به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
تماس با فالنیک : 8363-021
پرینتر و چاپگرکارتریج و مواد مصرفی

علائم خرابی درام کارتریج؛ چرا در هنگام شارژ کارتریج درام هم باید تعویض شود؟

تعویض درام کارتریج

یکی از اصلی‌ترین قطعات موجود در کارتریج، درام است که نقش مهمی در چاپ ایفا می‌کند. در صورت خرابی درام کارتریج، نتیجه چاپ، دور از چیزی است که از آن انتظار دارید. در این مطلب قصد داریم به معرفی درام و علائم خرابی آن بپردازیم. چنانچه مشکل کارتریج بعد از تعویض درام نیز برطرف نشود، برای برای خرید کارتریج جدید اقدام کنید. در فالنیک کلیه خدمات مربوط به کارتریج اعم از اعلام قیمت کارتریج hp، شارژ کارتریج و … با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت انجام می‌شود.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

درام کارتریج چیست؟

 درام قطعه‌ای است که تنها در کارتریج پرینترهای لیزری وجود دارد. قطعه درام در چاپ نقش بسیار مهمی در کارتریج ایفا می‌کند. به طوری که اگر در زمان ارائه خدمات شارژ کردن کارتریج از بهترین تونر هم استفاده شود و درام مشکل داشته باشد کیفیت چاپ مناسبی نخواهید داشت.

درام کارتریج میله‌ای استوانه‌ای در دستگاه‌های کپی و انواع پرینتر است که عملکرد اصلی آن، انتقال تصویر از سوی پردازشگر به روی کاغذ است. در حقیقت فرایند اصلی چاپ از طریق درام صورت می‌گیرد. درام در حالت اولیه خود دارای سطحی صاف، براق، بدون خط و خش و رسانای نور است و در آن الکتریسیته ساکن ایجاد می‌شود. لایه رویی درام از جنس سلنیوم و یا مواد دارای حساسیت بالا به نور تشکیل شده که رسانای برق هستند.

در حقیقت رسانا بودن و حساس به نور بودن درام، اساس و پایه اصلی کار این قطعه را فراهم می‌سازد. قبل از خوانده شدن تصویر، اطلاعات به سطح درام منتقل می‌شود و درام که بار الکتریکی مثبت دارد به وسیله لیزر بار الکترونیکی قسمت‌هایی که نیاز به چاپ تصویر را دارد تغییر می‌دهد و تونر کارتریج را به این قسمت‌ها جذب می‌کند. کاغذ به مرور گرم می‌شود و تونر شارژ در مرحله‌ای که گفته شد که به صورت پودر روی درام پاشیده شده‌است، روی کاغذ ذوب می‌شود و به کاغذ می‌چسبد. درام دارای یک فوم تمیز کننده است که به صورت رول روی میله قرار داده شده‌است. بعد از هر بار چاپ این فوم درام را تمیز می‌کند.

در مقاله شارژ کارتریج چیست، در مورد شارژ کارتریج و انواع آن صحبت کردیم. در زمان شارژ کارتریج برخی از قطعات مصرفی نیز باید تعویض شوند، که یکی از این قطعات مصرفی درام کارتریج است. با توجه به این روال درام کارتریج به مرور و بر اثر استفاده، فرسایش پیدا می‌کند و کم کم روی آن خط و خش ایجاد می‌شود که این خط و خش روی کیفیت پرینت شما موثر است، در نتیجه پیشنهاد می‌شود درام کارتریج پس از شارژ هرباره کارتریج تعویض شود.

شارژ انواع کارتریج لیزری
درام قطعه‌ای رسانا و حساس به نور است که همین امر موجب چاپ وهر روی برگه می‌شود.
خرید و دریافت قیمت کارتریج hp با فالنیک
هر قدر کیفیت مواد اولیه استفاده شده بالاتر باشد کارتریج با کیفیت‌تری خواهید داشت و در نهایت پرینت پررنگ‌تر و بهتری را دریافت خواهید کرد. فالنیک یکی از با تجربه‌ترین شرکت‌ها در تامین مواد مصرفی پرینترها و خدمات ماشین‌های اداری است. برای خرید کارتریج hp و دریافت قیمت کارتریج hp اصل و طرح از فالنیک روی دکمه زیر بزنید
کارتریج hp

تفاوت کارتریج و درام چیست؟

یونیت درام و کارتریج در پرینترها، جدا از برند و نوع آنها، دو بخش مجزا اما وابسته به یکدیگر هستند به گونه‌ای که با از کار افتادن هر یک از آنها کار چاپ در پرینترها به صورت کامل مختل می‌شود. کارتریج تونر در پرینتر وظیفه نگهداری پودر تونر را برعهده دارد، کارتریج قابل شارژ کردن است و بعد از تمام شدن پودر، با شارژ دوباره قابل مصرف خواهد شد. در حالیکه درام کارتریج وظیفه انتقال پودر داخل کارتریج را به کاغذ برعهده دارد.

