به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
تماس با فالنیک : 8363-021
قطعات و لوازم جانبیقطعات و لوازم جانبی

بدسکتور چیست و چگونه رفع می شود؟

یادداشت ویراستار: این مطلب در آذر 1400 توسط کارشناسان قطعات و لوازم جانبی فالنیک، بررسی و تایید شده است.

بدسکتور هارد آسیبی است که در هارد درایوها دیده می‌شود چه هارد دیسک‌ها و چه SSD ها. برای آشنایی با انواع بدسکتور، شناسایی و روش‌های رفع بدسکتور هارد با فالنیک همراه باشید.

Bad sector چیست؟

فضای ذخیره سازی هارد‌ دیسک از سکتورهای 4 کیلوبایتی تشکیل شده‌اند. برای آشنایی بیشتر با سکتور و اجزای تشکیل دهنده هارد، مقاله “هارد چیست ” را مطالعه کنید. وقتی سکتوری آسیب ببیند اصطلاحا گفته می‌شود بدسکتور گرفته است. بدسکتور هارد یعنی سکتور به درخواست‌های خواندن و نوشتن پاسخ نمی‌دهد. بدسکتور در هارد درایوهای مغناطیسی (HDDها) و Solid State Drive ها می‌تواند رخ دهد. دو نوع بدسکتور داریم: یکی به دلیل ایراد فیزیکی و سخت افزاری است که قابل تعمیر نیست و یکی بدسکتور منطقی است که به دلیل خطاهای نرم افزاری رخ می‌دهد و قابل رفع است.

بدسکتور ممکن است بیشتر شود و دیتای شما از بین برود. پس حتما حتما از اطلاعات هارد خود بکاپ بگیرید. برای آشنایی با انواع روش های بکاپ گیری از اطلاعات کامپیوتر و هارد اکسترنال، روی لینک بزنید.

وقتی کامپیوتر بدسکتور را تشخیص می‌دهد آن سکتور را به عنوان بدسکتور علامتگذاری می‌کند و در آینده از آن استفاده نمی‌کند. سکتور Reallocated می‌شود پس خواندن و نوشتن روی آن سکتور به جای دیگری می‌رود. Reallocated Sector ها در ابزار آنالیز S.M.A.R.T مثل CrystalDiskInfo نمایش داده می‌شود. پس اگر اطلاعاتی در این سکتورها داشته باشید از بین خواهد رفت و ممکن است یک یا چند فایل با مشکل مواجه شوند. برای آشنایی بیشتر با خطای SMART مقاله “SMART در هارددیسک چیست؛ خطای اسمارت و رفع آن” را مطالعه کنید.

اگر بدسکتورهای هارد درایو به سرعت در حال افزایش باشند یعنی هارد در شرف خرابی است. در این حالت در ادامه به بررسی انواع بدسکتور و دلایل ایجاد آنها می‌پردازیم. رفع بدسکتور، اولین قدم در انجام ریکاوری و بازیابی اطلاعات هارد است. انجام ریکاوری به دست متخصصین این حوزه شانس بازیابی را بالا می‌برد. از کارشناسان بازیابی اطلاعات و هارد و خدمات بازیابی اطلاعات در فالنیک در این زمینه حتما استفاده کنید.

بدسکتور فیزیکی چیست و چرا به وجود می‌آید؟

در بدسکتور فیزیکی یا سخت افزاری، کلاستر هارد به صورت فیزیکی آسیب دیده است. هد هارد ممکن است به آن قسمت از هارد برخورد کرده باشد و باعث خرابی آن شده باشد. ممکن است روی آن سکتور گردوغبار نشسته باشد و سکتور را خراب کرده باشد. سلول فلش مموری هارد SSD ممکن است خراب شده باشد. چنین خرابی‌هایی قابل رفع و تعمیر نیست. در مقاله “مقایسه هارد درایوهای SSD و HDD” نکات جالبی درباره تفاوت هارد و SSD می‌خوانید.

رایج‌ترین دلایل ایجاد بدسکتور فیزکی عبارت است از:

 1. آسیب فیزیکی
 2. ایراد هنگام تولید هارد: مثلا پوشش طبیعی دیسک ایراد داشته باشد.
 3. ایراد در قطعات مثل بورد و هد و پلیت
 4. تماس هد هارد با پلاتر
 5. نفوذ هوا به فضای مهروموم شده هارد
 6. نفوذ گرد و غبار
 7. استفاده زیاد از هارد و تعداد دفعات بالای خواندن و نوشتن

بدسکتور منطقی چیست و چرا به وجود می‌آید؟

در بدسکتور منطقی یا نرم افزاری، کلاستر هارد به درستی کار نمی‌کند. سیستم عامل برای خواندن دیتا از آن سکتور ناکام است و می‌فهمد که error correcting code (ECC) با محتواهای سکتور سازگار نیست. بدین ترتیب عدم کارکرد درست نمایان می‌شود و باعث بروز صداهای ناهنجار در هارد می‌شود. چنین بدسکتوری با انجام low level format (یعنی پر کردن کل هارد با صفر) رفع می‌شود. برای رفع بدسکتور منطقی هارد می‌توان از ابزار Windows Disk Check استفاده کرد. سیستم عامل‌های لینوکس و OS X هم دارای ابزارهای تعبیه شده مثل Linux disk برای تشخیص بدسکتور هستند.

دلایل ایجاد بدسکتور منطقی عبارت است از:

 1. خاموشی ناگهانی کامپیوتر به دلیل قطع برق یا جدا شدن کابل. ممکن استدر این لحظه، هارد در حال کار نوشتن باشد.
 2. سکتورهای هارد که دیتا دارند با ECC یکسان نیست.
 3. آلوده شدن به ویروس و بدافزار

تست بدسکتور هارد

ابزار داخلی ویندوز به نام ChecK Disk که به صورت chkdsk هم شناخته می‌شود، می‌تواند هارد را برای تشخیص بدسکتور اسکن کند. سپس بدسکتور فیزیکی را علامت می‌زند و بدسکتور منطقی را تعمیر می‌کند تا دوباره قابل استفاده باشد. وقتی ویندوز متوجه مشکلی در هارد شود، به صورت خودکار این ابزار را هنگام بالا آمدن کامپیوتر اجرا می‌کند. ولی شما هم می‌توانید به صورت دستی آن را اجرا کنید.

اجرای ChecK Disk ممکن است کمی زمان ببرد اما می‌تواند از بروز مشکلات بزرگتر و از دست رفتن اطلاعات در طول زمان پیشگیری کند. این ابزار بر اساس نوع اجرای آن کارهای مختلفی انجام می‌دهد.

توصیه می‌شود هر چند ماه یکبار ابزار ChecK Disk و ابزار SMART را اجرا کنید. همچنین هر وقت ویندوز به شکل غیرنرمال خاموش شد اجرا کنید مثلا قطع برق یا هنگ کردن سیستم. هر چند که این ابزار هنگام بالا آمدن سیستم اجرا می‌شود اما اغلب موارد بهتر است خودتان آن را اجرا کنید مثلا هنگام بروز مشکلات لود نشدن یا هنگ کردن برنامه‌ها. مثلا ممکن است برنامه اوت لوک شما همواره هنگ می‌کند، ممکن است این برنامه روی بدسکتورها قرار گرفته باشد پس با اجرای ابزار ChecK Disk و حذف سکتورهای خراب هارد به راحتی مشکل برطرف شود.

واحد خدمات لپ تاپ، کامپیوتر و بورد فالنیک
تعمیرات لپ تاپ، تبلت، کامپیوتر، All-in-One، بورد (Board) و تعویض انواع پورت (Port) و چیپست (Chipset) خود را به صورت تخصصی با تجهیزات پیشرفته، به فالیک بسپارید. برای ثبت تیکت تعمیر، کلیک کنید.
درخواست تعمیر کامپیوتر و لپ تاپ

رفع بدسکتور هارد از طریق ابزار ChecK Disk

ابزار ChecK Disk در تمام نسخه‌های ویندوز وجود دارد و در هر نسخه فقط با ظاهر متفاوتی روبرو می‌شوید وگرنه عملکرد یکسانی دارد. در ادامه به نحوه کار با این ابزار در ویندوز 10 و 8 و 7 می‌پردازیم. توجه کنید که این روش برای رفع بد سکتور هارد اکسترنال و رفع بد سکتور فلش هم استفاده می‌شود.

1- File explorer را باز کنید.

2- روی درایوی که می‌خواهید چک کنید راست کلیک کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید.

رفع بدسکتور هارد از طریق ابزار ChecK Disk

3- در پنجره Properties روی تب Tools بروید و روی دکمه Check بزنید. در ویندوز 7 این دکمه به نام Check now دیده می‌شود.

چگونگی رفع بدسکتور هارد از طریق ابزار ChecK Disk

4- در ویندوز 8 و 10، ممکن است ویندوز اعلام کند که هیچ خطایی روی درایو پیدا نکرده اما می‌توانید به صورت دستی با کلیک روی گزینه Scan Drive، اسکن دستی را اجرا کنید. ابتدا اسکن بدون تعمیر انجام می‌دهد بنابراین سیستم ری استارت نمی‌شود. اگر Quick Scan مشکلاتی را تشخیص دهد، ویندوز آن را نمایش می‌دهد. حالا باید از cmd برای رفع بدسکتور استفاده کنید که در ادامه آموزش داده می‌شود.

