به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - تماس با فالنیک : 8363-021

ذخیره سازی مبتنی بر نوار یا Tape

وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)

ذخیره سازی مبتنی بر نوار یا Tape

یکی از تکنولوژی‌های پرکاربرد ذخیره‌سازی اطلاعات، تکنولوژی Tape است که به سبب ویژگی‌های خاصی که دارد در زمینه بکاپ و آرشیو داده، کاربرد بسیاری دارد. این تکنولوژی از قدیمی‎ترین تکنولوژی‌های ذخیره سازی و استوریج است اما این قدمت به معنای منسوخ شدن آن نیست و امروزه هم‌چنان بسیاری از سازمان‌ها برای تهیه نسخ پشتیبان و بکاپ از اطلاعات شبکه خود و آرشیو آن‌ها از این تکنولوژی استفاده می‌کنند.
حال اینکه چرا شرکت‌ها و سازمان‌ها و حتی درکسب‌وکارهای کوچک نظیر عکاس‌ها و یا گرافیست‌ها تکنولوژی Tape را ترجیح می‌دهند، را در ادامه می‌بینیم.

مزایا و ویژگی‌های مهم Tapeها

از جمله مزایا و ویژگی‌های اصلی و مهم Tape ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فضای ذخیره سازی بیشتری را نسبت به سایر ذخیره سازها ارایه می‌دهند.
  • در مقابل حجم زیاد ذخیره سازی، کم هزینه هستند.
  • طول عمرشان نسبت به سایر دستگاه‌های ذخیره سازی اطلاعات، بالاست.
  • در مصرف برق صرفه جویی می‌کنند.

چنانچه بخواهیم برای تهیه بکاپ به طور مثال از تکنولوژی‌هایی مانند هاردهای SSA یا SATA یا SSD استفاده کنیم، هزینه‌ای که بابت هر ترابایت می‌پردازید چیزی حدود 6 الی 10 برابر نسبت به حالتی خواهد بود که تکنولوژی Tape را بکار می‌برید.

ذخیره سازی مبتنی بر نوار یا Tape

Tape ها از جهات مختلفی دسته‌بندی می‌شوند اما نمونه دسته‌بندی کلی از این سری دستگاه‌ها به شرح زیر است:

1- Tape Library
2- Tape Auto Loader
3- Tape Drive
4- Tape Cartridge

در این مقاله درباره هر دسته، مطالبی خواهید خواند.

Tape Cartridge

Tape Cartridge از یک نوار مغناطیسی شده‌ی بلند و باریک تشکیل شده که در اثر جریان مغناطیسی که در Tape Drive ایجاد می‌شود اطلاعات از/ بر روی آن خوانده یا نوشته می‌شود. در واقع Tape Cartridgeها همان نوارهای کاست یا ویدئو با ظرفیت بسیار بالاتر هستند. برخی مدل‌های آن Rewritable است و برخی نیز چنین قابلیتی ندارند.

Tape کارتریج‌ها نسل‌های مختلفی دارند و آخرین نسل آن‌ها LTO 8 است. هر چند که در چشم اندازی که برای Tape در نظر گرفته شده، تولید نوارها تا نسل 12 برنامه ریزی شده است.

Tape ها از نسل سوم به بعد، از تکنولوژی WORM برخوردار شدند. WORM معادل Write Once/Read Many است یعنی یکبار عمل نوشتن انجام می‌شود و در دفعات بعدی فقط عمل خواندن انجام می‌شود. این تکنولوژی همان چیزی است که درCD-R  اتفاق می‌افتد که اطلاعات نوشته شده قابل تغییر یا Rewritable نیست.

ذخیره سازی مبتنی بر نوار یا Tape

در جدول زیر می توانید مقایسه‌ای اجمالی بین نسل های مختلف LTO داشته باشید.

ذخیره سازی مبتنی بر نوار یا Tape

ویدئو: آشنایی با تکنولوژی جدید LTO 7 در آرشیو و بکاپ داده

معرفی RDXهای اچ پی

منظور از RDX همان Removable Disk Backup است که برای تهیه نسخه پشتیبان در سازمان‌های کوچک و یا شعبات طراحی شده است. این دستگاه را می‌توان با نرم افزار HPE Data Protector مدیریت کرد و در حجم‌های مختلف از 500 گیگابایت تا 3 ترابایت ارایه شده و سرعت انتقال اطلاعات نیز 360 گیگابیت بر ساعت است. شکل این دستگاه را در زیر می بینید.

 

آشنایی با دیسک بکاپ گیری HPE RDX

 

ذخیره سازی مبتنی بر نوار یا Tape

Tape Drive

ذخیره سازی مبتنی بر نوار یا Tape

Tape Drive تقریباً چیزی شبیه به دستگاه‌های ویدئو قدیمی است که امروز در ابعاد کمی بزرگ‌تر از یک DVD-CD/ROM-RW عرضه می‌شود.
این دستگاه را بر اساس نوع کانکتور آن، می‌توان مستقیم به سرور متصل کرد. در مواردی که حجم آرشیوی مورد نظر کم باشد، کارآمد است زیرا این دستگاه در آن واحد فقط یک Tape Cartridge را در خود جای داده و در هر لحظه می‌تواند یا اطلاعاتی را از Tape بخواند یا بنویسد و انجام هر دوی این موارد به صورت همزمان امکان‌پذیر نیست.

