به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
تماس با فالنیک : 8363-021
سرور و شبکهنرم افزار

معرفی نرم‌‌افزار مدیریتی HPE OneView

معرفی نرم‌ افزار مدیریتی HPE Oneview

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در دی 1396 نوشته شده بود و در آذر 1399 دوباره بررسی و توسط کارشناسان سرور و شبکه فالنیک، بررسی و تایید شده است.

بعد از خرید سرور با استفاده از نرم‌ افزار HPE Oneview می‌توان از یک کنسول متمرکز، تمامی شبکه شامل سرورها، شبکه و تجهیزات ذخیره‌ساز را مشاهده و مانیتور کرد. این نرم‌ افزار جایگزین نرم‌ افزار HP System Insight Manager است. به عنوان مثال، در صورتی که از Blade سرور در زیرساخت خود استفاده کنید، HPE OneView از اجزای مهم شبکه در مدیریت سرورها می‌شود یعنی بصورت همزمان و متمرکز تمامی آنها را مدیریت می‌کند و در نتیجه باعث صرفه‌جویی در زمان و منابع می‌شود.

خرید سرور با بهترین قیمت و گارانتی طلایی فالنیک
فالنیک با دارا بودن سبد کاملی از سرورهای اچ پی و تنها دارنده گارانتی رسمی و معتبر سرور اچ پی در ایران، خرید سرور را با گارانتی طلایی، سرویس دوره ای و مشاوره خرید رایگان ارائه می‌کند. شماره تماس مشاوره و اطلاع از قیمت سرور: 02154591914
خرید سرور

تاریخچه نرم‌ افزار HPE Oneview

نرم‌ افزار HPE Oneview محصول 4 سال تحقیق شرکت اچ پی در زمینه مدیریت و مانیتورینگ شبکه است که به مدت 18 ماه پس از تولید آن بهینه‌سازی شد. 30 مشتری بزرگ شرکت اچ پی این محصول را درخواست کرده بودند و شرکت اچ پی از این پیشنهادها و نیازهای مشتریان خود برای تولید این نرم‌ افزار استفاده کرده است. شرکت اچ پی سرانجام این نرم‌ افزار را در سال 2013 در کنفرانس سالانه HPE Discover معرفی کرد. به‌وسیله این نرم‌ افزار می‌توان وضعیت سلامت دستگاه‌ها را نیز مانیتور کرد و همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌شود در این نرم‌ افزار، سرورها به گروه‌های مختلف قابل تقسیم‌بندی بوده و می‌توان وضعیت ارتباطی بین آنها را نیز مانیتور کرد.

معرفی نرم‌ افزار مدیریتی HPE Oneview
در شکل نمونه‌ای از View موجود در مدیریت نرم‌‌افزار HPE OneView، نشان داده شده است.

ویژگی های نرم‌ افزار HPE Oneview

این نرم افزار یک ماشین مجازی بوده و وابسته به سیستم‌عامل خاصی نیست. مزایایی که این نرم افزار به شبکه ارایه می‌کند، به شرح زیر است:

 • کنسول متمرکز برای مدیریت و اتوماتیک کردن کارهای IT در سازمان
 • کاهش هزینه‌های IT
 • توانایی جستجوی قوی برای یافتن سرورها
 • Open source بودن این نرم‌افزار که باعث می‌شود به راحتی بتوان آن را با نرم‌افزارهای دیگر یکپارچه کرد.
 • گروه‌بندی سرورها و ساختن پروفایل برای آنها
 • مدیریت Blade Enclosureها و ارتباط منطقی بین سرورها
 • کشیدن نقشه ارتباطی سرورها
 • مدیریت Firmware یا فریمور و به‌روزرسانی آنها
 • مشاهده وضعیت سلامت دستگاه‌ها
پیشنهاد مطالعه

حذف پیچیدگی زیرساخت با سادگی در اتوماسیون

HPE OneView، اتوماسیون زیرساخت شما را انجام می‌دهد و باعث سادگی در انجام کارها و افزایش سرعت در ارایه خدمات IT برای اپلیکیشن‌ها و خدمات جدید می‌شود و از آنجایی‌که دارای هوش نرم‌افزارمحور است، می‌تواند سطح جدیدی از اتوماسیون را برای مدیریت زیرساخت شما فراهم کند.

HPE OneView بر اساس معماری مدرن و منحصربفردش، سرویس‌های IT را سرعت می‌بخشد و به صورتی کارا و از طریق راهکارهای نرم‌افزارمحور و مبنی بر تمپلیت، از بروز Downtimeها جلوگیری می‌کند. در دیتاسنترهایی که تعداد دیوایس‌های آنها زیاد است و به مدیریت شبانه‌روزی، حداکثر Uptime و مدیریت زیرساخت برای پوشش دادن سرورها، استوریج و شبکه‌بندی نیاز دارند، مناسب است.

با وجود HPE OneView، می‌توان 68 درصد زمان Downtime کمتر، 63 درصد زمان پیاده‌سازی سروری سریع‌تر و 46 درصد زمان پیاده‌سازی استوریجی سریع‌تری را فراهم کرد. پیکربندی VLAN و سرور ESXi جدید، تا 90 درصد سریع‌تر انجام می‌شود.

معرفی نرم‌ افزار مدیریتی HPE Oneview
حذف پیچیدگی زیرساخت با سادگی در اتوماسیون

HPE OneView همچنین با عملکرد خود به عنوان پل اتوماسیون که وظایف پیکربندی و مدیریتی زیرساخت را انجام می‌دهد باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود. HPE OneView دارای ویژگی‌های زیر است:

 1. Converged: مدیریت محاسبه، استوریج و شبکه‌بندی را انجام می‌دهد و باعث کاهش 50 درصدی در استفاده از ابزارهای یادگیری، مدیریتی، اجرا و یکپارچگی می‌شود.
 2. نرم‌افزارمحور: با استفاده از بهترین حالت در تمپلیت‌ها زیرساخت را در مسیر درستی پیاده‌سازی و مدیریت می‌کند.
 3. خودکار: از رابط‌های کاربری برنامه‌نویسی اپلیکیشن در HPE OneView Rest استفاده می‌کند تا کلاسترینگ VMware vSphere را تنها در 5 مرحله ساده انجام دهد و HPE OneView به عنوان مرکز اتوماسیون، انترپرایز شما را قدرتمند می‌کند.

این پلت‌فرم مدیریتی Converged، تمپلیت‌های پردازشی نرم‌افزارمحور قدرتمندی را برای پیکربندی و پیاده‌سازی اتوماتیک زیرساخت فراهم می‌کند و در عین حال نیز باعث قدرت در مانیتورینگ شده و سلامت زیرساخت را به همراه دارد. HPE OneView با ابزارهای مدیریتی انترپرایز موجود مانند NMware vCenter Server و Microsoft System Center برای کارایی بیشتر در عملیات‌ها (صرفه‌جویی در زمان و هزینه) یکپارچه شده است. توجه داشته باشید که لایسنس HPE OneView شامل حق استفاده از HPE Insight Control می‌شود.

این نرم‌افزار در BL و DL پرولیانت سرورهای نسل 8 و BL و DL پرولیانت سرورهای نسل 9، از اواخر سال 2014 قابل استفاده شده است. از دیگر نرم‌افزارهایی که محصولات سروری پرولیانت اچ پی را پشتیبانی می‌کند، HPE Insight Control & Systems Insight Manager یا SIM است. هر چند که HPE OneView در کنار HPE Insight Control و Virtual Connect Enterprise Manager و SIM وجود دارد، اما به تدریج جایگزین این محصولات خواهد شد.

معرفی نرم‌ افزار مدیریتی HPE Oneview
HPE Oneview به گونه ای طراحی شده است که بتواند در تمامی حوزه‌های ذکر شده، مدیریت دیتاسنتر را انجام دهد و برای هر یک از فرآیندهای فوق یک راهکار پیشنهاد می‌دهد.

استفاده از این نرم افزار باعث می‌شود Migration یا مهاجرت، 5 برابر سریع‌تر؛ راه اندازی و پیکربندی سرورها 9 برابر سریع‌تر؛ و تنظیم شبکه 24 برابر سریع‌تر انجام گیرد که انقلابی بزرگ در زمینه نرم‌افزارهای مدیریتی بشمار می‌رود و به جرات می‌توان گفت شرکت‌های مشابه، از چنین نرم افزاری بی‌بهره‌اند.

این نرم افزار، Open Source است و به راحتی می‌توان به‌وسیله API های مختلف آن را با نرم‌افزارها و سیستم‌عامل‌های دیگر یکپارچه کرد.

نرم افزار HPE Oneview باعث می شود 220 درصد برگشت سرمایه برای سازمان وجود داشته باشد که این آمار در شکل زیر نشان داده شده است.

معرفی نرم‌ افزار مدیریتی HPE Oneview
از مزیت‌های مهم نرم‌افزار HPE Oneview این است که می‌توان به راحتی حتی بر روی موبایل و یا تبلت نیز وضعیت سرورها را مشاهده و آنها را مدیریت کرد.

اتوماسیون در قلب دیتاسنترهای نسل بعد در حال افزایش است و نتیجه‌ آن دیتاسنتری است که کاملا با نرم‌افزار، مدیریت می‌شود؛ دیتاسنتر نرم‌افزارمحوری که انسان کمترین دخالت را در اداره آن دارد.

پیشنهاد مطالعه

همراه با سرورهای نسل 10 اچ پی، نسخه جدید HPE OneView 3.1 نیز ارایه شده است که بر موضوع نرم‌افزارمحوری تاکید بیشتری دارد و اچ پی وعده انتشار نسخه HPE OneView 4.0 را برای دانلود و نصب، تا پایان سال 2017 داده بود و هم اکنون در بازار عرضه شده است.

دانلود نسخه فارسی بررسی ویژگی های HPE OneView 4

در نسخه HPE OneView 4.0 کنسول نرم‌افزار، بهینه‌تر شده و این نرم‌افزار که برای مدیریت زیرساخت همگرا استفاده می‌شود، در نسخه جدید، مواردی شامل بهینه‌سازی امنیت، اضافه کردن ICMهای سرور Synergy و تغییر در مدیریت فریمورها است. این نسخه در محصولات زیر قابل استفاده است:

 1. HPE Synergy
 2. HPE 3PAR
 3. HPE ProLiant BL, DL and ML
 4. HPE Apollo
 5. HPE Superdome X servers

آخرین نسخه ورژن 4 این نرم افزار یعنی HPE OneView 4.20.03 در آوریل 2020 روانه بازار شد. نسخه 5 یعنی HPE OneView 5.0 در آگوست 2019 عرضه شد و تا این لحظه، هشتمین نسخه این نرم افزار یعنی HPE OneView 5.5 در نوامبر 2020 منتشر شده است.

نمونه شهودی استفاده از نرم‌افزار HPE OneView

در اینجا می‌خواهیم در زمینه چگونگی اتوماسیون زیرساخت IT در کسب‌وکارهای مختلف، نمونه‌ای را بررسی کنیم.

ساعت 3 بعد از ظهر است و یک شرکت توزیع‌کننده فرآورده‌های نفتی باید بداند کامیون‌هایش کجا هستند، کدام یک از آنها بار خود را تحویل داده است و هر کدام چه محصولی دارد. این شرکت که به عنوان واسطه‌ای بین پالایشگاه و مغازه‌ها است باید بتواند بهترین کارایی ممکن برای منابع خود را داشته باشد؛ از کامیون‌ها گرفته تا منابع انسانی و تکنولوژی. ضمن این که مدل کلی کسب‌وکار آنها بر پایه وقت‌شناسی و دقیق بودن است.

اما مدیریت اپلیکیشن‌های مورد نیاز کامیون‌ها زمان‌بر است و بخش کوچکی از IT را باید به خود اختصاص دهد. در نتیجه باعث می‌شود بخش IT نتواند کاملا بر روی پروژه‌های درآمدزای IT تمرکز کند. راه‌حل چیست؟

اتوماسیون و راه‌اندازی سریع زیرساخت با استفاده از HPE OneView که مدیریت زیرساخت را به عهده می‌گیرد، راهکار پیشنهادی اچ پی است. شرکت مذکور، از این پس با استفاده از اپ‌های موبایلی، چهره‌ی جدیدی در ذهن مشتریان پیدا کرده و به کاراتر بودن کارمندان کمک می‌کند. در ضمن با استفاده از HPE OneView می‌توانند در زمینه آنالیز داده‌ها کارایی بالاتری داشته باشند.

با منابع محدود IT که این شرکت در اختیار دارد، با استفاده از HPE OneView، می‌توان 5 تا 10 برابر حجم کاری که کارمندان انجام می‌دهند را انجام داد. ار آن‌جایی‌که صنعت حمل‌و‌نقل، رقابتی بوده و بودجه‌ای محدود دارد، بسیار مهم است که بتوان در جهت افزایش کارایی کارمندان، اپ‌های جدید را در اسرع وقت استفاده کرد.

اتوماسیون مدیریت زیرساخت به معنی صرفه‌جویی در زمان و هزینه است: اکثر شرکت‌های IT از اپلیکیشن‌های مدیریتی چندگانه برای نگهداری از زیرساخت خود استفاده می‌کنند. HPE OneView این امکان را فراهم می‌کند تمامی این ابزارهای پیچیده، تنها در یک پلت‌فرم مدیریتی قرار گیرد که یک کارشناس معمولی نیز می‌تواند از عهده کار با آن بربیاید و نیازی به چندین متخصص نیست. در نتیجه، هزینه منابع IT کاهش یافته و می‌توان به انجام پروژه‌های درآمدزا پرداخت تا به نگهداری روتین از سیستم!

ادمین‌ها می‌توانند تنها با چند کلیک، زیرساخت مناسبی در جهت سیاست‌های کاری شرکت فراهم کنند. امروزه شرکت‌ها از موتورهای فضای ابری مانند VMware یا مایکروسافت به اندازه اپ‌ها و موتورهای DepOps استفاده می‌کنند.

اخیرا شرکت ارتباطی Columbus با استفاده از HPE OneView یک Server Stack جدید را برای سه سایت ریموت اجرا کرده که تنها سه ساعت برای راه‌اندازی آن زمان صرف شده است. حال هزینه‌های زمانی و مالی را بدون استفاده از HPE OneView در نظر بگیرید: نیاز به اعزام 10 مهندس در هر سایت با احتساب هزینه سفر و زمان یک هفته‌ای مورد نیاز.

ویدئوی انواع لایسنس های نرم افزار HPE OneView

در ادامه می‌توانید نسخه PDF نکات نرم افزار HPE OneView را دانلود کنید:

هفت نکته درباره نرم افزار HPE OneView

خدمات تعمیرات سرور، مشاوره و اجرای شبکه در فالنیک
فالنیک با دارا بودن بزرگ‌ترین لابراتوار تعمیر سرور و تجهیزات شبکه و کارشناسان متخصص، آماده خدمت‌رسانی برای تعمیر انواع سرورهای ایستاده و رک مونت است. تمامی ابزار موردنیاز برای تعمیر و تست تجهیزات شبکه در مرکز سرور فالنیک در اختیار مهندسین فالنیک قرار دارد.
درخواست تعمیر سرور
4.8/5 - (6 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‫3 دیدگاه ها

 1. چطور میتوان لایسنس برنامه رو تهیه کرد.آیا خودتون لایسنس رو میتونین تهیه کنین

 2. این نرم افزار برای اینکه از تمام قابلیت های آن بتوان استفاده کرد باید لایسنس داشته باشیم یا Free می باشد؟

دکمه بازگشت به بالا
×