به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

تکنولوژی‌های حفاظت از داده یا Data Protection

حفاظت از داده

حفاظت از داده یا Data Protection به فرآیند تامین امنیت اطلاعات مهم در برابر خرابی، هک و فقدان (Data Loss) گفته می‌شود. اهمیت آن زمانی افزایش می‌یابد که مقدار داده تولید و ذخیره شده با نرخی غیرقابل پیش‌بینی در حال رشد است. وجود حفاظت از داده باعث کاهش Downtime در سیستم می‌شود چون دسترسی غیرمجاز به اطلاعات مهم را غیرممکن می‌کند.

بخش مهمی از استراتژی Data Protection این است که اگر خرابی و فقدان داده رخ دهد، بتوان اطلاعات را بسیار سریع ری استور کرد. تامین استاندارد امنیتی داده و اطمینان از تامین امنیت، از دیگر بخش‌های مهم در Data Protection است.

تکنولوژی‌هایی که با هدف تامین حفاظت از داده استفاده می‌شوند به ۵ دسته کلی تقسیم می‌شوند:

 1. Predictive Business Continuity
 2. Backup and Recovery
 3. Deduplication and Replication
 4. Disaster Recovery
 5. Virtualization Management, Monitoring and Protection

اصطلاح Data Protection هم برای بکاپ گیری از داده و هم برای پیوستگی کسب‌وکار (Business Continuity) و Disaster Recovery به کار می‌رود. استراتژی حفاظت از داده شامل دو دسته است:

 1. دسترس پذیری داده (Data Availability): کاربران همواره به اطلاعات مورد نیاز کسب‌وکار دسترسی دارند حتی اگر خرابی یا فقدان صورت گیرد.
 2. مدیریت داده (Data Management): نکته اصلی در مدیریت داده، مدیریت داده در طول عمر داده است که شامل پروسه‌ای است که اطلاعات مهم و حیاتی (Critical) را به استوریج آنلاین و آفلاین منتقل می‌کند و اطلاعات را از حملات ویروس و بدافزارها، خطاهای کاربری و اپلیکیشنی، خرابی سیستم، قطعی در قطعات و غیره حفاظت می‌کند.

تکنولوژی‌های لازم برای حفاظت از داده

بیایید بپردازیم به اینکه با چه تکنولوژی‌هایی می‌توان Data Protection را پیاده و اجرا کرد:

 1. تکنولوژی‌های ذخیره سازی و استوریج

تکنولوژی‌های ذخیره سازی و استوریج برای حفاظت از داده استفاده می‌شود و بکاپ تهیه شده که در واقع کپی اطلاعات است، با امنیت کامل روی هارد درایو یا Tape ذخیره می‌شود.

 1. Mirroring

با تکنولوژی Mirroring که Replication دقیقی ار فایل‌ها یا وب‌سایت ایجاد می‌کند باعث می‌شود اطلاعات شما در بیش از یک مکان، قابل دسترس باشند.

 1. Storage Snapshot

Storage Snapshot به طور خودکار مجموعه‌ای اشاره‌گر به اطلاعات ذخیره شده روی Tape یا هارد درایو، ایجاد می‌کند که Data Recovery را سریع‌تر کرده و در عین حال CDP یا Continuous Data Protection از تمامی داده‌هایی که تغییری در آنها ایجاد شده، بکاپ می‌گیرد.

 1. Cloud Backup

Cloud Backup رواج بیشتری یافته و سازمان‌ها به طور مرتب بکاپ اطلاعاتشان را به کلودها منتقل می‌کنند. این بکاپ ها جایگزینی برای Tape Library ها و On Site Disk شده و کپی امنی از اطلاعات را فراهم می‌کنند. از قدیم، بکاپ گیری، عنصر مهمی در استراتژی حفاظت از داده بوده بدین صورت که در زمان‌بندی‌های مشخصی مثلا هر شب، کپی اطلاعات، روی Tape Drive یا Tape Library ذخیره شود. بدین ترتیب اگر مشکلی در استوریج اصلی یا Primary Storage رخ دهد، از این بکاپ ها برای ری‌استور کردن داده‌های خراب یا از دست رفته استفاده می‌کنیم.

بکاپ ها دیگر عملیات مستقلی نیستند و به صورت ترکیب با دیگر عملیات حفاظت از داده استفاده می‌شوند تا در فضای ذخیره سازی صرفه‌جویی شده و هزینه‌ها کاهش یابد.