انواع درام کارتریج و نقش درام در کارتریج

درام موجود در چاپگرها به دو صورت است، درام‌هایی که متصل به کارتریج هستند مثل کارتریج های A53، 05A، 85A، 83A، 26A و در برخی دیگر درام و کارتریج از هم جدا هستند. به عنوان مثال در برخی از کارتریج‌های لیزری رنگی، هر 4 کارتریج از یک درام مشترک استفاده می‌کنند که به صورت جدا از کارتریج‌ها داخل دستگاه قرار دارد. مثل پرینتر اچ پی مدل M177 و پرینتر اچ پی مدل CP1025 البته این مورد در کارتریج‌های لیزری مشکی هم دیده می‌شود. مثل پرینتر اچ پی مدل  M130Aمنطبق با کارتریج A17 که درام و کارتریج مجزا هستند.

درام‌هایی که به صورت جدا از کارتریج هستند، دوام بالاتری نسبت به درام‌هایی که روی کارتریج سوار هستند دارند، معمولا درام‌های جدا پس از 3 الی 4 بار شارژ کارتریج نیاز به تعویض دارند، در صورتی که درام‌هایی که روی کارتریج سوار هستند، پس از هر 2 بار شارژ باید تعویض شود.

پیشنهاد مطالعه

زمان تعویض درام کارتریج

زمانی که درام کهنه شود کیفیت چاپ پایین می‌آید. شاید تصور کنید که با تعمیر پرینتر، مشکل کیفیت چاپ برطرف می‌شود. درصورتی که نیاز به این کار نیست و شاید با تعویض درام، تمام مشکلات برطرف شود.

البته مدت زمان ماندگاری درام به نوع چاپگر بستگی دارد. در واقع درام یک قطعه مصرفی است که نیاز به تعویض دارد، درام کارتریج قابل تعمیر نیست.

سه دلیل تعویض درام کارتریج

1- زمانی که برای اولین بار کارتریج اصلی را شارژ می‌کنیم

شاید برای اولین بار که کارتریج خود را شارژ می‌کنید، انتظار تعویض درام را نداشته باشید، ولی لازم است بدانید کارتریج و به طبع قطعات آن هم بر اثر استفاده کهنه می‌شوند و باید آنها را تعویض کنیم. در بیشتر مواقع و در زمان شارژ اولیه کارتریج، حتی در صورت نو بودن درام این قطعه باید تعویض شود، به دلیل اینکه تونر و تمام قطعات در کارتریج اصلی، اورجینال هستند. همچنین با توجه به این نکته که در زمان شارژ کارتریج، پودری که در تمام مراکز شارژ استفاده می‌کنند، غیر اصلی است و با درام کارتریج هماهنگ نیست و کیفیت چاپ را بسیار پایین می‌آورد، بهتر است که همزمان درام کاتریج هم تعویض شود.

2- تعویض درام کارتریج در صورت زخمی بودن درام

گفتنیست چگونگی استفاده از کارتریج در تعویض درام بی تاثیر نیست. در صورتی درام آسیب می‌بیند که خط و خش روی آن ایجاد شود و این خط و خش‌ها در چاپ نیز دیده می‌شود. افتادن کارتریج و ضربه وارد شدن به درام، باعث زخمی شدن کارتریج می‌شود، همچنین قرار دادن برگه مگنه‌دار داخل دستگاه پرینتر، باعث برخورد منگنه به درام می‎شود و آن را زخمی می‌کند. در این شرایط هم حتما درام تعویض می‌شود.


در صورتی که برای نصب، راه اندازی، تنظیمات و کار با پرینتر، پلاتر و اسکنر خود مشکل دارید. می‌توانید از کارشناسان ما کمک بگیرید تا آنها از راه دور مشکل را برطرف کنند.
جهت مشاوره و تماس با کارشناس فنی می‌توانید از خط ثابت با شماره تلفن 9099071843 تماس بگیرید.
از ساعت 8:30 تا 17:30پاسخگوی شما هستیم.

3- در صورتی که حجم کار پرینتی بالا باشد

تعداد پرینت‌هایی که گرفته می‌شود، بر درام تاثیر مستقیم می‌گذارد. به طور مثال درام کارتریج اچ پی، در کارتریج 42A اچ پی لیزری، با ظرفیت 10000 برگ، در هنگام شارژ باید تعویض درام انجام شود ولی در کارتریج 05A اچ پی لیزری، با ظرفیت 2000 برگ ممکن است درام هم تعویض نشود. همچنین در صورتی که تعداد بالای پرینت در مدت زمان کم انجام شود باعث ضعیف شدن درام خواهد شد. به طور مثال در حالتی که 100 برگ پرینت به صورت متوالی در یک ساعت گرفته شود، به مراتب درام ضعیف‌تر از حالتی خواهد بود که این تعداد پرینت در طول مدت 1 هفته گرفته شود.

مشکلات خرابی درام
بهتر است درام کارتریج بعد از هر بار شارژ تعویض شود.

در دستگاه‌هایی که درام، جدای از کارتریج است، هنگام تمام شدن درام، دستگاه خطای Replace drum می‌دهد و باید درام را تعویض کرد، ولی در دستگاه‌هایی که درام روی کارتریج قرار دارد، از مشاهده ایراداتی که اعلام خواهد شد باید درام را تعویض کرد. لازم به ذکر است در صورتی که دستگاه ارور خالی بودن کارتریج دهد، مربوط به درام نیست.

شارژ کارتریج در فالنیک
بهترین قیمت شارژ کارتریج پرینتر را با بهترین کیفیت آن از ما بخواهید. قیمت 25 بار شارژ کارتریج در فالنیک معادل یک بار خریدن کارتریج است. این کیفیت را مقایسه کنید.
شارژ کارتریج

علائم خرابی درام کارتریج

1- پرینتر چاپ نخواهد کرد

هر پرینتر سنسورهایی دارد که روی مصرف درام حساس هستند و تعداد صفحاتی را که توسط درام کارتریج پرینت گرفته می‌شوند را محاسبه می‌کنند. این میزان چاپ یک عدد مشخص شده و محدوده معینی دارد. اگر تعداد برگه‌های چاپ شده از این تعداد بیشتر باشند سنسورها فعال شده و هشدار می‌دهند. پس از شنیدن آلارم این هشدارها، باید درام کارتریج را تعویض کنید، در غیر این صورت پرینتر عملیات چاپ خود را متوقف می‌کند.

2- برگه‌های چاپ شده تار و محو هستند

تار شدن و محو شدن خروجی پرینتر می‌تواند به دلیل کم رنگ شدن مرزهای مناطق شارژ شده و شارژ نشده باشد. در صورتی که ترکیبات شیمیایی موجود در درام پرینتر تجزیه شده باشند، قدرت درام برای جذب تونر کم می‌شود. شارژ کردن مجدد و مکرر پرینتر در گذر زمان می‌تواند باعث ایجاد این عمل شیمیایی و درنتیجه تار و محو شدن پرینت شما شود.

3- انداختن خط سیاه هنگام پرینت گرفتن

بیشتر پرینترها دارای وایربلید هستند که وظیفه ی پاک کردن تونرهای اضافه روی درام را برعهده دارند. همچنین درام در حالت اولیه خود دارای سطح صاف و تمیز است، امادر طول زمان و با مصرف پرینتر ممکن است این سطح صاف و صیقلی خراشیده شود و تونر را به این خراشیدگی‌ها جذب کند. این خط و خش‌ها و رسوبات به مرور زمان خطوط عمودی نازکی را روی صفحات ایجاد می‌کنند، در این زمان باید درام کارتریج را تعویض کرد.

4- وجود نقاط سیاه کوچک در چاپ

در صورتی که درام کهنه و فرسوده شده یا کثیف باشد، ذرات گرد و غبار را به  خود جذب می‌کند و درنتیجه روی خروجی پرینتر شما نقاط سیاهی را چاپ می‌کند، این یکی از زمان هاییست که باید درام کارتریج خود را تعویض کنید.

5- بی‌کیفیت بودن چاپ

یکی از دلایل بی‌کیفیت بودن نتیجه چاپ تصاویر، به وجود مشکل در درام برمی‌گردد. در صورت نامفهوم بودن متون چاپ شده، اولین کاری که می‌کنید این است که درام را بررسی کنید. گاهی کثیف بودن درام هم موجب ناخوانا بودن چاپ است.

راهنمای تعویض درام
از قرار دادن کاغذهای منگنه‌دار داخل پرینتر خودداری کنید.

