به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
تماس با فالنیک : 8363-021
شبکه

آشنایی با مفهوم Green IT و مزایای آن

Green IT چیست؟

طبق آمارهای جهانی کامپیوترها، مراکز داده و شبکه‌ها 10 درصد از برق جهان را مصرف می‌کنند. 30 درصد از این برق به تجهیزاتی مانند کامپیوتر، موبایل و سایر دستگاه‌ها، 30 درصد به مراکز داده و 40 درصد به شبکه می‌رود. این مصرف انرژی می‌تواند پیامدهای زیست محیطی جدی مانند افزایش آلودگی آب و هوا و انتشار گازهای گلخانه‌ای داشته باشد. Green IT رویکردی برای کاهش اثرات زیست محیطی فناوری اطلاعات است. در این مقاله به این سوال پاسخ می‌دهیم که Green IT چیست و سپس به مزایا و نحوه پیاده‌سازی این تکنولوژی می‌پردازیم. در صورت نیاز به مشاوره شبکه می‌توانید روی لینک کلیک کرده و از تجربه متخصصن فالنیک بهره‌مند شوید.

نصب و راه اندازی شبکه را به متخصصان بسپارید!
طبق آمارهای جهانی، نصب و راه‌ اندازی شبکه به صورت استاندارد، هزینه‌های آتی شرکت را 10 تا 50 درصد کاهش می‌دهد. متخصصان فالنیک آماده‌ی ارائه مشاوره و اجرای پروژه‌های نصب و راه‌اندازی شبکه‌ به صورت حرفه‌ای و استاندارد هستند. همین حالا تماس بگیرید.
خدمات نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتریمشاوره تلفنی

Green IT چیست؟

فناوری اطلاعات سبز (Green IT)  به استفاده بهینه از فناوری اطلاعات و ارتباطات با هدف کاهش تاثیرات منفی بر محیط زیست اشاره دارد. به بیان دقیق‌تر، هدف اصلی فناوری اطلاعات سبز، کاهش مصرف انرژی، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و کاهش آلودگی محیطی است. برای این منظور، Green IT به شرکت‌ها پیشنهاد می‌کند به دنبال راهکارهایی برای بهبود مصرف انرژی سیستم‌های فناوری اطلاعات باشند و از تجهیزاتی استفاده کنند که عملکرد هوشمندانه‌ای دارند. به طور مثال، از سوییچ‌هایی استفاده کنند که قابلیت خاموش کردن پورت‌ها در زمان بلااستفاده بودن را دارند. راهکارهای این چنینی نه تنها هزینه‌ها را کاهش می‌دهند، بلکه در بلندمدت باعث می‌شود تا هزینه‌های مرتبط با تجهیزات سرمایشی نیز کمتر شود.

نکته مهمی که باید در ارتباط با فناوری اطلاعات سبز به آن دقت کنید این است که مفهومی گسترده است که موضوعات و مباحث مختلفی را شامل می‌شود. اولین مورد مدیریت بهینه منابع است. استفاده از سرورهای مجازی، کنترل منابع انرژی و استفاده بهینه از تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به منظور کاهش مصرف انرژی یکی از اقدامات موثر در این زمینه است. مورد بعدی بازیافت و بازیابی است. استفاده از روش‌های بازیافت و بازیابی تجهیزات سخت‌افزاری برای کاهش تولید زباله‌های الکترونیکی از موضوعات مهمی است که فناوری اطلاعات سبز روی آن تاکید دارد.

مدیریت چرخه عمر محصولات یکی دیگر از موضوعات مهم در این زمینه است. تجهیزات فناوری اطلاعات عمر مفید مشخصی دارند، از این‌رو تکنسین‌های شبکه باید به شکل دوره‌ای این محصولات را بررسی کنند تا تجهیزاتی که باید تعمیر یا تعویض شوند را شناسایی کنند. شاید از این نکته اطلاع نداشته باشید، اما Green IT روی مدیریت صحیح داده‌ها تاکید دارد. استفاده از فنون مدیریت داده مانند فشرده‌سازی و حذف داده‌های غیرضروری به منظور کاهش مصرف فضای ذخیره‌سازی و انرژی نقش مهمی در دستیابی به مفهوم فناوری اطلاعات سبز دارد. در نهایت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر مانند نیروی خورشید و باد و افزایش استفاده از سیستم‌های تامین برق با کارایی بالا اجازه می‌دهد برق موردنیاز تجهیزات به روش‌ها پاک آماده شوند.

