می‌کنند. رویکرد فوق درست در نقطه مقابل روش سنتی قرار دارد که سازمان‌ها مجبور بودند برای مدیریت ترافیک‌، سرورها و سیستم‌هایی که ممکن است در شرایط عادی به ندرت از آن‌ها استفاده می‌شدند، را خریداری کنند. همان‌گونه که مشاهده می‌کنید، زیرساخت‌های ابری بالاترین سطح از انعطاف‌پذیری در تخصیص خودکار منابع را ارائه می‌کنند.

سرویس‌های ابری به یک کاربر اجازه می‌دهند تا سرورهای اضافی، ذخیره‌سازی، توان پردازشی یا هر سرویس دیگری را بر مبنای نیاز کاری به شکل لحظه‌ای ایجاد کند. بر مبنای تقاضا به کاربران این امکان داده می‌شود تا خدمات ابری را فقط در صورت نیاز مصرف کنند و زمانی که دیگر به آن‌ها نیازی نیست، سطح دسترسی به خدمات را کاهش دهند. به عنوان مثال، اگر یک توسعه‌دهنده نیاز به استقرار یک پایگاه داده و برنامه سرور دارد، می‌تواند به سرعت سرورهای موردنیاز خود را تهیه کند و زمانی که دیگر به آن‌ها نیاز ندارد، آن‌ها را از دسترس خارج کند. این مدل سرویس‌ها just-in-time  نام دارند، زیرا به سرویس‌های ابری اجازه می‌دهند در صورت نیاز اضافه و حذف شوند.

این معماری بر مبنای اصل پرداخت به هنگام رشد (PAYG) عمل می‌کند، درست مشابه با قبوض آب و برقی که ماهانه برای شما ارسال می‌شود و بر مبنای میزان مصرف هزینه مربوطه را پرداخت می‌کنید. رویکرد فوق برای شرکت‌های بزرگ کاملا مقرون به صرفه است، زیرا حداقل هزینه‌های اولیه را می‌پردازند و قادر هستند به شکل لحظه‌ای بر هزینه خدماتی که از آن‌ها استفاده می‌کنند، نظارت داشته باشند. انعطاف‌پذیری ابر به شما امکان می‌دهد منابع را بر اساس تقاضا اضافه کنید، بنابراین نیازی نیست به فکر آماده‌سازی منابع برای آینده باشید. به طور مثال، هنگامی که قصد پیاده‌سازی یک مرکز داده را دارید که قرار است به یکسری عملیات عادی پاسخ دهد، همواره باید الزامات آینده را در نظر بگیرید تا در آینده با مشکل روبرو نشوید، الزاماتی که شاید هیچ‌گاه به آن‌ها نیازی نداشته باشید.

اطمینان از این‌که ابر همیشه در دسترس است

در این بخش، قصد داریم، شما را با معماری‌های استقرار متداول که توسط بسیاری از ارائه‌دهندگان پیشرو ابر با هدف دستیابی به دسترس‌پذیری، تداوم و انعطاف‌پذیری در ارائه خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرند، آشنا کنیم.

پیشنهاد مطالعه

مناطق (Regions)

ارائه‌دهندگان بزرگ ابر با هدف ارائه بهتر سرویس‌ها، تاب‌آوری در برابر خطا (fault tolerance) و بهبود عملکرد سرویس‌ها از رویکرد تقسیم‌بندی مناطق (Regions) استفاده می‌کنند. دقت کنید که منطقه یک مرکز داده یکپارچه نیست، بلکه یک منطقه جغرافیایی است که ممکن است در یک شهر یا یک کشور قرار داشته باشد. به عنوان مثال، یک شرکت ابری ممکن است مناطقی در کشورهای مختلف داشته باشد. درست به همان صورتی که در شکل زیر نشان داده شد است.

تقسیم بندی مناطق
ارائه دهندگان فضای ابری برای بهبود عملکرد از روش تقسیم بندی مناطق استفاده می‌کنند.

در دنیای رایانش ابری با هدف دسترسی سریع به سرویس‌ها، همه مناطق با شبکه‌های نوری پرسرعت به یکدیگر و اینترنت متصل هستند، اما از یکدیگر جدا هستند، بنابراین اگر در یک منطقه قطعی به وجود آید، به طور عادی نباید بر عملکرد مناطق دیگر تاثیر بگذارد.

