به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - تماس با فالنیک : 8363-021

راهنمای خرید لپ تاپ

وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)

راهنمای خرید لپ تاپ

اگر بدون تعیین معیارها به بازار بروید و قصد خرید لپ تاپ کنید، با انبوهی از لپ تاپ‌های گوناگون مواجه خواهید شد و به احتمال بسیار زیاد ناتوان از انتخاب قاطع یک لپ تاپ خواهید بود. ولی اگر پیش از مراجعه به بازار دقیق بدانید که چه لپ تاپی می‌خواهید، کار بسیار ساده‌تری در پیش خواهید داشت. در این مقاله با ارائه‌ی نکاتی در قالب راهنمای خرید لپ تاپ، به شما کمک خواهیم کرد که پیش از مراجعه به بازار جهت خرید لپ تاپ، معیارهایتان را تعیین کنید.

راهنمای خرید لپ تاپ

معیار اول: هزینه

به نظر می‌رسد نخستین معیاری که باید مد نظر داشته باشید میزان هزینه‌ای است که قرار است برای خرید لپ تاپ صرف کنید. لپ تاپ‌های بسیار گوناگونی در بازار هستند، اما اگر به طور دقیق مشخص کنید که قرار است چه مقدار هزینه کنید بسیاری از آن‌ها از دایره‌ی انتخاب شما بیرون می‌روند و کار شما برای انتخاب لپ تاپ ساده‌تر خواهد شد.

معیار دوم: اندازه لپ تاپ

دومین معیاری که در راهنمای خرید لپ تاپ به آن می‌پردازیم، اندازه لپ تاپ است. بهتر است مشخص کنید که کدام سایز لپ تاپ می‌تواند برای شما مناسب باشد. در حال حاضر لپ تاپ‌های سایز 13 اینچ تا 17 اینچ و بزرگ‌تر در بازار وجود دارند. به عنوان مثال اگر به دنبال یک جایگزین برای کامپیوتر رومیزی هستید و قصد ندارید که لپ تاپ را در برخی مکان‌ها به همراه داشته باشید و فقط قرار است لپ تاپ در منزل مورد استفاده قرار گیرد، لپ تاپ‌های 17 اینچی می‌توانند گزینه‌ی مناسبی باشند اما اگر قرار است لپ تاپ را در بیرون از منزل به همراه داشته باشید بهتر است به فکر لپ تاپ‌های 15 اینچ به پایین باشید.

در کل، این که کدام سایز لپ تاپ مناسب است، تا حدودی به نیازها و شرایط شما بستگی دارد. نکته‌ای دیگر که باید در راهنمای خرید لپ تاپ به آن اشاره کنیم این است که حتماً وزن لپ تاپ را نیز مد نظر داشته باشید. برخی لپ تاپ‌ها با وجود آن که سایز کوچکی دارند اما از وزن زیادی برخوردار هستند و گزینه‌هایی مناسب برای استفاده در بیرون از منزل نیستند.

راهنمای خرید لپ تاپ

معیار سوم: قدرت پردازنده

هر لپ تاپی که در بازار وجود دارد از یک پردازنده یا به اصطلاح «قلب تپنده» برخوردار است. عمده‌ی قدرت لپ تاپ به همین پردازنده بستگی دارد. اگر لپ تاپ را برای کارهای معمولی می‌خواهید، به عوان مثال کتاب خواندن، وب گردی و موسیقی، نیازی به یک لپ تاپ قدرتمند ندارید، اما اگر استفاده‌ی شما از لپ تاپ بیش‌تر از این کارهای معمولی است بهتر است که به دنبال یک لپ تاپ قدرتمند باشید.

به عنوان مثال، لپ تاپ‌هایی که از پردازنده‌های سری‌های Pentium اینتل و یا سلرون برخوردارند از ضعیف‌ترین لپ تاپ‌های موجود در بازار هستند. در راهنمای خرید لپ تاپ پیشنهاد می‌شود حتی اگر قرار است از لپ تاپ برای کارهای معمولی استفاده کنید، سمت خرید این لپ تاپ‌ها نروید. لپ تاپ‌های با پردازنده‌ی Core m5 و Core m7 بهتر از لپ تاپ‌های سری Pentium اینتل هستند و عموماً لپ تاپ هایی نازک و قابل حمل‌اند که گرمای زیادی هم تولید نمی‌کنند. اما به هر حال این لپ تاپ‌ها نیز قدرت زیادی ندارند و نباید روی قدرت آن‌ها حساب کرد.