مزایای Green IT
صرفه‌جویی در مصرف انرژی یکی از مزایای بالقوه Green IT است.

مزایای Green IT چیست؟

استفاده از Green IT و اتخاذ رویکردهای مستمر در این زمینه مزایای مختلفی در اختیار ما قرار می‌دهد. برخی از این مزایا به شرح زیر است:

 • صرفه‌جویی در مصرف انرژی: یکی از مزایای اصلی Green IT، کاهش مصرف انرژی است. با بهینه‌سازی سخت‌افزارها و نرم‌افزارها، استفاده از سرورهای مجازی، مدیریت منابع انرژی و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، میزان مصرف انرژی در سیستم‌های فناوری اطلاعات به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. این موضوع علاوه بر کاهش هزینه‌های انرژی، منجر به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و محافظت از محیط زیست می‌شود. در مورد مجازی سازی بیشتر بدانید: مجازی سازی چیست و چه انواعی دارد؟
 • کاهش هزینه‌ها: با کاهش مصرف انرژی، هزینه‌های مربوط به انرژی نیز کاهش می‌یابد. علاوه بر این، استفاده از روش‌های بازیافت و بازیابی مواد باعث کاهش تولید ضایعات الکترونیکی می‌شود.
 • بهبود کارایی: Green IT به شرکت‌ها پیشنهاد می‌دهد بر مبنای یکسری خط‌مشی‌های مشخص از سیستم‌ها به شکل بهینه‌ای استفاده کنند تا عمر مفید آن‌ها بیشتر شده و به شکل مطلوب‌تری از آن‌ها استفاده کنند.
 • ارائه تصویری خوب از شرکت: شرکت‌هایی که از فناوری اطلاعات سبز به شکل جدی حمایت کرده و در برنامه‌های تجاری خود بر مبنای آن گام برمی‌دارند مورد توجه جامعه قرار دارند و دولت‌ها نیز تسهیلات خاصی در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند.
پیشنهاد مطالعه

راهکارهای مختلف Green IT برای کمک به محیط زیست

Green IT به روش‌های مختلفی به ما اجازه می‌دهد فعالیت‌های تجاری را به شکل مطلوب‌تری انجام دهیم و به حفظ محیط زیست نیز کمک کنیم. برخی از اصلی‌ترین راهکارهای Green IT به شرح زیر است:

 • مدیریت انرژی: بهینه‌سازی مصرف انرژی سیستم‌های IT از طریق انجام یکسری فعالیت‌های شناخته شده انجام می‌شود. از جمله این موارد باید به استفاده از سخت‌افزارهایی با کارایی بالا و گواهینامه‌های مصرف انرژی، استفاده از سرورهای مجازی برای کاهش تعداد سرورها و افزایش استفاده از ظرفیت سرورها، تنظیم تجهیزات IT به منظور ورود به حالت مصرف حداقلی انرژی در زمان های عدم استفاده فعال و راه‌اندازی سیستم‌های مدیریت انرژی برای کنترل و نظارت بر مصرف انرژی سیستم‌ها اشاره کرد.
 • مدیریت چرخه عمر محصولات: همان‌گونه که پیش‌تر به آن اشاره کردیم برخی از تجهیزات مثل هارد دیسک‌ها یا منابع تغذیه طول عمر مشخصی دارند. از این‌رو این وظیفه متخصصان است که قبل از آن‌که تجهیزات فوق بیش از آن‌که مفید باشند تبدیل به یک عنصر مخرب شوند نسبت به تعویض آن‌ها اقدام کنند.
 • استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر: استفاده از تجهیزات فناوری اطلاعات که دارای برچسب انرژی کم مصرف هستند، نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی دارند. با این‌حال، نباید از تاثیرات مثبت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر خورشیدی و بادی به منظور تامین برق تجهیزات و اتخاذ سیاست‌های انرژی تجدیدپذیر در سازمان‌ها غافل شد.
 • آموزش و پویایی فرهنگ سازمانی: آموزش کارکنان درباره مفاهیم Green IT و اهمیت آن، ترویج رفتارهای پایدار در سازمان و ایجاد فرهنگ سازمانی پایدار مورد ضروری بعدی است. این فرآیند شامل آموزش کارکنان در مورد مصرف درست انرژی است. به طور مثال، کارمندانی که قرار است برای مدت زمان مشخصی در کنار سیستم نباشند، بهتر است آن‌را خاموش کنند تا به این شکل مصرف انرژی کمتر شود.
 • مدیریت مرکز داده‌ها: بهینه‌سازی و بهبود کارایی مراکز داده با استفاده از سرورهای مجازی، استفاده از سیستم‌های تهویه و خنک‌کننده هوشمند، مدیریت دقیق دما و رطوبت، استفاده از منابع انرژی موثر و استفاده بهینه از فضای فیزیکی از دیگر راهکارهای مهم در این زمینه هستند.
 • همکاری با تامین‌کنندگان پایدار: انتخاب تامین‌کنندگانی که توجه خاصی به مسائل محیط زیست دارند و محصولات آن‌ها دارای برچسب Green IT است به شرکت‌ها کمک می‌کنند در جهت دستیابی به فناوری اطلاعات سبز گام بردارند. به طور معمول این تجهیزات گواهینامه‌های محیط زیستی، مواد بازیافت‌پذیر و خدمات بازیابی را دارند.