 

بررسی تخصصی LTO-8 Tape Drive

 

Tape Auto Loader

ذخیره سازی مبتنی بر نوار یا Tape

دستگاه Tape Auto Loader از یک Tape Drive و یک روبات برای جابجایی خودکار Tape Cartridgeها تشکیل شده است. فرض کنید شما در هر روز یک ترابایت بکاپ تهیه می‌کنید، در این صورت اگر از یک کارتریج LTO 6 به صورت فشرده استفاده کنید به طور میانگین هر شش روز می‌بایست نسبت به تعویض آن اقدام کنید و این یعنی اگر از یک Tape Drive استفاده کنید، هر هفته باید به صورت دستی، Tape آن را جابجا کنید. اما دستگاه Tape Auto Loader این کار را به صورت خودکار انجام می‌دهد.
به طور مثال در یک دستگاه HPE Autoloader 1/8 هشت کارتریج قرار می‌گیرد که با پر شدن هر Tape، دستگاه به صورت خودکار Tape دیگری را جایگزین می‌کند.
این دستگاه به دلیل داشتن یک Tape Drive در هر لحظه تنها می‌تواند یکی از دو عمل خواندن و نوشتن را انجام دهد.

Tape Library

ذخیره سازی مبتنی بر نوار یا Tape

همانطور که از نام این دستگاه بر می‌آید، Tape Library با نام‌های Tape Silo ،Tape Robot و Tape Jukebox نیز شناخته شده است. یک دستگاه ذخیره سازی مبتنی بر تکنولوژی Tape است که در آن چندین درایو و نوار مغناطیسی و بارکد خوان قرار می‌گیرد.

نحوه عملکرد دستگاه به این ترتیب است که بعد از قرارگیری نوارهای سازگار در آن (که در مشخصات فنی دستگاه ذکر می‌شود)، روبات‌های موجود در هر درایو بر اساس بارکد موجود روی هر نوار که ترتیب آن‌ها را مشخص می‌کند، نوارها را آماده ذخیره و خواندن اطلاعات کرده و جا به جا می‌کند.

به دلیل وجود الگوریتم خواندن ترتیبی که در نوارهای مغناطیسی و حجم زیاد اطلاعاتی که روی آن ها قرار می‌گیرد، فراخوانی یک بخش از اطلاعات می‌تواند بین چند ثانیه تا چند دقیقه زمان ببرد.

بر روی یک Tape Library به علت وجود بیش از یک Tape Drive، می‌توانید همزمان عملیات خواندن و نوشتن را بر روی Tapeهای مجزا انجام دهید.
در بین محصولات اچ پی این دستگاه‌ها با عنوان StoreEver معرفی شده‌اند که برخی از مدل‌های معروف آن ESL G3 ،MSL 4048 ،MSL 2024 و MSL 6480  است و برای مدیریت آن‌ها از نرم افزار HPE Data Protector استفاده می‌شود.

نکته: از نحوه نامگذاری این دستگاه‌ها تا حدودی می‌توان به مشخصات فنی آن پی برد.

ذخیره سازی مبتنی بر نوار یا Tape

معرفی دستگاه ESL

این دستگاه از  Libraryهای بکاپ گیری اطلاعات است و برای شبکه‌های انترپرایز طراحی شده که می‌توان 12006 عدد Tape را درون آن قرار داد. ظرفیت این دستگاه تا 192 درایو است و حجم ذخیره سازی اطلاعات بر روی آن می‌تواند 180 پتابایت باشد.

حداقل تعداد  Tapeهایی که درون این دستگاه باید قرار داد 100 عدد است. بر روی این دستگاه 2 روبات قرار دارد و با وجود منابع تغذیه افزونه، دستگاه همیشه در دسترس است. جدیدترین مدل این دستگاه از LTO 8 نیز پشتیبانی می‌کند. برای مدیریت این دستگاه از نرم افزار Command View TL استفاده می‌شود. شکل این دستگاه در زیر نشان داده شده است.

ذخیره سازی مبتنی بر نوار یا Tape


نویسنده :

ذخیره سازی مبتنی بر نوار یا Tape
10 رای، میانگین 3.9 از 5

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 نظرات
0 تعداد پاسخها
0 دنبال کنندگان
 
پربازدیدترین کامنت
پرامتیاز ترین کامنت
1 نویسندگان نظرات
m.k نظرات اخیر
  اشتراک  
اطلاع رسانی
m.k
مهمان
m.k

بسیار عالی بود . ممنون از خانم فقیهی

پادکست 10
تعمیر پرینتر تخصصی
ایبوک فالنیک
تک تاک
پادکست
نویسنده مهمان فالنیک
پربازدید ترین مطالب
  • ماه
  • فصل
  • کل
پر بحث ترین ها
استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.