اما لپ تاپ‌های با پردازنده‌های Core i3 و Core i5 و Core i7 قدرتمندتر از لپ تاپ‌های بالا هستند. i3 ضعیف‌تر از i5 و i7 بوده و i7  نیز قوی‌تر از i5 است که در لپ تاپ‌هایی که قرار است برای کارهای سنگین مورد استفاده قرار گیرند به کار می‌رود.

در کل انتخاب پردازنده نیز از جمله مواردی است که به نیازها و شرایط شما بستگی دارد.

معیار چهارم: رم (RAM)

به طور ساده، هرچه رم یک لپ تاپ بیش‌تر باشد سرعت آن لپ تاپ بیش‌تر است و برنامه‌های بیش‌تری را می‌تواند همزمان اجرا کند. باز هم اگر از لپ تاپ توقع خاصی ندارید و صرفاً کارهای معمولی را با آن انجام می‌دهید، خیلی به رم توجه نکنید اما اگر قرار است با لپ تاپ کارهای سنگین انجام دهید باید به دنبال لپ تاپی باشید که رم بالایی داشته باشد. در راهنمای خرید لپ تاپ باید گفت که رم‌های DDR4 و 8 گیگابایتی و 16 گیگابایتی رم‌های بالایی محسوب می‌شوند. رم‌ 1 و 2 گیگابایتی رمی ضعیف است و رم 4 گیگابایتی نیز به عنوان رمی معمولی و قابل قبول شناخته می‌شود.

معیار پنجم: حافظه داخلی

بهتر است به دنبال لپ تاپی باشید که حافظه داخلی آن هم از هارد دیسک معمولی باشد و هم از SSD. حافظه‌های SSD نسبت به هارددیسک‌های معمولی سرعت پردازش بسیار بیش‌تری دارند، اما ظرفیت کمتری هم دارند و بنابراین در لپ تاپ‌های با کیفیت از ترکیب این دو (یعنی هارددیسک معمولی و SSD) استفاده می‌شود. البته اگر باز هم خیلی توقعی از لپ تاپ ندارید، لپ تاپ‌هایی که از هارددیسک معمولی برخوردار هستند نیز می‌توانند کارتان را راه بیندازند، به این شرط که به هارددیسک زیر 500 گیگابایت راضی نشوید.

معیار ششم: گرافیک

ششمین معیار گرافیک است. به طور معمول در لپ تاپ‌ها یا از پردازنده‌ی گرافیکی یکپارچه استفاده شده و یا پردازنده‌ی گرافیکی مجزا. پردازنده‌های گرافیکی یکپارچه قوی نیستند و فقط برای انجام کارهای خیلی معمولی مانند ویرایش ویدئو مناسب هستند، اما اگر قرار است کارهایی بیش‌تر با لپ تاپ انجام دهید باید به دنبال لپ تاپی باشید که از تراشه‌ی گرافیکی مجزا برخوردار باشد. در ادامه راهنمای خرید لپ تاپ باید گفت برای ارزیابی پردازنده نیز به مدل پردازنده دقت کنید و نه به میزان حافظه‌ی آن. به عنوان مثال پردازنده‎ی NVIDIA 820M ضعیف‌تر از پردازنده‌ی NVIDIA 940M است و پردازنده‌ی NVIDIA 940M نیز ضعیف‌تر از پردازنده‌ی NVIDIA 970M است و به همین ترتیب.

راهنمای خرید لپ تاپ

معیار هفتم: صفحه نمایش

صفحه نمایش معیار دیگری است که باید به هنگام خرید لپ تاپ به آن دقت داشته باشید. باید بدانید که مثلاً صفحه نمایش مات می‌خواهید یا براق یا مثلاً کیفیت صفحه نمایش برای‌تان اهمیت دارد یا نه. در باب مات یا براق بودن صفحه نمایش، باید گفت که صفحه نمایش مات از یک روکش برخوردار است که این روکش مانع از انعکاس نور می‌شود.  بنابراین اگر قرار است زیاد از لپ تاپ در بیرون از منزل و در زیر نور خورشید استفاده کنید توصیه می‌شود که به دنبال لپ تاپ‌های با صفحه نمایش مات باشید، هر چند که صفحه‌نمایش‌های مات رنگ‌ها را با کیفیت کمتری نسبت به صفحه نمایش‌های براق نمایش می‌دهند.