نحوه تعویض درام

به اینصورت است که ابتدا باید کارتریج باز شود و در انواع کارتریج‌ها نحوه باز شدنشان متفاوت است. در صورتی که کارتریج به شیوه درست باز و بسته نشود، امکان به وجود آمدن مشکل در کارتریج و پرینتر وجود دارد. یکی از دلایل پودر ریزی کارتریج  این است که زمان شارژ، کارتریج به درستی باز و بسته نشده است و در نتیجه، امکان ریختن پودر از کارتریج بسیار بالا است.

یکی از مشکلات درام کارتریج حساسیت بالای آن است که متاسفانه بر اثر یک ضربه یا حتی تحت فشار بودن آن ممکن است آسیب ببیند. در این زمان ممکن است با مشکل خط انداختن کارتریج روبرو شویم و نیاز است که آن را تعویض کنیم. البته قیمت درام کارتریج متناسب با نوع کارتریج متفاوت است و البته به دلیل اینکه قطعات موجود در بازار از نظر کیفیت متفاوت است باید در خرید درام کارتریج دقت داشت.

آیا درام کارتریج اچ پی هم باید بعد از شارژ تعویض شود؟

مهم نیست که پرینتر شما اچ پی باشد یا هر نوع برند دیگری. حتی بهترین نوع‌های پرینتر هم در هنگام شارژ کارتریج، باید درامشان را تعویض کنید. در بهترین پرینترهای چندکاره خانگی و حتی اداری هم با گذشت زمان، درام دچار خرابی شده و برای اینکه انتظار شما از چاپ برآورده شود، باید درام را تعویض کنید.

قیمت کارتریج اصل و طرح فالنیک
هر قدر کیفیت مواد اولیه استفاده شده بالاتر باشد کارتریج با کیفیت‌تری خواهید داشت و در نهایت پرینت پررنگ‌تر و بهتری را دریافت خواهید کرد. فالنیک یکی از با تجربه‌ترین شرکت‌ها در تامین مواد مصرفی پرینترها و خدمات ماشین‌های اداری است. برای خرید کارتریج و دریافت قیمت کارتریج اصل و طرح از فالنیک روی دکمه زیر بزنید
قیمت کارتریج
4/5 - (10 امتیاز)
وبینار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‫78 دیدگاه ها

 1. سلام وقت بخیر من کارتریجم خط عمودی مینداخت گفتن مشکل از مگنته حالا مگنتو عوض کردم دوباره همونطوری خط میندازه الان باید درام رو هم عوض کنم؟

  1. محمد عزیز
   سلام، درام نقش مهمی در چاپ دارد، اگر با تعویض مگنت، مشکل شما حل نشده است باید درام را هم تعویض کنید. اگر برای حل مشکل خود به کمک نیاز دارید می‌توانید از خدمات تعمیر پرینتر در فالنیک استفاده کنید.

  1. درود بر شما
   امیر عزیز، کارتریج استارتر به صورت اشانتیون روی پرینتر قرار دارد و تنها 40 درصد از ظرفیت آن تکمیل است. بعد از تمام شدن کارتریج استارتر، اگر آن را شارژ کنید 100% ظرفیت پر می‌شود.
   موفق باشید

 2. سلام
  من پرینتر HP LaserJet Pro P1102W تازه خریدم و حالا بردم شارژ کردم. خیلی کمرنگ چاپ می کنه. ولی اون 300 صفحه اول خیلی عالی چاپ می کرد. درامش سالمه سالمه. هیچ خط و خشی نداره. ولی دوستم یک سامسونگ با یک کارتریج طرح اصل داره که میبره شارژ می کنه انقدر با کیفیت چاپ می کنه که آدم می مونه. نمی دونم تونر جایی که من می برم شارژ می کنم مشکل داره و اون تونر سامسونگ اصل کره است. الان کارتریج من اصلیه. حالا شما بگید چه قسمت هایی از کارتریج به کیفیت چاپ ربط داره و باید تعویض بشن. مثلا درام تعویض بشه مثلا وایربیلد که شما گفتید اون هم باید تعویض بشه برای هر دفعه شارژ. لطفا تمامی قسمت هایی که به کیفیت چاپ ربط داره بگید تعویض کنم. کیفیت چاپ توی ویندوز هم گذاشتم روی بهترین کیفیت ولی باز هم کمرنگ چاپ می کنه. لطفا بهترین تونر موجود برای پرینتر من بگید چه تونری هست تا اون تونر بخرم. الان حدود 100 صفحه با تونر جدید زدم ولی دارم همون قبلیه. اگه درام نو بگیرم با این تونر هماهنگی داره چون تونرش اصل آمریکا نیست.

