به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

تفاوت دارک وب و دیپ وب در چیست؟

تفاوت دارک وب و دیپ وب

برخی دولت‌ها واحدی برای مهار جرایم سایبری پیچیده نظیر دارک وب (Dark web) راه‌اندازی کرده‌اند. اما دارک وب چیست؟ دیپ وب چیست؟ در این مقاله با دارک وب و دیپ وب آشنا می‌شویم و به بررسی لایه های پنهان آن می‌پردازیم. با اینفوگرافیکی به زبان فارسی در این باره همراهتان هستیم.

هدف از این مقاله تنها برای آشنایی شما با دارک وب و دیپ وب است و به هیچ عنوان شما را تشویق به استفاده از آن نمی‌کند بلکه پرهیز از دسترسی به آن اکیدا توصیه می‌شود.

دارک وب چیست؟

دارک وب به مجموعه وب‌سایت‌هایی گفته می‌شود که برای همه قابل دیدن است اما IP آدرس‌های سرورهایی که آن‌ها را اجرا می‌کنند، پنهان است بنابراین هر کاربر وبی می‌تواند این وب‌سایت‌ها را ببیند. اما فهمیدن این که چه کس یا کسانی پشت این سایت‌ها فعالیت می‌کنند، کار بسیار دشواری است و به کمک موتورهای جستجو نخواهید توانست این سایت‌ها را سرچ و پیدا کنید. اغلب سایت‌های موجود در دارک وب با استفاده از ابزار رمزگذاری Tor هویت خود را پنهان می‌کنند. پس در واقع Tor برای مخفی کردن هویت و جعل آدرس سایت استفاده می‌شود پس هویت وب‌سایتی که از طریق Tor اجرا می‌شود، پنهان می‌ماند. Tor پنهان ماندن وب سایت را چندین برابر می‌کند اما تمام دارک وب ها از Tor استفاده نمی‌کنند. برای مشاهده دارک وبی که از رمزگذاری Tor استفاده کرده باید از Tor استفاده کرد. درست مانند IP کاربر نهایی که از میان چندین لایه رمزگذاری شده جهش داده می‌شود تا در قالب آدرس IP دیگری در شبکه Tor ظاهر شود، وضعیت وب‌سایت هم به همین گونه است.

برخی از دارک وب ها leg Silk Road Reloaded از سرویس‌هایی مشابه Tor مانند I2P استفاده می‌کنند اما اصل موضوع همان است. بازدیدکننده باید از همان ابزار رمزگذاری استفاده کند و بداند کجا باید سایت را پیدا کند یعنی نشانی وب (URL) را یافته و آن را در مرورگر خود پیدا کند. از نمونه‌های نه چندان معروف از سایت‌های دارک وب می توان به Silk Road و مشتقات آن اشاره نمود. Silk Road وب سایتی برای خرید و فروش مواد مخدر است.

دارک وب کاربردهای قانونی نیز دارد، برای مثال افرادی که در جوامع توتالیته کار می‌کنند می توانند از آن برای برقراری ارتباط با جهان خارج استفاده کنند. مثلا با شنیدن افشاگری‌ها در مورد جاسوسی برخی دولت‌ها در استفاده از وب، ممکن است تمایل به انتقال ارتباطات خود به دارک وب پیدا کنید.

تفاوت دارک وب و دیپ وب

دیپ وب چیست؟

دیپ وب یا وب غیرقابل مشاهده یا وب پنهان، بخشی از WWW است که محتوای آن توسط موتورهای جستجوی استاندارد قابل ایندکس نیست. دیپ وب می‌تواند شامل استفاده‌های معمول مانند Mail Web، Online Banking باشد.

دیپ وب منبع اطلاعاتی تقریبا بی پایانی است. بر اساس بعضی منابع، وب ایندکس شده یا وب نرمال فقط حدود ۳ تا ۲۵ درصد کل وب است و بعضی دیگر معتقدند که محتوای این وب پنهان ۵۰۰ برابر وب غیر پنهان است. هر چند مطالعات انجام شده در این باره با یکدیگر متفاوتند اما بر اساس همه ان‌ها دیپ وب از نظر داده‌ها بسیار غنی ‌تر از وب معمولی یا وبی است که ما می‌شناسیم. می توان گفت که کل وب یک کوه یخی است که دیپ وپ یک قسمت از آن است که در زیر آب‌ها پنهان و قسمت دیگر که در سطح آب نمایان است همان وبی است که ایندکس شده است.

اما لازم به توضیح است که دیپ وب مقدار محتوای بسیاری نیز دارد که به هیچ وجه جالب توجه نیست و یک دلیل ایندکس نشدن این محتواها نیز همین امر است. اما محتوایی که عمدا روی دیپ وب قرار داده شده می‌تواند فوق‌العاده جالب توجه باشد و مثلا محتوای کامل ویکیلیکس روی دیپ وب است. فروم‌های انفورماتیک بسیار پیشرفته و همین طور سایت‌های مشتاقان دستکاری‌ها و ساخت‌وساز از هر نوع نظیر امواج رادیویی و اسناد بسیار حساس بعضی دولت‌ها روی دیپ وب هستند. اما لازم است توضیح داده شود که با این همه باید محتاط بود و هر محتوایی را که روی دیپ وب یافت می‌شود نباید دانلود کرد و بسیاری از آن‌ها دروغین بوده و می‌توانند خطرناک باشند.

مقایسه دارک وب و دیپ وب

دارک وب و دیپ وب را می‌توان به جای یکدیگر به کار برد اما معنی آن‌ها کاملا با هم یکی نیست و اختلاف جزئی با هم دارند. دیپ وب (Deep Web) به تمام صفحات وبی گفته می‌شود که موتورهای جستجو قادر به یافتن آنها نیستند. بنابراین دارک وب زیر مجموعه دیپ وب است اما دیپ وب شامل تمام پایگاه‌های اطلاعاتی کاربر، صفحات وب‌میل، گردهمایی‌های وب که مستلزم ثبت نام هستند و صفحات پشت Paywall ها نیز می‌شود. تعداد زیادی از صفحات این چنینی برای کارهای پیش پا افتاده روزمره وجود دارند.

مثلاً اگر در شرکت PC Advisor یک ورژن مرحله بندی شده از وب‌سایت خود داشته باشیم که در برابر شاخص‌گذاری توسط موتورهای جستجو بلوکه شده است، می‌توانیم همه رویدادها را بررسی کنیم در نتیجه برای هر صفحه این وب سایت که قابلیت دسترسی عمومی وجود داشته باشد، صفحه دیگری هم در دیپ وب وجود دارد. سیستم مدیریت محتوا که مقالات در آن تایپ می شوند در دیپ وب است.

آیا از حساب بانکی آنلاین استفاده می کنید؟ بیت‌هایی که از طریق رمز عبور محافظت می‌شوند، در دیپ وب هستند. چشمان خود را ببندید و تصور کنید یک ایمیل چه تعداد صفحه می‌تواند بسازد! حالا اندازه دیپ وب را درک خواهید کرد. این مقیاس نشان می‌دهد که چرا روزنامه‌نگاران و خروجی‌های اصلی اخبار که معمولاً داستان‌های ترسناک (حدود ۹۰ درصد اینترنت) را مرتب تکرار می‌کنند، شامل دارک وب هستند. آنها معمولاً دارک وب خطرناک را با دیپ وب بسیار بزرگ‌تر و عموماً بی‌خطرتر اشتباه می‌گیرند: تلفیقی از عمل پنهان کردن عمدی صفحات همراه با دور نگه داشتن صفحات از تیررس موتورهای جستجو بنا به دلایل امنیتی یا تجربه کاربری.

دارک اینترنت چیست؟

دارک اینترنت عبارتی است که گاهی به اشتباه برای توصیف نمونه‌های دیگر شبکه‌ها، پایگاه‌های اطلاعاتی یا حتی وب‌‌سایت‌هایی که از طریق اینترنت قابل دسترس نیستند، به کار می‌رود و یا بنا به دلایل تکنیکی، شامل اطلاعات مطلوبی هستند که عده کمی طالب آنند و یا در مواردی که داده‌ها خصوصی هستند.
قانون کلی این است که عبارت‌های دارک وب یا دیپ وب استفاده می‌شوند تا به جهان خطرناک و مرموز آنلاین اشاره کنند، دارک اینترنت، مکانی خسته‌کننده و کسل‌آور است که دانشمندان داده‌های خام خود را برای تحقیق در آنجا ذخیره می‌کنند. دیپ وب اصطلاحی همه‌گیر برای تمام صفحات وبی است که برای جستجو، شاخص‌گذاری نشده‌اند.

تفاوت دارک وب و دیپ وب

چگونه به دارک وب دسترسی پیدا کنیم؟

از نظر فنی، دسترسی به دارک وب، فرآیند دشواری نیست. باید Tor را نصب کرده و از آن استفاده کنید. برای این کار به وب سایت torproject.org بروید و Tor Browser Bundle را دانلود کنید که شامل تمام ابزارهای لازم است. فایل دانلود شده را اجرا کرده، محل استخراج را انتخاب و سپس فولدر را باز کنید و گزینه Start Tor Browser را کلیک کنید. Vidalia Control Panel به طور خودکار تنظیم تصادفی شبکه را مدیریت خواهد کرد و وقتی Tor آماده شد، مرورگر باز می‌شود. دوباره آن را ببندید تا از شبکه قطع شود.

بسته به اینکه چه کاری می‌خواهید در دارک وب انجام دهید، برخی کاربران پوشاندن وب‌کم لپ تاپ را پیشنهاد می‌کنند تا از چشمان کنجکاو دور بمانید. بدترین بخش شبکه Tor این است که کجا را باید به دنبال محتوا گشت! چیزی که خود کاربر باید به دنبال آن باشد و نمی‌توان اطلاعات خاصی درباره آن بیان کرد. به این هشدار توجه کنید، وقتی وارد دارک وب می‌شوید، می‌توانید به تمام سایت‌هایی که درمورد آن‌ها هشدار می‌شود دسترسی داشته باشید. این یعنی اینکه شما فقط به اندازه یک کلیک از سایت‌های فروشنده مواد مخدر و اسلحه و یا بدتر از اینها فاصله دارید. پس هشدار را جدی بگیرید.

هدف از این مقاله تنها برای آشنایی شما با دارک وب و دیپ وب است و به هیچ عنوان شما را تشویق به استفاده از آن نمی‌کند بلکه پرهیز از دسترسی به آن اکیدا توصیه می شود.

جمع‌بندی در قالب اینفوگرافیک

درباره دیپ وب

 

مشاوره و خرید سرور در فالنیک
فالنیک با دارا بودن سبد کاملی از سرورهای اچ پی و تنها دارنده گارانتی رسمی و معتبر سرور اچ پی در ایران، آماده خدمت‌رسانی جهت مشاوره، فروش و پشتیبانی به مشتریان است. شما می‌توانید قبل از خرید، از کارشناسان فالنیک، مشاوره بگیرید.
مشاوره و خرید سرور

 


نویسنده :

  • Avatar سامانی گفت:

    ممنون میشم راجع به red room ها هم یه توضیحی بدید

  • استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
    >
    .swin-sc-title.style-2 .title span:after