در ادامه راهنمای خرید لپ تاپ راجع به کیفیت صفحه نمایش نیز می‌توان گفت که این مورد عموما به رزولوشن صفحه نمایش و همچنین به تکنولوژی ساخت آن بستگی دارد. هرچه رزولوشن بالاتر باشد کیفیت بهتر خواهد بود و همچنین صفحه‌نمایش‌هایی که با تکنولوژی TN ساخته شده‌اند نسبت به صفحه‌نمایش‌هایی که در آن‌ها از تکنولوژی IPS استفاده شده زاویه دید کمتری دارند و البته کیفیت تصویرشان هم پایین‌تر است.

معیار هشتم: شارژدهی

بهتر است برای خرید لپ تاپ، شارژدهی را نیز مد نظر داشته باشید. اگر قرار است زیاد از لپ تاپ در بیرون از منزل استفاده کنید، باید حتما به دنبال لپ تاپی باشید که از باتری قدرتمندی برخوردار است.

معیار نهم: درگاه‌ها

در ادامه راهنمای خرید لپ تاپ باید تکرار کنیم که باز هم اگر قرار است از لپ تاپ استفاده‌ای معمولی جهت کتاب خواندن و موسیقی گوش دادن داشته باشید، نیازی نیست که خیلی به درگاه‌ها توجه کنید، اما در غیر این صورت بهتر است که درگاه‌های لپ تاپ را نیز مد نظر داشته باشید. بهتر است که لپ تاپ سه یا چهار درگاه USB داشته باشد و لااقل یکی از آن‌ها USB Type-C باشد.

همچنین اگر فکر می‌کنید که زیاد از CD و DVD استفاده خواهید کرد، بهتر است به دنبال لپ تاپی باشید که از درایو نوری برخوردار است، وگرنه مجبور خواهید بود که در هر زمان و مکان از سی دی یا دی وی دی رام خارجی استفاده کنید.

سخن آخر در راهنمای خرید لپ تاپ

سعی کردیم در این مقاله به عنوان راهنمای خرید لپ تاپ به مهم‌ترین مواردی که برای خرید لپ تاپ باید در نظر داشته باشید بپردازیم. اما نکته‌ای که بد نیست در آخر به آن اشاره داشته باشیم این است که بهتر است به ظاهر لپ تاپ و هم‌چنین برند لپ تاپ نیز دقت کنید. برندهای اچ پی، MSI، ایسوس، دل، اپل، لنوو و ایسر از جمله بهترین برندهای تولیدکننده‌ی لپ تاپ هستند و بهتر است لپ تاپی که خریداری می‌کنید محصول یکی از این برندها باشد. و البته مشابه لپ تاپ های برند HP از ضمانت و گارانتی قابل قبولی برخوردار باشد.

شما می‌توانید جهت مشاوره و خرید لپ تاپ با شماره 0218363 داخلی 230 تماس بگیرید.


نویسنده :

راهنمای خرید لپ تاپ
6 رای، میانگین 4.7 از 5

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی
عماد
مهمان
عماد

سلام
ممنون از راهنماییتون… میخواستم بدونم این حرف درسته که یک لپتاپ خوب بخر تا برای چند سال برات کار کنه؟
مثلا یکی مثل من که کارش با نرم افزار های ساده هست و حالا گاهی بازی fifa یا pes انجام میده عقلانی هست که یک لپتاپ ۸ میلیونی بگیره؟
با توجه به چیزایی که گفتم نظرتون نسبت به asus-vivobook-k570ud-i5

پادکست 17 - نکات انتخاب UPS مناسب
تعمیر موبایل به مناسبت الکامپ
ایبوک فالنیک
تک تاک
پادکست
نویسنده مهمان فالنیک
پربازدید ترین مطالب
  • ماه
  • فصل
  • کل
پر بحث ترین ها
استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.