Green IT چگونه پیاده‌سازی می‌شود؟

پیاده‌سازی Green IT به تنهایی یک فرآیند جامع و پیچیده است که نیازمند همکاری و تلاش‌های گسترده در سازمان‌ها است. برای پیاده‌سازی Green IT، ابتدا باید یک بررسی جامع از زیرساخت‌ها، تجهیزات، سیستم‌ها و روند‌های موجود در سازمان انجام شود. سپس می‌توان با استفاده از روش‌ها و راهکارهای مناسب، بهبودهای مورد نیاز را اعمال کرده و برنامه‌ریزی برای اجرای آن‌ها انجام داد.

این فرآیند شامل تعیین اهداف و استراتژی‌های Green IT، آموزش کارکنان درباره مفاهیم و عملکردهای پایدار، انتخاب و استفاده از تکنولوژی‌های دارای گواهینامه‌های سبز، بهینه‌سازی مصرف انرژی و منابع در مراکز داده، ارتقای بهره‌وری و کارایی سیستم‌های IT، ارزیابی و نظارت مداوم بر فعالیت‌ها و اعمال تغییرات به منظور بهبود مستمر عملکرد پایدار است. علاوه بر این، همکاری با تامین‌کنندگان و قراردادن مفاهیم Green IT در قوانین و سیاست‌های سازمانی نیز می‌تواند در پیاده‌سازی موفق Green IT موثر باشد.

همکاری هوش مصنوعی با Green IT
الگوریتم‌های هوش مصنوعی با نظارت بر عملکرد تجهیزات، مصرف انرژی را کنترل می‌کنند.

همکاری هوش مصنوعی با Green IT

هوش مصنوعی نقش مهمی در ناوری اطلاعات سبز (Green IT) دارد. به طوری که الگوریتم‌های هوشمند قادر هستند با نظارت بر عملکرد تجهیزات به شکل خودکار مصرف انرژی از سوی تجهیزات سرمایشی و تجهیزات الکترونیکی اکتیو را کنترل کنند تا به این شکل شاهد کاهش اثرات زیست‌محیطی، فعالیت‌های تجاری باشیم. به طور کلی، نقش هوش مصنوعی در حوزه فناوری اطلاعات سبز به شرح زیر است:

 • مدیریت انرژی: هوش مصنوعی می‌تواند با تحلیل داده‌های مصرف انرژی سیستم‌های IT و تشخیص الگوهای مصرف، بهینه‌سازی مصرف انرژی را امکان‌پذیر کند. با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی، می‌توان تغییرات در فعالیت سیستم‌ها را پیش‌بینی کرده و در نتیجه مصرف انرژی را کاهش داد.
 • مدیریت منابع سخت‌افزاری: هوش مصنوعی می‌تواند در بهینه‌سازی استفاده از منابع سخت‌افزاری مانند سرورها، شبکه‌ها و دستگاه‌های IT کمک کند. با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی، می‌توان تخصیص منابع را به شکل بهینه و هوشمندانه‌ای بر اساس نیازمندی‌ها و بار کاری سیستم‌ها انجام داد.
 • مدیریت دوره عمر تجهیزات: با استفاده از هوش مصنوعی، می‌توان تجهیزات IT را به صورت هوشمندانه مدیریت کرده و دوره عمر آن‌ها را بیشتر کرد. با تحلیل داده‌های عملکرد تجهیزات و پیش‌بینی خطاها، می‌توان تعمیرات و نگهداری بهینه را برنامه‌ریزی کرده و از اتلاف منابع جلوگیری کرد.
 • سیستم‌های خودکار: هوش مصنوعی می‌تواند در پیاده‌سازی سیستم‌های خودکار برای مدیریت و کنترل محیط‌های IT موثر باشد. سیستم‌های خودکار با استفاده از هوش مصنوعی می‌توانند فعالیت‌های نظارت، تنظیم و پیشگیری را بر اساس شرایط محیطی و نیازمندی‌ها انجام دهند و بهبود بهره‌وری و کاهش مصرف انرژی را تسهیل کنند.
 • پیش‌بینی و تحلیل داده‌ها: هوش مصنوعی می‌تواند در پیش‌بینی و تحلیل داده‌ها در حوزه فناوری اطلاعات سبز مفید باشد. با استفاده از الگوریتم‌ها و تکنیک‌های هوش مصنوعی، می‌توان الگوهای مصرف انرژی، تجهیزاتی که مصرف انرژی بالایی دارند و ساعت‌هایی که بار کاری بیشتری بر تجهیزات وارد شده که باعث افزایش مصرف انرژی می‌شوند را شناسایی کرد و برنامه‌ریزی دقیق‌تر برای مدیریت این مسئله انجام داد.

در مورد سرور هوش مصنوعی بیشتر بدانید: سرور هوش مصنوعی چیست؟ چه کاربردها، مزایا و معایبی دارد؟

آنچه در مورد فناوری سبز یا Green IT آموختیم

اکنون می‌دانیم که فناوری اطلاعات سبز (Green IT) به استفاده بهینه و پایدار از فناوری اطلاعات برای کاهش مصرف انرژی، حفظ محیط زیست و کاهش اثرات زیست‌محیطی مرتبط با عملکرد سیستم‌های IT اشاره دارد. به طور کلی، این مفهوم تاکید خاصی بر کاهش مصرف انرژی دارد. استفاده از تکنیک‌ها و روش‌هایی برای کاهش مصرف انرژی در سیستم‌های IT، از جمله سرورها، شبکه‌ها و دستگاه‌ها از موضوعات مهمی هستند که فناوری فوق روی آن‌ها تاکید دارد. همچنین، این مفهوم به سازمان‌ها پیشنهاد می‌دهد به سراغ راه‌حل‌های مبتنی بر ابر بروند و همچنین فرآیند مدیریت مصرف انرژی را محدود به تجهیزات الکترونیکی نکرده و در سطح ساختمان‌ به آن دقت کنند. استفاده از تکنولوژی‌های مجازی‌سازی و ابر (Cloud Computing) می‌تواند به بهبود بهره‌وری انرژی، بهینه‌سازی منابع و کاهش تعداد سرورها منجر شود. به طور مثال، به جای آن‌که هر سازمانی از سرورهای مختلفی برای انجام کارهای خود استفاده کند از سرورهای مجازی میزبانی شده در فضای ابری استفاده می‌کند. این روش مزایای مختلفی به همراه دارد، کاهش هزینه تعمیر و نگه‌داری از تجهیزات، کاهش هزینه مصرف انرژی، دسترسی پایدار به اطلاعات و کاهش گازهای گلخانه‌ای. همچنین، از این نکته غافل نشوید که اتحادیه اروپا، قوانینی را وضع کرده که شرکت‌های اروپایی را ملزم خواهد کرد در مسیر کربن صفر گام بردارند و فناوری اطلاعات سبز را به عنوان یک مفهوم جدی مورد توجه قرار دهند.

نصب و راه اندازی شبکه را به متخصصان بسپارید!
طبق آمارهای جهانی، نصب و راه‌ اندازی شبکه به صورت استاندارد، هزینه‌های آتی شرکت را 10 تا 50 درصد کاهش می‌دهد. متخصصان فالنیک آماده‌ی ارائه مشاوره و اجرای پروژه‌های نصب و راه‌اندازی شبکه‌ به صورت حرفه‌ای و استاندارد هستند. همین حالا تماس بگیرید.
خدمات نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتریمشاوره تلفنی

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا