به "وبلاگ فالنیک ( ایران اچ پی)" خوش آمدید    |   وبسایت فالنیک (ایران اچ پی)
امروز شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - تماس با فالنیک : 8363-021

File Level Storage چیست؟

 File Level Storage

سیستم File Level Storage رایج‌ترین سیستم ذخیره سازی در هارد درایوها، سیستم‌های NAS و … است. در این ذخیره سازی، دیسک ذخیره سازی با پروتکل‌های خاصی (مانند NFS، SMB/CIFS و …) پیکربندی می‌شود و فایل‌ها به صورت In Bulk، در آن ذخیره شده و به آن دسترسی وجود دارد.

دستگاه‌های File Level Storage اغلب برای به اشتراک گذاری فایل‌ها بین کاربران استفاده می‌شود.

هر چند که Block Level Storage بسیار انعطاف‌پذیر است اما وقتی صحبت از سادگی باشد، File Level Storage غیرقابل شکست است. این تکنولوژی علاوه بر سادگی، متمرکز و با دسترس پذیری بالا (HA) است که مکانی برای ذخیره فایل‌ها و فولدرها فراهم می‌کند که حیاتی‌ترین نیازهای سازمان‌هاست. این دستگاه‌های File Level (معمولا دستگاه‌های NAS) فضای ذخیره سازی زیادی را فراهم می‌کنند و در عین حال هم هزینه کم‌تری نسبت به Block Level Storage دارند.

File Level Storage از پروتکل‌های رایج فایل لِوِل استفاده می‌کند مانند SMB/CIFS در ویندوز و NFS در لینوکس و VMware. در Block Level Storage باید Volume ایجاد شود، سیستم‌عاملی راه‌اندازی شود و سپس به این Volume ایجاد شده متصل شد. اما درFile Level، دستگاه ذخیره ساز، فایل‌ها و فولدرها را بر روی دستگاه کنترل می‌کند این بدین معناست که در بسیاری موارد، دستگاه File Level Storage یا NAS باید User Access Control و Permissionها را کنترل کند. برخی دستگاه‌ها هم با سیستم‌های امنیتی موجود، یکپارچه می‌شوند.

 

دستگاه‌های File Level Storage اغلب برای به اشتراک گذاری فایل‌ها بین کاربران استفاده می‌شود.

 

در بحث بکاپ گیری، از آنجایی که ممکن است این دستگاه‌ها به دلیل این که از سیستم‌عامل استانداردی استفاده نمی‌کنند، نیازمند اعمال کنترل‌هایی باشند. پس اگر تصمیم به استفاده از این دستگاه‌ها را دارید، به این نکته توجه کنید.

اگر نیاز به Authentication، Permission و بکاپ دارید، انجام تنظیمات در دستگاه‌های File Level، نسبت به دستگاه‌های Block Level، آسان‌تر است. در بسیاری موارد، این رویه، به سادگیِ استفاده از یک ابزار پیکربندی ساده است.

اما اگر به سطوح بالایی از کارایی استوریج نیاز دارید، File Level برای شما مناسب نیست و Block Level انتخاب بهتری است. دستگاه‌های Block Level عموما در زمینه ظرفیت و کارایی قابل پیکربندی است. هر چند که دستگاه‌های File Level موافه‌های کارایی هم دارند اما ظرفیت معمولا نگرانی بزرگ‌تری است.

معمولا مواردی که از File Level استفاده می‌شود، شامل موارد زیر است:

Mass File Storage: وقتی تنها نیاز کاربران شما این است که جایی برای ذخیره فایل‌ها داشته باشند، دستگاه‌های File Level مناسبند.

VMware: هاست‌های VMware علاوه بر استفاده از Block Level Storage، می‌توانند از طریق NFS هم به استوریج وصل شوند.

 

اسلاید‌های میتاپ ۷ با موضوع راهکار‌های ذخیره سازی و استوریج

 

مزایای سیستم File Level Storage

  1. پیاده‌سازی و استفاده از آن راحت است.
  2. فایل‌ها و فولدرها ذخیره می‌شوند و هم در سیستم‌هایی که ذخیره می‌کنند و در سیستم‌هایی که کاربران به آن‌ها دسترسی دارند، به یک شکل دیده می‌شود.
  3. در مقایسه با سیستم Block Level Storage اصولا ارزان هستند و هزینه نگهداری کم‌تری دارند.
  4. سیستم‌های ذخیره سازی مبتنی بر NAS، معمولا وابسته به آن هستند.
  5. پیکربندی آن با پروتکل‌های رایج File Level مانند NTFS در ویندوز و NFS در لینوکس، قابل انجام است.
  6. بسیار مناسب Bulk File Storage است.
  7. دستگاه‌های این سیستم‌ها عموما خودشان عملیاتی مانند Access Control و Integration with Corporate Directories را کنترل و مدیریت می‌کنند.

Scale Out NAS، نوعی File Level Storage است که به عنوان بخشی از فایل سیستم توسعه یافته کار می‌کند و می‌تواند یک تک Volume را با یک تک Namespace در تعدادی Node توسعه دهد. این راهکار می‌تواند برای کنترل هزاران کاربر، چندین پتابایت را فراهم کند و وقتی ظرفیت افزایش یابد، کارایی نیز افزایش خواهد یافت.

لینک زیر، برای مطالعه بیشتر درباره روش ذخیره سازی NAS، ارائه می‌شود.

معرفی روش ذخیره سازی NAS

 

خدمات تعمیرات سرور، مشاوره و اجرای شبکه در فالنیک
فالنیک با دارا بودن بزرگ‌ترین لابراتوار تعمیر سرور و تجهیزات شبکه و کارشناسان متخصص، آماده خدمت‌رسانی برای تعمیر انواع سرورهای ایستاده و رک مونت است. تمامی ابزار موردنیاز برای تعمیر و تست تجهیزات شبکه در مرکز سرور فالنیک در اختیار مهندسین فالنیک قرار دارد.
درخواست تعمیر سرور

منبع:

excitingip.com

techrepublic.com


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت فالنیک (ایران اچ پی) فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به فالنیک (ایران اچ پی) است.
>
عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی)

با عضویت در خبرنامه سرور فالنیک (ایران اچ پی) اولین نفری باشید که مقالات و محتواهای ناب و تخصصی را دریافت می کنید.

تبریک، شما با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.

.swin-sc-title.style-2 .title span:after