به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
تماس با فالنیک : 8363-021
سرور HP

راهنمای جامع آشنایی با تکنولوژی Intelligent Provisioning و نحوه استفاده از آن

آشنایی با تکنولوژی Intelligent Provisioning و نحوه استفاده از آن

تکنولوژی‌های پیشروی اچ پی از مهم‌ترین ویژگی‌ محصولات این کمپانی‌ست که بر قیمت محصولات آن، خصوصا قیمت سرور hp تاثیرگذاری است. اچ‌پی تکنولوژی Intelligent Provisioning را برای استقرار سرور پیشنهاد می‌کند. ابزاری قدرتمند با کاربری ساده که فرآیند استقرار سرورها را شتاب می‌بخشد و انعطاف‌پذیری خوبی دارد. در این مقاله قصد داریم ضمن معرفی این تکنولوژی، نحوه استفاده از آن را نیز آموزش دهیم. با فالنیک همراه باشید.

Intelligent Provisioning راه‌حلی است که در اکثر سرورهای پرولیانت اچ‌پی به شکل توکار قرار دارد و اجازه می‌دهد پیکربندی سرور را از طریق یک رابط کاربری ساده به سهولت انجام دهید. بزرگ‌ترین قابلیتی که ابزار فوق به آن تجهیز شده، هوشمندی و عدم نیاز به ابزار خاصی برای نصب است. شما می‌توانید با فشار کلید F10 در فرآیند بوت سرور یا از طریق رابط کاربری iLO به Always On Intelligent Provisioning دسترسی داشته باشید. در این حالت به سفت‌افزار، درایورها و ابزارهای مورد نیاز در سرور دسترسی دارید تا بتوانید سرور را در کوتاه‌ترین زمان برای استفاده آماده کنید. به طور کلی، Intelligent Provisioning ابزاری است که روند پیکربندی سرور و فریم‌ویر آن‌را کاملا یکپارچه کرده و مراحل نصب و راه‌اندازی سرور را کوتاه‌تر می‌کند. به همین دلیل، پیشنهاد می‌کنیم به عنوان کارشناس شبکه این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا با چیستی و چرایی ابزار فوق آشنا شوید.

Intelligent Provisioning چیست؟

Intelligent Provisioning راه‌حل نرم‌افزار شرکت اچ‌پی در ارتباط با ارائه سرویس‌های هوشمند مدیریتی در ارتباط با سرورهای پرولیانت اچ‌پی نسل هشتم به بالاست که امکانات قدرتمندی به منظور سهولت در مدیریت این سرورها ارائه می‌کند. به طور کلی، Intelligent Provisioning یک ابزار استقرار تک سروری است که قابلیت استفاده همراه با سرورهای پرولیانت و‌ ماژول‌های محاسباتی HPE Synergy را دارد. همان‌گونه که اشاره شد، Intelligent Provisioning فرآیند راه‌اندازی سرور را ساده می‌کند و روشی قابل اعتماد و ثابت برای استقرار سرورها ارائه می‌دهد. لازم به توضیح است که Intelligent Provisioning 3.30 و نگارش‌های جدیدتر شامل گزینه‌ راه‌اندازی HPE SMB هستند. هنگامی که کاربر به صفحه POST این ابزار وارد می‌شود، باید مشخص کند که آیا قصد استفاده از Intelligent Provisioning را دارد یا قصد دارد از HPE SMB Setup استفاده کند. از قابلیت‌های کاربردی ارائه شده توسط ابزار فوق باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • راه‌اندازی سریع SMB، سیستم عامل و هایپروایزر
 • توانایی استفاده از Intelligent Provisioning در هر مکان
 • رابط کاربری ساده برای نصب سیستم عامل
 • ارائه ویژگی‌های پیکربندی یکپارچه و قدرتمند  از طریق رابط کاربری

اصطلاح فوق از دو واژه Intelligent به معنای هوشمندی و Provisioning به معنی تدارک یا تهیه ساخته شده است که ترکیب این دو واژه با یکدیگر اجازه می‌دهد تا ترجمه‌ای شبیه به تامین‌کننده هوشمند برای اصطلاح فوق ارائه کنیم.

بر مبنای این تعریف باید بگوییم که کاربرد اصلی این ابزار ارائه سرویس‌های هوشمند با هدف سهولت در مدیریت سرور است. به طوری که سرپرستان شبکه دیگر با مشکلات نصب سیستم عامل، مدیریت هارد دیسک‌ها، پیکربندی درگاه‌ها و انجام عملیات مربوط به آزمایش وضعیت سرور روبرو نشوند و همه کارها را به ساده‌ترین شکل انجام دهند. به طوری که حتی نصب سیستم عامل نیز از طریق شبکه انجام شود.

