به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

ذخیره سازی مبتنی بر نوار یا Tape؛ پادکست؛ ویدئو

دلایل استفاده از Tape

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در فروردین ۹۵ نوشته شده بود و در آذر ۹۸ دوباره بررسی و به‌روز شده است.

ذخیره سازی مبتنی بر نوار یا Tape یکی از راهکارهای رایج و محبوب در ذخیره سازی اطلاعات و دیتا است. در این محتوا قصد داریم به بررسی دقیق و تخصصی این تکنولوژی بپردازیم و با پادکست و ویدئوی مرتبط با این موضوع با شما همراه هستیم. موضوع پادکست “ذخیره سازی Tape و Tape Cartridge ها و انواع LTO” است و موضوع ویدئو که در قالب گفتگوی تک تاک ارایه شده، “راهکارهای ذخیره سازی مبتنی بر Tape” است.

سازمان‌های امروزی حتما از شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت استفاده می‌کنند پس طبیعیست که در معرض خطراتی مثل ویروس‌ها، بدافزارها و باج افزارها و … قرار گیرند. اگر فایل‌های اتوماسیون اداری سازمان دچار مشکل شوند، تمام داده‌ها و سوابق پیشین از بین می‌رود. و یا اگر فایل‌هایی که به صورت اشتراکی و پابلیک در سرورها قرار می‌گیرند، با مشکلی مواجه شوند، نتیجه کار پرسنل سازمان از بین خواهد رفت. ایمیل‌ها، اطلاعات شخصی و تمامی مستندات یک شرکت می‌توانند آینده یک کسب‌وکار را رقم بزنند پس عقلانی‌ترین راه، تامین امنیت داده‌ها و اطلاعات است. استوریج Tape نقش مهمی در دیتاسنترهای مدرن امروزی که با چالش رشد روزافزون داده سروکار دارند و در عین حال با کمبود بودجه مواجهند، بازی می‌کند.

podcast

پادکست با موضوع ذخیره سازی Tape و Tape Cartridge ها و انواع LTO

در پرونده این پادکست به موارد زیر پرداخته می‌شود:

 • لزوم استفاده از ابزار ذخیره سازی برای بکاپ و آرشیو اطلاعات
 • تفاوت بکاپ و آرشیو
 • مزایای ابزار Tape و علل محبوبیت آن
 • تاریخچه تولید LTO Tape ها
 • چگونگی تاسیس کنسرسیوم LTO و وظیفه آن
 • نسل‌های LTO Tape و مقایسه آنها
 • وجوه تمایز LTO-8 با نسل‌های قبلی
 • تکنولوژی‌های به کار رفته در LTO Tape
 • نقشه راه LTO Tape

در این پادکست به همراه بخش تخصصی، اخبار تکنولوژی و مناسبت‌های ماه را هم می‌توانید پیگیری کنید؛ این نسخه پادکست ۳۲ مگابایت حجم و  ۲۵ دقیقه زمان دارد. زمان‌بندی این پادکست در جدول زیر آمده است:

 

محدوده زمانی موضوع بحث پادکست
دقیقه ۱۰ تا ۱۵ تفاوت بکاپ و آرشیو
دقیقه ۱۵ تا ۲۰ نسل‌های LTO Tape و مقایسه آنها
دقیقه ۱۵ تا ۲۰ تکنولوژی‌های به کار رفته در LTO Tape

 

 

محتوای مکمل مبحث “ذخیره سازی مبتنی بر نوار یا Tape”، محتوای “تفاوت بکاپ و آرشیو داده چیست؟” و “بررسی Tape Cartridge ها و انواع LTO” است که در این پادکست به آن هم پرداخته شده است.

 

دانلود

End Podcast

در سطح کاربر خانگی و شخصی، کافیست اطلاعات خود را روی هارد یا فلش ذخیره کنید اما در سطح سازمانی و شرکتی این کار ممکن نیست. مناسب‌ترین راه، تهیه Backup به صورت متمرکز و همیشگی است که بتوان بر بخشی از مشکلات امنیت اطلاعات غلبه کرد. برای سازمان‌های کوچکتر استفاده از سرورهایی با ظرفیت ذخیره‌سازی بالا مناسب است اما استفاده از دستگاه‌های مخصوص این کار که ظرفیت‌ها، امکانات و هزینه‌های قابل قبول‌تری را ارائه می‌دهند، بهتر است. با رشد تصاعدی داده‌ها و اطلاعات، آیا این کار، ممکن است؟

یکی از تکنولوژی‌های پرکاربرد در زمینه ذخیره‌سازی اطلاعات در سطح شبکه، تکنولوژی Tape یا نوار است. نمی‌شود به قدمت این تکنولوژی در ذخیره‌سازی اطلاعات، شک کرد اما این قدمت به معنای منسوخ شدن آن نیست بلکه بسیاری از سازمان‌ها برای تهیه نسخ پشتیبان و بکاپ‌گیری از اطلاعات شبکه خود و آرشیو آن‌ها از این تکنولوژی استفاده می‌کنند.

طبق گزارشی که اچ پی، IBM و Quantum داده است، تا سال ۲۰۱۷ ظرفیت فشرده نوارهایی که به فروش رفته برابر با ۱۰۸ هزار پتابایت بوده که در مقایسه با سال ۲۰۱۶ که حدود ۲۵ میلیارد DVD که حاوی داده‌های ارزشمند است، ۱۲٫۹ درصد افزایش داشته است.

مشاوره و خرید استوریج های اچ پی در فالنیک
فالنیک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین و مشاورین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند و بهترین و مناسب‌ترین استوریج را به شما پیشنهاد می‌دهد.
مشاوره و خرید استوریج

چرا از Tape استفاده کنیم؟

استوریج Tape نقش مهمی در دیتاسنترهای مدرن امروزی که با چالش رشد روزافزون داده سروکار دارند و در عین حال با کمبود بودجه مواجهند، بازی می‌کند. این نقش، فرای تامین بکاپگیری و Disaster Recovery برای اپلیکیشن‌هاست و آرشیو داده، Data Preservation (شامل نگهداری از داده به صورتی که هم امنیت و هم یکپارچگی حفظ شود)، Scale-out NAS، بیگ دیتا، کلود استوریج و غیره را شامل می‌شود.

وقتی سازمانی از برخی داده‌ها استفاده کمتری می‌کنند، آنها را به Tape انتقال می‌دهند مثلا داده‌های آرشیو شده معمولا ممکن است حالا حالاها مورد استفاده قرار نگیرند پس نوار می‌تواند جای خوبی برای آنها باشد.

نوع دیگری از نوار مغناطیسی برای استفاده در ذخیره سازی و آرشیو داده، Digital Linear Tape یا DLT است. این تکنولوژی در سال‌های ۱۹۸۰ توسعه یافت و نوارهای DLT همچنان تولید می‌شوند. Quantum در سال ۱۹۹۴ این تکنولوژی را خرید.

اگر اتاق سرور یا دیتاسنتر اصلی شرکت دچار ایراد و خرابی یا حمله بدافزار شود، می‌توان داده‌ها را از بکاپ موجود روی Tape، ری‌استور کرد.

مزایای Tape

هرچند که امروزه محبوبیت نوار یا Tape به عنوان رسانه ذخیره سازی برای بکاپگیری روزانه با وجود دیسک و کلود کم شده اما همچنان برای آرشیو و بکاپگیری طولانی مدت، محبوب و رایج است که دلیل آن هم فقط ظرفیت، هزینه و قابلیت اطمینانی است که دارد. حجم داده‌ها مدام در حال افزایش است و Tape گزینه مناسبی برای ذخیره حجم‌های زیاد اطلاعات است. شرکت‌هایی که بیشتر در زمینه رسانه، سرگرمی و علم فعالیت دارند، روزانه حجم‌های متفاوتی داده تولید می‌کنند و اغلب هم از نوار به عنوان استوریج کم هزینه استفاده می‌کنند.

اگر دیتاسنتر اصلی شرکت (Primary Datacenter) دچار ایراد و خرابی شود و یا مورد حمله بدافزار قرار گیرد، می‌توان داده‌ها را از بکاپ موجود روی Tape، ری‌استور کرد. هر چند که سرعت ریکاوری از بکاپ‌هایی که روی دیسک قرار دارند بیشتر است اما مزیتی که نوار فراهم می‌کند، آفلاین بودن است که باعث می‌شود از ویروس‌ها در امان باشد. در نتیجه نوارهای آفلاین LTO در زمینه DR یا Disaster Recovery، کاربرد دارند.

نوارهای مغناطیسی برای انتقال داده‌های بزرگ، مزیت محسوب می‌شوند زیرا انتقال چندین ترابایت داده به کلود از طریق شبکه نسبت به انتقال داده به کلود از طریق نوار، زمان بیشتری لازم دارد. در عین حال همان نوار می‌تواند به عنوان بکاپ استفاده شود.

 

گفتگوی TechTalk: راهکارهای ذخیره سازی مبتنی بر Tape

کارشناسان در گفتگوی تخصصی TechTalk، با موضوعات به‌روز تخصصی و فنی، برای ارتقای دانش تخصصی شما به گپ و گفت می‌پردازند و محصولات و تکنولوژی‌های جدید در دنیای سرور و تجهیزات شبکه را بررسی می‌کنند. این ویدیو، ششمین دوره از گفتگوهای تخصصی TechTalk است.