  1. باسلام
   دوست عزیز اغلب کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که بعد از شارژ اولیه باید درام تعویض شود تا کیفیت مانند روز اول باشد.

 3. کارتریج من ۱۷a هستش و الان بعد از یه مدت کوتاهی که شارژش کردم و هین پرینت جوهرهش پخش میشه این ممنکنه از درام باشه؟ چطور میتونم درامش رو عوض کنم ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. باسلام
   دوست عزیز؛ ایراد از کارتریج است و بهتر است کارتریج نو تهیه کنید.

 4. سلام من یک کارتربج ۰۵ دارم برای شارژ اقدام کردم و به من کفتند باید درامش عوض شه در صورتی که ظاهر درام سالم بود از کجا باید فهمید درام نیاز به تعویض داره؟

  1. با سلام
   با هر بار شارژ کارتریج، بهتر است درام هم تعویض شود. زیرا کوچکترین ایرادی روی درام، روی کیفیت چاپ تاثیر منفی دارد.

  1. سلام
   خیر؛ با توجه به حساسیت بالای این کار، بهتر است تعویض درام توسط متخصص انجام شود.

 5. سلام کارتریج نو خریدم برای پرینتر خودمم نصبش کردم اما دیروز که ازش استفاده کردم دیدم کمرنگ داره چاپ میکنه قبلا از این مدل کارتریج خریده بودم کمرنگ نبود الان مشکلش چیه؟ درامش زخمی شده؟ چون درامو عوض نکردم

  1. سلام
   اگر کارتریج نو خریداری کردید ایراد دارد و باید تعویض کنید و در غیر اینصورت دستگاه ایراد دارد و باید تعمیر شود. می‌توانید درخواست تعمیر پرینتر را ثبت کنید.

 6. سلام،عدد کارتریج لیزری نشونه چیه؟مثلا من کارتریج A74 اچ پی دارم،فرقش با A53چیه؟قیمت گذاری هاش چجوریه؟هر چی عدد بالاتر باشه گرون تره؟

  1. سلام
   هر کارتریج با پرینتر خاصی سازگار است. این عدد هم شماره کارتریج است تا کاربران به راحتی بتوانند محصول مناسب با دستگاهشان را خریداری کنند. تاثیری هم روی قیمت کارتریج ندارد.

 7. سلام یه سوال
  خط وخشی که روی درام می افته میتونه باعث افتادن نقطه‌های سیاه و بزرگ روی برگه چاپی بشه؟

  1. بله
   برخی از مشکلاتی که در حین چاپ رخ میدهد، به دلیل خط و خش و یا کثیفی درام است.

 8. در مورد پرینترهای نو هم همینطوره؟ یعنی بعد از خرید پرینتر جدید هم باید درام رو تعویض کنم؟

  1. سلام
   خیر تا زمانی که درام آسیب نبیند، نیازی به تعویض آن نیست.

 9. اگر اشتباهی نوک انگشتانمون به درام بخوره تاثیری روی کیفیت چاپ پرینتر داره؟

  1. سلام
   می‌توانید صفحاتی را برای تست چاپ کنید تا ببینید تاثیری داشته یا خیر. آسیب به درام تاثیر منفی روی چاپ دارد.

  1. سلام
   شما می‌توانید درخواست شارژ کارتریج خود را ثبت کنید. ما کارتریج را از شما تحویل گرفته و بعد از شارژ به شما تحویل خواهیم داد. هزینه حمل و نقل هم رایگان هست. بهتر است شارژ کارتریج در شرکت فالنیک انجام شود تا خطرات زیست محیطی و آلودگی شما را تهدید نکند.

 10. سلام این کناره های درام من کامل خورده شده و از بین رفته ولی کیفیت چاپم خوبه ایا برای دستگاه مشکلی ایجاد میکنه؟

  1. سلام
   از نظر فنی، بهتر است درام کارتریج را تعویض کنید تا سالم و بدون عیب باشد.

 11. سلام
  اگر زمان چاپ بعضی وقتا روی کاغذ خطهای خیلی نازک و مشکی بیوفته مشکل چیه؟

  1. سلام

   ممکنه ایراد از قطعات کارتریج باشد و یا ممکن است شارژ کارتریج تمام شده باشد. برای تعمیر و یا شارژ کارتریج می توانید آن را به شرکت فالنیک منتقل کنید و یا اینکه برای شارژ کارتریج در محل درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

 12. درام باعث چاپ بهتر و بالا بردن کیفیت تصاویر میشه درسته؟

 13. سلام درمجموع شما پرینتر با درام و‌کارتریج جدا را توصیه میکنید مانند hp 130nw یا درام و کارتریج یکپارچه؟
  و در نوع اول چرا گفته میشه شارژ تونر سخته؟
  با تشکر

  1. سلام

   در وهله اول پرینتر پیشنهادی متناسب با نوع کارکرد یوزر دارد ولی در کل در پرینتر هایی که درام و کارتریج جدا از هم هستند احتمال خرابی درام خیلی کمتر است ولی سرعت دستگاه پایین است ولی در پرینتر هایی که هر کارتریج درام دارد سرعت بالا تر بوده ولی احتمال خرابی درام بیشتر از حالت قبل است .
   شارژ تونر متناسب با نوع و مدل کارتریج انجام میشود .

 14. ممنون از راهنمایی خوبتون کمرنگ چاپ شدن پرینت نیز ربطی به خرابی درام داره؟؟؟؟

  1. سلام

   بله یکی از دلایل می تواند خرابی درام باشد. اما نمی توان به طور قطعی پاسخ داد. بهتر است کارتریج شما بازدید شود. در صورتی که قصد دارید تعمیر کارتریج در محل انجام شود، میتوانید درخواست تعمیر خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید. در غیر اینصورت می توانید کارتریج خود را به شرکت فالنیک منتقل کنید.

 15. یه سوال وقتی که خطوط افقی مشکی روی کاغذ چاپ شده می افته دلیلش چی میتونه باشه؟ از درام هستش یا از تونر؟

  1. سلام

   افتادن خطوط بر روی چاپ، احتمالا به دلیل اختلال و خرابی درام کارتریج است. در صورتی که قصد دارید تعمیر کارتریج در محل انجام شود، میتوانید درخواست تعمیر خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید. در غیر اینصورت می توانید کارتریج خود را به شرکت فالنیک منتقل کنید.

 16. سلام کارتریجم را دادم برای شارژ میگن درامش هم‌باید تعویض کنم من محاسبه کردم اگر بخوام این هزینه تعمیر رو بدم میتونم یک کارتریج نو بخرم به نظر شما بهتره تعمیرات رو انجام بدم یا یکی بخرم ؟

  1. کارتریج های طرح از نظر قیمت و کیفیت در سطح بازار متفاوت هستند هر چه کیفیت کارتریج پایین تر باشد به نسبت قیمت آن هم کمتر است و اگر کارتریج تعمیری شما اورجینال می باشد بهتر است آنراتعمیر کنید تا اینکه کارتریج طرح با قیمت خیلی پایین تر بخرید .

 17. سلام مندکارتریجم رو تازه شارژ کردم بعد از شارژ وقتی گذاشتم داخل دستگاه صدای وحشتناکی می داد و من سریع دستگاه را خاموش کردم این صدا از چی میتونه باشه و ایا به دستگاهم‌اسیب میزنه؟

 18. سلام
  چند وقتی است که پرینتر من اسناد و مدارک پرینت شده را با نقاط و خط و خطوط سیاه چاپ میکند
  ضمن اینکه کیفیت چاپ پرینت نیز بسیار کم شده است
  با توجه به راهنمایی شما آیا این به درام ربط دارد یا پرینترم دچار مشکل شده است؟

 19. هزینه تعویض درام چقدره؟؟؟ و خب واجبه که هر بار تعویض بشه؟؟؟؟

  1. سلام

   هزینه تعویض درام با توجه به نوع کارتیج متفاوت است. در صورتی که در روند چاپ اختلال مشاهده کردید، بهتر است درام کارتریج تعویض شود.

 20. عذر میخوام تعویض درام در هنگام شارژ کارتریج واقعا ضروری هستش و نمیشع بیخیالش شد؟ چون بالاخره هزینه داره

  1. سلام

   تعویض چیپست کارتریج ضروری نیست اما در صورتی که در روند چاپ شما اختلال به وجود آمده باشد؛ حتما باید تعویض شود.