مثلا بکاپ و آرشیو داده به صورت دو عملیات مجزا هستند: هدف از بکاپ، ری استور کردن داده پس از Fail شدن است در حالی که آرشیو، کپی قابل جستجویی از داده را فراهم می‌کند. ولی هر دوی آنها مجموعه داده‌های Redundant است. امروزه محصولاتی در بازار وجود دارد که بکاپ گیری، آرشیو و ایندکس داده را در یک راهکار انجام می‌دهند بدین ترتیب هم در زمان صرفه‌جویی می‌شود و هم مقدار داده که باید در Long Term Storage ذخیره شود، کم می‌شود.

یکپارچگی بکاپ و Disaster Recovery

از دیگر تکنولوژی‌های Data Protection که با هم ترکیب می‌شوند، ادغام بکاپ و قابلیت‌های DR است. در این زمینه مجازی سازی نقش مهمی دارد و علاوه بر تهیه کپی، به انجام CDP هم می‌پردازند.

حال بیایید به تفاوت بکاپ و DR بپردازیم. بکاپ در واقع تهیه کپی‌های Duplicate از داده است اما Disaster Recovery به چگونگی استفاده از این بکاپ ها هنگام وقوع Disaster می‌پردازد.

امروزه Replication و Snapshot ها ریکاوری را سریع‌تر انجام می‌دهند. اگر سروری Fail شود، داده از بکاپ در استوریج اصلی، جایگزین می‌شود اما باید توجه داشته بشیم که بکاپ ها در معرض تغییر و اصلاح نباشند. حال چگونه این کار انجام شود؟ ابتدا با مفهوم Differencing Disk آشنا می‌شویم.

Differencing Disk چیست؟

Differencing Disk نوعی هارد دیسک مجازی (Virtual Hard Disk) است که تغییراتی که در VHD دیگری ایجاد شده را مدیریت و ذخیره می‌کند و در محیط‌های مجازی برای Track، ذخیره، مدیریت و ری استور کردن تغییراتی می‌پردازد که در یک VHD انجام شده است.

چگونه بکاپ ها را از تغییر حفظ کنیم؟

اسنپ شات های داده بلافاصله از بکاپ ها Differencing Disk می‌سازند. داده اصلی از بکاپ، خوانده شده و بر Differencing Disk نوشته می‌شوند در نتیجه نسخه اصلی بکاپ بدون تغییر باقی می‌ماند. سپس استوریج سرور Fail شده، Rebuild می‌شود و داده از بکاپ ها به سرور Fail شده که به تازگی Rebuild  شده، Replicate می‌شود. پس از اتمام Replication، محتواهای Differencing Disk در استوریج سرور ادغام شده و کاربر به کسب‌وکارش برمی‌گردد.

 1. Data Deduplication

Data Deduplication که به صورت Data Dedupe هم شناخته می‌شود نقش مهمی در بکاپ مبتنی بر دیسک دارد. Dedupe، کپی‌های Redundant از داده را حذف کرده و ظرفیت لازم برای بکاپ ها را کاهش می‌دهد.

 1. CDP

CDP در Disaster Recovery نقشی مهمی دارد و ری استور کردن بکاپ ها را سریع می‌کند. CDP هنگام رخ دادن خرابی یا پاک شدن داده، می‌تواند سازمان‌ها را به آخرین نسخه مناسب و سالم فایل یا دیتابیس برگرداند. CDP نیاز به داشتن چندین نسخه از داده را حذف می‌کند و فقط یک نسخه از داده وجود دارد که به محض انجام تغییرات، آپدیت آن انجام می‌شود.

 1. RAID

از دیگر راهکارهای حفاظت داده استفاده از تکنولوژی RAID است.

 

مشاوره و خرید استوریج های اچ پی در فالنیک
فالنیک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین و مشاورین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند و بهترین و مناسب‌ترین استوریج را به شما پیشنهاد می‌دهد.
مشاوره و خرید استوریج

 

شما از چه تکنولوژی‌هایی برای تامین امنیت داده و حفاظت از داده هایتان استفاده می‌کنید؟

منبع: techtarget.com

 


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
>
عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.

.swin-sc-title.style-2 .title span:after