تعمیر سرور
فالنیک با دارا بودن بزرگ‌ترین لابراتوار تعمیر سرور و تجهیزات شبکه و کارشناسان متخصص، آماده خدمت‌رسانی برای تعمیر انواع سرورهای ایستاده و رک مونت است. تمامی ابزار موردنیاز برای تعمیر و تست تجهیزات شبکه در مرکز سرور فالنیک در اختیار مهندسین فالنیک قرار دارد.
تعمیر سرورتماس تلفنی

ویژگی‌های کاربردی Intelligent Provisioning چیست

از مزایای مطرح و شاخص این فناوی عبارتند از:

 • پیکربندی سریع و ساده سیستم عامل و نصب خودکار درایورها پس از نصب سیستم عامل (ویندوز) که توسط خود سرور انجام می‌شود. همان‌گونه که مشاهده می‌کنید فرآیند استقرار سرور به میزان قابل توجهی ساده می‌شود.
 • ابزار فوق راه‌کارهای قدرتمندی در زمینه مدیریت ساده و دقیق هارد دیسک‌ها ارائه می‌کند و اجازه می‌دهد از رید مناسب در ارتباط با دیسک‌ها استفاده کنید.
 • پیکربندی ساده درگاه ILO برای کنترل از راه دور سرور.
 • انجام آزمون‌های سخت‌افزاری تخصصی و پیشرفته، Insight Diagnostics Test و به‌روزرسانی فریم‌ویر.
 • توانایی پاک کردن اطلاعات هارد دیسک‌ها و بازگرداندن تنظیمات به حالت کارخانه.

راه‌اندازی سریع سرور، سیستم عامل و هایپروایزر

Rapid Setup همزمان با انتشار نسخه 3.31 ابزار HPE Intelligent Provisioning به عنوان راهکار استقرار سرور و سیستم‌عامل در تمام سرورهای پرولیانت 10، 100، سری‌های 300 و نسل دهم در دسترس است. این ابزار، راه‌حل‌هایی در زمینه پیکربندی خودکار RAID، گزینه‌هایی در ارتباط با پیکربندی سخت‌افزاری دستی رید، استقرار خودکار درایور/فریم‌ویر، نمایش بصری درایوهای نصب شده در درایوها و غیره ارائه می‌کند.

علاوه بر این، به کاربران اجازه می‌دهد تنها با یک کلیک به سرویس‌های ابر عمومی آژور و آفیس 365 از مسیر استقرار Rapid Setup دسترسی پیدا کنند. به بیان دقیق‌تر، پیکربندی خودکار پیشرفته رید، تجربه کاربری جدیدی در ارتباط با مدیریت رید سخت‌افزاری در اختیار سرپرستان شبکه قرار می‌دهد. در ادامه به کاربران راه‌حل‌هایی در ارتباط با پیکربندی دقیق سیستم عامل و پارتیشن داده‌ها بر مبنای تعداد درایوها پیشنهاد می‌کند تا بتوانند به شکل بهتری از سرور استفاده کنند.

این ابزار توانایی پشتیبانی از نصب سیستم عامل‌ ویندوز سرور نسخه 2019 به بعد، وی‌ام‌ویر و ClearOS روی یک درایو اشتراکی از طریق حافظه فلش را دارد. لازم به توضیح است که برای نصب توزیع لینوکسی ClearOS به یک اتصال اینترنتی برای نصب نیاز دارید.

پیشنهاد مطالعه

Intelligent Provisioning قابلیت دسترسی از هر مکان

Intelligent Provisioning فرآیند پیکربندی سیستم را با ارائه توصیه‌ها، راه‌حل‌های پروفایل-محور یا اسکریپت‌نویسی به منظور یکپارچه‌سازی عملیات با فرآیندهای استاندارد فناوری اطلاعات ساده می‌کند. به طور مثال، ویژگی Always On Intelligent Provisioning اجازه می‌دهد هر زمان که نیاز دارید بدون نیاز به راه‌اندازی مجدد سرور، از طریق رابط کاربری iLO به ابزار Intelligent Provisioning دسترسی داشته باشید. علاوه بر این، Intelligent Provisioning گزینه‌ای  برای پاک کردن و حذف تمامی داده‌ها از هارد دیسک‌ها ارائه می‌کند، در حالی که اجازه می‌دهد به تنظیمات پیشرفته بایوس از طریق یک رابط کاربری واحد دسترسی داشته باشید.

ساده‌سازی فرآیند نصب از طریق رابط کاربری قدرتمند

Intelligent Provisioning گزینه نصب پیشنهادی (Recommended Install) را برای نصب سریع تنها با یک کلیک در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا بتوانند سیستم عامل‌های ویندوز و لینوکس را بر مبنای پیکربندی‌های پیش‌فرض از قبل تنظیم شده نصب کنند، البته به شرطی که ایمیج‌های موردنظر از قبل در شبکه وجود داشته باشد. همچنین، در صورت وجود ایمیج‌ها، توانایی رسیدگی به فرآیندهایی مثل به‌روز‌رسانی سیستم عامل را دارد.