 21. یه چند وقتیه که حس میکنم پرینترم بد چاپ میکنه مثلا خطوط تار می افتند و یه سری نقطه های سیاه هم میبینم!!!! الان برای رفع ایراد و عیب یابی پرینترم باید چیکار کنم؟ شما سرویس و تعمیر پرینتر در محل هم دارید؟ چون واقعا دلم نمیخوام پرینترمو بدم بیرون برام درست کنن چون جلوی چشمم نیست

  1. سلام

   افتادن خطوط بر روی چاپ، احتمالا به دلیل اختلال و خرابی درام کارتریج است. در صورتی که قصد دارید تعمیر کارتریج و تعمیر پرینتر شما در محل انجام شود، میتوانید درخواست تعمیر خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

   https://a4baz.com/printer-service

 22. تعویض درام رو خودمون هم میتونیم انجا مبدیم یا فقط باید متخصص انجامش بده؟

  1. سلام

   خیر بهتر از توسط متخصص انجام شود چرا که درام قطعه حساس در کارتریج است و صدمه به آن در چاپ شما اختلال ایجاد میکند.

 23. من پرینت میگیرم تازگیا یه چندتا خط بزرگ مشکی روی کاغذ می افته حافظه پرینترو پاک کردم کارتریجو شارژ کردم اما جواب نداده راه حل چیه؟

  1. سلام

   به احتمال زیاد ایراد از درام کارتریج شماست که باید تعویض شود. شما میتوانید کارتریج خود را به شرکت فالنیک منتقل کنید و یا اینکه برای تعمیر کارتریج در محل، درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

   https://a4baz.com/cartridge-service

 24. وقتی که چیپست کارتریج خراب میشه باید درام رو هم باهاش عوض کنیم یا لزومی نداره؟

  1. سلام

   چیپست کارتریج به درام آن ارتباطی ندارد و الزامی در تعویض این دو با هم نیست.

  1. سلام

   هزینه تعویض درام با توجه به نوع کارتریج متفاوت است. در این زمینه بهتر است با کارشناسان فنی فالنیک در ارتباط باشید.

   شماره تماس: 0218363 داخلی 5543

 25. سلام. من کارتریجمو دادم شارژ کردن ولی از وقتی گرفتمش روی نوشته ها یه خط چاپ میشه. قبلش اینجوری نبود. فکر میکنم موقع شارژ درامش آسیب دیده. میشه درامشو عوض کرد؟

  1. سلام

   ممکن است ایراد از درام باشد و یا از قطعات دیگر باشد باید بررسی بیشتری صورت بگیرد. شما می توانید کارتریج را به شرکت فالنیک منتقل کنید. همچنین می توانید درخواست تعمیر کارتریج در محل خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

 26. با عرض سلام و ممنون از مطالب خوب شما من یه پرینتر لیزری اچ پی مدل Pro M402n دارم چند ماهی میشه خریدمش به تازگی هم شارژ کارتریج رو انجام دادم، اما پرینتر تازگیا داره تار چاپ میکنه و منم اصلا نمیدونم مشکلش چیه؟!! ایراد به نظرتون سخت افزاریه یا مشکل از شارژ کارتریج بوده چون جلوی چشمم انجام نشد شارژ میگم…میترسم به پرینتر صدمه خورده باشه

 27. چرا مثلا وقتی که میخوایم کارتریجو تعویض کنیم…نباید درامو لمس کنیم؟ و خب یه سوال دیگه هم دارم اونم اینکه متخصص وقت شارژ کارتریج درام رو هم تعویض میکنه یا چیزی به مشتری نمیگه؟ این برای من خیلی مهمه

  1. سلام

   به دلیل حساسیت بالای درام، نباید آن را لمس کرد. زیرا اگر آسیب بیند یا کثیفی روی آن ایجاد شود، بر روی چاپ تکرار می شود.
   همچنین تعویض درام با مشتری هماهنگ می شود

 28. درام و تونر فقط برای پرینترهای لیزری هستند؟ بعد شما کار تعمیرات پرینتر رو هم انجام میدین؟

  1. سلام

   بله درام و تونر در کارتریج های لیزری وجود دارد. بله تعمیرات پرینتر هم جزو خدمات شرکت فالنیک است و شما می توانید دستگاه خود را به شرکت منتقل کنید. همچنین برای تعمیر در محل پرینتر خود می توانید درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

   https://a4baz.com

 29. درود بر شما – آیا شما در کار فروش کارتریج جوهر افشان hp63 – hp123 – hp652 برای پرینتر hp3632 هم هستید؟