به طور کلی، داده‌ها و منابع موجود در یک منطقه مختص به آن منطقه هستند و قرار نیست به هیچ منطقه دیگری کپی نمی‌شوند، مگر این‌که شما به طور خاص این فرآیند را پیکربندی کرده باشید. این‌کار با هدف نظارت دقیق بر سرویس‌ها و هماهنگ بودن سرویس‌ها و داده‌ها با نیازهای کاربران کشور مبدا انجام می‌شود.

هنگامی که عملیات تجاری خود را به ابر انتقال می‌دهید، به شما حق انتخاب منطقه‌ای که می‌خواهید از آن استفاده کنید داده می‌شود. شرکت‌های بزرگ، با هدف ورود به بازارهای بین‌المللی و کاهش تاخیرهای شبکه، عملیات تجاری خود را در مناطق مختلفی در قاره‌های مختلف تعریف می‌کنند.

نواحی دسترس‌پذیری (Availability Zones)

اگر به خاطر داشته باشید در مقاله قبل به این نکته اشاره کردیم که نواحی دسترس‌پذیری یکی از مفاهیم مهم دنیای رایانش ابری هستند. اکنون قصد داریم این مفهوم را با جزییات بیشتری بررسی کنیم. مناطق به یک یا چند ناحیه در دسترس (AZs) که به آن‌ها نواحی دسترس‌پذیری (availability zones) گفته می‌شود، تقسیم می‌شوند. به طور معمول، هر منطقه دو یا چند ناحیه دسترس‌پذیری برای تاب‌آوری در برابر خطا‌ها دارد. نواحی دسترس‌پذیری به مکان‌های فیزیکی منحصر به فردی که منطقه (Region) نام دارند، اشاره دارند که از ترکیب یک یا چند مرکز داده به وجود می‌آیند. این نواحی مکانیزم‌های سرمایشی، شبکه‌های مستقل و سایر ملزومات خاص خود را دارند.

به طور کلی، ناحیه دسترس‌پذیری با یک مرکز داده منفرد تشابهاتی دارد. هر AZ دارای برق و اتصالات شبکه مضاعف با هدف دستیابی به اصل افزونگی است. در یک منطقه، نواحی دسترس‌پذیری ممکن است با فاصله بیشتری از هم قرار گیرند، به خصوص اگر ناحیه در منطقه‌ای مستعد بلایای طبیعی مانند طوفان یا زلزله مستقر باشد. هنگامی که قصد اجرای ماشین‌های ‌مجازی مختلف در فضای ابری را دارید، بهتر است آن‌ها را در نواحی دسترس‌پذیری مختلف قرار دهید تا به بالاترین سطح از انعطاف‌پذیری دست پیدا کنید. شکل زیر مفهوم نواحی در دسترس را نشان می‌دهد.

مناطق دسترسی
مناطق به یک یا چند ناحیه در دسترس (AZs) که به آن‌ها نواحی دسترس‌پذیری (availability zones) گفته می‌شود، تقسیم می‌شوند.

به طور مثال، خدمات وب آمازون (AWS) در مناطقی در ایالات متحده، آمریکای جنوبی، اروپا و آسیا و اقیانوسیه مستقر هستند. هر ناحیه شامل دو تا پنج منطقه در دسترس است که از نظر جغرافیایی از یکدیگر جدا هستند و همان‌گونه که اشاره کردیم از طریق اینترنت به یکدیگر متصل می‌شوند. هر ناحیه دسترس‌پذیر یک یا چند مرکز داده دارد.

به طور کلی، ناحیه دسترس‌پذیری با هدف محافظت از برنامه‌ها و داده‌های کاربران در برابر خرابی‌های مرکز داده پیاده‌سازی می‌شود. ناحیه دسترس‌پذیری متشکل از مولفه‌ها، معماری‌ها، پروتکل‌های ارتباطی و شبکه‌سازی‌های پیچیده‌ای است که هدفش ارائه یکپارچه و دائمی سرویس‌ها به کاربران است. همچنین، هر ناحیه از مکانیزم‌های ارتباطی خاص خود برای ارائه سرویس‌ها استفاده می‌کند. ارائه‌دهندگان خدمات ابری برای اطمینان از انعطاف‌پذیری و خودترمیمی، حداقل سه ناحیه جداگانه در تمام مناطق فعال تعریف می‌کنند. تفکیک فیزیکی نواحی دسترس‌پذیری در یک منطقه اجازه می‌دهد از برنامه‌ها و داده‌ها در برابر خرابی‌های مرکز داده محافظت کرد. در معماری فوق، سرویس‌ها بر مبنای اصل افزونگی-ناحیه، برنامه‌ها و داده‌ها را در نواحی مختلف تکثیر می‌کنند تا بتوانند بر مشکل تک نقطه خرابی Single-Points-Of-Failure  غلبه کنند. این معماری مزایای قابل توجهی برای ارائه‌دهندگان خدمات ابری به همراه دارد که از مهم‌ترین آن‌ها به موارد زیر باید اشاره کرد:

  • بهبود زمان دسترسی به سرویس‌ها
  • استفاده از یک ماشین مجازی بدون تاخیر یا مشکلات جانبی
  • حصول اطمینان از رعایت مفاد مندرج در قرارداد سطح خدمات (SLA).

همان‌گونه که اشاره کردیم، رمز موفقیت معماری ناحیه دسترس‌پذیری بر پراکندگی مناطقی قرار دارد که مراکز داده در آن‌ها مستقر می‌شوند. برای آن‌که معماری فوق تاب‌آوری در برابر خطا را بهبود ‌بخشد، لازم است از افزونگی N+1 استفاده کرد. در این حالت، اگر مرکز داده به دلیل مشکلات فیزیکی یا حمله‌های سایبری با مشکل روبرو شود، در مدت زمان تعمیر، مراکز داده پشتیبان به مدار وارد شده و خدمت‌رسانی را انجام می‌دهند. به لحاظ فنی، ناحیه دسترس‌پذیری و معماری ماژولار مرکز داده وجه تشابه زیادی دارند، زیرا قرار است یک سامانه یا معماری بزرگ به زیرسامانه‌های کوچک‌تری تقسیم شوند. با این توصیف، اگر بگوییم که ناحیه ‌دسترس‌پذیر به ترکیب چند مرکز داده اشاره دارد که به لحاظ فیزیکی به اندازه‌ای از یکدیگر دور هستند که در زمان بروز یک حادثه به طور همزمان از دسترس خارج نمی‌شوند، اشتباه نکرده‌ایم. به بیان دقیق‌تر این مراکز داده بر مبنای اصل خیلی دور خیلی نزدیک مستقر می‌شوند تا بتوانند به نیازهای تجاری کاربران محلی با کمترین تاخیر پاسخ دهند. یک ناحیه دسترس‌پذیری می‌تواند یک مساحت بزرگ را به خود اختصاص دهد و در نتیجه ممکن است مجموعه‌ای متشکل از ساختمان‌ها‌، لینک‌های پر سرعت فیبرنوری و منابع تامین انرژی را شامل شود. نکته مهمی که باید به آن اشاره داشته باشیم این است که اگر یک برنامه یا سرویس تنها در یک ناحیه دسترس‌پذیری قرار داشته باشند، اصل دسترس‌پذیری بالا در ارتباط با آن صدق نمی‌کند.

خرید سرور با بهترین قیمت و گارانتی طلایی فالنیک
فالنیک با دارا بودن سبد کاملی از سرورهای اچ پی و تنها دارنده گارانتی رسمی و معتبر سرور اچ پی در ایران، خرید سرور را با گارانتی طلایی، سرویس دوره ای و مشاوره خرید رایگان ارائه می‌کند. شماره تماس مشاوره و اطلاع از قیمت سرور: ۰۲۱۵۴۵۹۱۹۱۴
خرید سرور


نویسنده :

ارسال دیدگاهخرید سرور hp
شارژ کارتریج
نصب و راه اندازی شبکه
خرید استوریج
پادکست
ایبوک فالنیک
تک تاک
نویسنده مهمان فالنیک
سوئیچ شبکه
استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.