نحوه رفع بدسکتور هارد از طریق ابزار ChecK Disk

5- اگر بعد از اتمام اسکن خطایی پیدا نشد، با زدن Close کار اسکن را تمام می‌کنید.

تکمیل رفع بدسکتور هارد از طریق ابزار ChecK Disk

6- در ویندوز 7 پس از زدن دکمه Check now پنجره‌ای باز می‌شود دو انتخاب برایتان فراهم می‌کند: آیا می‌خواهید به صورت اتوماتیک، خطاهای سیستم فایل چک شود و بدسکتورها اسکن شوند؟ پس از انتخاب گزینه‌های موردنظرتان دکمه Start را بزنید. این کار ممکن است چند ساعت طول بکشد.

تکمیل رفع بدسکتور هارد از طریق ابزار ChecK Disk در ویندوز 7

هنگام انجام عملیات نباید از هارد استفاده شود و چون زمان زیادی برای انجام کار نیاز است می‌توانید انجام این کار را زمانبندی کنید که بار دیگری که سیستمتان را روشن می‌کنید این کار انجام شود.

زمانبندی بدسکتور هارد از طریق ابزار ChecK Disk

بررسی زمانبندی disk check در cmd

اگر در مرحله قبل متوجه نشدید آیا زمانبندی انجام disk check بعد از اولین ری استارت سیستم انجام شده یا کنسل شده، به ترتیب زیر عمل کنید:

1- در قسمت سرچ ویندوز عبارت cmd را تایپ کنید تا Command Prompt را ببینید.

2- حالا روی Command Prompt راست کلیک کنید و گزینه Run as administrator را انتخاب کنید تا پنجره cmd باز شود.

بررسی زمانبندی disk check در cmd

دستور زیر را تایپ کنید. البته نام درایو اجباری نیست:

chkntfs c:
چگونگی بررسی زمانبندی disk check در cmd

با اجرای این دستور حالت‌های زیر پیش می‌آید:

اگر زمانبندی اجرای اسکن درست انجام شده باشد در پیغامی که نمایش داده می‌شود می‌بینید که قرار است اسکن در ریبوت بعدی سیستم انجام شود.

اگر زمانبندی اتوماتیک اسکن درایو درست انجام شده باشد و پیغام The volume is dirty را ببینید یعنی خطاهای بالقوه‌ای در درایو وجود دارد و اسکن اتواتیک فعال شده تا در ریبوت بعدی اجرا شود.

اگر زمانبندی اتوماتیک اسکن درایو درست انجام شده نباشد پیغام The volume is not dirty را می‌بینید.

نحوه بررسی زمانبندی disk check در cmd

برای کنسل کردن زمانبندی می‌توانید از دستور زیر استفاده کنید:

chkntfs /x c:
نحوه زمانبندی disk check در cmd

هنگام اجرای اسکن درایو، ویندوز از شما می‌پرسد آیا می‌خواهد اسکن را اجرا کنید یا نه. 10 ثانیه وقت می‌دهد که جلوی اجرای اسکن را بگیرید.

کنسل کردن disk check
پیشنهاد مطالعه

رفع بدسکتور هارد با cmd

اگر سیستم شما به درستی بوت نمی‌شود و نمی‌توانید از رفع بدسکتور هارد از طریق بوت اقدام کنید، می‌توانید از روش رفع بدسکتور هارد با cmd استفاده کنید. دستور chkntfs با سوئیچ‌های مختلفی قابل اجرا است که در زیر می‌بینید. اما مهمترین آنها /f و  /r است.

رفع بدسکتور هارد با cmd

اگر دستور chkdsk را بدون هیچ سوئیچی اجرا کنید، درایو در حالت فقط خواندنی – read only اسکن می‌شود. خطاها را گزارش می‌دهد اما رفع نمی‌کند. به همین دلیل بدون نیاز به ری استارت کردن قابل اجرا است.

نحوه رفع بدسکتور هارد با cmd

اگر بخواهید خطاهای منطقی سیستم فایل را هنگام اسکن رفع کنید  باید سوئیچ /f را اضافه کنید. اگر فایل‌ها روی درایوی باشد که در حال استفاده است (که احتمالا هست)درخواست زمانبندی اسکن را برای ریبوت بعدی سیستم می‌خواهد.

chkdsk /f c:
چگونگی رفع بدسکتور هارد با cmd

اگر بخواهید بدسکتورها را اسکن کنید باید از سوئیچ /r استفاده کنید که در این صورت سوئیچ /f هم اجرا می‌شود یعنی هم خطاهای منطقی و هم بدسکتورها را اسکن می‌کند. می‌توانید به صورت همزمان هم این دو سوئیج را استفاده کنید.

chkdsk /r c:
چگونه بدسکتور هارد با cmd را رفع کنیم

رفع بدسکتور هارد با نرم افزار HDD Regenerator

نرم افزار HDD regenerator می‌تواند بدسکتورهای هارد تشخیص دهد. همچنین خطاهای مغناطیسی و بدسکتور را رفع می‌کند. این نرم افزار برای فایل سیستم‌های FAT و NTFS و … استفاده می‌شود و نسخه تریال آن رایگان است.

این نرم افزار قابلیت تعمیر دیسک‌های بدون پارتیشن بندی و بدون فرمت را دارد و برای رفع و تعمیر بدسکتور از الگوریتم خاص magnetization استفاده می‌کند. با اسکن فیزیکی هارد، نواحی آسیب دیده هارد را پیدا می‌کند و سپس شروع به رفع آنها می‌کند و البته بدون اینکه اطلاعات از دست برود این کار را انجام می‌دهد.

نرم افزار HDD regenerator رابط کاربری آسانی دارد، دیتاهای غیرقابل خوانش را ریکاوری می‌کند و از اطلاعات شما در هر شرایط محافظت می‌کند. این نرم افزار برای رفع بد سکتور هارد اکسترنال و رفع بد سکتور فلش و رفع بدسکتور هارد اصلی استفاده می‌شود. در ادامه چگونگی رفع بدسکتور هارد را با این نرم افزار آموزش می‌دهیم:

1- برنامه را دانلود و نصب کنید.

2- روی آن راست کلیک کنید و Open را بزنید.

معرفی نرم افزار HDD Regenerator

3- گزینه‌های زیر را در اختیارتان قرار می‌دهد تا بتوانید درایوی که سیستم عامل روی آن اجرا می‌شود را اسکن کنید:

 1. اسکن و تعمیر دستگاه ذخیره سازی متصل به کامپیوتر
 2. ایجاد Bootable USB Flash
 3. ایجاد Bootable CD / DVD

در این آموزش می‌خواهیم اسکن درایو را با ساخت bootable USB flash drive انجام دهیم.

رفع بدسکتور هارد با نرم افزار HDD Regenerator

توجه کنید که این کار باعث می‌شود تمام دیتای موجود روی فلش پاک شود پس حتما از اطلاعات این فلش بکاپ بگیرید.

4- فلش درایو را انتخاب کنید، روی Reset Flash Size کلیک کنید و سپس Ok بزنید.

نحوه رفع بدسکتور هارد با نرم افزار HDD Regenerator

5- با انتخاب گزینه yes سیستم ری استارت می‌شود.

چگونگی رفع بدسکتور هارد با نرم افزار HDD Regenerator

6- برای اینکه سیستم از USB بوت شود باید در بایوس سیستم، Boot Priority Order را تغییر دهید.

7- پس از اینکه سیستم بوت شد، درایوی که می‌خواهید اسکن کنید را انتخاب کنید و اینتر بزنید.

چگونگی تعمیر بدسکتور هارد با نرم افزار HDD Regenerator

8- حالا 4 گزینه نمایش داده می‌شود:

چگونگی تعمیر و رفع بدسکتور هارد با نرم افزار HDD Regenerator

9- ما می‌خواهیم درایو repair شود پس دکمه 2 را زده سپس اینتر می‌کنیم.

10- مرحله اسکن و تعمیر طول می‌کشد. در این بین می‌توانید سکتورهایی که اسکن و عیب یابی و ریکاور شده‌اند را ببینید.

کار با نرم افزار رفع بدسکتور هارد

11- کار اسکن و ریکاوری تمام شد.

چگونگی کار با نرم افزار رفع بدسکتور هارد
خدمات بازیابی اطلاعات در فالنیک
نرم‌افزارهای بازیابی اطلاعات، یا توانایی بازیابی داده‌های شما را ندارند یا نمی توانند تمامی اطلاعات را بازیابی کنند. استفاده از آنها کار بازیابی و احتمال بازگرداندن اطلاعات را کاهش می‌دهند. مرکز تخصصی بازیابی اطلاعات فالنیک اطلاعات هاردهایی را بازیابی می‌کند که سیستم شناسایی‌شان نمی‌کند.
درخواست بازیابی اطلاعات
post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک دیدگاه

دکمه بازگشت به بالا