  1. سلام

   بله اگر مایل به خرید تلفنی هستید می تونیید با کارشناس فروش فالنیک به شماره 0218363 داخلی 120 تماس بگیرید. در صورتی که قصد دارید به صورت اینترنتی خرید کنید می تونید به فروشگاه اینترنتی پرینت فید مراجعه کنید:

   https://printfeed.org/

 30. سلام من دوماه پیش hp/m12w خریداری کردم، و بعد چون تونر تستر بود طبق گفته فروشنده و مصرف من همون حدود600تا زد برام، وقتی بردم همونجا شارژ کنم گفتن باید درام هم تعویض شه چون تستره، منم عوض نکردم درامو،گفتن عوض نکنی کمرنگ میگیره، اخه مگه میشه درام هم یماه مصرف نکرده عوض شه، خلاصه الان کمرنگ میگیره، مث روز اول نیست، بعدم جلو چشم مشتری شارژ نمیکنن، من حس کردم بردن جابجا کردن یا پودر نارمرغوب ریختن نمیدونم والا
  ممنون میشم راهنمایی کنید 😰

  1. سلام.

   کارتریج مواد مصرفی بوده و بر اثر استفاده، قطعاتش کهنه میشوند. در صورتی که کلا درام برای یکبار استفاده در نظر گرفته می شود در صورتی که کارتریج را شارز میکنند احتمال تعویض قطعه هم وجود دارد. از طرف دیگر کارتریج اورجینال پودر اورجینال و قطعات اورجینال دارد پس هنگام شارژ و تعویض درام برای اینکه هماهنگی وجود داشته باشد در اولین مرتبه درام تعویض می شود

 31. با سلام ببخشید من کارتیج پرینترمو شارژ کردم اما حالا میزارمش روی پرینتر پرینتر کار نمی کنه و ارور میزنه لطفا راه نماییم کنید

  1. سلام
   کارتریج را تعویض کنید اتصالات کارتریج و دستگاه را با الکل تمیز کنید و مجدد چک کنید در صورت درست نشدن ایراد سخت افزاری میباشد

 32. با عرض سلام
  من 4 ماهی هست پرینتر کانن خریدم. دفعه اول خودم طبق شرایط و استاندارد شارژ کردم و فقط قطعات رو تمییز کردم. در ضمن برای درام شک داشتم و اونم جدید انداختم ولی الان بعد از چاپ استاندارد (5 بار ضربه) برگه چاپ شده تقریبا سیاه ولی اگه سندی رو چاپ بزنم برگها ها سفید چاپ میشه و کمرنگ. با توجه به نو بودن دستگاه و همچنین تعویض درام لطفا منو راهنمایی کنید چکار کنم؟ با تشکر
  مدل کانن آی سنسی کارتریج 725

  1. دلیل کمرنگی چاپ استفاده از پودر نامناسب بوده است ممکن است پودر استفاده شده مرغوب نبوده باشد
   دلیل سیاه پرینت گرفتن هم این است که هنگام تعویض قطعه قطعه درام به درستی در جای خودش قرار نگرفته است (اصطلاحا درام کارتریج قفل شده است )

   1. با عرض سلام و ادب. ممنونم از پاسخگویی. از اونجایی که پرینتر و کارتریج نو هست تمایل ندارم دست کاری بشه و خراب بشه چون یکی میگه از مگنته. یکی میگه از درامه. درام رو هزینه کمردم و عوض کردم کمی بهتر شد ولی نقاط کمرنگ داره برای همین نمیخوام برای مگنت هزینه کنم. رفته نمایندگی میگه از مگنت نیست طبق فرمایش شما از پودره. گفتم اول که خودم شارژ کردم همه چیز خوب پیش میرفت. فقط داخل پرینتر یک مقدار پودر ریخت اومدم تمیز کنم و وسواس باعث شد کل قطعات رو باز و به آرامی تمییز کنم. ولی از برخی همکاران که مواد مصرفی میفروشن توقع حرفه ای برخورد کردم دارم که میان برای کارتریج کانن پودر 1005 و 1006 اچ پی تجویز میکنند. دنبال برند تایگر بودم تو اوضاعی که پیش اومد و فروش مواد اولیه موجود نبود برند super graphix برای اچ پی تجویز کردن و گرفتم.
    با تشکر از شما

 33. سایتی می شناسید که بتونم کارتریج و مواد اولیه پرینتر ازش خریداری کنم؟

  1. سلام .. شرکت فالنیک به صورت تلفنی خدمات فروش کارتریج را انجام می دهد. برای خرید با شماره 0218363 داخلی 120 تماس بگیرید.
   همچین در صورتی که می خواهید خرید اینترنتی انجام دهید، می توانید به فروشگاه اینترنتی پرینت فید (سامانه فروش کارتریج و مواد مصرفی) مراجعه کنید.

   https://printfeed.org/

دکمه بازگشت به بالا