به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

تفاوت Snapshot و Clone در استوریج

تفاوت Snapshot و Clone در استوریج

Clone و Snapshot هر دو روش‌های خوبی برای Disaster Recovery هستند. فقط باید بدانیم هر کدام برای چه محیط‌‌هایی مناسب هستند.

Volume چیست؟

Volume یا درایو منطقی، یک فضای ذخیره سازی واحد و در دسترس است که یک فایل سیستم واحد دارد و معمولا روی یک پارتیشن واحد از یک هارد دیسک قرار می‌گیرد.

Snapshot چیست؟

Snapshot مجموعه‌ای از اشاره‌گرها است که به دیتای ذخیره شده روی هارد، Tape و یا استوریج NAS و SAN اشاره دارد و چیزی شبیه به جدول محتواست اما کامپیوتر و سرور به آن مانند یک بکاپ کامل از دیتا نگاه می‌کند.

Clone چیست؟

Clone، کپی یکسان و همانند از چیزی است و اولین بار در علم بیولوژی بیان شد. شرکت‌هایی مانند Compaq و  Dell از کامپیوترهای IBM تقلید کردند تا سیستم‌هایی مشابه آن را با قیمت مناسب‌تر و ارزان‌تر ارایه دهند. در این زمان بود که برای اولین بار در صنعت کامپیوتر و سرور از این اصطلاح استفاده شد.

تفاوت Snapshot و Clone در استوریج

تفاوت Clone و Snapshot چیست؟

کلون در واقع ایجاد کپی کامل از چیزی است در حالی که Snapshot یک کپی Initial تهیه می‌کند تا با آن بتوان تغییرات متوالی را ایجاد کرد. یعنی یک کپی از وضعیت کنونی سیستم تهیه می‌کند تا بتوان از آن هم در ساخت Clone و هم بازگرداندن سیستم به وضعیت مورد نظر استفاده کرد. وقتی از یک لحظه خاص Snapshot تهیه می‌شود می‌توان از آن برای بازگرداندن وضعیت استفاده کرد و سپس یک کپی جدید و کامل از چیزی تهیه کرد. کاربرد آن در ایجاد پایگاه داده، فایل سیستم و ماشین مجازی است. به عنوان مثال در بسیاری از محیط‌ها مانند پایگاه داده، تنها بخش کوچکی از دیتا تغییر می‌کند بنابراین با استفاده از یک Snapshot، می‌توان یک کپی یا Clone جدید تهیه کرد بدون آن که کل پایگاه داده را کپی کنیم.

می‌توان از Storage Snapshot برای ایجاد کلون استفاده کرد. مثلا در محصولاتی که EMC و NetApp و دیگر تولیدکنندگان تولید می‎کنند، هم از Full Clone هم از Snapshot پشتیبانی می‌شود پس این این امکان برای شما فراهم است که انواع مختلفی کلون از آن Snapshot ها ایجاد کنید. ممکن از به کلون خاصی در یک زمان خاص نیاز داشته باشید تا دیتابیس، فایل سیستم یا ماشین مجازی ایجاد کنید.

تفاوت Snapshot و Clone در استوریج

در بسیاری محیط‌ها مانند دیتابیس، باید ورژن‌های مختلفی داشته باشید اما فقط بخش کوچکی از داده‌ها تغییر می‌کند. با Snapshot در فضای ذخیره سازی صرفه‌جویی می‌شود و با کلون های انعطاف پذیر که را دارید می‌توانید کپی‌هایی از کپی تهیه کنید تا محصولات، تست‌ها، توسعه و کنترل کیفیت را انجام دهید. پس می‌توانید کپی‌های بسیاری بدون Overhead تهیه کنید.

کلون، کپی کامل است و Snapshot، تصویری از ورژنی در زمان خاص.

Snapshot برای ایجاد کپی های Point-in-Time از Volume های منتخب استفاده می‌شود و تمامی این‌ها در یک Pool جداگانه روی Appliance ذخیره می‌شوند. مدل پایه MAS شامل ۶۴ Snapshot License است که می‌تواند حداکثر تا ۵۱۲ نیز آپگرید شود.

کاربران می‌توانند Snapshot ها را به صورت دستی یا برنامه‌ریزی شده در فواصل زمانی مشخص، ایجاد کنند. تعداد حروف نام این Snapshot ها نیز محدود به ۲۰ حرف است. با استفاده از Snapshot مورد نظر، به سادگی می‌توان وضعیت Volume را به حالت مورد نظر برگرداند. می‌توانید به راحتی Volume Cloning را انجام دهید: انتخاب Volume، انتخاب گزینه کپی از منوی دراپ دان و اجرای آن (می‌توانید برای زمان مشخصی نیز انجام این کار را زمان‌بندی کنید). هم Snapshot‌ ها و هم Clone‌ ها می‌توانند برای پورت‌های FC استفاده شوند.

مشاوره و خرید استوریج های اچ پی در فالنیک
فالنیک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین و مشاورین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند و بهترین و مناسب‌ترین استوریج را به شما پیشنهاد می‌دهد.
مشاوره و خرید استوریج

 


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
>
عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.

.swin-sc-title.style-2 .title span:after