به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - تماس با فالنیک : 8363-021

کانکشن سرور در Horizon View چیست و چگونه کار می کند؟

کانکشن سرور در راه اندازی VDI در بستر VMware
بررسی کانکشن سرور در پیاده سازی دسکتاپ مجازی با استفاده از برنامه Horizon View

برای راه‌اندازی VDI در بستر VMware نیاز به مولفه‌های مختلفی داریم. Connection Server، سرور اصلی زیرساخت VDI است. اولین و مهم‌ترین مولفه برای راه اندازی VDI کانشکن سرور است که به عنوان سروری داخلی راه‌اندازی شده و وظیفه مدیریت و آماده‌سازی دسکتاپ ها را برعهده دارد. در این مقاله به بررسی راه اندازی کانکشن سرور view در VDI به عنوان یکی از اجزا مورد نیاز در راه اندازی VMware Horizon View می‌پردازیم. این سرور که نقش مهم و اساسی در بستر VDI بازی می‌کند بعنوان اولین المان در زیر ساخت VDI نصب می‌شود. دیگر اجزای مورد نیاز در راه اندازی VMware Horizon View را در مقاله “مجازی سازی دسکتاپ یا VDI چیست؟” و “مجازی سازی دسکتاپ با VMware Horizon View” بخوانید.

همان طور که در مطلب مجازی سازی دسکتاپ مطالعه کردید جهت راه‌اندازی VMware Horizon View نیاز به مولفه‌های مختلفی داریم که از مهمترین آنها کانکشن سرور view است. جهت آشنایی با این مولفه همراه ما باشید.

VMware Horizon Connection Server چیست؟

کانکشن سرور مولفه اصلی زیرساخت View است و نقش مهمی در اتصال کاربران به دسکتاپ‌های مجازی بازی می‌کند. البته این اتصال می‌تواند به ماشین مجازی، پی سی فیزیکی و RDS مایکروسافت صورت گیرد. اولین رولی که در زیرساخت VDI بر پایه VMware نصب می‌شود کانشکن سرور است. سرویسی نرم افزاری که عملکرد آن برای کلاینت ها شبیه به بروکر broker است. کانکشن بروکر برنامه‌ای نرم افزاری است که به کاربران اجازه می‌دهد بعد از احراز هویت به دسکتاپ خود متصل شده و در صورت قطعی دوباره آنها را به همان سیستم هدایت می‌کند.

در نقش Connection Server، کاربرانی که درخواست اتصال می‌دهند ابتدا هویت سنجی شده و سپس بر اساس دسترسی‌های تعریف شده، دسکتاپ یا برنامه مورد نیاز را تحویل می‌گیرند. کانکشن سرور باید روی سروری نصب شود که سرویس‌هایی مثل IIS و Terminal service و AD و … روی آن وجود نداشته باشد به عبارت دیگر این سرور را مجزا در نظر بگیرید. همچنین سرور کانکشن View باید عضو دامینی باشد که کلاینت ها در آن قرار دارند.

کنسول ادمین Horizon View روی کانکشن سرور

کنسول ادمین Horizon View روی کانکشن سرور است. وب اپلیکیشنی که برای مدیریت وضعیت Horizon مورد استفاده قرار گرفته و امکانات زیر را در اختیار ادمین می‌گذارد:

  • ایجاد دسکتاپ های مجازی یا Poolها (دسکتاپ Pool: مجموعه‌ای از دسکتاپ‌های مجازی که شبیه به یکدیگر هستند. مثلا Pool مربوط به واحد منابع انسانی که سیستم عامل و برنامه های مخصوص به آن واحد را دارد.)
  • تنظیمات دسکتاپ های مجازی
  • کنترل دسترسی‌ها به دسکتاپ ها
  • ایجاد و مدیریت Horizon Cloud Pod
  • برقراری ارتباطی امن بین کاربران و دسکتاپ ها و برنامه‌ها
  • بررسی و مانیتور رخدادها در محیط Horizon
پیشنهاد مطالعه

کانکشن سرور در VMware Horizon چطور کار می‌کند؟

تمام کاربران می‌توانند از طریق اجرای برنامه VMware Horizon Client و یا از طریق وب به دسکتاپ VDI خود متصل شوند. این پروسه چطور انجام می‌شود؟

مرحله ۱ و ۲: کاربر وقتی برنامه را اجرا می‌کند آدرس کانکشن سرور را وارد و درخواست ورود به سیستم را ارسال می‌کند که این درخواست شامل نام کاربری و پسورد اکتیو دایرکتوری است.

مرحله ۳: کاربر از طریق کانکشن سرور با اکتیو دایرکتوری اعتبارسنجی شده و در صورت تایید، روند ورود به سیستم ادامه پیدا می‌کند.

مرحله ۴: پس از اعتبارسنجی، کانکشن سرور، vCenter را فراخوانی کرده تا دسکتاپ مجازی ساخته شود

مرحله ۵: و براساس دسترسی‌هایی که به او داده شده دسکتاپ ها و برنامه‌ها نمایش داده شود.

کانکشن سرور در VMware Horizon چطور کار می‌کند؟
نحوه عملکرد Connection server در VMware Horizon

کانکشن سرور روی چه سیستم‌ عامل هایی نصب می‌شود؟

برای نصب و راه‌اندازی کانکشن سرور بهتر است بنا به توصیه‌های VMware کانکشن سرور را روی یکی از سیستم عامل های سروری زیر نصب کنید:

کانکشن سرور روی چه سیستم‌ عامل هایی نصب می‌شود؟
کانکشن سرور را روی چه سیستم‌ عامل هایی می توان نصب کرد؟

نیازمندی‌های سخت افزاری کانکشن سرور

جدول زیر که از سایت VMware تهیه شده است شامل حداقل‌‌ها و مقادیر توصیه شده نیازهای سخت افزاری بری راه اندازی کانکشن سرور است. مسلما برای استفاده بهینه از این سرور بهتر است نیازهای سخت افزاری خود را بر اساس قسمت توصیه شده (Recommended) تهیه کنید.

نیازمندی‌های سخت افزاری کانکشن سرور
حداقل سخت افزار مورد نیاز برای کانکشن سرور

نتیجه‌گیری

کانکشن سرور یکی از اجزا اصلی در راه اندازی VDI است. در این مقاله در مورد کانکشن View و وظایفی که برعهده این سرور است صحبت کردیم همچنین نیازمندی‌های سخت افزاری این سرور را شرح دادیم و چگونگی کارکرد آن را توضیح دادیم. در مقاله‌های آتی در مورد بقیه اجزای VMware Horizon View صحبت خواهیم کرد.

 

واحد خدمات سرور و شبکه فالنیک
از تعمیر سرور، تا مشاوره و اجرای شبکه خود را به کارشناسان فالنیک بسپارید. شما می‌توانید برای مشاوره و دریافت خدمات و همچنین کسب اطلاعات بیشتر، به این لینک مراجعه کنید:
مشاوره و خدمات

نویسنده :

استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
>
عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.

.swin-sc-title.style-2 .title span:after