در این قسمت، کارشناسان ما مسعود سوری و علی کاظمی، به بررسی Tape Solution می‌پردازند. مبحثی که در حوزه امنیت و حفاظت از اطلاعات، بسیار مهم و قابل توجه است. عناوین مهمی که در این ویدئوی ۱۴ دقیقه‌ای می‌بینید در ادامه آمده است:

عناوین مورد بررسی:

 • موارد استفاده از Tape
 • مزایای Tape
 • بررسی محصول HPE LTO Ultrium Tape Drive
 • بررسی محصول HPE Autoloader
 • بررسی محصول HPE MSL2024/4048
 • بررسی محصول HPE MSL6480
 • مقایسه LTO-6 و LTO-7
 • معرفی HPE Tfinity و T950
 • معرفی کارتریج‌های WORM و RW و Cleaning

 

علی کاظمی و مسعود سوری بیش از ۵ سال است که در فالنیک (ایران اچ پی) و در حوزه سرور و تجهیزات شبکه فعالیت می‌کنند. از علائق آنها دنبال کردن اخبار روز تکنولوژی به خصوص حوزه شبکه است. آنها از تکنوفیلهای فالنیک هستند.

 

در ادامه به مزایای Tape اشاره می‌کنیم:

 • ظرفیت بالا (چند ترابایتی و پتابایت)
 • سرعت بالا در نرخ انتقال
 • پشتیبانی از LTFS برای سادگی بیشتر در استفاده و در دسترس بودن
 • قابلیت اطمینان بالا و با کمترین نرخ خطا (Error Rates)
 • طول عمر بالا و قابلیت آرشیو طولانی مدت داده به مدت ۳۰ سال
 • ارتقاپذیری و قابل حمل بودن
 • کمترین میزان هزینه کل مالکیت یا TCO
 • صرفه‌جویی در مصرف برق
 • داشتن نقشه راه با پشتیبانی از Barium Ferrite

دلایل استفاده از Tape

[۱] Using 2.5:1 compression with LTO-8 drives and media (12TB Native)

[۲] Assumes 2.5:1 compression ratio for the life of the cartridge. Based on current audit of LTO-7 pricing (Mar’۱۷) at $115.55 per 15TB.

با تمام این ویژگی‌های عالی که گفته شد، نکته قابل توجه این است که محصولات LTO با محصولات غیر LTO سازگار نیستند.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

صرفه‌جویی در هزینه‌ها شامل صرفه‌جویی در مصرف برق و صرفه‌جویی در هزینه خرید است. چنانچه بخواهیم برای تهیه بکاپ به طور مثال در صورت استفاده از تکنولوژی‌هایی مانند هاردهای SSA یا SATA یا SSD علاوه بر داشتن سرعت بیشتر در ری‌استور کردن، دسترسی Random خواهیم داشت در نتیجه دیسک برای استفاده در بکاپ گیری بهتر از نوار مغناطیسی خواهد بود اما هزینه‌ای که بابت هر ترابایت باید بپردازید چیزی حدود ۶ الی ۱۰ برابر نسبت به حالتی خواهد بود که تکنولوژی Tape را بکار می‌برید. Tape دارای دسترسی Linear است یعنی از آنجایی که Tape دستگاهی است که داده را به صورت سریال ذخیره می‌کند، کاربر برای دسترسی به داده‌ای که در انتهای نوار قرار گرفته، باید کل طول نوار را طی کند.

امروز کلود محبوبیت خود را در زمینه بکاپگیری پیدا کرده چرا که به سادگی قابل ارتقاست و دارای دسترسی Random است. Cloud Storage حتی از Tape هم می‌تواند ارزان‌تر تمام شود مخصوصا برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط که برخلاف انترپرایزها حجم داده زیادی تولید نمی‌کنند. با این حال سرعت ری‌استور کردن داده از کلود پایین است مخصوصا اگر حجم داده زیاد باشد و پهنای باند، ضعیف.

از طرفی حتی اگر شما به فکر استفاده از راهکار کلود برای ذخیره داده‌هایتان به مدت طولانی مثلا ۳ یا ۴ سال هستید، ممکن است داده‌های شما همچنان بر روی نوار نگهداری شود و فقط مدیریت آن به دست شما نیست.

دلایل استفاده از Tape

 

 

 

 

 

 

 


نویسنده :

 • Avatar رضا عظیمی گفت:

  با سلام وعرض خسته نباشید
  باچه نرم افزاری میشه اطلاعات رو برای انتقال به نوار ltuفشرده کرد ایا نرم افزار خاصی هست واینکه ازکجا میشه دانلود کرد

  • Avatar ندا ایزدی گفت:

   سلام

   معمولا نرم افزارهای بک آپ گیری سطح Enterprise این قابلیت را در خود دارند که با توجه به نیاز می توان یکی از آنها را انتخاب و نصب نمایید.

 • Avatar m.k گفت:

  بسیار عالی بود . ممنون از خانم فقیهی

 • استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
  >
  عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

  عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

  با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

  تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.