گزینه دیگری که در اختیار کاربران قرار می‌دهد نصب سفارشی Custom Install است که از طریق یک رابط کاربری از ابتدا تا انتهای نصب، تنظیمات اضافی در ارتباط با راه‌اندازی شبکه، پیکربندی سرور، رید و نصب سیستم عامل ارائه می‌کند که این مسئله به‌روز‌رسانی درایور و سیستم عامل را نیز شامل می‌شود.

گزینه دیگری که ابزار فوق در اختیار سرپرستان شبکه قرار می‌دهد نصب دستی (Manual Install) است که درایورهای لازم برای نصب سیستم عامل بدون نیاز به جست‌وجو در وب را در اختیارتان قرار می‌دهد. خوشبختانه ابزار فوق از تمامی سیستم عامل‌های اصلی پشتیبانی می‌کند.

قابلیت مهم دیگری که این ابزار در اختیارتان قرار می‌دهد توانایی دانلود گزارش‌های AHS مخفف Active Health System به منظور عیب‌یابی ساده مشکلات است. همچنین، گزینه‌هایی در ارتباط با حذف گزارش‌ها و بازنشانی (reset) تنظیمات سیستم ارائه می‌دهد.

ضمن اینکه دسترسی انتخابی به 1 ترابایت فضای ذخیره‌سازی مجازی VSA مخفف HPE StoreVirtual Storage Appliance از طریق Intelligent Provisioning وجود دارد.

پیشنهاد مطالعه

ویژگی‌های پیکربندی قدرتمند یکپارچه از طریق رابط کاربری

Intelligent Provisioning امکان دانلود درایورها، سیستم عامل و نرم‌افزار‌های سرور را با اتصال مستقیم به سایت اچ‌پی، به منظور به‌روز‌رسانی و نصب سیستم‌ عامل امکان‌پذیر می‌کند که نقش مهمی در انجام سریع‌‌تر و ایمن‌تر کارها دارد.

علاوه بر این، قابلیت خوبی به نام تنظیمات استقرار (Deployment Settings) ارائه می‌کند که امکان ایجاد و ویرایش مجموعه‌ای از تنظیمات پیکربندی، ذخیره‌سازی آن‌ها در یک فایل و پیاده‌سازی آن‌ها روی سرور از طریق مکانیزم iLO مخفف HPE Integrated-Lights out (iLO) را به‌واسطه‌ی یک حافظه فلش فراهم می‌کند. مزیتی که روش فوق دارد این است که اجازه می‌دهد از یک پیکربندی واحد استفاده کنید که نقش مهمی در پیشگیری از بروز خطاهای مربوط به پیکربندی سرورهای پرولیانت دارد.

چگونه از Intelligent Provisioning استفاده کنیم؟

برای این منظور دو گزینه زیر در دسترس کاربران قرار دارد:

 1. در هنگام راه‌اندازی اولیه سرور کلید F10 را فشار دهید.
 2. از رابط کاربری ILO ابزار فوق را اجرا کنید.

در هر حالت ابزار فوق فعال می‌شود. هنگامی که Intelligent Provisioning  روی سرور فعال است و اتصال پر سرعتی به اینترنت داشته باشید، امکان به‌روزرسانی هوشمندانه درایورها و فریم‌ویر سرور به ساده‌ترین شکل وجود دارد.

نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره کنیم لزوم توجه به نسخه سیستم عاملی است که Intelligent Provisioning توانایی پشتیبانی از آن‌را دارد. به بیان دقیق‌تر، Intelligent Provisioning قادر نیست از تمامی سیستم عامل‌های سرور، نسخه‌های 32 بیتی لینوکسی و ویندوز پشتیبانی کند. برای نصب یک سیستم عامل 32 بیتی باید درایورها را از صفحه درایورها و دانلودها به نشانی http://www.hpe.com/support دانلود کنید تا مشکلی هنگام نصب نداشته باشید. ابزار فوق از سیستم عامل‌های زیر پشتیبانی می‌کند:

• Microsoft Windows Server 2016

• Microsoft Windows Nano Server 2016

• Microsoft Windows Server 2012 R2

• Microsoft Windows Server 2012

• Windows Server 2008 R2 SP1

• Red Hat Enterprise Linux 7.3, 7.2, 6.8, and 6.7

• SUSE Linux Enterprise Server 12 SP2, 12 SP1, 11 SP4, and 11 SP3

• VMware ESXi 5.5 Update 3

• vSphere 6.0 Update 3, 6.0 Update 2, and 6.5

• ClearOS 7.3

نصب و راه اندازی شبکه
مشاوره و طراحی شبکه در فالنیک (ایران اچ پی) فالنیک با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه متخصصین خود، نیازهای مشتریان خصوصی و دولتی خود را بررسی و تحلیل می‌کند. با شماره 02154591924 تماس بگیرید تا از خدمات فالنیک در زمینه مشاوره، طراحی، نصب و راه اندازی و نظارت و پشتیبانی شبکه‌های کامپیوتری استفاده کنید.
نصب و راه اندازی شبکهتماس تلفنی
5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا